Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 Weide írásai

Go down 
5 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
SzerzőÜzenet
Weide

Weide


Hozzászólások száma : 747
Join date : 2013. Aug. 15.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

Weide írásai - Page 10 Empty
TémanyitásTárgy: Upgrade   Weide írásai - Page 10 EmptyKedd Aug. 14, 2018 11:16 pm

.
Weide írásai - Page 10 HS0ctTX



Upgrade (2018)




Valamikor a jövőben, mikor a technológia szervesebb részét képezi az emberek életének, mint az egészségesnek tűnik, egy kétkezi munkás autószerelő bűnözők támadásának áldozatává válik, minek folytán azok megölik feleségét, ő pedig ténylegesen egy gép segítségére kényszerül, hogy megtalálja felesége gyilkosait és kibogozza, miért is éppen ők voltak a látszólag értelmetlennek tűnő támadás célpontjai. (DVD fülszövegeket kéne írnom, egy mondatba simán elmondtam a sztori 90%-át hmmm )

Na kezdjük az elején; ez a film hatalmasat durrant, és rengeteg aspektusból megvizsgálva is briliánsan teljesít. A jövőképe, ahol is egyszerűbb nyomtatni egy pizzát, mint megsütni, vagy ahol az önvezető kocsid rád szól, hogy ne piszkáld a kormányt, miközben mozog a jármű egy félelmetesen valós, hihető valóságot vetít elénk, ami szerintem nem is áll olyan távol tőlünk időben, mint azt hisszük. Ebben a világa a technológia szó szerint szerves részét képezi az emberek mindennapi életének, és ez az alap perspektíva-váltás az, amivel főszereplőnknek is meg kell birkóznia. Nem akarom lelőni a történet első csavarját, de annyit elárulhatok, hogy baromi szórakoztató látni azt a belső viaskodást, hogy mikortól irányíthat a gép, és mikortól az ember. Lényegében ez is a fő mondanivalója a filmnek, hogy melyik pont az, mikor még csak függünk a technológia vívmányaitól, és mikor jön el az, mikor már csak tőlük függünk.

Az alap motívuma és történetszála a filmnek elég sötét, viszont rendelkezik egy olyannyira laza, érett önreflexióval, hogy sokszor hangosan felnevettem a nézése alatt. És ez nem az a kínos, erőltetett nevetés volt, amit a film egy bénán megírt helyzetkomikuma szült, hanem az a nevetés, ami után elgondolkodik az ember, mennyire is volt ez vicces, és mennyire röhög magán, mintsem egy fiktív szituáción. Szóval nagyon természetesen és fesztelenül tudja adagolni ezeket a pillanatokat a film, hogy nem válik tőle se túl köldöknézős filozófussá, sem pedig túl harsány bohóccá.

Mindezek mellett képes az érzelmeinkkel is játszani, Grey kálváriája  film elején tényleg szívszorító tud lenni. Ráadásul mind a szürke, poszt-posztmodern környezet, mind a zene erősen megtámogatja ezt a hangulatot, ami könnyen rátelepszik az emberre, és akár túlságosan le is nyomhatná, ha a sztori nem venne egy kellemesen lezser fordulatot a harmadától. Ugyanis innen kezd beindulni a nyomozós szál, és kezd kibontakozni egy neo-noir jellegű ív, amit azért jócskán megspékeltek durvább akciókkal is. Fröcsög a vér rendesen, törnek a végtagok, repednek a csontok és tobzódik a cyber-erőszak.

Mint láthatjátok, kissé vegyesfelvágott a film mind hangulatában, mind stílusában is. Többször beugrott a nézése közben mind az A. I. Mesterséges értelem (persze inkább csak hangulatában, mint fő kérdéskörében a filmnek, bár ezt is kapargatja némileg), mind a számomra örök kedvenc bűnös élvezet Johnny Mnemonic, sőt, még a Páncélba zárt szellem, a Hardcore Henry és a Mátrix is. Mondhatnám, a felsorolt címekből egész ügyesen válogatta össze jelen alkotás az értékesebb összetevőket, és ezáltal vált intelligensen változatossá, mintsem zavaró katyvasszá, ami sokat akar markolni, de túl keveset fog.

Aki szereti a lazább filozofikus (és itt tényleg nagyon lazára gondolok) fonallal átitatott sci-fi akció noir-okat, azoknak mindenképpen kötelező megtekinteni az Upgrade-et. A játékidő tökéletesen kényelmesen szolgálja ki a film fő sztorivonalát, nem kalandozgat el és nem is áll túl sokat egy helyben a szükségesnél többet. Extra pikantériát jelenhet a néhol meglepően kreatív kamerakezelés (figyeljétek majd, mikor rögzül a kamer egy adott fókuszpontra), a tökéletesen passzoló soundtrack, illetve Logan "Downgraded Tom Hardy" Marshall-Green szuper játéka, aki lazán hozta ezt az igazán passzoló szerepet.
Az egyedüli gondom, ami miatt sajnálom tőle a max pontot, az a nyomozós szál egyszerűsége volt. Ebbe bőven belefért volna több kraft, több ármány és nyom, ami ide-oda vezet, mert így túl lineárissá vált ez a szál, amit kicsit sajnáltam. Illetve -ez most nem spoiler- az első "nagy csavar" is simán kiszimatolható az első 10 percben, aki már valaha látott bármilyen filmet. Jó, mentettek a helyzeten, hogy kaptunk még egy csavart, ezt viszont már csak spoilerben;
Spoiler:


9/10




.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Weide írásai - Page 10 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Weide írásai   Weide írásai - Page 10 EmptyKedd Aug. 14, 2018 11:24 pm

Weide írta:

Upgrade (2018)

Az alap motívuma és történetszála a filmnek elég sötét, viszont rendelkezik egy olyannyira laza, érett önreflexióval, hogy sokszor hangosan felnevettem a nézése alatt. És ez nem az a kínos, erőltetett nevetés volt, amit a film egy bénán megírt helyzetkomikuma szült, hanem az a nevetés, ami után elgondolkodik az ember, mennyire is volt ez vicces, és mennyire röhög magán, mintsem egy fiktív szituáción.

9/10


Eddig is érdekelt, így meg még jobban Smile .
De erre kérek egy-két hét haladékot, mert még a Mute is ott van, és a sorozatokat is pörgetnem kéne peace .

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Weide írásai - Page 10 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Weide írásai   Weide írásai - Page 10 EmptyCsüt. Aug. 16, 2018 8:10 pm

Weide írta:
.

Calibre


Hülye módon mindig reménykedem abban, hogy a Netflix képes valami maradandó filmélményt nyújtani számomra, ezért rendre megpróbálkozok az éppen aktuális filmjeivel. Az esetek nagyobb részében a nem meglepő módon ért savanyú szájíz és ismerős csalódás az, amivel nyugtázom az adott produktumot, viszont makacsságomnak köszönhetően most végre kaptam egy olyan netflixes mozit, amivel maximálisan meg voltam elégedve, sőt, képest volt arra sarkalni, hogy írjak is róla. Ez pedig nem más, mint a 2018-as brit Calibre.


Mindezek mellett is bizton állíthatom, hogy ennél realisztikusabban tálalt emberi érzelmeket és -a két főszereplő részéről előadott- színészi játékot már jó régóta nem láttam a képernyőn, így csak emiatt is bátran merem ajánlani a Netflix ezen thrillerét. Persze hozzátehetném, hogy meghúzódik még az egész sztori mentén egy durván szájbarágós szimbolika a vadászból vált vad, vagy éppen a véresen feltálalt hús, illetve a trófeák alatt néma csendben, tapintható feszültségben ülő szereplők képében, de hát ezeket kár is magyaráznom, maguktól értetődőek. Pont emiatt is, nem egy bármikor előkapom alkotás a Calibre, még csak azt sem mondanám, hogy feltétlen többször nézős film lenne, viszont intelligens, hihető, megrázó, végtelenül hangulatos és átérezhető mozi, amivel manapság ritkán találkozik az ember, főleg ebben a műfajban.

9/10
.

Köszi az ajánlást, miután nem Netflixezek, nekem ezt is kimaradt volna - persze, Niwrok előszedte volna előbb-utóbb - és bár nem egy rossz film, de ekkora hatása nem volt rám...

... leginkább pedig azért, mert az egész felvázolt történet nekem picit életszerűtlen volt. A "baleset" ugyan sokkoló, de az arra adott reakciók, az egész falu viselkedése, megfejelve a végkifejlettel, olyan... olyan hiteltelen (különösen értve ezen azt, ahogy lezárják a fiúk, valamint Sammy és apja történetét, feltételezve, hogy soha, senki nem fog semmit tenni annak ellenőrzésére, hogy valóban igazak-e az állítások velük kapcsoltaban).

A film mindazonáltal tényleg feszült és izgalmas, már-már a beépülős ügynökös filmeket idézi ezzel a kiderül-e vagy sem dologgal, ugyanakkor - bár nem tudom biztosan megmondani, miért - nekem kifejezetten kényelmetlen volt nézni. Talán mert annak ellenére kellett volna azonosulnom a srácokkal, amiket tettek, nem tudom... igazából nincs is a filmben olyan, akivel tiszta szívből végigélhettem volna a mozit. Talán csak Logan... Logan, Laughing ...

A sok tájkép  is talán lehetett volna kevesebb, meg a falu lakói is kevésbé tűnhettek volna Texasi láncfűrészes családi beütésektől szenvedőknek, de összességében a drámája és a dilemmái miatt jó mozi volt. Csak nekem a szereplők a dilemmákra rossz és hiteltelen válaszokat adtak.

Nálam 80%


.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Weide írásai - Page 10 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Weide írásai   Weide írásai - Page 10 EmptySzer. Aug. 22, 2018 3:16 pm

Weide írta:
.

Upgrade

Na kezdjük az elején; ez a film hatalmasat durrant, és rengeteg aspektusból megvizsgálva is briliánsan teljesít. A jövőképe, ahol is egyszerűbb nyomtatni egy pizzát, mint megsütni, vagy ahol az önvezető kocsid rád szól, hogy ne piszkáld a kormányt, miközben mozog a jármű egy félelmetesen valós, hihető valóságot vetít elénk, ami szerintem nem is áll olyan távol tőlünk időben, mint azt hisszük.

Az alap motívuma és történetszála a filmnek elég sötét, viszont rendelkezik egy olyannyira laza, érett önreflexióval, hogy sokszor hangosan felnevettem a nézése alatt. És ez nem az a kínos, erőltetett nevetés volt, amit a film egy bénán megírt helyzetkomikuma szült, hanem az a nevetés, ami után elgondolkodik az ember, mennyire is volt ez vicces, és mennyire röhög magán, mintsem egy fiktív szituáción. Szóval nagyon természetesen és fesztelenül tudja adagolni ezeket a pillanatokat a film, hogy nem válik tőle se túl köldöknézős filozófussá, sem pedig túl harsány bohóccá.


9/10


Engem ennyire nem varázsolt el, de valóban jó és érdekes film volt. Tetszett az alapötlet (bár amúgy nem tudom elképzelni), hogy egy beültetett chip áthidalja a gerincvelő szakadását, tetszett, ahogy feléledt és beszélni kezdett a gazdatesttel. Külön jó volt, hogy az a gyanú, ami kb tényleg a tizedik percben belém fészkelte magát, az kitartott a végéig de végül teljesen más értelmet nyert. Meg is lepődtem rendesen...

... csak úgy igazándiból megint nem nagyon érdemes a dolgok mögé nézni. Azért ez az egész kitalált világ ezzel a túlburjánzó A.I-vel megint nincs alaposan átgondolva, Stam ellenfelei erősebbek, mint ő, csak a dramaturgia miatt maradnak alul, és amúgy is, most majd akkor mi értelme is volt az egésznek - különösen Stam nézőpontjából??

Tetszett a képi világ, nem annyira csicsás és idóta, mint mondjuk a Mute-ben, tetszettek az akciók (leszámítva az egyenes háttal felálló faszit), tisztára Mátrix, volt néhány egész jó kamerabeállítás (meg néhány engem zavaró is). Szegény ember Tom Hardyja is jól játszik, úgy összességében rendben van a film - csak akkora durranás nem lett belőle, mint nálad. Egyszer látni nekem elég volt. Smile


80%


.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Weide írásai - Page 10 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Weide írásai   Weide írásai - Page 10 EmptySzer. Aug. 29, 2018 6:34 pm

Weide írta:


Upgrade (2018)

Valamikor a jövőben, mikor a technológia szervesebb részét képezi az emberek életének, mint az egészségesnek tűnik, egy kétkezi munkás autószerelő bűnözők támadásának áldozatává válik, minek folytán azok megölik feleségét, ő pedig ténylegesen egy gép segítségére kényszerül, hogy megtalálja felesége gyilkosait és kibogozza, miért is éppen ők voltak a látszólag értelmetlennek tűnő támadás célpontjai. (DVD fülszövegeket kéne írnom, egy mondatba simán elmondtam a sztori 90%-át hmmm )
Az egyedüli gondom, ami miatt sajnálom tőle a max pontot, az a nyomozós szál egyszerűsége volt. Ebbe bőven belefért volna több kraft, több ármány és nyom, ami ide-oda vezet, mert így túl lineárissá vált ez a szál, amit kicsit sajnáltam. Illetve -ez most nem spoiler- az első "nagy csavar" is simán kiszimatolható az első 10 percben, aki már valaha látott bármilyen filmet. Jó, mentettek a helyzeten, hogy kaptunk még egy csavart.

9/10


R2-D2 írta:

Upgrade

Engem ennyire nem varázsolt el, de valóban jó és érdekes film volt. Tetszett az alapötlet (bár amúgy nem tudom elképzelni), hogy egy beültetett chip áthidalja a gerincvelő szakadását, tetszett, ahogy feléledt és beszélni kezdett a gazdatesttel. Külön jó volt, hogy az a gyanú, ami kb tényleg a tizedik percben belém fészkelte magát, az kitartott a végéig de végül teljesen más értelmet nyert. Meg is lepődtem rendesen...
Tetszett a képi világ, nem annyira csicsás és idóta, mint mondjuk a Mute-ben, tetszettek az akciók (leszámítva az egyenes háttal felálló faszit), tisztára Mátrix, volt néhány egész jó kamerabeállítás (meg néhány engem zavaró is). Szegény ember Tom Hardyja is jól játszik, úgy összességében rendben van a film - csak akkora durranás nem lett belőle, mint nálad. Egyszer látni nekem elég volt. Smile

80%


Én akkor bekönyöklök közétek egy 8,5 ponttal, mert elvarázsolni talán nem varázsolt el, de több vonatkozásában is felvillanyozott. Meg amúgy az én írásom simán összeollózható lenne kettőtökéből Smile .

Mert a nyomozós szál szerintem is elég gyenge volt, ahogy ettől a Mikrobis, a 80-as évek elektrik-bugijait idéző mozgáskultúrától is keresztbe állt a szemem, de minden más szempontból remekül szórakoztam rajta. Kevés szereplővel és design-os, de viszonylag olcsó helyszíneken is hihetőbb cyberpunk-"augmented reality" világot teremtett, mint a Mute, miközben (ahogy a jó sci-fik amúgy is teszik) egy kicsit boncolgatta a jelenkori robotizáció lehetséges következményeit. De ami/aki a legjobban tetszett ebben, az Logan Marshall-Green. Nálam most érte el a fickó, hogy már nem hasonlítgatom senkihez, mert eddig minden filmjében és a Quarry-ban is kiváló volt, és itt is egyszerre tudott lebénulva szívszorítóan drámai lenni, "potyautasként" remek morális dilemmákat jelenített meg, közben meg volt egy kis játékosság, csibészség is benne, amiken meg jókat tudtam mosolyogni.

Talán mégsem reménytelen, hogy Leigh Whannell rátaláljon a James Wan nélküli, saját útjára (és akiről, mint évtizedes alkotótársáról, meg is emlékezett a film egyik jelenetében, a kaputelefonon).

8,5/10
.
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





Weide írásai - Page 10 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Weide írásai   Weide írásai - Page 10 Empty

Vissza az elejére Go down
 
Weide írásai
Vissza az elejére 
9 / 9 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 Similar topics
-
» Weide írásai
» R2-D2 írásai 1.0
» R2-D2 írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: