Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 1.0

Go down 
+7
tchabee
Joe Cornelius Hallenbeck
Mr. White
Weide
Niwrok
Remo
R2-D2
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 31 ... 59, 60, 61 ... 63 ... 67  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Időhurok   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyHétf. Nov. 24, 2014 1:38 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 JDqoLon





Időhurok





Predesztináció: Eleve elrendelés; az a vallási nézet, mely szerint a cselekedetektől függetlenül minden embernek el van rendelve, hogy üdvösség vagy kárhozat lesz a jussa.

A mozi eredeti címe, pontosabban annak ilyen módon értelmezése sejtet egyfajta vallási fennhangot, ami szerencsére nyomokban sincs benn a filmben: kivételesen a magyar cím ezúttal sokkal jobban eltalált és jobban kifejezi a lényeget. Még akkor is, hogy az egész mozit ismerve kétségkívül van elrendelés, de szerencsére istennek ehhez semmi köze. Mindehhez azonban hozzá kell tenni, hogy a szinopszis önmagában egy óriási spoiler, a történet egyik lényegét öli meg – így aki csak teheti, ne nagyon kutakodjon a mozi után. Meg már eleve: aki bírja az időutazásos filmeket, annak önmagában a cím is elég kell, hogy legyen a kalandra.

Az 1980-as években felfedezték az időutazást. 52 évet lehet előre és hátrafelé is menni az időben, a gép maga pedig egy gitártok ( lol2 ). Vannak időügynökök, akik ugrálva az időben, a megtörtént bűncselekmények előtt megakadályozzák azok bekövetkezését. A koncepció picit hasonlít a Különvéleményhez, meg talán a Van Damme féle Időzsaruhoz – de aztán majd nagyon más irányba fog elmenni a sztori. Ethan Hawke úgynevezett Időügynök, legfőbb feladata pedig a múltban megakadályozni egy Sistergőnek nevezett mániákus robbantó tevékenységét, aki 1975 márciusában New Yorkban  10000 embert ölt meg a merényletével. A kezdő képsorokban (atyaég, milyen zseniálisak, csak ekkor még nem tudjuk) épp egy meghiúsított merényletet látunk, ahol is a bomba súlyosan megégeti a hatástalanítani kívánó ember arcát – olyannyira, hogy felébredve teljes arcplasztikát kell rajta végrehajtani. Ekkor derül ki, hogy a sérült az maga az Időügynök (ekkor még nincs neve), akinek így teljesen új kinézettel kell visszamennie ismét a múltba, tovább nyomozni a Sistergő után.

Ez az alapszitu, kedvcsinálónak legyen elég ennyi. Ami utána jön, az egyrészt qrva nagy türelmet kíván, másrészt meg a végére egy kibaszott jó és összetett, időparadoxonokkal terhelt történet lesz. Mindazonáltal nem tudom azt mondani az egészre, hogy zseniális, meg hogy hibátlan, mert a mozi közel ötven perce – a tízediktől a hatvanadikig – dögunalom, és kimondottan embert próbáló. Az Időügynök ugyanis egy bárban dolgozik, ahova betér egy züllött kinézetű alak, egy író, egy lányos képű férfi, nőies hanggal. A film ezen része nem más, mint ennek az  írónak meséje saját életéről, egészen kisgyermek korától napjainkig. Kikerekedett szemmel néztem, az egésznek mi értelme van, s megmondom őszintén, közel voltam ahhoz, hogy kikapcsoljam az egészet a francba. SEMMI nem történik, értetlenkedve bámultam a képernyőt, kerestem az egészben a filmcím jelentését, de semmi mást nem láttam, mint egy faszi gondterhes életútját. Tény, hogy valami volt a levegőben, valamit érezni lehetett, hogy van/lesz a háttérben, de a film ezen szakasza kínszenvedés volt. Úgy éreztem az egésznek az égvilágon semmi értelme…

Pedig dehogy nincs!! Ajaj!!! Miután az Időügynök végighallgatta az író élettörténetét, hatalmasat fordul a mozi: minden korábbi eseménynek, ami az író életében történt, jelentősége lesz. Egyelőre még fel sem fogtam, mindent, amit a mozi tegnap nyújtott, e tekintetben kénytelen vagyok a Triangle-hez hasonlítani, az egész annyira összetett és átgondolt, hogy csak passogtam. Időutazás -, időhurok-  és paradoxon-hegyek, ha úgy veszem, teljesen felrúgva a korábban, más mozikban lefektetett szabályokat, emberek találkoznak korábbi önmagukkal, egészen morbid és meglepő dolgokat tesznek egymással, mégsem dől össze a világegyetem. Meglehetősen nehéz befogadni már magában azt az alapötletet is, amit itt prezentálnak, kétségkívül kell hozzá icipici nyitottság – aki megnézi, meglátja majd miért. Mindezek mellett pedig ott van a titokzatos merénylő, a Sistergő, s a nagy merénylet megakadályozása, ami egyáltalán nem meglepő módon tökéletesen beleillik az addigi eseményekbe. A mozi második fele olyan, mint amikor valaki elkezd kibogozni egy hatalmas csomót, borzongató élmény, ahogy a korábban látott képek értelmet kapnak, ahogy minden a helyére kerül. Rutinos néző persze néhány dolgot idejekorán kitalálhat, ekkor örülhet, hogy milyen okos, de összességében az Időhurok második fele nyújt annyi meglepetést, hogy érdemes legyen érte a bárban zajló beszélgetést végigülni.

Mert ez nem az a klasszikus időhurok, ami úgy zajlik, mint mondjuk az Idétlen időkigben, vagy az A holnap határában. Sokkal nagyobb ívű és összetettebb azoknál, itt az időugrások maguk a hurok részei, s mint olyanok, szándékosak és kiszámíthatók. Ugyanakkor érdemes elgondolkodni rengeteg mindenen a történettel kapcsolatban (ahogy azt ilyen esetekben szokás), hogy végül is akkor mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás. Mint ahogy azon is, amit az Időügynök főnöke mondott: minden időugrás hullámot vet a múltban, minden ugrás nyomot hagy – elég-e ez ahhoz, hogy megváltozzon a jövő??? Vagy eleve tényleg minden el van rendelve???

A Spierig-testvérek a Daybreakers után egy újabb érdekes, határokat feszegető mozit tettek le az asztalra. A hangulat – zömében a múltban járunk – egészen remek, a jelen/jövő szükséges minimális effektekjei, az kutatóközpont díszlete kiválóak. Ethan Hawke-kal nem volt bajom, viszont az író kinézete, hangja nagyon irritáló tudott lenni, sok idő kellett, míg megszoktam (pedig látni eleget). Mint minden időutazásos film, vélhetően ez is tele van buktatókkal – de van egy olyan érzésem, itt a paradoxon szándékos, szándékosan épít a tyúk és a tojás dilemmájára. No meg arra a zseniális narrációra, amivel kezdik az egész film:

„Ha itt állna előtted az az ember, aki tönkretette az életed és én garantálnám neked, hogy soha nem derül ki, megölnéd??”


Ha az a báros beszélgetés rövidebb lenne, egészen kiváló film lehetne. Így csak:




75%


.


A hozzászólást R2-D2 összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Márc. 24, 2020 1:20 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyHétf. Nov. 24, 2014 5:33 pm

R2-D2 írta:

Időhurok

Ha az a báros beszélgetés rövidebb lenne, egészen kiváló film lehetne. Így csak:
75%


Lehet, hogy ha utólag visszanéznéd, akkor a báros beszélgetésnek is teljesen új rétegei mutatkoznának meg. Ha szigorúan nézzük, akkor a Triangle is "csak" úgy indul, hogy beteg gyerekét egyedül nevelő Jess egy napra ápolóotthonba viszi a fiát, hogy az új pasijával meg annak barátaival egy délutáni hajókázás keretében kikapcsolódhasson; az első 20-25 perc egy romantikus dráma, aztán meg Smile ? Amikor még a főcím sem jelent meg, és már háromszor át vagy verve Smile ?!

Amúgy is terveztem megvenni/megnézni, te már csak a kihívás-részét adtad hozzá Smile .


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Nov. 24, 2014 5:42 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyHétf. Nov. 24, 2014 5:37 pm

Niwrok írta:
Időhurok

Lehet, hogy ha utólag visszanéznéd, akkor a báros beszélgetésnek is teljesen új rétegei mutatkoznának meg.

Megmondom őszintén, terveztem is újranézni, egyszerűen muszáj - bár abban az is benne van, hogy az időugrások logikátlanságai is szembetűnőbbek lesznek. scratch
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyHétf. Nov. 24, 2014 5:44 pm

R2-D2 írta:
Időhurok

Megmondom őszintén, terveztem is újranézni, egyszerűen muszáj - bár abban az is benne van, hogy az időugrások logikátlanságai is szembetűnőbbek lesznek. scratch


Akkor majd lehet, hogy az újranézéshez becsatlakozok, csak szólj, hogy mikor Smile .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyHétf. Nov. 24, 2014 7:34 pm

Niwrok írta:
R2-D2 írta:
Időhurok

Megmondom őszintén, terveztem is újranézni, egyszerűen muszáj - bár abban az is benne van, hogy az időugrások logikátlanságai is szembetűnőbbek lesznek. scratch


Akkor majd lehet, hogy az újranézéshez becsatlakozok, csak szólj, hogy mikor Smile .
.

Inkább majd szólj Te, ha megvetted/letöltötted, aztán akkor nézem újra én is. Wink
Vissza az elejére Go down
cs-robert

cs-robert


Hozzászólások száma : 6
Join date : 2014. Nov. 25.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyKedd Nov. 25, 2014 12:21 pm

R2-D2 írta:
Niwrok írta:
Időhurok

Lehet, hogy ha utólag visszanéznéd, akkor a báros beszélgetésnek is teljesen új rétegei mutatkoznának meg.

Megmondom őszintén, terveztem is újranézni, egyszerűen muszáj - bár abban az is benne van, hogy az időugrások logikátlanságai is szembetűnőbbek lesznek. scratch

Lenne egy kérdésem:

Spoiler:
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyKedd Nov. 25, 2014 1:21 pm

cs-robert írta:


Lenne egy kérdésem:

Spoiler:


Szia! Üdv nálunk!!! Bow



Spoiler:
Vissza az elejére Go down
cs-robert

cs-robert


Hozzászólások száma : 6
Join date : 2014. Nov. 25.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyKedd Nov. 25, 2014 1:50 pm

R2-D2 írta:
cs-robert írta:


Lenne egy kérdésem:

Spoiler:


Szia! Üdv nálunk!!!   Bow



Spoiler:

Spoiler:
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyKedd Nov. 25, 2014 3:14 pm

cs-robert írta:


Spoiler:

Spoiler:
Vissza az elejére Go down
Remo

Remo


Hozzászólások száma : 351
Join date : 2012. Oct. 08.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyKedd Nov. 25, 2014 5:51 pm

cs-robert írta:
R2-D2 írta:
cs-robert írta:


Lenne egy kérdésem:

Spoiler:


Szia! Üdv nálunk!!!   Bow



Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyKedd Nov. 25, 2014 6:04 pm

Remo írta:

Spoiler:

No, csak nem megnézted Te is???

Most, hogy írod, lehet, igazatok van. Én talán kicsit félreértettem az egész kérdésfelvetést is.
Spoiler:
Vissza az elejére Go down
Remo

Remo


Hozzászólások száma : 351
Join date : 2012. Oct. 08.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyKedd Nov. 25, 2014 6:18 pm

R2-D2 írta:
No, csak nem megnézted Te is???

Rajta volt a film egy ideje a várólistámon. A színészek jók voltak és a sztoriban is voltak érdekes elemek, de összességében nekem nem tetszett. Az első fele túlságosan el volt nyújtva, a második meg túl volt kavarva szerintem. A legtöbb csavart úgy találtam el, hogy arra gondoltam, csak nehogy ez legyen.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyKedd Nov. 25, 2014 6:23 pm

Remo írta:
R2-D2 írta:
No, csak nem megnézted Te is???

Rajta volt a film egy ideje a várólistámon. A színészek jók voltak és a sztoriban is voltak érdekes elemek, de összességében nekem nem tetszett. Az első fele túlságosan el volt nyújtva, a második meg túl volt kavarva szerintem. A legtöbb csavart úgy találtam el, hogy arra gondoltam, csak nehogy ez legyen.

Ja, hát az az egy óra a bárban az kínos volt. Viszont a második fele nekem bejött.

A Triangle-t megnézted végül is?
Vissza az elejére Go down
Remo

Remo


Hozzászólások száma : 351
Join date : 2012. Oct. 08.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyKedd Nov. 25, 2014 7:26 pm

R2-D2 írta:
Remo írta:
R2-D2 írta:
No, csak nem megnézted Te is???

Rajta volt a film egy ideje a várólistámon. A színészek jók voltak és a sztoriban is voltak érdekes elemek, de összességében nekem nem tetszett. Az első fele túlságosan el volt nyújtva, a második meg túl volt kavarva szerintem. A legtöbb csavart úgy találtam el, hogy arra gondoltam, csak nehogy ez legyen.

Ja, hát az az egy óra a bárban az kínos volt. Viszont a második fele nekem bejött.

A Triangle-t megnézted végül is?

Nem, de nem is rémlik, hogy tervbe lett volna véve.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 EmptyKedd Nov. 25, 2014 7:28 pm

Remo írta:


Nem, de nem is rémlik, hogy tervbe lett volna véve.

Tessék sürge pótolni!

Anno elég sokat beszéltünk róla, azt hittem, kedvet csináltunk hozzá Neked is. Wink
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 61 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 1.0
Vissza az elejére 
60 / 67 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 31 ... 59, 60, 61 ... 63 ... 67  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» R2-D2 írásai 3.0
» Niwrok írásai 1.0
» Remo írásai

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: