Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 3.0

Go down 
+7
Gyulus
Dylan83
andrew1975
téglagyári megálló
mesterjani
Mr. White
Weide
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 35 ... 66  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Aznap éjjel S1   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyPént. Feb. 03, 2017 12:35 am

.
R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EQpIMie




Aznap éjjel S1




Az Aznap éjjel egy nyolcrészes HBO-minisorozat, ami az angol BBC-n futott, kétszer ötepizódos Criminal Justice című sorozat amerikai feldolgozása. Bár ez utóbbit nem láttam (még), de a végeredmény ismeretében nagyjából úgy képzelem el a szitut, mint mikor a Válaszcsapást átvette a Cinemax az angoloktól: az amerikanizálásban valami elveszhetett, és talán a színvonal is eshetett (ha viszont így gondolkodom, érdemes lenne belevágni a Criminal Justice-ba is, abban vélhetően nem lesz ceruzával lábat vakaró idegesítő ügyvéd figura…   hmmm  ). Több helyen is olvastam, hogy az Aznap éjjel kilencrészes, az imdb-n is így szerepel, de senkit ne tévesszen ez meg: azt hiszem, a kilencedik – kvázi nulladik – rész még az időközben elhunyt James Gandolfini főszereplésével készített pilot lett volna. A sorozatnak ugyanis meglehetősen hányattatott sorsa volt, az HBO berendelte, majd visszalépett, majd berendelte, majd meghalt a főszereplő, aztán jött volna De Niro, aztán ő ment, végül John Turturro lett az ekcémás ügyvéd.

A baj megint azzal van, hogy én a nagy-nagy nemzetközi szakmai és közönségsiker ellenére csak egy erős közepes sorozatot láttam (néha szenvedtem végig), aminek ugyan a pilotja valóban a valaha látott legjobbak közé tartozik, de aztán azt azt követő 7 órának a felében én is mindenemet vakartam – a főszereplővel együtt. Nem véletlenül írom ezt ennyiszer, engem egy idő után kifejezetten idegesített az ügyvéd ezen tevékenysége: az égvilágon semmi szerepe nem volt a történetben, csupán az időt húzták vele… úgyhogy mikor 3 epizódon keresztül a gyilkosság ügyében SEMMI NEM történik, csak és kizárólag a faszinak a szandálos lábszagát kellett néznem, nos, az kissé megviselt. De vicces semmiképp nem volt. A sori alaphelyzete ugyebár az, hogy egy amerikai, pakisztáni származású fiú, Nasir „Naz” Khan (Riz Ahmed) egy buliba eljutáshoz ellopja apja taxiját – ld. még Utolsó éjjel monológ, pakisztáni taxisok – ami ráadásul nem is csak apjáé, hanem egy másik két faszival közösen fenntartott kocsi. Az jó kérdés, hogy ha már hárman vannak egy munkaeszközre, akkor az autó épp miért áll, de legyen épp mindenki aznap éjjel szabadnapos… Szóval Naz elviszi a kocsit, de elkeveredik a belvárosban, és a szabadot jelző taxi lámpát sem tudja lekapcsolni – egyszer csak azt veszi észre, hogy egy csinos lány ül be mögé, akit nem igazán érdekel, hogy Naz nem taxis és aznap éjjel nem dolgozik. Mert aznap éjjel aztán úgy álltak a csillagok, hogy Naz hamarosan Andreánál (Sofia Black D’Eila) köt ki, először annak konyhájában, majd jó sok drog meg pia után annak ágyában. Másik jó kérdés – és ez később el is hangzik – hogy ha valaki annyira nem tudja, hol van és mit csinál(t), hogy van annyi esze és lélekjelenléte, hogy az általa is használt, rá nézve terhelőnek tűnő bizonyítékokat eltüntesse… de bennem az is felmerült, egyáltalán vezetni, beszélni hogy tud.

Ha jól gondolom, két-három órát aludt ugyanis Naz, viszont később a részegségnek semmi nyoma, úgy néz ki, Hollywoodban ez totál érdektelen téma, nem az első alkalom, hogy a főszereplőnek menni sem kellene tudnia, mégis kész akcióhős… de mindegy. Szóval, Naz felébred a konyhában, és kicsit később rájön, hogy az aznap éjjeli játszópajtása vérben fekszik: valaki jó sok késszúrással megölte. Naz pedig mit csinál? Te mit csinálnál kedves néző? Pánikba esnél mint ő, és hanyatt-homlok menekülnél?? Talán… talán, lehet.  scratch  Miután Naz nem tudja, mi történt, így tesz, sőt elvisz egy kést, amit betesz a kabátja belső zsebébe, majd nemsokára egy rendőrautó hátulján találja magát. De nem ám a gyilkosságért… egy teljesen más dolog miatt. No. Az a helyzet, hogy ha mindezt a rengeteg – szerintem ökörségek – balszerencsés dolgot feldolgozzuk, akkor utána tényleg egy olyan fél órát kapunk, ami bármelyik nagy film bármelyik nagy rendezőjének becsületére válna: Naz, késsel a kabátja alatt a rendőrőrsön – szinte robbanásig nő a feszültég a képernyőn. Egyszerűen zseniális ez a szakasz, Riz Ahmed parádés, az egész pilot, ezzel a hangulattal, feszültséggel, önálló filmként simán maximális pontszámot érne. Az eseményekben kellően bizonytalanok vagyunk, de kellően Naz mellett állunk (amúgy szerintem ez lesz majd a sori legnagyobb hibája, engem igazából egy pillanata sem tántorított el mellőle), annak ellenére, hogy simán benn van a pakliban, hogy módosult tudattal ő a gyilkos.

És akkor belép a képbe John Stone (John Turturro), a kisstílű, ekcémás lába miatt késő ősszel is mezítláb, szandálban járó ügyvéd. Annyira tipikus és kiszámítható a figurája, ami vele, rajta keresztül történik, hogy szinte fájt. Hát persze, hogy lecsap a fiúra, hát persze, hogy többre hivatott, mint ami jutott neki, hát persze, hogy lesz egy nagy ügyvédi iroda, akivel konfliktusba kerül – és hát persze, hogy zavarja az a qrva ekcéma. A pilotot követő 3 epizód megy el arra, hogy a sorozat érdemi nyomozás nélkül, a többi karakter megismertetése mellett Stone lábkiütésére keressünk gyógymódot. Amíg viszont az nincs, addig ceruzával vakarja a lábát… ja, meg van egy macska, akit annak ellenére magához vesz, hogy nyilvánvalóan allergiás rá. Aztán leadja, aztán visszaveszi, aztán leadja...  Rolling Eyes  Nem tudom, én képtelen voltam megbékülni ezzel a figurával (nem a színésszel, őt bírom), és az eseményekkel, egyszerűen három epizód erejéig kiült az unalom az arcomra és lóbálta a lábait.  R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 3603792908  Ezen még az sem segített, hogy szerencsére nem csak a vakaródzó ügyvédre fókuszált a történet, hanem a vád, a védelem, a börtön és némileg a család szálait váltogatták a képernyőn – viszont valahogy ekkor semmi sem működött. Mintha pause gombbal megállították volna az eseményeket, mintha minden csak arra várt volna, hogy az évad második felében induljon be – no de akkor mi szükség is volt egy nyolcrészes évadban a töltelékepizódokra? Gyerekek, ez egy egészen kiváló hangulatú és témájú FILM lehetett volna… mondjuk kettő, maximum kettő és fél órában…

Mert a hangulata bizony nagyon rendben van, a gyilkosság, a lassan feltáruló indítékháló, az egyre csak szaporodó kérdőjelek nagyon jók, a  9/11 mintájára megvillantott társadalmi reakció, mondanivaló pedig nagyszerűen illeszkedik a történetbe. A börtönös szál, amiben Naz egyre határozottabb és egyre keményebb lesz, szintén nagyon jó – bár nekem azért fura volt, ahogy a jellemfejlődését ábrázolták: a kissé suta, nyámnyila pakiból tetovált (SIN – mekkora idiótaság, olyan, mint az ÜSS), kopaszra borotvált kisgengszter lesz benn. Jók a „mellék” szereplők, is, mindenekelőtt ugyebár Freddy (Michael Kenneth Willimas), a Gengszterkorzó Chalkyja, aki a börtönben egyengeti Naz útját, illetve Box nyomozó (Bill Camp), aki számomra annak ellenére volt a sorozat talán legnormálisabb, leghitelesebb figurája, hogy a „rossz” oldalon állt. S ha már itt (jó és rossz oldal) tartunk: valahol az Aznap éjjel legeslegnagyobb problémáját – az unalma mellett – pont az jelentette, hogy igazándiból egyetlenegyszer sem tudtak megingatni abban, amit elsőre gondoltam a gyilkosságról, hiába tett meg a forgatókönyv mindent, hogy Nazt rosszabb színben tüntesse fel, egy üres lufi lett az egész. Jól csűrték-csavarták a dolgokat, próbáltak mindent bevetni, hogy kétséget ébresszenek bennem az események, illetve Naz iránt, de nem igazán sikerült… értetlenséget és ellenszenvet ellenben igen. Előbbit a kis ügyvédnő iránt (el nem tudom képzelni, hogy van ekkora ökör, mint ő  faceplam  ), utóbbit meg az ügyésznő iránt: hááát, szegény Jeannie Berlin minden volt csak nem dekoratív.  Evil or Very Mad

A hagyományosan amerikai tárgyalótermi rész nem rossz, a tanúvallomások, az előkerülő bizonyítékok pro és kontra lendületesen viszik előre a történetet, az egészet leginkább az O.J. Simpson tárgyaláshoz tudom hasonlítani – az pedig tetszett. Szerencsére Stone is tudott már cipőt húzni a végére, úgyhogy nagy örömömre ő is megoldást talált bajára. Viszont nem hagy nyugodni maga a befejezés: az oké, hogy ennek, így, ilyen formában nagyjából vége van, de ugye egyértelmű, hogy nyitva hagyták a történetet – ez viszont aljasság, ugyanis folytatásnak se híre, se hamva. Legalábbis hivatalos berendelés nincs, úgyhogy meg kell egyelőre azzal elégednünk, ami ítélet ez úton született Naz büntetőperében… márpedig én nem tudok elájulni attól a választól, hogy „Nem tudom.” Másnak lehet, hogy ettől lesz jó a finálé, én inkább melegebb éghajlatra küldöm az írókat… mert én tudom. Én végig tudtam, az Aznap éjjel pont azt a hatást nem érte el nálam, amire szerintem tervezték. Mármint hogy bizonytalanságban tartsanak órákon át, ki is ölte meg 22 késszúrással szegény Andreát.





70%




.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Jún. 18, 2019 6:34 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyPént. Feb. 03, 2017 6:41 am

R2-D2 írta:

Aznap éjjel S1

Az Aznap éjjel egy nyolcrészes HBO-minisorozat, ami az angol BBC-n futott, kétszer ötepizódos Criminal Justice című sorozat amerikai feldolgozása. Bár ez utóbbit nem láttam (még), de a végeredmény ismeretében nagyjából úgy képzelem el a szitut, mint mikor a Válaszcsapást átvette a Cinemax az angoloktól: az amerikanizálásban valami elveszhetett, és talán a színvonal is eshetett.

A baj megint azzal van, hogy én a nagy-nagy nemzetközi szakmai és közönségsiker ellenére csak egy erős közepes sorozatot láttam (néha szenvedtem végig), aminek ugyan a pilotja valóban a valaha látott legjobbak közé tartozik, de aztán azt azt követő 7 órának a felében én is mindenemet vakartam – a főszereplővel együtt. Nem véletlenül írom ezt ennyiszer, engem egy idő után kifejezetten idegesített az ügyvéd ezen tevékenysége: az égvilágon semmi szerepe nem volt a történetben, csupán az időt húzták vele… úgyhogy mikor 3 epizódon keresztül a gyilkosság ügyében SEMMI NEM történik, csak és kizárólag a faszinak a szandálos lábszagát kellett néznem, nos, az kissé megviselt. A pilotot követő 3 epizód megy el arra, hogy a sorozat érdemi nyomozás nélkül, a többi karakter megismertetése mellett Stone lábkiütésére keressünk gyógymódot. Amíg viszont az nincs, addig ceruzával vakarja a lábát… ja, meg van egy macska, akit annak ellenére magához vesz, hogy nyilvánvalóan allergiás rá. Aztán leadja, aztán visszaveszi, aztán leadja...  Rolling Eyes  

Viszont nem hagy nyugodni maga a befejezés: az oké, hogy ennek, így, ilyen formában nagyjából vége van, de ugye egyértelmű, hogy nyitva hagyták a történetet – ez viszont aljasság, ugyanis folytatásnak se híre, se hamva. Legalábbis hivatalos berendelés nincs, úgyhogy meg kell egyelőre azzal elégednünk, ami ítélet ez úton született Naz büntetőperében… márpedig én nem tudok elájulni attól a választól, hogy „Nem tudom.” Másnak lehet, hogy ettől lesz jó a finálé, én inkább melegebb éghajlatra küldöm az írókat… mert én tudom. Én végig tudtam, az Aznap éjjel pont azt a hatást nem érte el nálam, amire szerintem tervezték. Mármint hogy bizonytalanságban tartsanak órákon át, ki is ölte meg 22 késszúrással szegény Andreát.

70%


Amúgy is "fekete ló" volt ez a sorozat, azért is halogattam, most lehet, hogy egy kicsit hátrébb sorolódik. A nyomozás meg a tárgyalótermi rész nyilván jól hangzik, a macskás résznél meg azt hittem, hogy a fickó azzal vakartatta a lábát   faceplam ...

Nem baj, néztem nekem qrvára bejövő sorozatévadot mostanában, a hét végén meg is próbálok jelentkezni vele.

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyPént. Feb. 03, 2017 4:17 pm

Niwrok írta:

Aznap éjjel S1

Amúgy is "fekete ló" volt ez a sorozat, azért is halogattam, most lehet, hogy egy kicsit hátrébb sorolódik. A nyomozás meg a tárgyalótermi rész nyilván jól hangzik, a macskás résznél meg azt hittem, hogy a fickó azzal vakartatta a lábát   faceplam ...


Laughing Nézd meg csak az első és az utolsó két részt. Úgy is jó, arra meg már van cipő a faszin...
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: TOP10 2016   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyVas. Feb. 05, 2017 2:07 pm

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 CG8qTyr



TOP10 2016



Annak ellenére, amennyi minden történt körülöttem az évben, viszonylag sok filmet (és sorozatot) tudtam idén is megnézni, kár, hogy ezek döntő többsége a tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is a középszerűségbe süllyedt. Megint csak több olyan alkotásba is belefutottam, ami ugyan akkor, adott pillanatban tetszett, de aztán arra már egyik sem volt érdemes, hogy akár újranézzem, vagy listára tegyen őket. Kicsit nehezebben is alakult ki ez a TOP 10, a sok egyforma mozi közül nem igazán volt kiemelkedő, csontig ható mozgókép, a nagy többség közötti sorrend szinte teljesen véletlenszerű. 2016-ben az újrázásokkal együtt 171 filmet és 22 sorozat 23 évadát láttam – ebből 82 film a „hivatalos” éves listáról – ami talán egyéni rekord is... ezer köszönet érte a nettékának. Jó néhány nagy csalódás is ért – annak ellenére, hogy a megtekintett filmek más egy szűkített lista eredményei –, de legnagyobb örömömre ismét egy Star Wars mozit ünnepelhetek a dobogón.

S ha már tavaly tettem egy ilyen irányú kitekintést, ezúttal a sorozatok világából ki kell hogy emeljem a Kincses sziget című ifjúsági kalandregény felnőttfilmes előzményét, a Fekete vitorlákat, az idén egyértelműen ez a sorozat, ennek három évada volt legnagyobb hatással rám. Egy hónapig kalózokkal feküdtem és keltem, Vane kapitány pedig talán az idei év legjobb karaktere lett nálam… Az meg immár harmadik éves hagyomány, hogy két lista készül: az egyik a hivatalos, hazánkban 2016-ban bemutatott alkotásokból válogatva, a másik viszont az alapján, amiket én idén láttam először és/vagy nem értek el a magyar mozikba. Ja, meg van egy Bottom lista is, ami mint mindig, nálam egyben a legnagyobb csalódások összesítése is egyben. És megint csak elmondom, hogy a második listán vannak az igazi kincsek…

1. Sully - Csoda a Hudson folyón

Azt hiszem, ebben voltam a legbiztosabb. Rettentő módon megérintett már a moziban is az egész, Eastwood egészen kiváló érzékkel szedte szét az eseményt és rakta több ízben, különböző nézőpontokból össze. A sok amerikai hős története után most először éreztem azt, hogy Sullenberg kapitány picit az én hősöm is lett.

2. Egy háború

Ez egy dán film, a tavalyi év idegennyelvű Oscar indulója, amiben egy dán alakulat balul sikerült afganisztáni akcióját, illetve annak következményeit boncolgatják egy tárgyalótermi dráma keretében. Súlyos kérdések, amerikai cukormáz nélkül: egy kőkemény háború, kőkemény valóság, aminek keménységét a hitelesség és a helyzet abszurditása egyaránt adja.

3. Zsivány Egyes – Egy Star Wars történet

Végre…a tavalyi blama után végre egy SW mozi a TOP 10-ben, ami simogatta rajongói lelkemet: a kissé szétszórt és csapongó kezdés után lehengerlő intenzítású és képi világú alkotást kaptam. Zseniális easter eggek, a film pedig szerves és borzasztóan alaposan átgondolt része az egész Sagának, rajongói szemmel kész kánaán – ami egyszerre remek megalapozása az EU Zsivány Kommandójának, valamint magyarázata annak az eddig megmagyarázhatatlan ténynek, hogy hogy a francba sikerült a nagy, gazdag, precíz és könyörtelen Birodalomnak egy olyan bolygópusztító fegyvert létrehozni, amit két, egy X-szárnyúról kilőtt protontorpedóval meg lehet semmisíteni…

4. A fegyvertelen katona

Annak ellenére, hogy nekem a film igazából csak a partszakasz eseményeitől értékelhető, a Gibson által vászonra vitt háborús jelenet örök életre bevéste magát az emlékezetembe. A Ryan ehhez képest mesefilm, annyira intenzív, brutális és hiteles az egész, hogy döbbenettel néztem a háborús szakaszt. Ha az elején nem lett volna az a „vallásos cukormázzal” leöntött bevezető, no meg ha a főszereplő az elején nem lett volna annyira bárgyúan idióta, az év(tized) filmje is lehetett volna. De még így is brutálisan jó.

5. Creed – Apollo fia

Rockyt nem kell bemutatni senkinek, ezzel a filmmel pedig méltó módon adta át a stafétát egy fiatal néger bokszolónak. A tipikus és kiszámítható sportfilmek kliséit néha felrúgva a Creed hemzseg a kapcsolódási pontoktól és kikacsintásoktól, teszi mindezt pedig úgy, hogy az égvilágon semmin nem érződik az a bizonyos izzadtságszag. Remek érzelmi töltet, jó poénok, nagyszerű alakítások – talán csak Ivan Drago cameoja hiányzott picit.

6. Nézd ki van itt

Hitler 70 évvel később visszatér népéhez és hihetetlen kalandokba keveredik – ez önmagában egy sima vígjáték alapja lenne… amit azonban ez a mozi nyújt, az sokkal több ennél. A rendező már korábbi filmjében (Kriegerin) is erős és kompromisszummentes módon ábrázolta a migrációt és annak hatását a német társadalomra, de ezzel a szatírával megelőzte korát. Két-három évvel a sáskajárás eseményei előtt járva készített egy vicces köntösbe öltöztetett, de véresen komoly kórképet Németországról – nekem meg ugye ez az egész német nyelvterület kissé különleges foglal el a szívemben, hát nem is volt kérdés, hogy itt köt ki a film.

7. Legendás állatok és megfigyelésük

Ahhoz képest, hogy egy történet nélküli könyv adaptációja, egészen kiválóra sikeredett: kifejezetten vicces, rengeteg izgalmas, ötletes és látványos Legendás állattal, no meg egy bámulatosan kitalált (és eljátszott) muglival… és… egy kizöldült bébi Groottal. Rowling parádésan nyúlt saját univerzumához, amiben immár Potter nélkül is van bizony élet.

8. A zátony

Nagyon jó fényképezéssel operáló, egyszemélyes túlélődráma, amiben egy fiatal lány csapdába esik egy öbölben. Baromi izgalmas, egy bizonyos pontig hihető és hiteles az egész… kár, hogy az a jelenet a nyolcadik helyre rántotta magával a filmet. Mindenestre a Cápa 1-2 óta a legjobb cápás film…

9. Assassin’s Creed

Tudom, hogy a nagyvilág kifejezetten utálja ezt a filmet, de nekem rohadtul bejött – főleg a XV századi Spanyolország, de a jelen Anibusa, az egész összeesküvéses-templomos dolog is tetszett. Ráadásul van egy rövid párbeszéd benn, ami eléggé éles és cinikus kiszólás a jelen civilizációjának, annak irányításáról. AC szűzként ültem neki, de AC kedvelőként álltam föl a székből.

10. Amerika Kapitány: Polgárháború

Annak ellenére, hogy nem igazán terveztem képregényfilmet listára venni – kifejezetten csömöröm van tőlük – nem mehetek el szó nélkül a Civil War mellett. Talán az egész Marvel Univerzum második legjobb filmjét láttam, egy olyan eszement szórakozást, ami majdnem felér a nálam etalon Bosszúállók első részéhez… igaz, ez is inkább Bosszúállók film, mint CA mozi. Mindegy, látványos, vicces, izgalmas, az a bunyó pedig a szuperhősök között… nos, az mindent vitt.

Nagyjából mindent láttam, ami érdekelt, a lista végére simán oda lehetne biggyeszteni, mondjuk az A szobát, a Spotlightot, az A fiút, a Démonok között2-őt, The Purge3-at… mindegyik hasonlóan teljesített. Mindegyiknek van olyan aspektusa, ami kifejezetten nem jött be, de összességükben remek filmek. A Gagarint meg csak azért nem tettem a listára, mert tavaly már írtam róla… mondjuk az simán TOP 10 lenne idén is.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

És akkor jöjjön az a kis lista, amit az idén először látott, hivatalosan be nem mutatott idei, vagy régebbi mozikból áll össze. Ezen jobbnál-jobb filmek vannak, igazi kincsek, amiket mindenkinek megnézésre ajánlok.

1. Az ismeretlen / El desconocido

Megint csak egy spanyol mozi nyerte ezt a válogatást, amiben mesteri módon keverték össze az A fülkét, a Locke-ot és a Féktelenült: egy BMW-be bombát rejtettek, ha pedig bárki kiszáll, vagy akár felemeli a valagát, levegőbe röpül az autó. Aztán jön egy telefon, a sofőrnek meg nem nagyon van más választása, mint követni az utasításokat… elvégre a két gyereke is vele van.

2. Under sandet

Picit hazabeszélek ezzel a filmmel, mert jó sok időm ráment a fordítására, de annak ellenére is zseniális: a dánok a háború végén németekkel szedették fel a tengerpart aknáit…ami valahol nem is baj, a baj az, hogy ezek a németek gyerekek voltak, közük nem volt mindahhoz az ideológiához, ami miatt vezérük háborút indított. A film néha szétrobban a feszültségtől, mikor is a kis csapat a homokban kúszva, étlen-szomjan, megalázva bökködi a talajt taposóaknákat keresve.

3. 13 óra – Bengázi titkos katonái

Michael Bay talán legjobbja: egy éjszaka története, mikor is Líbiában egy titkos CIA bázist megtámadják az arabok, egy maréknyi katonának pedig védekeznie kell az óriási túlerővel szemben. Bayhez hűen látványos, pörgős és izgalmas a film, meglepően brutális is – de azt hiszem, nagyjából végig hiteles marad. Kár,  hogy magával a CIA bázis létével Líbiában nem foglalkozik, így csak egy nagyon jó háborús film…de lehetett volna több is.

4. Circle

50 ember „ébred” egy teremben, mindegyikük egy piros világító körön állva. Fogalmuk sincs semmiről, az viszont hamar kiderül, hogy egy titokzatos szerkezet kb. kétpercente kijelöl valakit közülük, aki meghal – hacsak az illető, vagy a tömeg kollektíve nem választ maga helyett mást. Zseniális, egy komplett társadalmi metszet az egész, amiben mindenféle előítéletek felszínre kerülnek, amiben az empátiának, a meggyőzésnek óriási szerepe van abban, hogy épp ki haljon meg.

5. A szüfrazsett

Ha ezt időben látom, feltettem volna a tavalyi TOP 10-be: kiváló film a szüffrazsett mozgalomról, remek korrajzzal, nagyszerű színészekkel…no meg ez meglehetősen elgondolkodtató és sokkoló felsorolással a végén.

6. Az utolsó napok / Los últimos días

A posztapokaliptikus filmeknek nagy rajongója vagyok, ha meg valami újat tud mutatni ebben a témában, annak külön örülök: a Los ultimos dias úgy közelíti meg ezt a világképet, amint eddig tán semmi. Az emberiség ugyanis gyakorlatilag bezárkózott, a föld alatt, vagy saját otthonában él, anélkül, hogy el tudná hagyni azt – ha kimegy a szabadba, meghal. A főszereplők tehát az alagútrendszeren át próbálnak eljutni szeretteikhez, egy zseniális (és látványilag is rendben lévő) háttér előtt.

7. Otthon / дом

Az egyébként zseniális Augusztus Oklahomában vacsorajelenete kb. egy órásra bővítésre, megfejelve egy igazi vérgőzös, oroszos leszámolással. Talán a felvezetés hozzá picit hosszú és lassú, talán európai szemmel kissé fura ez az orosz lakóközösség, de a fináléja mindent visz. Nem lepődnék meg, ha ezek éles lőszert használtak volna…

8. Anthropoid

Ez a cseh-angol-francia mozi egy náci tiszt, Heydrich elleni prágai merényletről szól, amit anno az emigrációban lévő cseh kormány rendelt el – viszont a központi kérdés a filmben és a szereplők fejében az, hogy megéri-e egy mészáros halála, mikor véres bosszúra lehet számítani miatta?? Cillian Murpy és Jamie Dornan a két merénylő, a mozi a merénylettől elképesztően feszült és izgalmas – tényleg nem tudni, valaki túléli-e a kalandot.

9. ARQ

Ha már kedvenc zsánerek… ezúton említeném meg ezt az időhurkos filmet, ami költségvetése miatt természetesen nem versenyezhet a nagyokkal, de amit egy pincéből, 5-6 szereplővel ki lehetett hozni, azt maximálisan kihozták. Egy teljesen új koncepcióra húzták föl az egészet: mi van akkor, ha a hurokban nem csak a főszereplő, hanem egyre többen emlékeznek az eseményekre – a feltétel csak annyi, hogy ahhoz egyszer meg kell halniuk??

10. Maradj íven

Ha ki is lóg egy kicsit, úgy gondolom, a saját kedveltségi listámból nem hagyhatom ki a Brad Pitt által narrált dokumentumfilmet. 2011-től 2013-ig követi nyomon a MotoGP eseményeit, benn van Simoncelli halála és Marquez első VB címe is. Nekem, aki megrögzött MotoGP fan, hatalmas élmény minden egyes ilyen dokumentumfilm minden egyes perce, ilyenkor újraélem a versenyeket, úgyhogy ha lett is volna más mozi erre a pozícióra, ennek úgy éreztem, helyet kell biztosítani.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



És végül akkor a BOTTOM TOP 10.  Alapból szándékosan kihagyok olyan filmeket, amik jó eséllyel felhúzhatnak, de még így is rengeteg filmbe belefutok, amitől vártam valamit, s nem kaptam meg. Ez a legrosszabb film lista így egyben a legnagyobb csalódások listája is lett, aminek győztese egy percre sem volt kérdés…


1. Egyiptom istenei
2. Az ötödik hullám
3. A barátságos óriás
4. Támadás a Fehér Ház ellen 2: London ostroma
5. Tripla kilences
6. A függetlenség napja: Feltámadás
7. Jégkorszak: A nagy bumm
8. Szemfényvesztők 2
9. Inferno
10. A látogatás






.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Júl. 05, 2021 6:41 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyVas. Feb. 05, 2017 2:43 pm

R2-D2 írta:

TOP10 2016

Annak ellenére, amennyi minden történt körülöttem az évben, viszonylag sok filmet (és sorozatot) tudtam idén is megnézni, kár, hogy ezek döntő többsége a tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is a középszerűségbe süllyedt. Megint csak több olyan alkotásba is belefutottam, ami ugyan akkor, adott pillanatban tetszett, de aztán arra már egyik sem volt érdemes, hogy akár újranézzem, vagy listára tegyen őket. Kicsit nehezebben is alakult ki ez a TOP 10, a sok egyforma mozi közül nem igazán volt kiemelkedő, csontig ható mozgókép, a nagy többség közötti sorrend szinte teljesen véletlenszerű.
Az meg immár harmadik éves hagyomány, hogy két lista készül: az egyik a hivatalos, hazánkban 2016-ban bemutatott alkotásokból válogatva, a másik viszont az alapján, amiket én idén láttam először és/vagy nem értek el a magyar mozikba. Ja, meg van egy Bottom lista is, ami mint mindig, nálam egyben a legnagyobb csalódások összesítése is egyben. És megint csak elmondom, hogy a második listán vannak az igazi kincsek…


Mivel egy nagy részét én is listára tettem, vagy nem sokkal maradtak le róla, így inkább csak az Assassin's Creed listás helye lepett meg, meg az egyéb listán a Circle, és főleg a Szüfrazsett. Nem emlékeztem, hogy ezek neked ennyire bejöttek.

Az Egyiptom istenei meg nálam is első lenne a BOTTOM-on az Inferno helyett, ha rászántam volna magam.

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyVas. Feb. 05, 2017 2:48 pm

Niwrok írta:

TOP10 2016

Mivel egy nagy részét én is listára tettem, vagy nem sokkal maradtak le róla, így inkább csak az Assassin's Creed listás helye lepett meg, meg az egyéb listán a Circle, és főleg a Szüfrazsett. Nem emlékeztem, hogy ezek neked ennyire bejöttek.

Az Egyiptom istenei meg nálam is első lenne a BOTTOM-on az Inferno helyett, ha rászántam volna magam.

.

Pedig anno beszéltünk is róluk... a Circleről biztosan. Wink

Jó, lehet, ha az AC nem decemberi film, nem lenne itt, de most még túl friss volt az emlék.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Körök   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptySzer. Feb. 08, 2017 4:03 pm

.
R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 XIKHyWS




Körök





Még emlékszem, mekkora hatása volt 15 évvel ezelőtt az első Kör filmnek rám és környezetemre: volt olyan ismerősöm, lány, aki nem is tudta, mire ül be a moziba, otthon meg a kedves feleségem pont abban a pillanatban tévedt be a szobába, mikor Szamara kimászott a képernyőről. … azok az arcok… feledhetetlenek.  Aztán arra is emlékszem, hogy kedves kollégáim hogy megviccelték társukat: miután tudták, mikor megy moziba, a közös lakás folyosójára egy egész jó kis Szamara utánzatot csináltak, így mikor a srác hazament és felkapcsolta a villanyt, majdnem összeszarta magát ijedtében. Aztán arra is emlékszem, mekkora megdöbbenés volt, mikor itthon, DVD-n újranézve az első részt, véletlenül hagytam végigmenni a stáblistát, és a lemez végén megcsörrent a hangszóróból a telefon. Végezetül arra is emlékszem, hogy az A kör 2 DVD-n mennyire is hatásos volt a Körök című kisfilm…

Nos, ez a Körök, amit most láttam, ennek semmi köze nincs ezekhez az élményekhez. Ahogy olvasgatom a netet, másnál is kiverte a biztosítékot, a pocséktól a katasztrofálisig mindent lehet róla olvasni – én ennyire szokás szerint nem húznám le, de hogy ez nem lesz maradandó élmény, az biztos. Igazából semmilyen élmény nem lesz: azt is nehezen tudom összeszedni magamban, mit is láttam tegnap a moziban… leginkább egy újabb young adult horrort, egy újabb 16-os karikás baromságot, aminek sem története, sem hangulata nem méltó az előzményfilmekhez. Még a gyengébbecske A kör 2-éhez sem, nekem még az is jobban tetszett ennél. Ennek sem átgondolt sztorija, sem dramaturgiája, sem félelmetes hangulata nincs, de még azok a jump scare elemek sem működnek, amiknek a frászt kellett volna hozniuk rám. Szamara ráadásul majdnem csak mellékszerelő, túl sokat nincs is a képernyőn, a mozi meg a vékony forgatókönyve mellett akkor ordenáré baromságoktól hemzseg, hogy néha a fejemet fogtam. Az egész inkább hasonlít egy gyengébb Odaát részre – még annak szabályait is átveszi bizonyos tekintetben – nyakon öntve egy jó adag Vaksötéttel

Totál agyrém az egész sztori. Egy repülőn kezdünk, ahol egy srácot épp utolér az átok – a fosás lehet, jobb lett volna  tongue  – amit teljesen random épp elmesélt a székszomszédjának. Egy csajnak. Akinek, mint kiderült, a másik székszomszédja – ahogy értelmeztem, barátnője – is megnézte azt a videót, amitől a srác parázik, de ezt elfelejtette elmondani. No, jön Szamara, mindenhonnan jön… de eddig nem arról volt szó, hogy te megnézed, 7 nap és te meghalsz?   hmmm   Mi köze is van a többi utasnak a srác 7 napjához?? Vagy mindenki egy nagy közös videózás közepette pont egyszerre látta a kisfilmet, majd együtt elrepülnek A pontból B–be pont úgy időzítve, hogy pont akkor legyenek a levegőben, mikor lejár az idő??   Rolling Eyes   Hát nem csak a srácnak kellett volna Szamarával elszámolni??   Shocked    Ez fura volt, de még nincs vége: két évvel később egy piacon egy faszi megveszi a srác videomagnóját – amiben aztán megtalálja a kazettát, amit aztán jól megnéz… oké, értem, hogy a VHS-t valahogy bele kellett keverni, de ez roppant módon röhejes volt. Na de ez a fickó nem ám akárki!! Bazzeg, ez egy biológiatanár, ez egy kemény gyerek, majdnem Chuck Norris: miután megnézi a gyilkos videót, és miután közlik vele, hogy 7 nap (7 nap mi?? Szavatosság?), elszív egy cigit, majd bámulja a felfelé eső csapadékot – de nem ijed meg.  No  Nem ám. Sőt, mint később kiderül, egész kutatócsoportot  Exclamation  alapít az egyetemen a video hatásainak vizsgálatára – hogy hogyan jött rá egyáltalán arra, hogy ezt le kell másolni, rejtély marad. Mindegy, a Valami követ után szabadon: egy halom egyetemista adja tovább a fertőzést, másolja, majd nézeti meg a kisfilmet (ami kisfilm amúgy ugyanaz, mint korábban – egy ideig legalábbis).

7 óra 7 perckor ( faceplam ) aztán képbe kerül főhősnőnk, Julia (Matilda Anna Ingrid Lutz) és főhősünk, Holt (Alex Roe) – aki a szintén kínos Az ötödik hullám után ismét csak leveti a felsőjét  R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 3603792908  – , hogy a fiú elmenjen otthonról arra a csúnya egyetemre… videót nézni. Ez nem spoiler, ez a legócskább dramaturgia: ha nem láttam volna az előzetest, legkésőbb, amikor megláttam őket kedvesen az ágyban hancúrozva, fixre tudtam volna, hogy ők lesznek a megszámlált napos áldozatok. Mit ad Hollywood, Holt pont a faszagyerek biológiatanárnál köt ki, aki paranormális kutatólabort hozott létre a főiskolán, Szamara videóját vizsgálandó: keresi benn a halál utáni élet titkát. Anyám…    faceplam   Erre az időpontra azonban már rengeteg fertőzöttnek kell lennie, tekintve, hogy halott még nincs, szegény fekete hajú lány még nem jött el senkiért a TV-ből, mindez csak akkor történik majd meg, mikor Julia és Holt bekerül a sűrűjébe. Logikus…  Rolling Eyes  amúgy… Julia kíváncsisága egy ideig érthető, de az átokba kerülése… khmmm… már nem annyira.

Sokkal többet nem akarok elárulni (nincs is igazán mit), a sztori lényege az lenne, hogy ugyebár meg kell keresni, a kislány miért is öl, aztán jól fel kell szabadítani a lelkét. Hol is láttam már ezt… ja, már tudom, a Nagy Horrorklisék Gyűjteményében. Julia pedig, aki tökösebb a biológiatanárnál, így magánál a nagy Chuck Norrisnál is,   Laughing   elkezd nyomozni: a Körök középső harmada nem más, mint egy jellegtelen, unalmas nyomozás Szamara után – Szamara nélkül!!! Helyette van elhagyott templom, titkos szoba, bóklászó terhes nő, meg egy vak fickó, akinél megint csak ég a villany… komolyan, ezek az amerikai vakok rohadtul udvariasak, ha jön hozzájuk valaki, előtte mindig villanyt kapcsolnak, hogy a vendég láthasson.  Laughing   Aztán persze, ha üldözni kell majd, akkor jöhet a sötétség… khmmm… hol is láttam ilyet? Egy szó mint száz: ilyen nyomozást Sam és Dean Winchester szokott végezni egy-egy szellemes epizódban a SupNatban, ők szokták a végén kiásni a holttestet és elégetni a csontjait, hogy a lélek ne árthasson többet. Julia, mint Sally ügynök tök közel is jut a megoldáshoz, nem tántoríthatja el semmi és senki, nem fél senkitől, még Szamarától sem. Bizony, még tőle sem, sőt segíteni akar a lánynak. Aki mint kiderül, ezúttal totál más eredettörténettel rendelkezik, mint amit eddig ismertünk, úgyhogy jobb nem is visszaemlékezni a korábbi mozikra. És milyen ötlet!   Idea   A titkos video hitelen nagyobb méretű fájl lett, abban van elrejtve a kulcs a múlthoz… de csak abban, amit Julia látott, és csak és kizárólag ő nézheti meg…  faceplam  mi van?? S ha már kulcs… két jelenetet mindenképp ki kell emeljek a filmből, mert azon fogtam a fejem.

Az egyik a kulcs: ha meglátjátok, milyen roppant fontos szerepe lesz annak a kulcsnak, amit Julia talál, ti is ezt fogjátok tenni – a másik meg a baleset. No, az volt a csúcs: bazzeg, ha ilyen az USA műszaki mentése, egyáltalán a baleseti mentés, akkor őszinte részvétem minden autósnak.  Rolling Eyes  Majd csak figyeljétek meg: egy darab szerencsétlen tűzoltó próbál egy feszítővassal kinyitni egy autót, a másik kocsi meg a feje tetején az árokban. Egy darab rendőr pedig megállítja a forgalmat, de nem… a mi Juliának ekkor sem lehet megállítani. És akkor beköszönt Ómen egy villanypózna képében… anyám. Ez még vígjátékba is gyenge lett volna, nem egy horrorba. A 16-os karika ugyanakkor mindent elárul. Nem az első ilyen mozi, ami ennyire le van butítva, ahol a bevétel maximalizálás miatt alacsonyobb (PG-13) besorolást kap a film, viszont ez még annak is nagyon dedó lett. Olyannyira nincs dermesztő hangulata, hogy az már kínos, Szamara talán ha háromszor feltűnik a filmben, az meg elég nagy gáz, ha egy kinyíló esernyő az, ami a legnagyobb rémületet váltja ki. Persze, a nézői ingerküszöb ma már az egekben van, de ez a mozi 15 évvel ezelőtt is PG-13 lehetett volna.

Nagyon kevés dolog, ötlet azonban még így is tetszett benne. A trailerben látott hajas jelenet így is ütött, néhány látomás tényleg jó volt… amúgy is, a legkevesebb bántó szó a látványt, díszletet, képi világot illetheti: mind a kibővített video, mind a vidéki helyszín (templom, temető) jó lett. Sőt, ha nem lett volna pár hónapja a Vaksötét, akkor a házas szakasz is jó lett volna. Óriási ötlet, hogy aki nem lát, annak nem is árthat a TV-ből kimászó lány, kár, hogy ezt a jó ötletet is képesek voltak egy szemvillanás   Wink  alatt kinyírni. Lutz kisasszony amúgy egész jól néz ki, nem is játszik szerintem rosszul, kár, hogy maga a karakter teljesen életszerűtlen… sokszor teljesen agyrém, ahogy a környezetéhez és az eseményekhez viszonyul. Ja, hogy ő nem fél… az mindjárt más. Akkor miért liheg úgy néha, mint egy maratoni futó a célban?

Mindenestre kár, hogy így alakult, én szívesen néztem volna egy épkézláb A kör folytatást. Ez nem az, ez csak egy nagyon-nagyon gyenge utánérzés. Egy hullám az időben, egy visszhang… remélem, végleg elcsendesedik és most már hagyják Szamarát rohadni a kútban. Békében.





45%




.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Jún. 18, 2019 7:11 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptySzer. Feb. 08, 2017 7:31 pm

R2-D2 írta:

Körök

Totál agyrém az egész sztori. Egy repülőn kezdünk, ahol egy srácot épp utolér az átok – a fosás lehet, jobb lett volna  tongue  – amit teljesen random épp elmesélt a székszomszédjának. Egy csajnak. Akinek, mint kiderült, a másik székszomszédja – ahogy értelmeztem, barátnője – is megnézte azt a videót, amitől a srác parázik, de ezt elfelejtette elmondani. No, jön Szamara, mindenhonnan jön… de eddig nem arról volt szó, hogy te megnézed, 7 nap és te meghalsz?   hmmm   Mi köze is van a többi utasnak a srác 7 napjához??

7 óra 7 perckor ( faceplam ) aztán képbe kerül főhősnőnk, Julia (Matilda Anna Ingrid Lutz) és főhősünk, Holt (Alex Roe) – aki a szintén kínos Az ötödik hullám után ismét csak leveti a felsőjét  R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 3603792908  – , hogy a fiú elmenjen otthonról arra a csúnya egyetemre… videót nézni. Mit ad Hollywood, Holt pont a faszagyerek biológiatanárnál köt ki, aki paranormális kutatólabort hozott létre a főiskolán, Szamara videóját vizsgálandó: keresi benn a halál utáni élet titkát. Anyám…    faceplam   Erre az időpontra azonban már rengeteg fertőzöttnek kell lennie, tekintve, hogy halott még nincs, szegény fekete hajú lány még nem jött el senkiért a TV-ből, mindez csak akkor történik majd meg, mikor Julia és Holt bekerül a sűrűjébe. Logikus…  Rolling Eyes  amúgy… Julia kíváncsisága egy ideig érthető, de az átokba kerülése… khmmm… már nem annyira.

Mindenesetre kár, hogy így alakult, én szívesen néztem volna egy épkézláb A kör folytatást. Ez nem az, ez csak egy nagyon-nagyon gyenge utánérzés. Egy hullám az időben, egy visszhang… remélem, végleg elcsendesedik és most már hagyják Szamarát rohadni a kútban. Békében.

45%


Nekem már a második rész is rém unalmas volt, évekkel később néztem meg csak, szinte "muszájból", csak hogy kipipáljam. Ez meg így olvasva is az egyik leg-zsébb picsahorror, amiről olvastam; elfogultsággal lett 45% faceplam ?!

A Körök létezésének egyetlen értelme, hogy te ezt megírtad taps taps taps , külön jókat mosolyogtam a bevezetőben írt sztorikon Smile .

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyCsüt. Feb. 09, 2017 12:53 am

Niwrok írta:

Körök

... elfogultsággal lett 45%   faceplam ?!


Minden bizonnyal, én szeretem az első részt... peace

Egyébként, EZT még olvasd el, Jama írásásban is jók vannak. Wink

Ja, és még valami: valahol olvastam, mekkora ötlet lenne elvonulni az utolsó öt percre egy olyan helyiségbe, ahol nincs elektromosság, térerő, semmi. Se telefon, se laptop, se TV. Akkor Szamara mit csinálna??? hmmm


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Jún. 18, 2019 6:55 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyCsüt. Feb. 09, 2017 6:29 am

R2-D2 írta:
Niwrok írta:

Körök

... elfogultsággal lett 45%   faceplam ?!


Minden bizonnyal, én szeretem az első részt... peace

Egyébként, EZT még olvasd el, Jama írásásban is jók vannak. Wink


Azt én is, de attól még földbe taposnám a második részt, ha mostanában látnám   peace .

"...te pedig nemcsak ezek olcsósága miatt szégyenkezel, de a gagyi utalások ("Úristen, ez a srác 7:07-re állította be az ébresztőjét, de durva!") és a visszadobott Tetthely-epizódokból elcsencselt nyomozati fordulatok láttán is."  Very Happy

Ettől függetlenül egyik barátom felvetette, hogy nézzük meg, és ha nagyon ragaszkodik hozzá, akkor elmegyek rá   faceplam .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Teljesen idegenek   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyVas. Feb. 12, 2017 12:22 am

.
R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 9oookiW




Teljesen idegenek





Itt, a mi kis Fórumunkon a kezdetektől fogva nagy sikernek örvendenek az ún. kamaradarabok, amikben egy kis társaságot összezárnak valahol, valami célból, alkalomból, majd egy szokatlan, különleges, esetleg veszélyes helyzetben vizsgálják az egyes emberek reakcióit…az  egymásra és a forgatókönyv által generált szituációkra. Ennek általam látott legemlékezetesebb iskolapéldája – és hivatkozási pontja – az Augusztus Oklahomában ominózus ebédjelenete, de a tavalyi év kellemes meglepetése, az orosz Otthon is hasonló elgondolások mellett építkezik… a példák sorát persze lehetne folytatni más filmekkel, illetve más filmek más szituációival. A Teljesen idegenek viszont még annak ellenére is óriási hatással volt rám, hogy nem az első mozi a témában, amit látok: egyszerűen ez rettentően betalált – a saját korosztályomat láttam a képernyőn, ráadásul a saját gondolataimat is hallottam (különösen a telefonellenes attitűd miatt) néha a karakterek szájából.

Olaszország, napjainkban (ez már egyébként eleve pozitív hendikep, szeretem ezt az országot, a légkört, az embereket, rengetegszer voltam náluk). Három pár készülődik az esti vendégséghez, mert egyikük lakásán egy nagy közös, összeülős, dumálós, borozós baráti vacsorát rendeznek – vélhetően rendszeresen, rotációban… és már tulajdonképp itt megvett a film. Annyira jó volt látni, hogy négy gyerekkori barát feleségestől, barátnőstől, vagy épp egyedül időnként összejön és eltölt egy beszélgetős estét együtt, annyira közel áll ez az egész esemény, gondolat hozzám, hogy önfeledten merültem el a lehetőségben. Amikor már nincs szükséged a bulira, az eszetlen és céltalan ivászatra, amikor már gyereked, munkahelyed van, de még fontosak a korábbi kapcsolataid – sőt, ekkor talán a legfontosabbak – akkor qrva jó egy-egy ilyen dumálós este. Magában a készülődésben, az ötletben, az első fél óra ugratásaiban minden benn volt, amit magam is érzek, átélek ennyi idősen, a Teljesen idegenek így nemcsak kétségkívül eredeti (ámde kissé talán túlzsúfolt – de erről később) konfliktusforrása és az arra adott remek reakciók miatt lett számomra emlékezetes, hanem maga az alapszituja miatt is. Annak ellenére, hogy természetesen a tipikus olaszos környezet, hangulat, a vendégek életszínvonala, miliője bizonyos irányba természetesen elviszik a filmet, úgy éreztem, hogy ez, majdnem így, velem és barátaimmal is megtörténhet – itthon, Magyarországon.

Mert nem tudom, mi lenne, ha egy ilyen ártatlannak tűnő, de őrült játékba fognánk. A magam részéről persze simán mondom, hogy nincs takargatnivalóm – legalábbis most – de aztán ha belegondolok, még így is érheti az embert pár kellemetlen hívás, amit nem szívesen oszt meg másokkal. A Teljesen idegenek alaphelyzete ugyanis az, hogy a vacsoraasztalnál ülő 7 ember (3 pár + egy fő) a játék kedvéért kiteszi a telefonját az asztalra, és a vacsora alatt beérkező hívásokat, SMS-eket, képeket gyakorlatilag „bedobja a közösbe”. Az addigra már bizonyos mértékig megkedvelt karakterek pedig egyre nagyobb szarba kerülnek, ahogy természetesen egyre furább dolgok derülnek ki róluk. Van, akinek egy mellplasztika kitudódása kellemetlen, van, akiről kiderül, hogy terapeutához jár – de aztán természetesen párkapcsolatokat is befolyásoló hívások, SMS-ek érkeznek. És ez még nem a csúcs… ha nem lenne elég az amúgy remekül adagolt feszültség, egy kéretlen telefoncsere aztán olyan hatással bír a közösségre, hogy a fél brigád feláll az asztaltól. Hogy nem sokkal később a másik fele is megtegye ezt, egy ennél még nagyobb botrány kiderülésekor. A néző meg egyik ámulatból a másikba esik, csak kapkodja a fejét, tulajdonképp ideje sincs meglepődni valamin, elmerülni a szaftos családi részletekben, mert jön a következő pofon. Tegnap gondolkodtam, mihez hasonlítsam ezt az élményt, de más nem jutott eszembe, mint ha mondjuk, Te, kedves Néző, te vagy a ringben az a sportoló, akit épp szarrá vernek – kapsz egy pofont, megszédülsz, de nincs is igazán időd töprengeni rajta, mert kapod a következőt… és ez így megy végig. A nagyobb ütések közé persze becsúszik néhány kisebb gyomros is, de nézőként csak tántorgunk az események súlyától – és kifejezetten kellemes érzés, mikor csak a kamasz lány szidja anyját a telefonban, nem tudva, hogy azt ő is hallja.

Megint csak kár, hogy nem tudok kiemelni spoilermentesen egy szálat sem, de azt hiszem jobb, ha ezt mindenki maga éli át. Természetesen a központi téma az elcserélt telefon és a magányos férfi esete, de nekem pl. a bajszos faszi sztereotípiája is nagyon bejött. No meg önmagában az, amit az egész film jelképez életünk fekete dobozáról, a telefonról: én még emlékszem egy olyan világra, amiben a vezetékes telefon sem volt mindennapos és korántsem volt az annyira szörnyű. Sőt. Talán, ha titkaid voltak, sokkal könnyebben megtarthattad, csak rajtad múlt, kinek mondod el őket – ezzel a digitális őrülettel, ezzel az idióta világgal, amiben mindig mindenki elérhető, azóta sem békéltem meg. Lásd még ugye Snowden, mert az még hagyján, hogy te, önszántadból kiteszed egy estére a telódat az asztalra, hülye mód vállalva mindent, ami kiderülhet, de hogy állami szervek akkor és úgy hallgatnak le, akkor és úgy követnek, ahogy akarnak, az gáz. Aztán lehet, megint csak én túráztatom túl magam az egészen, de a Teljesen idegenek számomra egyszerre nyújtott egy ilyen technológiaellenes gondolatot is a többi nagyon fontos más mellett.

Mindenekelőtt annak a szakítószilárdságnak a vizsgálatát, amit itt górcső alá vesznek, mégpedig két szinten is: egyrészt mit bír ki a több évtizedes barátság, illetve hogy mit bír ki egy házasság – ha a bili tartalma az asztalra borul. Mindkettő téma kibontása, feldolgozása egyszerűen zseniális: hihető, valós emberi problémákkal, és az azokra adott hiteles reakciókkal. A film kezdetén arcunkra ülő mosoly, ami a vidámságból, a hasonló életérzésből ered, a végére bizony az arcunkra képes fagyni: sajnálattal, megdöbbenéssel, átérzéssel nézzük a képernyőn szenvedő embereket. Az asztal, a közös vacsora helyszíne pedig a végén úgy néz ki, mint ahova ledobtak egy gránátot: az emberek szanaszét szaladtak tőle, gyakorlatilag a lakás is kicsi, hogy mindenki keressen magának egy kis zugot, ahol nyalogathatja a sebeit. Viszont, ellentétben talán más filmekkel, itt nincs központi „gonosz”, itt nincs olyan, akire igazából haragudni lehet, itt nincs, aki ráönti a többiekre a szennyest – itt mindenki maga akarta mindezt. Na jó, többen csak unszolásra… egyébként itt picit megint álljunk meg. Ha mondjuk te, kedves néző, ilyen szituba kerülsz, hogy haverjaid rá akarnak venni egy ilyen játékra, de neked van titkolnivalód (kinek nincs???), mit csinálsz? Tiltakozol, hogy nem játszol – de akkor szinte biztos, hogy rád ég a bélyeg (feleség, ugye), vagy azt gondolod, aznap este úgysem jön semmi hívás, SMS és kockáztatsz? Sokáig érzetem „hibának” a történet szempontjából, hogy minek játszik az, aki lebukhat… de ezen érvelés alapján miért is ne. Mert ha tudja az egyik szereplő, mi lesz, biztos nem veti le a bugyiját előtte… tényleg, miért is vette le?

Ami talán tényleg felróható kicsit a forgatókönyvnek, az az, hogy szinte irracionális, hogy ez, így, ilyen töménységben képes egy este alatt a résztvevőkre szakadni. A feszesség szempontjából persze kellett ez, és a filmet különlegessé, rendkívülivé teszi, de nekem néha már bizony túl tömény volt minden: valahogy nehéz volt elképzelni az egésznek a természetességét. Nem azt, hogy ezek a dolgok megtörténnek… hanem hogy egyszerre történnek meg.  De még ez is hagyján, menet közben nincs is idő ezen gondolkozni – a 10%-ot nekem a fináléjával vesztette el a mozi. Még ma sem tudok vele igazán mit kezdeni, szerintem ez a lezárás, az események, a kimondott mondatok tükrében… minimum kérdéses. Érteni vélem, hogy a fentebb említett szakítószilárdság szerepel a középpontban, s még azt is elfogadom, hogy némely emberi kapcsolat sok mindent túlél… de ez, így, ilyen töménységben nem kicsit volt rózsaszín köd. Vagy tényleg ennyire mulya lenne az emberi lény? Tényleg ilyenek vagyunk? Baráttal még oké – mindig azt mondják, a barátság többet kibír, mint a házasság –, nagyon jó és életszerű volt, mikor mindenki csak egy valakinek árulta el a titkot, így tudta meg mindenki, na de egy kapcsolatban is? Érdekes és elgondolkodtató a film ezen üzenete: nem is a szimpla elfogadásos dolog (az úgy logikus), hanem sokkal inkább a struccpolitika… nem vagyok benn biztos, hogy ez a valóságban is így lenne. Persze, ez is imán lehet a hazai és a déli temperamentum közti különbség…

Zseniális film, maradandó élmény ez az egész. Nekem nagyon bejött, a forró itáliai este, az ételek, a remek forgatókönyv és az ezúttal nem nevesített színészi játék nagyszerű élményt eredményezett, egy olyan mozit, amin az a kis kaján vigyor, az élvezet kaján vigyora végig ott volt az arcomon. Néha ugyan ráfagyott, de ahogy a karakterek az igazán kínos dolgokat maguk is viccel elütötték, úgy olvadt föl a hangulattal együtt. Most miatt már nem írom át az idei listámat, de jövőre az egyéb idén látott filmek között, tuti, előkelő helyen fog szerepelni.






90%





.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Jún. 18, 2019 7:14 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyVas. Feb. 12, 2017 9:28 am

R2-D2 írta:

Teljesen idegenek

Itt, a mi kis Fórumunkon a kezdetektől fogva nagy sikernek örvendenek az ún. kamaradarabok, amikben egy kis társaságot összezárnak valahol, valami célból, alkalomból, majd egy szokatlan, különleges, esetleg veszélyes helyzetben vizsgálják az egyes emberek reakcióit…az  egymásra és a forgatókönyv által generált szituációkra.

Három pár készülődik az esti vendégséghez, mert egyikük lakásán egy nagy közös, összeülős, dumálós, borozós baráti vacsorát rendeznek – vélhetően rendszeresen, rotációban… és már tulajdonképp itt megvett a film. Annyira jó volt látni, hogy négy gyerekkori barát feleségestől, barátnőstől, vagy épp egyedül időnként összejön és eltölt egy beszélgetős estét együtt, annyira közel áll ez az egész esemény, gondolat hozzám, hogy önfeledten merültem el a lehetőségben. Annak ellenére, hogy természetesen a tipikus olaszos környezet, hangulat, a vendégek életszínvonala, miliője bizonyos irányba természetesen elviszik a filmet, úgy éreztem, hogy ez, majdnem így, velem és barátaimmal is megtörténhet – itthon, Magyarországon.

Mert nem tudom, mi lenne, ha egy ilyen ártatlannak tűnő, de őrült játékba fognánk. A magam részéről persze simán mondom, hogy nincs takargatnivalóm – legalábbis most – de aztán ha belegondolok, még így is érheti az embert pár kellemetlen hívás, amit nem szívesen oszt meg másokkal. A Teljesen idegenek alaphelyzete ugyanis az, hogy a vacsoraasztalnál ülő 7 ember (3 pár + egy fő) a játék kedvéért kiteszi a telefonját az asztalra, és a vacsora alatt beérkező hívásokat, SMS-eket, képeket gyakorlatilag „bedobja a közösbe”. Az addigra már bizonyos mértékig megkedvelt karakterek pedig egyre nagyobb szarba kerülnek, ahogy természetesen egyre furább dolgok derülnek ki róluk.

Zseniális film, maradandó élmény ez az egész. Nekem nagyon bejött, a forró itáliai este, az ételek, a remek forgatókönyv és az ezúttal nem nevesített színészi játék nagyszerű élményt eredményezett, egy olyan mozit, amin az a kis kaján vigyor, az élvezet kaján vigyora végig ott volt az arcomon.

90%


Végre egy igazán izgalmasnak hangzó újdonság, amiről nem is hallottam Smile . Tetszik a leírás, biztosan nézem yeah !

De ahogy olvastam, egyre kevésbé értem az ellenszenved a csoportterápiák iránt hmmm ... Ez a film, meg a többi felemlegetett is egy az egyben az, legfeljebb nem idegenekről van szó, hanem barátokról, családtagokról Smile . Egy Mónika-show, csak kulturáltabb környezetben és viszonyok között Wink , de a szerepe, a funkciója ugyanaz a benne levő szereplők számára is.

Van egyébként magyar film is hasonló -két házaspár a saját viszonyaikkal, múltjukkal, úgy, hogy a nők testvérek-, az Ernelláék Farkaséknál... még ha a rendező Hajdu Szabolcs miatt (aki írta is a filmet, sőt, a saját lakásukban forgatták, és a feleségével együtt szerepel is benne, szóval igazán saját projekt) sok is benne a kitartott kép meg a félrevonulás. Maunika-show vonalon meg nekem annak idején nagy kedvenc volt a Czukor-show c. film, amiben a keret egy ilyen műsor felvétele, persze a média szarban tapicskoló mentalitásával és a szenzációhajhászással együtt, de az a kapcsolati háló, amit a "fiktív" műsor keretében bemutat, nagyon is működik (ahogy írtad is, biztosan vannak ilyenek, legfeljebb nem egyszerre), a néha kicsit, néha meg nagyon karikatúrára vett figurákkal együtt.

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyVas. Feb. 12, 2017 12:29 pm

Niwrok írta:

Teljesen idegenek



De ahogy olvastam, egyre kevésbé értem az ellenszenved a csoportterápiák iránt  hmmm ... Ez a film, meg a többi felemlegetett is egy az egyben az, legfeljebb nem idegenekről van szó, hanem barátokról, családtagokról  Smile . Egy Mónika-show, csak kulturáltabb környezetben és viszonyok között  Wink , de a szerepe, a funkciója ugyanaz a benne levő szereplők számára is.

Van egyébként magyar film is hasonló -két házaspár a saját viszonyaikkal, múltjukkal, úgy, hogy a nők testvérek-, az Ernelláék Farkaséknál...


nono nono Azért az általam rühellt, körben ülős, kibeszélős csoportterápia még csak nem is hasonlít ezekre a filmekre/jelenetekre. Ott a sok idióta önként elmegy egy csoportba, mert azt hiszi, ha kibeszéli a problémáját és/vagy meghallgat másokat, jobb lesz neki. A mi filmjeink zömében az emberek nem önként "öntik ki szívüket", sőt nem is mindig önként kerülnek a helyzetbe. Lehet, hogy szerepe, funkciója, hatása hasonló, de a formája, lezajlása nem. peace

Az Ernelláékról már hallottam, de mivel nem láttam, értelem szerint nem hivatkozhattam rá... még az is lehet, egyszer megnézem. Mondjuk, ha az évi két-három magyar film nem lesz meg nélküle. Wink


.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyVas. Feb. 12, 2017 3:05 pm

R2-D2 írta:
Niwrok írta:

Teljesen idegenek

De ahogy olvastam, egyre kevésbé értem az ellenszenved a csoportterápiák iránt  hmmm ... Ez a film, meg a többi felemlegetett is egy az egyben az, legfeljebb nem idegenekről van szó, hanem barátokról, családtagokról  Smile . Egy Mónika-show, csak kulturáltabb környezetben és viszonyok között  Wink , de a szerepe, a funkciója ugyanaz a benne levő szereplők számára is.

Van egyébként magyar film is hasonló -két házaspár a saját viszonyaikkal, múltjukkal, úgy, hogy a nők testvérek-, az Ernelláék Farkaséknál...


nono nono  Azért az általam rühellt, körben ülős, kibeszélős csoportterápia még csak nem is hasonlít ezekre a filmekre/jelenetekre. Ott a sok idióta önként elmegy egy csoportba, mert azt hiszi, ha kibeszéli a problémáját és/vagy meghallgat másokat, jobb lesz neki. A mi filmjeink zömében az emberek nem önként "öntik ki szívüket", sőt nem is mindig önként kerülnek a helyzetbe. Lehet, hogy szerepe, funkciója, hatása hasonló, de a formája, lezajlása nem. peace

Az Ernelláékról már hallottam, de mivel nem láttam, értelem szerint nem hivatkozhattam rá... még az is lehet, egyszer megnézem. Mondjuk, ha az évi két-három magyar film nem lesz meg nélküle. Wink


Nyilván én sem a legfeljebb közösségi élményt nyújtó, hátlapogatós A-klubokra gondoltam... bár akinek annyira nincs lehetősége másba kapaszkodni, annak lehet, hogy az segít. De attól még a beszéd, a "kibeszélés" nem önmagában lesz "idiótaság", főleg nem önként, ami már eleve azt jelenti, hogy az illető felismerte, hogy probléma van, és másra mutogatás helyett maga próbál tenni ez ellen. Aki persze csak a jó öreg freudi játékot akarja játszani, hogy "mer' az anyám...", annak mindegy, de a beszélgetés segíthet rendezni a gondolatokat, mások mintái, gondolatai pedig új lehetőségeket adhatnak a megoldásra (akár csak precedensként is, hogy ilyen is van).

Amiket mi látunk ezekben a filmekben, bár feszültséggel terhelt, izgalmas összetételű konfliktusokat mutatnak be, éppen azért, mert nem önkéntesek, nem is a megoldást, hanem az évek óta érlelődő, rothadó gondolatok, sérelmek kihányását teszi a középpontba, amikor mondjuk a hőség vagy a közelség miatt alacsonyabb az ingerküszöb. Éppen ettől izgalmasabb, érdekesebb és intenzívebb, persze, ezért is nézzük őket, de ettől lennének a karakterek kevésbé "idióták"? Lehet, hogy unalmasabb lenne, ha például az Augusztus Oklahomában szereplői egyszerűen elmondanák, vagy évekkel ezelőtt elmondták volna, kiről mit gondolnak és éreznek, nem rágva évekig a mondatokat, hogy kinek mit kéne mondaniuk, de az is lehet, hogy ettől kevésbé titkolózó, kevésbé képmutató életük lett volna, jobban tisztába jöttek volna a korlátaikkal, a céljaikkal. Még úgy is, hogy a család az a legszűkebb társadalmi keret, ahol leginkább meghatározó, hogy mit hogyan "kell" csinálni, így annak a kereteit, "szokásait", "hagyományait" a legnehezebb feszegetni.

És akkor lehet, hogy annak a szólásnak is kevesebb lenne a keserű igazsága, hogy "a barátainkkal Isten kér bocsánatot a rokonaikért."...

Az Ernelláéknál nem hivatkozást vártam, csak ajánlottam, ahogy szoktam, mert kapcsolódott  Embarassed ... Az viszont, mint helyi "magyarfilm-szakértőnek" egyfajta eredmény, hogy a legfeljebb évi egy magyar film feltornázódott kettő-háromra  Smile . Még ha persze ez rajtam is múlt a legkevésbé  Smile .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 EmptyVas. Feb. 12, 2017 10:42 pm

Niwrok írta:



Nyilván én sem a legfeljebb közösségi élményt nyújtó, hátlapogatós A-klubokra gondoltam... bár akinek annyira nincs lehetősége másba kapaszkodni, annak lehet, hogy az segít. De attól még a beszéd, a "kibeszélés" nem önmagában lesz "idiótaság", főleg nem önként, ami már eleve azt jelenti, hogy az illető felismerte, hogy probléma van, és másra mutogatás helyett maga próbál tenni ez ellen. Aki persze csak a jó öreg freudi játékot akarja játszani, hogy "mer' az anyám...", annak mindegy, de a beszélgetés segíthet rendezni a gondolatokat, mások mintái, gondolatai pedig új lehetőségeket adhatnak a megoldásra (akár csak precedensként is, hogy ilyen is van).


Azért az ilyen kibeszélő csoportok meglehetősen sematikusan vannak ábrázolva az amerikai filmekben, sőt néha úgy érzem, nincs is amerikai film csoprtterápia nélkül. Sok igazad van abban, amiket írsz, de ettől még nekem a kettő nem lesz ugyanaz. De még hasonló sem... peace
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 5 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 3.0
Vissza az elejére 
4 / 66 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 35 ... 66  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 1.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» Remo írásai
» Niwrok írásai 3.0

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: