Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 3.0

Go down 
+7
Gyulus
Dylan83
andrew1975
téglagyári megálló
mesterjani
Mr. White
Weide
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 46 ... 66  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Borg/McEnroe   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyHétf. Jan. 29, 2018 12:01 pm

.
R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 87jMgJG




Borg/McEnroe




"A wimbledoni tenisztorna (hivatalos nevén: The Championships), a legrégebbi és a legtöbb hagyománnyal bíró teniszverseny a világon. Az évente megrendezett négy legrangosabb teniszverseny, a Grand Slam-tornák egyike, és történelme, valamint nagy hagyományai miatt ezek közül is Wimbledon a leghíresebb és sokak szerint a legkiemelkedőbb. A wimbledoni tenisztornát minden évben nyár elején, június-július hónapban rendezik meg füves pályán, az All England Lawn Tennis and Croquet Clubban, Angliában és ezt az egyet játsszák füves borításon."

"Björn Rune Borg (Stockholm, 1956. június 6. –) korábbi világelső svéd teniszező, sokak szerint minden idők egyik legjobb teniszezője. Összesen 11 Grand Slam-tornát nyert meg egyéniben, hatszor nyerte meg a Roland Garrost (ezt csak Rafael Nadal tudta megismételni azóta), további öt Grand Slam-címét pedig Wimbledonban szerezte. 1998-ig  ő volt az egyetlen teniszező, aki ötször tudott Wimbledonban nyerni: először Peter Sampras, majd Roger Federer állította be a rekordját. Borg az egyetlen teniszező, aki három egymást követő évben győzni tudott mind a Roland Garroson, mind Wimbledonban."

"John Patrick McEnroe (Wiesbaden, NSZK, 1959. február 16. –) amerikai profi teniszező, korábbi világelső. Karrierje során egyéniben 7 Grand Slam-tornát nyert, ebből négyet a US Openen, hármat Wimbledonban . Ezen kívül párosban 9 Grand Slam-címet szerzett, 5-öt Wimbledonban, 4-et a US Openen, sőt vegyes párosban is diadalmaskodott egyszer (1977, Roland Garros, párja: Mary Carillo volt). 1992-ben vonult vissza az aktív versenyzéstől (a világranglista 20. helyén állt). Máig emlékezetesek művészi ütései, páratlan röptejátéka, Björn Borggal való rivalizálása és a pályán tanúsított lobbanékony, heves viselkedése (ezen film alappillérei): sokszor keveredett összetűzésbe a játékvezetővel, vonalbírókkal. „Ezt nem gondolhatja komolyan” – az 1981-es wimbledoni bajnokságon hangzott el a játékvezetőnek címzett, mára már szállóigévé váló mondata…"

No. Most, hogy az Austral Openen a mi Babos Timink párosban csodát tett és GS győzelmet szerzett, talán még aktuálisabb néhány szót ejteni az újabb sportfilmről, ami ezúttal két teniszező, a bevezetőben említett Borg és McEnroe párharcára fókuszál. Mint ilyen pedig, elkerülhetetlenül párhuzamba állítható a 2013-as remekművel, a Hajsza a győzelemért című F1 mozival, s bár szerény véleményem szerint Ron Howard mozija jobban sikerült, kétségkívül meghatározhatja a szubjektív élményt az, hogy kinek melyik sportág áll közelebb a szívéhez. Jómagam – azon kívül, hogy a játékosok nevét ismerem – sosem érdeklődtem a tenisz iránt, ráadásul Björn Borg korszaka (a Hunt/Lauda korszakhoz hasonlóan) icipicit korán volt még ahhoz, hogy értékelni tudjam a svéd zseni életművét. Miután pedig 1983-ban vissza is vonult, nem is csoda, hogy az utána következő John McEnroe-éra már jobban az emlékezetemben van… de ha most mindenképp teniszezőt kellene mondanom korábbról, Andree Agassit és Boris Beckert említeném… meg talán Lendlt. Mindegy, ez nem is fontos, most, a mozi után a szokásos kis kutakodásom eredményeképp jobban képbe kerültem a tenisz történelmével kapcsolatban – és azt mondom, valóban megért ez a rivalizálás egy filmet. De sok más rivalizálás is megérne… pl mai korból is…ugye…

A Borg/McEnroe egyetlen dologra, az 1980-as wimbledoni döntőre van felfűzve, ezzel a képpel is kezdődik a mozi – hogy aztán innen visszatekintve, a sportolók múltját, jellemét feltárva jusson el ugyanerre a pontra, a fináléra. Ez pedig a filmmel kapcsolatban rögtön két kérdést vet fel. Az egyik, hogy maga a mérkőzés van-e olyan fontos, jó, izgalmas, hogy érdemes róla filmet csinálni, illetve hogy az oda eljutó két címszereplő élete van-e olyan érdekes és izgalmas, hogy arra egy egész filmet rá kelljen szánni. Nos, a válaszom mindkettőre igen, maga a döntő, ahogy itt be van mutatva, ahogy a két színész eljátssza a két sportolót, az egyszerűen zseniális – aki meg nem tudja a meccs végeredményét, az ne is nézze most már meg. Mert nem egyértelmű, hogy a 24 éves Borg megnyeri-e zsinórban az ötödik wimbledoni címét, vagy a fiatal, szemtelen, 21 éves McEnroe megakadályozza-e ebben és esetleg Borgnak egy évet várni kell az ötödik címre (picit ezért át is írtam a bevezetőmet). Hasonlóan más sportfilmekhez, ez is egy csúcsmérkőzés körül forog, csak itt az oda vezető utat flashbackekben meséli el a dán rendező, Janus Metz – egyébként érdekesség, hogy a film LeBeouf ellenére nem amerikai, hanem svéd-dán-finn kooprodukcióban készült –, ami visszatekintések pedig tök jól kibontják a két fiatalember múltját. Nagyszerűen sikerült végigvinni minket mindkét szereplő életén, konfliktusaikon – és megmutatni, hogy a felszín alatt minden ellenkező látszat ellenére jobban hasonlítanak egymáshoz, mint bárki gondolná.

Olvastam olyan írást, ami megrója a mozit azért, hogy jobban koncentrál Björn Borgra, mint McEnroera… amellett, hogy igazából nem tudok vitatkozni ezzel a ténnyel, én nem tartom hibának. Kettejük közül ő volt a már regnáló bajnok, ő volt az idősebb, ő volt, aki már akkor elért valamit – szemben vele pedig a friss szemtelen újonc, aki épp a trónra tör. Ráadásul szerintem Borg személyisége, összetettsége, múltja lényegesen érdekesebb, mint McEnroe-é, aki tulajdonképp maga a megtestesült ösztön, pályán kívül és pályán is. Persze, film és show szempontjából lényegesen jobban mutat az ő viselkedése, de nekem legalább akkora élmény volt felfedezni a szunnyadó vulkán, Borg életét és gyerekkorát is. Másrészt meg… ugye ez egy skandináv mozi, logikus hogy a skandináv főhős legyen a középpontban. Nem véletlen, hogy ott állítólag csak Borg is a címe, vélhetően, ha ezt amerikaiak csinálták volna, mások lettek volna a súlypontok – de engedtessék már meg egy nemzetnek, hogy filmet készítsen egy hőséről. Egyébként ez a skandináv kooperáció egyszerre előnye és picit hátránya is a filmnek: nagyon jó a földhöz ragadottabb nézőpont, a svéd szöveg, nagyon jól írták át a hollywoodi elemeket a saját nyelvükre, ugyanakkor megint hiányoltam azt a szentimentalizmust, ami a Rush-i magasságába emelhette volna a filmet. Olyannyira, hogy a végén már azért is izgultam, vajon lesz-e egy „Bajnok! – Bajnok!” tali a végén…

Mindkét srác története érdekes, totál más közegből, teljesen hasonló habitussal mennyire másokká váltak a sportban.  Érdekes volt, hogy a fiatal Borg (akit részben maga Björn Borg fia alakít) is mennyire az indulatok embere volt, hogy tudták ezt kezelni – egyáltalán az, hogy sokadszorra is milyen lenyűgöző tud lenni, emberek, gyerekek, sportolók mit képesek megtenni a sikerért. Nagyon tetszett az egész, ahogy, amilyen ritmusban ezt bemutatták, a vágások, ahogy a 24 éves korára már kiégett, csúcson lévő teniszezőről vissza-vissza ugrunk a múltba. S ha már korai visszavonulás: nem is oly rég volt még, mikor a MotoGP regnáló világbajnoka, Casey Stoner, vagy épp a F1-ből Rosberg is idejekorán lelépett a színről… most, Borg esetében kicsit közelebb került hozzánk, miért. Van az a jelenet, az erkélyen – nos, abban minden benn van, szerintem simán nem érdekelte volna, ha leesik. Feltétlenül kiemelendő, hogy Sverrir Gudnason, Borg megformálója szenzációs, de Stellan Skarsgård, Svédország első számú színésze és filmes exportcikke is nagyon jó Borg edzőjének szerepében. Mégis… mégis az egész mozi valahol mégsem róluk lesz emlékezetes… hanem a vetélytárs McEnroe-t megformáló Shia LaBeoufról. Ahogy írtam fentebb, könnyebb és emlékezetesebb az ő szerepe, maradandóbb, látványosabb, élénkebb az ő jelenléte a képernyőn, de mindezt át is kell adni a nézőnek – ez pedig LaBeouf  ámulatba ejtően megteszi. Nem tudom, ki mennyit foglalkozott a szerepével előtte, de vélhetően jó alaposan beleásta magát mindkettő a teniszezők jellemébe – nem olvastam utána, kíváncsi lennék, mit szóltak ehhez az egészhez az igazi játékosok. Bár, tekintve, hogy Borg a fiát szerepelteti, nagyon nem lehet ellenére ez az életrajzi film… mert, ha őszintén a dolgok mögé nézünk, ez a sportfilm nem is annyira sportfilm, mint egy életrajzi film Björn Borgról – akinek egyik nagy ellenfele volt az a John McEnroe, aki épp ezen események közben vált valahol felnőtté, érettebbé a pályán. Legalábbis a döntőre, mert azért később is voltak gondjai a bírókkal…

Minél többet gondolkodom rajta és minél tovább írom ezt az ajánlót, annál jobban elmerülök újra a filmben, minél többet gondolok rá, annál jobban tetszik. Roppant komplex, kerek az egész, nagyszerűen összerakott, remek ritmusú, kiválóan összevágott sportfilm, ami még azokat is megtalálhatja, akiket kevéssé érdekel a tenisz. Hogy megérintheti-e? Nos, abban nem vagyok egészen biztos, ebben az egyben nem hozta azokat a sablonokat, amiket én magam elvártam volna – nem manipulál, nem játszik sem az ember igazságérzetével, hogy mikor mi történt a srácokkal korábban, de azzal sem törődik, hogy ki mellé állítsa a nézőt. Ebből a szempontból kissé rideg, talán túlontúl tárgyilagos is, ettől olyan tipikusan skandináv – csak most hó és depresszió nélkül. Ugyanakkor látványra, történetvezetésre, színészekre, forgatókönyvre (végre!!) simán odatehető az Álomgyári produkciók mellé, elé. A meccs meg… még így is parádés volt, hogy csak színészkedtek, és még így is, hogy az 1976. október 26-i japán F1 futam a sport jellege miatt közelebb állt szívemhez.




80% (elsőre) Smile



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Szept. 16, 2019 12:18 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: TOP 10 2017   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyKedd Jan. 30, 2018 12:20 am

.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 T5hlH9v




Nem szívesen panaszkodom – hisz tudom, hogy mindenkinek megvan a saját keresztje – de elöljáróban el kell mondanom, hogy a tavalyi mozis év az utóbbi idők leggyengébb eredményével zárult nálam: talán még sosem sikerült ilyen kevés képi anyagot megnéznem, mint 2017-ben. Persze, jó oka van mindennek, még az is csoda, hogy ennyi jutott… mindenesetre még sosem éreztem ennyire tartalmilag üresnek, szellősnek az összesítést. Az, hogy a hivatalos listán lévő felhozatalból idén is csak pár darab igazán maradandó alkotás sikeredett, az már nem nagyon lep meg, a filmek jó része szinte ugyanazt az erős középszert képes hozni, az viszont, hogy a másik listára, az „exluziv” listára is alig találtam filmet… nos az már gáz. Az újrázásokkal együtt hiába láttam tavaly is 137 filmet (ebből 77-et az előbb említett „hivatalos” listáról), valamint 20 sorozat 20 évadát, úgy érzem, nagyon kevés filmre fogok évek múltán emlékezni. Sajnos egy kedvenc világomtól véglet búcsút vehetek, ez az új Disney Star Wars más nem az én Star Warsom, az egyre idiótább és követhetetlenebb képregényfilmek folyamától szabályosan besokalltam – de ezek mellett is sorban jöttek az eleve feleslegesnek gondolt remake-ek és folytatások… a Bottom listára sokkal könnyebb volt összeszednem a filmeket.

Sorozatok terén sem jobb a helyzet: a korábban nézni kezdett történetek aktuális évadai felemás minőséget (és zárást) hoztak, új meg nem nagyon fogott meg. 24 S10 kuka, Homeland S6 első fele kuka, a Kártyavár S5, 12 majom S3, Fekete vitorlák S4, TWD S7 csupán átlagosan jó. Ami bejött, az a GoT S7, a Stranger Things S2, Odaát S12, a Narcos S3 és végre a BSC S3. Megint van egy agyonhype-olt sorozat, az A szolgálólány meséje, ami szerintem egyszerűen borzalmas, de ellenpéldának megint van egy sorozat, a 13 okom volt, ami viszont zseniális. Black Mirror híján neki adom az első helyet…

Szokás szerint három listát olvashattok, ahol lehet, linkekkel: az xpress szavazásához használt, tavalyi évben hivatalosan idehaza bemutatott, vagy mozi bemutató híján DVD premierrel bíró filmekből válogatva, aztán egyet, ami az általam tavaly először látott mozikból állót – és harmadjára a TOP FOS listát (általában a legnagyobb csalódásokat jelenti).

1. Valerian és az ezer bolygó városa

Az utóbbi idők legjobb, legötletesebb, legszerethetőbb sci-fije, egy 140 perces ötletorgia, baromi jó látvánnyal. Ennyire innovatív és részletgazdag mozi utoljára a Star Wars volt számomra – tekintve pedig, hogy az már nem az én elképzeléseim szerint megy tovább, ez lesz az, ami a helyébe lép. Csak legyen folytatása…

2. A homok alatt

Ez már tavaly szerepelt a különlegességek listáján, de miután 2017-ben megjelent itthon is, egyértelmű, hogy ide is felkerült. Megdöbbentő és izgalmas háborús dráma egy maroknyi német gyerekről, akik a háború után a dán tengerparton szedik fel a németek által telepített taposóaknákat. Nem véletlenül emlegetem immár két éve, borzalmasan erős mozi.

3. Tehetség

A harmadik és negyedik hely szabadon felcserélhető, ennek talán az érzelmi töltete az, ami idáig repítette. Egy matekzseni kislány története, akit nagybátyja átlagosnak akar nevelni, nagymamája meg különlegesnek – a néző meg döntse el, szerinte mi a jobb. Vicces, megindító, csodás.

4. Utazók

Igazából az újranézés után lettem biztos abban, hogy ennek itt a helye: a látszólag romantikus maszlag mögött egy vérbeli, szintén ötletes sci-fi, amiben olyan morális problémák vannak feszegetve, hogy az ember beleborzong. A néhány qrva jó technikai megvalósítás csak hab a tortán – én meg, miután szeretem a fantasztikus filmeket, ez meg az űrben játszódik… szóval itt a helye.

5. Hét nővér

Hoppá, megint egy sci-fi. Meglepő, mi? Nagyon bejött az elrejtett ikrek története, az egész fura disztópia, a megfelelően felépített csavar(ok) és a viszonylag visszafogott akció keveréke. Noomi Rapace és önmagában az egész trükk, ahogy hétszer a vászonra tették, nagyon jó, ismeretlensége és minimális promóciója ellenére nekem maradandó élmény volt.

6. T2: Trainspotting

Anno azt írtam róla, hogy ez egy qrva jó film, csak meg kel hozzá öregedni – és ezt tartom most is. Vannak művek, amik épp eltalálják a nézőjének érzelmi állapotát, életkorának problémáit, gondolkodását, a T2 pedig telibe talált ebből a szempontból. Sokkal jobban, mint elődje. Az árnyékos beszélgetés meg talán az egyik legjobb filmes ötlet, amit idén láttam.

7. A számolás joga

A néger egyenjogúságos történet mellett engem ebben az egészben legalább annyira érdekelt, megfogott a NASA korabeli működése, az egész űrverseny. Párba tudtam állítani a Gagarinnal, roppant érdekes volt – ráadásként meg tényleg meglepő (de korántsem újdonság) volt, hogy milyen sokáig létezett USA-ban, a demokráciaexport fellegvárában a szegregáció.

8. Borg/McEnroe

Lehet, csak azért van most itt, mert friss az élmény, de minél többet gondolok rá, annál lenyűgözőbb, ahogy a két rivális nagy teniszező múltját, karakterét felfűzték az 1980-as wimbledoni döntőre. Eddig kevéssé érdekelt a tenisz, de kicsit most kutakodtam és ezután jobban odafigyelek majd rá. És Borg ide vagy oda, Shia LaBeouf ellopja a showt McEnroe szerepében…

9. Boldog Halálnapot!

Ahogy írtam, a filmek a lista ezen szakaszában már egyenrangúak, én meg úgy gondolom, a kedvenc zsánerem egyszerűen nem hiányozhat innen. Nem állítom, hogy a Boldog Halálnapot! feltalálta a spanyol viaszt, de volt benn eredetiség, hangulatos, vicces, izgalmas, néha érzelmes, tanulságos… ennyi elég is volt ettől az időhurkos mozitól.

10. Verdák 3

S akkor már legyen egy animáció is (az Űrviharon jobban kiakadtatok volna   tongue ): a Lecsó után mindig is a Verdák volt számomra a második legjobb Pixar film – ennek harmadik része pedig egyszerre volt egy remekbeszabott váltás és egy óriási feelingű nosztalgiabomba az első rész iránt… egy csodás lezárással.

Nagyjából mindent láttam, ami érdekelt, a lista végére simán oda lehetne biggyeszteni, mondjuk az Arthur király – A kard legendáját, az Űrvihart, a Wind Rivertt, a Jumanji 2-őt, a Barry Seal – a beszállítót, az A szólít a szörnyet…meg még sok 80%-os mozit. Mindegyiknek van olyan aspektusa, ami kifejezetten nem jött be, de összességükben remek filmek.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

És akkor jöjjön az a kis lista, amit az idén először látott, hivatalosan be nem mutatott idei, vagy régebbi mozikból áll össze. Ezen jobbnál-jobb filmek vannak, de az a szomorú tény ott lebeg a lista fölött, hogy idén jóval kevesebb új, ismeretlen jó filmbe futottam bele…

1. Teljesen idegenek

Ha ezt időben látom, a tavalyi összesítést is megbolygatta volna: zseniális már maga az alapötlet is, hogy egy csapatnyi barát kiteszi a telefonját az asztalra vacsora közben és mindenki minden üzenetet és hívást megoszt a többiekkel. Hogy ebből mi lesz, azt nézzétek meg… érdemes!!!

2. Veszettek

Toronymagasan az utóbbi évek legjobb magyar filmje. Nagyon betalált, hihetetlenül aktuális, Fenyő Iván meg, mint főrendőr... egyszerűen beszarás.

3. Contratiempo

Viszonylag kevés spanyol mozit tudtam megnézni idén, de ez a legjobb hagyományokat hordozza magában: egy újabb izgalmas, fordulatos, hiteles és hihető thriller. És ami a legfontosabb (igaz, elvárható): van forgatókönyve!!

4. A hazafiak napja

A Peter Berg – Mark Wahlberg duó megtörtént eseményeken alapuló trilógiájának harmadik darabja, ami a 2013-as bostoni maratonon történt robbantásos merényletet járja körbe. Izgalmas és rohadtul megindító is egyben, ráadásul sokkal kevésbé giccses, mint amire számítani lehet.

5. Spielberg

Lenyűgöző dokumentumfilm a mesterről, a világ egyik legnagyobb rendezőjéről. Rengeteg filmbejátszás, nagyon sok interjú színészekkel és kollégákkal – és rengeteg olyan új információ, ami miatt néhány korábbi mozi egyes jelenete (más) értelmet nyer.

6. MEMO

Újabb magyar film, egy újabb zseniális ötlettel, amire egyszerre vágyik is az ember és egyszerre félelmetes is: mi lenne, ha nem tudnál felejteni, ha minden egyes szarásodra, tényleg mindenre emlékeznél??? Ha ez komoly, hollywoodi produkcióban készülne, erről beszélne az egész világ.

7. Mielőtt elmegyek

A Boldog Halálnapon!-t párja, egy YA időhurkos film, amiben ha az ember túljut a picsás, gyerekes szakaszon, ezen a stíluson, egy tanulságos kis történetet kap.

8. Summer Camp

Félig spanyol horror, ami azért különleges, mert a megszokott sablonokat totál máshogy rakja egymás mellé, mint amit az ember elvárna tőle. Néha brutális, néha idegesítően sikítozós, néha hidegrázóan fekete humorú… és zseniális befejezésű

9. 6 nap

Jó kis terroristás-túszejtős akciófilm, ami megtörtént eseményeket dolgoz fel. Feszült, izgalmas, remek korrajzzal – no meg rengeteg beletett munkával a magyar feliratot illetően…

10. Az admirális – Myeong-ryang csatája

Koreai történelmi film I Szunshin admirálisról, aki 12 hajóval feltartóztatott egy 200 hajós japán sereget… valamikor rég. Mindenekelőtt érdekes film, jók voltak a csatajelenetek, egy teljesen új harcmodor, teljesen más hajókkal: közel egy órán át zajlik a véres, izgalmas, fordulatos tengeri ütközet.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



És végül akkor a BOTTOM TOP 10.  Alapból szándékosan kihagyok olyan filmeket, amik jó eséllyel felhúzhatnak, de még így is rengeteg filmbe belefutok, amitől vártam valamit, s nem kaptam meg. Ez a legrosszabb film lista így egyben a legnagyobb csalódások listája is lett, aminek győztese csak az utolsó pillanatban futott be…


1. Egy szent szarvas meggyilkolása
2. Anyám!
3. Nyírjuk ki Günthert!
4. Körök
5. Egyenesen át
6. Széttörve
7. Kaptár – Az utolsó fejezet
8. Az egészség ellenszere
9. Hóember
10. A múmia






." />


A hozzászólást R2-D2 összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Szept. 16, 2019 12:24 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyKedd Jan. 30, 2018 8:55 pm

R2-D2 írta:
.

TOP10 2017


Akárhogy is látjuk, olvassuk egymás véleményét év közben, azért mindig vannak benne olyan apróságok, amik meglepnek. Például nem hittem volna, hogy a Homok alatt elsőségére bármi is veszélyt jelent, hogy a Borg/McEnroe, amire finoman megkaptam, hogy túlértékeltem, az a listára kerül, és nem, az Űrviharon nem akadtam volna ki, inkább a Boldog halálnapot! listás helye volt érdekes, bármennyire is benne van az idő-faktor  Smile . Meg annyi izgalom csak kell ebbe, hogy kicsit azért változik a sorrend ahhoz képest, amit a korábbi pontozás sugallna... néha egy-két napon belül is

Meg jó látni, hogy az egyéb-listára több olyan film is felkerült, amit én tettem a "radarra"   yeah .

U.i.: A Borg/McEnroe-ra azért nem reagáltam külön, mert gyakorlatilag ugyanezt írtam le róla zanzásítva... de ezt mostanra már te is tudod  Smile .

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyKedd Jan. 30, 2018 9:18 pm

Niwrok írta:
R2-D2 írta:
.

TOP10 2017


Akárhogy is látjuk, olvassuk egymás véleményét év közben, azért mindig vannak benne olyan apróságok, amik meglepnek. Például nem hittem volna, hogy a Homok alatt elsőségére bármi is veszélyt jelent, hogy a Borg/McEnroe, amire finoman megkaptam, hogy túlértékeltem, az a listára kerül, és nem, az Űrviharon nem akadtam volna ki, inkább a Boldog halálnapot! listás helye volt érdekes, bármennyire is benne van az idő-faktor  Smile . Meg annyi izgalom csak kell ebbe, hogy kicsit azért változik a sorrend ahhoz képest, amit a korábbi pontozás sugallna... néha egy-két napon belül is

Meg jó látni, hogy az egyéb-listára több olyan film is felkerült, amit én tettem a "radarra"   yeah .

U.i.: A Borg/McEnroe-ra azért nem reagáltam külön, mert gyakorlatilag ugyanezt írtam le róla zanzásítva... de ezt mostanra már te is tudod  Smile .

.

yeah

Már megérte ennyit variálni rajta...

Igen, tényleg gondolkodtam sokat a Valerian kontra Under Sandeten, de valahogy előbbi annyira letaglózóan új és lenyűgöző volt idén, hogy a két éve folymatosan promótált, élményileg talán kissé megopott az A homok alatt kicsit háttérbe szorult... egyébkébként tavaly se nyerte az adott versenyfutását. Igaz, ott az El Desconocido volt az ellenfél... szegény...

A Borg meg... ahogy írtam is a végén, minél többet agyaltam rajta, ahogy kuatkodtam a teniszversenyek múltjaiban, ahogy egyre többet gondoltam rá, úgy lett egyre jobb. Kicsit lassabban érett be, mint neked, de beérett... Smile

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Az útvesztő: Halálkúra   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptySzer. Jan. 31, 2018 8:24 pm

.
R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 LfsspbS





Az útvesztő: Halálkúra





Az első epizód majdnem minden perce kincs. A második epizód perceinek túlnyomó többsége kifejezetten kínos. A kérdés az volt, hogy a harmadik, záró epizód melyik elődjéhez fog közelebb állni… nos, azt hiszem, senkit nem lepek meg vele, hogy a másodikhoz. Annál mondjuk jobb és élvezhetőbb, de maga az egész koncepció már rég félrecsúszott, a sejtelmes, csak minimális logikai bukfencekkel tarkított első rész, annak hangulata, zsenialitása soha többé nem tér vissza – még ha a Halálkúrában van is egy rövid kísérlet erre. Ez a harmadik (nagyon remélem, záró) fejezet néhány eseményében legalább annyira blődség, mint elődje volt, de valahogy most mintha némi kohézió is felfedezhető lenne a történtek között…

Majdnem ott folytatjuk, ahol abbahagytuk. Ugye, Thomasék megmenekültek a VESZETT kezei közül, egyedül Minho-t sikerült a szervezetnek magával vinni – erre mit csinálnak a fiúk? Hát persze, egy mentőakciót!! Most képzeljétek el, egy maroknyi fiatal kölök, meg két háborús veterán egy szuperül felfegyverzett hadsereg ellen indul, hogy kiszabadítsák barátjukat…   faceplam   az erőviszonyok kb olyanok, mint mikor Aragorn, Legolas meg Gimli fut az orkok után Trufa és Pippin nyomában, azzal a különbséggel, hogy ők harcra születtek. Thomasék a tapasztalatlanságot őrültséggel és bátorsággal pótolják – így csöppenünk rögtön a mozi elején egy Halálos iramban-Mad Max-Terminator kombinációs vasúti üldözésbe: az ilyen pedig nekem nagyon szokott fájni. Valóság és fizika csak nyomokban, minden katonának vélhetően elállított céllövöldés puskája van, míg Thomasék vérprofin lőnek, vonat tetőn futkosnak (menetszél, hahó!!) – és akkor az autóval a síneken mesét még ki se fejtettem. Két dolog miatt nem temettem kezembe fejem: egyik az, hogy volt néhány jó ötlet is az akcióban, másik meg, hogy akkor nem láttam volna a következő két órát (!!!). Ja igen, ugyanis készüljetek föl rá, ez még a Tűzpróbánál is hosszabb, ez 2 óra 22 perc…

Az első 20 perc iszonyat pörgős, majd jön egy kis pihi, hogy Thomas, Newt és Serpenyő öngyilkos küldetésre induljon Minho megmentésére. Igen, mert még mindig nem mentették meg, sőt egész film arról szól majd, hogy megmentik – így a biztos tengerparti szállásról, amit fura mód nem fedez fel a VESZETT repülőgépe, útnak indulnak. Hárman, a város felé. Ja, mert képzeljétek, kiderült, hogy a vonatot ide-oda furikáztatták – WTF, miért is???    Rolling Eyes   – mielőtt begurul a kísérleti telepre… pontosabban a Városba. Az utolsó városba, amit nagy-nagy falak vesznek körbe a Buggyantak elől, ahol a fehér ruhás Ava Paige rendezkedett be. Szóval, van egy város is, ami sértetlen, ahol busz, metro villany, mozgólépcső, minden van… tessék is mondani, miből? Ha a Nap felperzselte a Földet, ha utána jött a csúnya zombivírus, akkor miből is van energia, benzin, víz, kaja, minden egy ilyen disztópialuxusra???  De egyébként a várossal még csak nem is ez a legnagyobb gond, a léte, hanem az majd a végén jön, mikor történik vele, ami történik…   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 3603792908

De előbb még az útról: hát persze, hogy nem lesz sima, hát persze, hogy baj lesz – és hát persze, hogy váratlan segítség jön.  Twisted Evil  Itt jegyzem meg, hogy valami eszméletlenül ócska és messziről ordító fordulatai vannak a filmnek, később ilyen lesz majd a repülő, a negyedik katona, meg még sok más (azért írtam ilyen rejtelmesen, hogy ne lőjek el poént, de ha nézitek, ugorjon majd be), nagyon kevés az olyan eseménysor, amire az ember elégedetten mosolyodik el, hogy ez igen. Ez ötlet! Van ilyen is, de kevés. Szóval az út a városig: többször összeráncoltam a szemöldököm a hülyeségeken, Thomas hozzáállásán – kb., mint a bátor, de vak ló – de amikor megláttam egy srácot, megcsóváltam a fejem. Most ez komoly?? Ezt, így minek és kinek?? Vagy tényleg azt hiszik az alkotók, hogy nem emlékszünk, ki halt meg 5 évvel ezelőtt?? S miután szerintem ez nem Wes hibája, így kérdésem inkább az írónak szól: mi a fasznak kell visszahozni már kiírt szereplőket? B+, Darth Maulnál sem jött be…   Mad  hát itt sem. Magyarázat: „De hát te meghaltálNem, csak ott hagytatok” Aha, persze most néztem meg direkt azt a jelenetet, lószart mama…  Mad

De ezen kívül is a szomorú valóság az, hogy az Útvesztő harmadik epizódja tele van értelmetlen és értelmezhetetlen eseményekkel. Néha egyáltalán nem érdekli az írót, mi is történt korábban, néha tök fontos szereplőket minden ok nélkül félretesz. Viszont, ami a legeslegfontosabb, s amire illett volna egy trilógia záró epizódjában magyarázatot adni, nevezetesen, mi ez az egész és mi mire volt jó – nos, az sem történik meg. Nemhogy választ kapnánk bármire is, inkább csak a kérdéseink halmozódnak – nagyjából abból kell kiindulni, amit a doktornő elmondott az első rész végén. Fogalmunk sincs, minek (hogyan, miből, mikor) épültek az Útvesztők, ha például ott fertőzöttek is lehettek, aztán hogy akkor most kik is a Buggyantak, mert eddig nekem zombiknak tűntek. Most már az sem biztos. Aztán az sem teljesen világos hogy most akkor ez a fertőzés kivel mit csinál – lesz egy faszi, aki úgy néz ki, mint aki most kelt ki a koporsóból, még talán kukacok is lógnak ki belől… nos, akkor ő most mi? Félút? Itt egész jól össze van szedve a sok baromság, lehet rajta csemegézni – de vigyázat, spoileres!

Thomas és társai persze bejutnak a városba, és tényleg egy őrült mentőakcióba kezdenek – ami szinte teljes egészében az akciónak és a látványnak van alárendelve. Logika, fizika ugyanúgy hiányzik a film végéről, mint az elejéről, mintha csak a célközönség tényleg annyira buta lenne, hogy az ilyesmi nem érdekli. Pedig szerintem de, szerintem az ifjak is elvárnák, hogy ne legyen minden totál idiótaság a moziban, már csak azért sem, mert ez az egész franchise nem így indult.  No  Egy FF, XXX, 007 szériában a néző elfogadja a kisebb nagyobb túlkapásokat, de ez eddig nem feltétlenül erről szólt. Még a Tűzpróba sem, ott inkább az volt a baj, hogy szinte videojáték szintek szerűen váltakoztak a helyszínek egymás után, tejesen értelmetlen átkötésekkel, itt viszont egyre inkább maga alá temet mindent és mindenkit az akció és a robbanás.  faceplam  Hihetetlen, hogy még mindig ott tartanak a filmkészítők, hogy az a jó, ha minden összedől,, minden felrobban – itt ráadásul úgy, hogy annak az égvilágon semmi értelme nincs. Hát nem jó, kedves filmesek, qrvára nem jó: a trükkös fiúk helyett nem ártott volna az írókat jobban megfizetni, és néhány dolgot kidumálni a nagy káoszból… vagy azt gondolták, hogy a nagy robbanáshalmaz maga alá temeti a kérdőjeleinket is??? Vagy, hogy az a néhány, kényszeredetten beleírt dráma mindent elfeledtet?? Oké, jó és megsüvegelendő, hogy nem éli túl mindig mindenki a teljes kalandot, de ez nem szabadna mentség legyen másra…  R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 3603792908

Tudom, mindaz, amit írtam, így, olvasva nagyon negatívnak tűnik, holott a Halálkúra egyáltalán nem nézhetetlen mozi. Sőt, a Tűzpróbát simán veri: csak egyszerűen a szórakoztatás oltárán szinte mindent feláldoztak. A látvány, képi világ, fényképezés zseniális (itt említendő meg a magyar operatőr, Pados Gyula neve), a fiatal szereplők is hozzák formájukat. Fura – és kicsit gonoszan jól eső érzés is – egyébként rájuk nézni, mennyit öregedtek ők is az elmúlt közel 4 évben, mindenesetre maguk a színészek továbbra is szimpatikusak. Mint egy kétrészes disztópia, meg is állja a helyét, a Tűzpróba folytatásaként egészen kellemes mozi – de mint egy újabb Útvesztő epizód, bizony rendesen kilóg a lóláb. A helyszínek hangulatosak (amellett ugye, hogy önmagukban létük baromság), a karakterek is rendben vannak – új sok nincs, de nem is kell. Teresa korábbi pálfordulása kissé érthetőbb, kár, hogy jelleme, tettei, az írók szándéka vele kapcsolatban egy sablon csak a sok közül. Viszont… nagyon sajnálom, hogy egy ígéretes indításból csak egy ilyen lezárás kerekedett, az biztos, hogy maga a young adult stílus egy időre kifutottnak tűnik, s ha csak ilyen minőségű produkciókra telik belőle, akkor nem is bánom.

Meg lehet nézni, a maga módján el is lehet lenni vele, de senki ne várja azt, hogy még egyszer átélheti azt, amit az első Útvesztő filmben. Jobb volt, mikor még nem tudtunk semmit – mert akkor még nem kellett azon mérgelődni, hogy amit tudunk, miért nem áll össze kerek egésszé.





70%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Szept. 16, 2019 1:32 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptySzer. Jan. 31, 2018 11:26 pm

R2-D2 írta:

Az útvesztő: Halálkúra

Ez a harmadik (nagyon remélem, záró) fejezet néhány eseményében legalább annyira blődség, mint elődje volt, de valahogy most mintha némi kohézió is felfedezhető lenne a történtek között…

Így csöppenünk rögtön a mozi elején egy Halálos iramban-Mad Max-Terminator kombinációs vasúti üldözésbe: az ilyen pedig nekem nagyon szokott fájni. Valóság és fizika csak nyomokban, minden katonának vélhetően elállított céllövöldés puskája van, míg Thomasék vérprofin lőnek, vonat tetőn futkosnak (menetszél, hahó!!) – és akkor az autóval a síneken mesét még ki se fejtettem. Szóval, van egy város is, ami sértetlen, ahol busz, metro villany, mozgólépcső, minden van… tessék is mondani, miből? Ha a Nap felperzselte a Földet, ha utána jött a csúnya zombivírus, akkor miből is van energia, benzin, víz, kaja, minden egy ilyen disztópialuxusra??? Nemhogy választ kapnánk bármire is, inkább csak a kérdéseink halmozódnak – nagyjából abból kell kiindulni, amit a doktornő elmondott az első rész végén. Fogalmunk sincs, minek (hogyan, miből, mikor) épültek az Útvesztők, ha például ott fertőzöttek is lehettek, aztán hogy akkor most kik is a Buggyantak, mert eddig nekem zombiknak tűntek. Most már az sem biztos

Meg lehet nézni, a maga módján el is lehet lenni vele, de senki ne várja azt, hogy még egyszer átélheti azt, amit az első Útvesztő filmben. Jobb volt, mikor még nem tudtunk semmit – mert akkor még nem kellett azon mérgelődni, hogy amit tudunk, miért nem áll össze kerek egésszé.

70%


Két napja láttam, de nem mondtam, mert nem akartam, hogy befolyásoljon, amit gondolok róla. Így meg legalább ahhoz képest, hogy szerintem bőven felpontoztad (nem az én véleményemhez képest, hanem ahhoz képest, hogy az írásod 80%-ában a hülyeségeit emeled ki), kb. ugyanazokat írtad le róla, amit én is mondtam volna.

Mert én ennél elcseszettebb befejezését egy YA-nak még nem láttam, ahol ennyire nincs értelme a legalapabb dolgoknak sem, hogy például akkor most mit is akart mondani a "költő", hogy a fél órás mentőakción kívül mi a rákról akart szólni a maradék kettő, azon kívül, hogy giccs van meg robbanások. Nem akarok mindent leírni, mert a nagy részét megtetted helyettem, de amit már tényleg muszáj volt kínomban kiröhögni, az a buszos gyerekmentés volt. Mert ugyan tegyük félre a kétkedést, hogy egy tizenöt háztömbnyi városban mi a f*sznak busz, és hogy hova megy vele a sok öltönyös szexrabszolga minden áldott reggel... de a hülye VADRÁCS az amúgy is hülye buszon, az   faceplam  faceplam  faceplam , az tényleg a hülyének nézés nonpluszultrája! Merthogy annak egyetlen szerepe van, hogy a daruval fel tudják emelni... és slussz  faceplam ! De ez csak egy béna kellék, történet oldalon meg azzal dobták ki az egész sorozatot a kukában...

Spoiler:

A felénél azt éreztem, hogy sosem lesz vége, és hogy már az Útvesztő sem jelentett kellő nosztalgiát. A Tűzpróba is már elég gagyi volt szerintem, a Halálkúrával kiegészülve meg nálam simán versenyben vannak a filmtörténelem két legfeleslegesebb folytatása címre.


5/10
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyCsüt. Feb. 01, 2018 1:23 pm

Niwrok írta:

Az útvesztő: Halálkúra


Így meg legalább ahhoz képest, hogy szerintem bőven felpontoztad (nem az én véleményemhez képest, hanem ahhoz képest, hogy az írásod 80%-ában a hülyeségeit emeled ki), kb. ugyanazokat írtad le róla, amit én is mondtam volna.


Ja, sokat gondolkoztam rajta, mit adjak neki... de végig úgy éreztem, jobban tetszik, mint a pont előző nap ismételt Tűzpróba. Az meg ugye 65% volt, így "muszáj" volt erre hetvenet adni - de amúgy igazad van, valóban egy kalap kaki. Mentségemre legyen mondva, valahol mindig is engedékenyebb voltam ezen zsánerrel, meg ez mégiscak egy sci-fi... meg... meg más mentségem nincs.  peace


Niwrok írta:


Mert én ennél elcseszettebb befejezését egy YA-nak még nem láttam, ahol ennyire nincs értelme a legalapabb dolgoknak sem, hogy például akkor most mit is akart mondani a "költő", hogy a fél órás mentőakción kívül mi a rákról akart szólni a maradék kettő, azon kívül, hogy giccs van meg robbanások. Nem akarok mindent leírni, mert a nagy részét megtetted helyettem, de amit már tényleg muszáj volt kínomban kiröhögni, az a buszos gyerekmentés volt. Mert ugyan tegyük félre a kétkedést, hogy egy tizenöt háztömbnyi városban mi a f*sznak busz, és hogy hova megy vele a sok öltönyös szexrabszolga minden áldott reggel... de a hülye VADRÁCS az amúgy is hülye buszon, az   faceplam  faceplam  faceplam , az tényleg a hülyének nézés nonpluszultrája! Merthogy annak egyetlen szerepe van, hogy a daruval fel tudják emelni... és slussz  faceplam ! De ez csak egy béna kellék, történet oldalon meg azzal dobták ki az egész sorozatot a kukában...

Spoiler:

A felénél azt éreztem, hogy sosem lesz vége, és hogy már az Útvesztő sem jelentett kellő nosztalgiát. A Tűzpróba is már elég gagyi volt szerintem, a Halálkúrával kiegészülve meg nálam simán versenyben vannak a filmtörténelem két legfeleslegesebb folytatása címre.


5/10

Az ellenszerről..

Spoiler:


Eh, a fenébe az egészzel. Egy BOTTOM 10 listás lesz. Evil or Very Mad
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyCsüt. Feb. 01, 2018 8:42 pm

R2-D2 írta:

Az útvesztő: Halálkúra

Az ellenszerről..

Spoiler:


Semmi nem lesz, éppen ez a "csavar" benne:

Spoiler:

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyCsüt. Feb. 01, 2018 8:59 pm

Niwrok írta:

R2-D2 írta:

Az útvesztő: Halálkúra

Az ellenszerről..

Spoiler:


Semmi nem lesz, éppen ez a "csavar" benne:

Spoiler:

.

Akkor az egésznek qrva sok értelme volt... ha ez egy csavar, vagy tényleg ezt akarták... akkor...  faceplam

De logikus, amit írsz, meg valahol az is logikus, hogy így akar az író kitörni a szokványos világmegváltós történetből... scratch


.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Élesítve   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptySzer. Feb. 07, 2018 12:01 am

.
R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 BIKwkBr





Élesítve




Aki követi írásaimat, az nagyjából számíthat arra, hogy tőlem gyakran pontosan a fordítottját kapja mindannak, amit a netes firkászok állítanak egy-egy moziról. Mintha én magam lennék fordítva összerakva, netán a K-Paxről jöttem volna… nem tudom miért, de számos olyan film tetszik nekem, amit mindenki köpköd – és fordítva: képtelen vagyok elalélni jó pár nagy kritikai sikertől. Ebben nem is kell olyan messze menni vissza az időben… csupán dec. 13-ig, ugye…

Az Élesítve egy újabb kiváló példája ennek a fura nézőpontnak. A helyenként kifejezetten kínos, agyatlan és logikátlan Atomszőkét (némileg Charlize Theron meg a túlértékelt MM4 miatt, gondolom) a „szakma” nagyszerű filmnek tartja – én meg azt állítom, hogy ehhez képest egy fos: ha csak fele ennyire lett volna jó, mint ez, akkor már elégedetten álltam volna fel a fotelből. Csak a zenéje és korrajza miatt emlékezetes, akciójelenetei épp olyan böszmén hiteltelenek és idióták, mint mondjuk a John Wick filmekben (amit szintén nem szeretek), s amik manapság úgy néz ki, alap feltételei egy hollywoodi produkció sikerességének. De nem nálam: nálam az Élesítve pontosan azzal ért el viszonylag magas értékelést, hogy szinte végig a földön marad a bunyókban és az akciókban, szinte minden egyes jelenetre azt tudom mondani, igen, egy képzett ügynök, egy katona ezt megcsinálja. E tekintetben leginkább az első három Bourne filmhez áll közelebb – csak sajnálni tudom a világot, meg a nézőket, hogy ez ma már kevés. Én maradi vagyok, nekem az új trend túl sok(k) már, én jobban kedvelem, ha hihető még egy akciófilm keretén belül is, amit látok.

Alice (Noomi Rapace) – nem, nem az az Alice: se nem a Kaptárból, se nem a Smokie dalból – egy londoni szociális intézetben dolgozik, pár éve még a CIA kihallgató tisztje volt, de egy megakadályozni nem sikerült merénylet miatt kilépett a CIA-ból. Vagyis… inkább háttérbe húzódott, de kapcsolatai megvannak, szimata, gyanakvása, képességei a régiek: így pl. az egyik ügyfele szomszédjaira, 9 egyiptomira is ráküldi az angol titkosszolgálatot, az MI5-öt. Annak ellenére, hogy ez vaklármának bizonyul, hamarosan megkeresi a CIA angol részlege, hogy segítsen kikérdezni ez elfogott futárt, aki egy vélhető támadás terveit viszi egy imámtól a terroristáknak. A lány kicsit vonakodva bár, de elvállalja a feladatot, s a maga módszereivel elég tisztességes eredményt is ér el: szerencséjére (és a környezete balszerencséjére) időben rájön, hogy valami nem stimmel, így némi bunyó és lövöldözés árán, de kijön szorult helyzetéből. És akkor itt az első megálló az értékelésben: számomra már itt nagyon sok minden félre csúszhatott volna, nagyon elmehetett volna az egész egy fizikát és biológiát nélkülöző verekedés felé – de láss csodát, az alkotók úgy gondolkodtak, mint én. A kevesebb ezúttal is több, a rövid, pörgős, feszes akciószcéna után pedig az ember úgy megy tovább, hogy basszus, ez hihető volt… Ráadásul dramaturgiailag is egy nagyon fontos fordulóponthoz érkezünk: itt derül ki, hogy Alice tulajdonképp a fim jó részében egy űzött vad lesz, hogy a legjobb kémfilmes hagyományokat (sablonokat) használva, nem bízhat meg senkiben, s hogy bizony komoly gondot okozhat neki az életben maradás is.

Azonban a menekülés közben hiába történnek egyre vadabb és vadabb dolgok Alice-szel, körülötte, ő a vérét követve utána akar járni a dolgoknak. Először korábbi mentora, főnöke, Eric (Michael Douglas) próbál neki segíteni, aztán kénytelen az MI5 főnökasszonyával, Emilyvel (Toni Collette) együtt dolgozni. Sőt, a film egy pontján egy titokzatos idegen srác, Jack (Orlando Bloom) is közbeavatkozik – igazán gyanakvó néző már ekkor feltehet bizonyos kérdéseket a feltűnésével, viselkedésével kapcsolatban. Mindegy, hiába is gyanakszik Alice, kénytelen elismerni a fickó segítségét – így együtt indulnak arab terrorista vadászatra. Ez a pont egyébként alkalmat nyújt egy újabb gondolatra a filmmel kapcsolatban: amellett, hogy a kor egyik sajnálatos módon fájdalmasan aktuális kérdésével, az arab terrorizmussal foglalkozik, nagyon okos – és nekem tetsző módon rögtön kettőt is csavar a témán. Az egyik, hogy azok az arabok igazából nem is teljesen arabok, a forrás orosz, a szállító meg amerikai, de miután az imám eléggé radikális is volt mindig, kiváló alkalom őt üldözni. A másik meg… nos, az sokkal kényesebb téma, de nem először jön már elő filmekben: magának a CIA-nak, pontosabban azon belül néhány embernek az érintettsége, akik valami magasztosabb, Amerika megvédése mögé bújt céllal képesek tucat- és ezerszám ártatlanokat is ölni. Nagyon jó, ahogy erre rámutat és rávezet a film, megint csak egy olyan csavar, ami valahol végig benn van a levegőben, de amikor bekövetkezik, sikeresen meglepődsz.

Mert felületes nézésre – no meg ugye ennyi Bourne után – az ember azt hiheti, hogy Langleyben döntenek Alice sorsáról, Bob (John Malkovich), az ottani kissé gyagyásnak tűnő főnök az, aki kilövési parancsot adott ki a lányra, aztán mire eljutunk a végkifejlethez, és összeáll a teljes kép a teljes motivációs hálóval, akkor nézünk egy nagyot. A poén az, hogy az antagonista érveivel úgy igazándiból vitatkozni sem nagyon tudunk, persze, ezért nem kéne kiirtani emberek tízezreit, de nem az első eset, aki túlfűtött hazafiasságában ilyen dolgokra vetemedne – no meg ugye mostanában rengetegszer téma az is, hogy az emberiség túléléséért, még ha jelen esetbe ez kicsit egzakt párhuzamnak is tűnik. Sőt, az is fura volt, hogy most már nem először szivárgott le összeesküvés elmélet hollywoodi mozifilmbe a CIA érintettségével kapcsolatban bizonyos sorsfordító amerikai események kapcsán… nos, nekem pedig az ilyen elejtett félmondatok, gondolatok mindig hozzá tudnak tenni egy-egy tucat akciófilmhez annyi pluszt, ami miatt kedvelni tudom.

Azon lehet tűnődni, hogy ez most egy akciófilm kémes beütéssel, vagy inkább egy kémfilm, akciójelenetekkel – én szívesebben szavazok utóbbira. Viszonyítási pontként a már fentebb említett Atomszőke és Bourne mellett így mindenképp megemlítendő némileg a Homeland is, legalábbis ez az arabos, imámos, nyomozós vonal miatt nekem olybá tűnt, hogy Alice helyett akár Carrie is tevékenykedhetne. Ha kissé viccesebb lenne, meg ha már Malkovich is benn van ugye, még a RED is szóba jöhetne – legalábbis nekem az is átfutott menet közben az agyamon – de annak összes túlkapása nélkül. Mert maga az akció, lövöldözés, verekedés szerves része ugyan a filmnek, rendesen ki is van rá hegyezve a kampány is, viszont én úgy éreztem, hogy szinte minden tűréshatáron belül van – igen, még a kutyás faszi is. Legalábbis nem értem, azon mit kell kiakadni, hogy ő, ott, akkor pont feltűnik, mikor más hasonló zsánerű mozikban sokkal nagyobb blődségekkel találkozhatunk. Az tény, hogy Jack karaktere meglehetősen… hmmm… hogyismondjam… feleslegesnek tűnik (legalábbis valóban nem sok szerepe van a történetben, ráadásul csak sejtem, kinek is a zsoldosa volt), de az adott szituban, az adott dramaturgiai helyzetben igenis jól jött a belépője. Rendesen megkavarta a szálakat, az amúgy is szövevényes pókhálóban sikeresen belezavarta a nézőt. Noomi Rapace viszont, mint Alice, parádés ebben a szerepben is, nekem az A tetovált lány óta amúgy is az egyik kedvenc színésznőm, a múltkori Hét nővér után ismét remek volt vele átélni ezt a kalandot is. Ahogy meg a mozinak vége lett… nos, sokkal szívesebben néznék vele ennek egy folytatását, mint mondjuk Lorraine ügynökkel az Atomszőkében.

Nekem fontos az, hogy ne csak egy csúcsra járatott akcióorgiát nézzek a képernyőn, amiben időnként a fejemet fogom a történet gigantikus logikátlanságain és bakijain, hanem valami épkézláb, esetleg csavaros történtet lássak, ahol a rejtélyeknek súlya van, ahol a meglepetések nem egy bűvészkalapból vannak előrángatva a nyuszi mellől. Bármennyire is hihetetlen, bármennyire is máshogy jött le ez a hangosabb többségtől, én az Unlockedtől pontosan ezt kaptam, egy izgalmas, pörgős, de szórakoztató kémfilmet, nem annyira idiótát, mint mondjuk egy Kingsman vagy Bond mozi, amiben az akciók nagy része is szépen megmarad a fizika határain belül – és nem úgy, mint pl. néhány fentebb említett műalkotásban. Aztán az meg, hogy ez is elbírt volna jóval több karakterrajzot, hogy a CIA főnöke nem lehet ennyire idióta, meg hogy nem mentes a hollywoodi gyerekbetegségektől, azt nem vitatom. De ha már nem robbantják fel benn a fél várost, én már örülni tudok…




80%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Szept. 16, 2019 1:34 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptySzer. Feb. 07, 2018 6:43 am

R2-D2 írta:
.
Élesítve

Nekem fontos az, hogy ne csak egy csúcsra járatott akcióorgiát nézzek a képernyőn, amiben időnként a fejemet fogom a történet gigantikus logikátlanságain és bakijain, hanem valami épkézláb, esetleg csavaros történtet lássak, ahol a rejtélyeknek súlya van, ahol a meglepetések nem egy bűvészkalapból vannak előrángatva a nyuszi mellől. Bármennyire is hihetetlen, bármennyire is máshogy jött le ez a hangosabb többségtől, én az Unlockedtől pontosan ezt kaptam, egy izgalmas, pörgős, de szórakoztató kémfilmet, nem annyira idiótát, mint mondjuk egy Kingsman vagy Bond mozi, amiben az akciók nagy része is szépen megmarad a fizika határain belül – és nem úgy, mint pl. néhány fentebb említett műalkotásban. Aztán az meg, hogy ez is elbírt volna jóval több karakterrajzot, hogy a CIA főnöke nem lehet ennyire idióta, meg hogy nem mentes a hollywoodi gyerekbetegségektől, azt nem vitatom. De ha már nem robbantják fel benn a fél várost, én már örülni tudok…

80%


Jónak tűnik, elteszem későbbre  Smile . A plakáton láttam a Salt ügynököt hivatkozásként, az is teljesen nézhető volt, meg hiszek is neked  Smile ...

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Beyond Skyline   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyCsüt. Feb. 08, 2018 3:42 pm

.
R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 XO7vJhv





Beyond Skyline




Nem igazán tudhatjátok – mert régebbi a dolog, mint maga a Filmfórum – de van néhány film, amit mi ketten, az oldalt életben tartó írók olyannyira máshogy látunk, hogy azt szinte nehéz szavakba önteni. Ezek közül is állandó vicc és hecc tárgya köztünk a 2010-es Skyline című inváziós sci-fi, ami engem valami érthetetlen okból nagyon megfogott – míg Niwrok kollégát helyenként őrületbe tudta kergetni. Nos, 8 évvel később itt van a folytatása, Beyond Skyline címmel (megnézve a filmet, csak úgy nagyjából van létjogosultsága a beyondnak), és vélhetően ez sem fog e témában közelebb hozni minket. Én legalábbis nem is számítok másra…  Laughing   Wink

Kezdjük megint a lényeggel: ismét csak felejtsetek el minden olyan írást, ami ezt a mozit a földbe döngöli – nem állítom, hogy annyira különleges és emlékezetes lenne ez a Skyline 2, de a maga kategóriájában, a maga univerzumban egy tisztes folytatásként megállja a helyét. Némiképp kibővíti és magyarázza az egész világot, szervesebben illeszkedik az első epizódhoz, mint azt egyesek írják – nem, ez nem reboot, ez folytatás – vannak bizony egészen ötletes dolgai, a hab meg azon a bizonyos tortán, hogy megnyerték a főszerepre azt a Frank Grillot, akit a Purge filmekben ismert és kedvelt meg a nagy(?)közönség. Az mindenképp öröm, hogy a franchise legalább egy kézben van, legalábbis mindkét történetet ugyanaz a Liam O’Donell nevű jóember írta, aki ezt a mozit rendezte is – csak ha meg már így van, kissé fura a dologban az, hogy egy bizonyos flashbackben miért is nem lehetett az első epizód két szereplőjét használni. A sztori jelenében mindegy, mert a kosz és az alien eleget takar, de abban a két visszaemlékezős képben én bizony bevágtam volna az ő arcukat, az szent… no de ugye nem én rendeztem…

Los Angelesben kezdünk (ismét), valamikor közvetlenül az invázió előtti órákban. Mark (Frank Grillo) zsaru, aki épp felesége halála utáni gyászt próbálja alkohollal megoldani  Rolling Eyes , s akit hívnak kollégái, hogy fia ismét előzetesben van, verekedés miatt. Marknak kell őt ismét kihozni onnan, és természetesen ez az alapfelállás egyúttal megágyaz egy teljesen tipikus és sablonos apa-fia mozinak is… nem mondom, hogy sokadszorra is szívesen nézek ilyet, de igazándiból tiltakozni sem nagyon tudok ellene. Valami kötődés, kohézió kell a szereplők közé, kell valami szimpátia a főszereplők iránt, hogy ha valakit majd elvesztünk, legyen súlya is a dolognak… nincs ezzel baj, ez szimpla filmes sablon. Trent (Johnny Weston – legutóbb az Az Almanach-projektben láttam), a srác egyébként az a tipikus lázadó, nyughatatlan kamasz, aki akkor sem lenne egyszerű eset, ha miniden rendben lenne, de anyja halála rendesen megkavarta a lelkét. Karaktere viszont így alapot ad arra, hogy hihetőbb legyen, ami majd történik vele, sőt, azzal, hogy Mark zsaru, azzal is egy újabb olyan dolgot adtak a történethez, ami miatt kevéssé tűnik majd néhány dolog ökörségnek. No, a lényeg, hogy ők és még néhányan épp a metróban vannak, mikor jön az az invázió, amit az első epizódban is láttunk – másik helyszín, másik csapat, de a lényeg ugyanaz lesz: titokzatos idegenek lepik el a bolygót, akik valami kék fénnyel megbabonázzák az embereket, majd tömegestől felszívják őket a városok felett dekkoló űrhajójukra. Az első epizód óta ugye azt is tudjuk, hogy az idegenek kvázi megskalpolják a delikvenseket, kikapva azok agyát – a testet elhajítva – a saját fajuk, esetleg gépeikbe ültetve azokat, így egy össznépi kontrollt gyakorolva felettük ütős hadsereget hozva létre. Ez pedig végzetes hadsereg: ami engem az első részben is nagyon megfogott, az itt is hatványozottan érzékelhető: a Skyline világában az embereknek esélyük sincs. Kérem, ez nem a Csata LA, nem is az ID4, itt nincs hős amerikai felmentő sereg: ha lenne egy invázió, akkor kb. ilyen eredménnyel zárulna. Mindig is azt mondtam: ha valaki már ide tud jönni űrhajóval, az annyival fejlettebb, hogy azt csinál velünk, amit akar… ha épp agyakat akar kiszedni az emberekből, akkor azt.

Ebből kifolyólag természetes, hogy Mark és fogyatkozó csapata (hogy miért pont az marad, aki marad, azt nem tudom) hamarosan az idegenek űrhajójában ébred – ahol pedig Mark találkozik az első rész Jarrodjával és Elaine-ével. Tudjátok, Jarrod volt a történet végén, aki nem került a főidegen irányítása alá, Elaine meg a barátnője, akiről kiderül, hogy terhes… s akiben pár nap alatt kifejlődött a baba. Itt van amúgy az ominózus flashback, amit nem értek, miért is nem lehetett használni Eric Balfour és Scottie Thomson felvételeit. Na, mindegy, jön a baba, Mark meg már nem csak a saját fiát és még néhány másik „túlélőt” igyekszik megmenteni, hanem egy újszülöttet is kap a nyakába – sokáig csóváltam a fejemet, erre mi szükség is volt, de aztán a fináléra értelmet nyer minden. A kislány kicsit olyan lesz, mint az Alkonyatban Renesmee, gyorsan növekszik, fontos, hiteles és jó szerepet kap majd. A film ezen szakasza különösen hemzseg az akciótól, némelyik ugyan közel kerül az idiotizmus azon bizonyos határához, amitől én hülyét kapok, de azzal, hogy Marknak van erős belső segítsége, némileg könnyebben befogadhatóak a látottak… már amit látni. Ugyanis képtelenség nem megemlíteni a Skyline 2 óriási, szinte már-már kezelhetetlen hibáját: a film közepe túlnyomórészt élvezhetetlen a látványtól, pontosabban annak hiányától. Néha akkora káosz van a képernyőn, hogy fogalmam sem volt róla, mit látok, olyan gyors és követhetetlen a vágás, hogy azt sem tudtam, ki kivel harcol, ki hova esik le és miért. Nem találtam költségadatokat, de akkor szoktak ilyen aljas módon csalni a látvánnyal (gyors vágás, sötét, szűrőzött kép), ha nem jutott elé pénz a digitális és egyéb trükkökre, díszletekre… miután azonban a Beyond Skyline jelentős része itt és ilyen körülmények között játszódik, meglehetősen zavaró…

Pedig aztán a sztori úgy nagyjából rendben is van. Érezni, hogy ahogy haladunk előre, úgy nyer értelmet egyre több minden, érdekes és fura dolgok derülnek ki az idegenekről, azok céljairól, ez az aratás jó húzás, eszembe juttatta a Jupiter felemelkedését. Van némi dráma is – mondtam, fel lettünk rá készítve – és van egy pont, amikor végre kiszabadulunk a vizuális káoszból, hogy egy tök hangulatos távol-keleti helyszínre cseppenjünk. Azt mindenképp érdemes tudni, hogy a film Kína, Indonézia és Szingapúr hathatós segítségével jött létre, koprodukciós mozi, Kínában volt a premierje is, így a film utolsó harmadát ezen szemüvegen keresztül kell nézni. Markék ugyanis belebotlanak a keleti harcművészetbe, egy férfiba és nőbe, egy droglaborba („Majd ha az országod abba hagyja a szállítást, mi abba hagyjuk a készítést” – még ilyenekre is van idő   Surprised  ), s a kezdeti összezördülések után közösen veszik fel a harcot az idegenekkel… de ez most már kicsit más. Más, mert eleve ismerik az ellenséget, Jarrohoz hasonlóan ismét csak van belső segítség, sőt, az időközben két nap alatt 6 évesre cseperedett kislány akcióba lép. Nekem kifejezetten tetszett az események ilyen alakulása, roppant jó volt az a helyszín, ahol a final battle zajlott, a két gigász bunyója meg olyan filmeket juttatott eszembe, mint a Tűzgyűrű, vagy a Godzilla. Tekintve pedig, hogy valós, őserdei (Indonézia?) közegben forgattak, ezúttal nem kellett a háttérrel sem csalni… nyugodtan lehetett mutatni a remekül megkoreografált akciójeleneteket. Először ugyan fura volt a túl sok kínai, távol-keleti harcmodor, de aztán rájöttem: a piac nagy úr, fontos a nézőközönséget kiszolgálni. Egyébként nem volt baj sem az indonéz Iko Uwaissal (Raid  Rolling Eyes  !!), sem a szingapúri Pamelyn Cheevel, sőt, a kémia is működött közöttük, ahogy az amerikaiakkal is.

A zárójelenet meg egyszerűen zseniális. Tök jó kis befejezése az egésznek, tök jó pont azon a bizonyos i-n: s ezúttal az sem zavart, hogy bizonyos Ender Wiggin ezt ugye megtette már egy másik filmben, egy másik szimulációban. De itt, Rose, Trent és kis csapat terve az utolsó képsorokon kellemesen meglepő és széles mosolyra késztetett: ilyenkor van az, hogy milyen jó, ha egy franchise egy ember fejében áll össze, ha az alkotók tudják, mit akarnak, ha az oda vezető út nem ad-hoc ötleteléssel van kirakva. Ha a második epizód rendezője nem vágja félbe az első rész ötleteit és szereplőit, ha van egy célja az egésznek. Már csak az kellett volna, hogy komolyabb pénzcsapok is megnyíljanak ezen franchise-nak, hogy legyen elég forrás normális és élvezhető képi világra, látványra. Ha a közepén láttam is volna, ami történik, és nem kell kapkodnom a fejemet és kigúvasztani a szememet, még többet érne az egész (az AVP2 jut róla eszembe). S ugyan vélhetően megint csak kisebbségbe kerülök az értékelésemmel, de nekem ez a Végjáték áthallás rohadtul bejött, bízom benne, hogy O’Donell le is tudja egy harmadik részben zárni a történetét.




75%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Márc. 02, 2020 8:17 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyCsüt. Feb. 08, 2018 9:43 pm

R2-D2 írta:
.
Beyond Skyline

Nem igazán tudhatjátok – mert régebbi a dolog, mint maga a Filmfórum – de van néhány film, amit mi ketten, az oldalt életben tartó írók olyannyira máshogy látunk, hogy azt szinte nehéz szavakba önteni. Ezek közül is állandó vicc és hecc tárgya köztünk a 2010-es Skyline című inváziós sci-fi, ami engem valami érthetetlen okból nagyon megfogott – míg Niwrok kollégát helyenként őrületbe tudta kergetni. Nos, 8 évvel később itt van a folytatása, Beyond Skyline címmel (megnézve a filmet, csak úgy nagyjából van létjogosultsága a beyondnak), és vélhetően ez sem fog e témában közelebb hozni minket. Én legalábbis nem is számítok másra…  Laughing   Wink

75%


Hát, csak nem hogy az "inváziós sci-fi" önmagában az "érthetetlen ok"  Smile ?

Én mondjuk nem emlékszem a szenvedélyes vitáinkra a Skyline kapcsán, de a memóriám már nem a régi, pedig az már régen sem volt a régi. A legtöbb, amit el tudnék mondani az "állandó vicc és hecc tárgyáról"   Rolling Eyes  , hogy nekem egy alacsony költségvetésű CGI-techdemó volt, ami a lehetőségekhez mérten látványos volt meg a sztorija is elment közepesnek, és amit az elején a lakásban zajló tökölés lassított le, a végén meg a hirtelen befejezés vágott agyon... mely utóbbi ezzel a folytatással talán már nem is lesz akkora negatívum.

Csakazértis meg fogom nézni, újranézve az elsővel, hogy újabb szenvedélyes vitákba bonyolódhassunk   tongue .


Addig is ne beszélgessünk az Utazókról   Razz ?

peace

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyPént. Feb. 09, 2018 3:59 pm

Niwrok írta:

Beyond Skyline


Én mondjuk nem emlékszem a szenvedélyes vitáinkra a Skyline kapcsán, de a memóriám már nem a régi, pedig az már régen sem volt a régi. A legtöbb, amit el tudnék mondani az "állandó vicc és hecc tárgyáról"   Rolling Eyes  , hogy nekem egy alacsony költségvetésű CGI-techdemó volt, ami a lehetőségekhez mérten látványos volt meg a sztorija is elment közepesnek, és amit az elején a lakásban zajló tökölés lassított le, a végén meg a hirtelen befejezés vágott agyon... mely utóbbi ezzel a folytatással talán már nem is lesz akkora negatívum.

Csakazértis meg fogom nézni, újranézve az elsővel, hogy újabb szenvedélyes vitákba bonyolódhassunk   tongue .


Addig is ne beszélgessünk az Utazókról   Razz ?

peace

.

Hááát... szenvedélys vitákra én sem emlékszem - nem is ezt írtam - de azt tudom, hogy nem egyszer megkaptam negatív viszonyítási pontnak a Skyline-t. Nem fogom megkeresni őket, lusta vagyok rá... de hát xpress két kritikája is árulkodó.

Na, csak nézd meg, ha önmagában az agyevés zavart, akkor annak most már van következménye. peace

Mit akarsz az Utazókról beszélni? tongue


.

Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 EmptyPént. Feb. 09, 2018 9:18 pm

R2-D2 írta:

Beyond Skyline


Ha már Grillo... ezt nem akarod megnézni tőle: Wheelman ?

Vagy felírtad, csak nem mondtad külön?

.
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 27 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 3.0
Vissza az elejére 
26 / 66 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 46 ... 66  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 1.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» Remo írásai
» Niwrok írásai 3.0

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: