Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 2.0

Go down 
+7
Niwrok
cs-robert
Remo
arzo
Mr. White
tchabee
Weide
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 43 ... 67  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Star Wars: Rebels S1   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyHétf. Május 11, 2015 11:54 pm

.R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 P7KirB1




Star Wars: Rebels S1




Hát persze, hogy tetszett… nem is igazán lehetett volna másképp. Maxi elfogult vagyok a témában, s remélem, ismertek annyira, hogy objektív írást nem is vártok el most tőlem: bizony, szubjektív lesz, de abszolút spoilermentes. Ha az egész nézőponthoz hozzáadjuk még az elkaszált TCW hiánya miatt kialakult űr örömteli betöltését, még egyértelműbb a lelkesedésem.

Csupán 5 évvel vagyunk az Egy új remény, a Yavini csata eseményei előtt, amikor is egy kis csapat, egy bajkeverő társaság életbe csöppenünk bele. A Szellem nevű hajó (ami egy átalakított VCX-1000-es teherhajó, kiváló álcázó képességekkel) legénysége első pillantásra igazi balhés banda, csempészetből, lopásokból tartja fenn magát a Külső Gyűrűben található Lothal bolygó vonzáskörzetében. A bolygót nemrég annektálta Palpatine Császár Birodalma, az ott élők pedig testközelből tapasztalhatják meg az erőszakra és félelemre épülő diktatúra hatását. Megjegyzem, zseniális – ilyet még SW-ban nem láttunk!! A kis csapat - egyfajta Robin Hood módjára – minden adandó alkalmat kihasznál, hogy megsarcolja a Birodalmat, tevékenységük pedig hamarosan magasabb szinten is feltűnést kelt a Birodalomban. A kibővített pilottal indított sorozat már amúgy is úgy kezdődik, hogy Darth Vader egy ún. Inkvizítort bíz meg a 66-os parancsot túlélt Jedik felkutatására, de ekkor még a négyfős felforgató társaság nem kerül célkeresztbe…

… csak később, mikor is (kis huzavona után) egy Ezra Bridger nevű 14 éves srác is a csapat tagja lesz. Ugyanis a srácot rendesen átjárja az Erő, ezt pedig a csapat egyik tagja, egy bizonyos Kanan Jarrus észreveszi. Kanan maga is Jedi volt, de az üldöztetés után elrejtőzik a Birodalom elől, képességeit és fénykardját titokban tartva dolgozik a hajón. Mestere amúgy az a Depa Billaba nevű chalatan Jedi volt, aki már Anakin első meghallgatásakor benn ült a tanácsban. Szóval Kanan (akinek egyébként saját démonai vannak a múltból) felkarolja a fiút és beszervezi a hajóra. Túl sok tapasztalata nincs ugyan, de tanítani kezdi, a srác pedig egész jól halad (néha talán meglepően is jól) – szeleburdisága, kezelhetetlensége azonban kezdetben nem okoz osztatlan sikert a hajón. Talán csak a kapitány és tulajdonos, a twilek Hera Syndulla bízik még a fiúban (az évad végére aztán kiderül, miért is), de sem az eddig még soha nem látott fajú, lasat Zeb, sem pedig a mandalori birodalmi akadémiáról elszökött Sabine nincs hozzá először bizalommal. Mondjuk ezért Ezra mindent meg is tesz, hogy így legyen – kicsit önfejű, nagyon szófogadatlan, szemtelen, vakmerő, pimasz kölök. Kinek kell egy ilyen a hajóra???

A sorozat a kis társaság összerázódását, majd egyre izgalmasabb kalandjaikat mutatja be. 14 évvel a Birodalom szülinapja után egyre növekszik az elégedetlenség a Galaxisban, a kis csapat pedig modern partizánokként hajt végre akciókat a hatalom ellen. Az egyes epizódok egy-egy sikeres üzlet, rajtaütés történetei – a 14 rész közül talán kettő van, ami nem ér véget egy 20 perces etapban. Ebben mindenképp különbözik a hivatkozási pontnak tekinthető TCW-től, ahol ugyebár három-négyrészes történetszálak voltak. Aztán a különbségnek itt nagyjából vége is. Ez ugyanolyan zseniális, átgondolt és vérbeli SW feelinget hordozó animációs sorozat lett, mint elődje volt: sőt, a finálé utolsó perceiben, mikor a Fulcrum álnév alatt rejtőző titkos figuráról lehullt a lepel, a könnyeim is kicsordultak. Az örömtől. Persze, valamilyen szinten elkerülhetetlen a hasonlítgatás, hisz a TCW az évek alatt briliáns történetivel, karaktereivel szerves része lett a SW Univerzumnak – sőt, nagyon masszív kis rajongótábort is alakított ki magának – mégis azt kell mondjam, teljesen felesleges méricskélni a két sorozatot egymáshoz (mint ahogy a Tarkovszky féle első rajzfilmeket sem szabad bevonni a képbe).

Ez egy teljesen más korszak, teljesen ismeretlen karakterekkel – egy teljesen új közönségnek. Miután az EPIII és EP IV között járunk, ami viszonylag szűz terület, az írók maxi kihasználták a lyukakat a SW történelemben. A lázadásról, a Lázadók szövetségéről eddig túl sok infónk nem volt (néhány EU könyvön kívül), így bátran és fenntartások nélkül bele lehet vágni a kalandokba. Új, friss szereplők, új helyszínekkel: ismét nagyot bővült a SW világa. A Szellem legénysége, annak ellenére, hogy animált figurák, nagyon hamar belopják magukat a szívünkbe: szerethető, bátor, és amennyire kell, egyúttal vicces figurák is. A már megismert fajok és bolygók mellé rendkívül jól illeszkednek az új, kitalált helyszínek (Lothal pl. nekem a méhkaptáraival nagyon bejött), a zavaros korszak, a Birodalom sötétsége remekül átjött… még úgy is, hogy természetesen elsősorban mesefilm az egész, a Disney csatorna önmagában korlátozza a sorozat lehetőségeit.

Mégis, elég csak a nyitójelenetre gondolnunk Vaderrel és az Inkvizítorral, a pau’an harcossal: az ő egész évados szereplésével sikerült egy játékosan sötét hangulatot adni az egésznek – nem hiába, szegény pau’an faj képviselői (akik egyébként a Geonosison fogadták Obi-Want), sosem voltak egy dekoratív népség. Amúgy meg milyen zseniális húzás a figura neve és funkciója, ami utal a Régi Köztársaság és a Sith Birodalom idején tömegével élő és működő nagy erejű Sith Inkvizítorokra. Talán a kétpengés fénykard is tisztelgés előttük… Szóval a fenyegetettség, a Birodalom ereje még úgy is tetten érhető a sorozaton, hogy egyértelműen az ifjú rajongóknak készült ez az évad. Meglehetősen nehéz feladatnak gondolom egyszerre megnyerni egy új generációt a kissé bohókás szereplőkön keresztül a SW világának és egyidejűleg a hardcore fanokat is kiszolgálni. Mármint azokat a geekeket, akik továbblátnak az orruknál és nem ragadnak le kizárólag az OT világánál, hanem a TCW ugyanolyan fontos része az életüknek, mint a klasszikus filmek klasszikus szereplői. Kérem szépen: ez itt hibátlanul sikerült. Kallus ügynök, az Inkvizítor ténykedése egy kegyetlen és pragmatikus moffal az élen már-már brutálisan kemény: a lefejezés minden, csak nem gyerekeknek való. Még ha nem is premier plánban van. A Rebels a komorság mellett ráadásul úgy lett gyermetegen játékos, hogy közben millió apró elejtett mondat, gondolat, kapocs van az egész SW Univerzumhoz. Az, hogy viszonylag szűk térben játszódik az egész, a fő központ Lothal bolygó, először talán zavaró lehet - de azért csak eljutunk a Kessere és a Mustafar mellé is. Ráadásul, a Köztársaság szabad, színes, változatos világával szemben nagyon jó kis kontrasztként is értelmezhető az egész: a Birodalom komorsága, szándékos szürkesége, tompított ingerküszöbét kiválóan reprezentálja. Sorra jönnek elő a korábbi szereplők, külön epizódot kap egy színesbőrű csempész, egy moff, no meg a két jól ismert robot is. Persze, R2 és Trhipio kihagyhatatlan karakterek – de a komikus vonaltat ezúttal elsősorban egy újabb szerethető droiddal, Chopperrel oldották meg (mea culpa, őt kihagytam a Szellem legénységéből). A Jabbás beszólástól, meg a „Nem ezeket a hajókat keresik” dumáról már nem is beszélek. De van még itt szenátor, egy ismert jedi, még egy jól ismert jedi hangja, no meg egy hatalmas öröm a végére… Ami még mindenképp örvendetes (és a TCW szellemiségét követi): ismét csak van egy filmes utalásos epizód: az egyik eldugott asztreoidán olyan érzésem volt, mint ha a Pitch Blackben járnék. Sőt, a birodalmi kiképzősben visszautalnak a TCW egyik epizódjára…

Ha nagyon keresnék negatívumot (de miért is tenném?) akkor mindenképp a rohamosztagosok már-már komikumba illő célzóképességét, annak teljes hiányát, illetve a tényleg elbaszott kinézetű vukikat említeném. Az is igaz (de ez minden sorozatra igaz), hogy van egy-két gyengébb epizód az évadban, amiben tényleg semmi rendkívüli nem történik – no de az évad vége olyan kis katarzist okozott, hogy kapásból megbocsájtottam mindent. ITT VAN! ÉL!!! ÉS AKTÍV SZEREPE VAN A LÁZADÁSBAN!!! – kár, hogy ezen szereplők közül (legalábbis a Jedik közül) elvileg senki nem élheti túl a kalandokat. Vagy ha igen, azt nagyon okosan kell csinálni…

A Rebels nálam méltó utódja a TCW-nek. Icipici idő kell ugyan az új grafika megszokásához, az új karakterek megkedveléséhez, az (egyelőre) talán lightosabb, bohókásabb Disney-stílushoz. De ha ez megvan, egészen kiváló kis világ ez, semmivel nem rosszabb, mint elődje – csupán annyi, hogy a hat évadon és három mozifilmen keresztül megismert, megszeretett figurák nagy része már nem él. Ők hiányoznak, de van másik. Vannak mások.



90%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Márc. 04, 2019 5:33 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
téglagyári megálló

téglagyári megálló


Hozzászólások száma : 116
Join date : 2012. Oct. 04.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyKedd Május 12, 2015 10:21 am

No, már tegnap is ezt az írást kerestem, csak beultráztál. Smile

Irigyellek, amiért ennyire boldogít ez a sorozat, de majd talán egyszer nálam is pozitívba hajlik a tetszési index.
Amit a rohamosztagosokról írsz, az az egyik biztosítékkiverő nálam. Míg A klónok háborújában végig vagány, precíz, megbízható egységként ábrázolták őket (naná, hiszen a jó oldalon álltak), addig ebben a verzióban már nyitáskor bénáznak, simán átverheti őket egy egyszerű utcagyerek is (merthogy most ő a jó karakter), elfelejtettek célozni, összességében nem sokkal komolyabbak, mint korábban a droidhadsereg meglepett "ó-ó" hangokat kiadó bugyuta tagjai. Mintha a 66-os parancsba azt is beleírta volna a programozó, hogy a debilfaktort be kell hozni a katonaságba. Az új robot is elég infantilis a csecsemőként hadonászó karjaival. Ezt sokkal inkább a kicsiknek gyártották, mint A klónok háborúját, ott számomra a történet felnőttesebbnek tűnt. Emlékszem, hogy mennyien kritizálták Lucast, amiért komorabbra, maiabbra vette a hangulatot. Tetszett, hogy mertek belevinni politikát, kétkulacsos vezetőt, ármányt, képmutatást, hátba döfést - mint ahogy az az életben is van. Ehhez képest ez egy Le a cipővel vagy Utánam, srácok komolyságú ovimatiné lett. Nem véletlenül írtam az Xpressen, hogy azt a szereplős könyvet egy gyerekkönyvkiadó jelenteti meg. Már nálunk is "beárazták" a Star Warst a legújabb kori történések hatására valahová a Süsü, a sárkány és A kockásfülű nyúl közé, ugyanúgy, ahogy a Disney-store polcán a Miki egeres bögre mellé odakerült a Darth Vaderes bögre. Nekem ez a mindenség sokkal szentebb, sokkal komolyabb és ettől a mostani helyzettől egy kicsit minden alkalommal tudathasadásos állapotba kerülök, amikor a friss dolgokat látom, hallom. Alapesetben nem lenne ez gond, hiszen az előtrilógiánál is ilyesmi ment végbe, viszont az én skálámon a mostani cuccok színvonala nagyon lesüllyedt, így nehéz szeretnem ezeket, még úgy is, hogy Star Wars.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyKedd Május 12, 2015 10:58 am

téglagyári megálló írta:
No, már tegnap is ezt az írást kerestem, csak beultráztál. Smile

Irigyellek, amiért ennyire boldogít ez a sorozat, de majd talán egyszer nálam is pozitívba hajlik a tetszési index.
Amit a rohamosztagosokról írsz, az az egyik biztosítékkiverő nálam. Míg A klónok háborújában végig vagány, precíz, megbízható egységként ábrázolták őket (naná, hiszen a jó oldalon álltak), addig ebben a verzióban már nyitáskor bénáznak, simán átverheti őket egy egyszerű utcagyerek is (merthogy most ő a jó karakter), elfelejtettek célozni, összességében nem sokkal komolyabbak, mint korábban a droidhadsereg meglepett "ó-ó" hangokat kiadó bugyuta tagjai. Mintha a 66-os parancsba azt is beleírta volna a programozó, hogy a debilfaktort be kell hozni a katonaságba. Az új robot is elég infantilis a csecsemőként hadonászó karjaival. Ezt sokkal inkább a kicsiknek gyártották, mint A klónok háborúját, ott számomra a történet felnőttesebbnek tűnt. Emlékszem, hogy mennyien kritizálták Lucast, amiért komorabbra, maiabbra vette a hangulatot. Tetszett, hogy mernek belevinni politikát, kétkulacsos vezetőt, ármányt, képmutatást, hátba döfést - mint ahogy az az életben is van. Ehhez képest ez egy Le a cipővel vagy Utánam, srácok komolyságú ovimatiné lett. Nem véletlenül írtam az Xpressen, hogy azt a szereplős könyvet egy gyerekkönyvkiadó jelenteti meg. Már nálunk is "beárazták" a Star Warst a legújabb kori történések hatására valahová a Süsü, a sárkány és A kockásfülű nyúl közé, ugyanúgy, ahogy a Disney-store polcán a Miki egeres bögre mellé odakerült a Darth Vaderes bögre. Nekem ez a mindenség sokkal szentebb, sokkal komolyabb és ettől a mostani helyzettől egy kicsit minden alkalommal tudathasadásos állapotba kerülök, amikor a friss dolgokat látom, hallom. Alapesetben nem lenne ez gond, hiszen az előtrilógiánál is ilyesmi ment végbe, viszont az én skálámon a mostani cuccok színvonala nagyon lesüllyedt, így nehéz szeretnem ezeket, még úgy is, hogy Star Wars.


Igen, kétségkívül van igazság azokban, amiket írsz - de hát azt mindketten tudtuk, hogy a Disney SW ezzel a gyerekesedéssel együtt fog járni. Ugyanakkor meg lehet benn találni azokat a komolyabb elemeket is, amik esetleg a felnőttebbek számára jelenthetnek menedéket : ilyen pl a Birodalom, mint diktatúra bemutatása, az Inkvizítor és a moff kegyetlensége. Azért a két töketlen birodalmi tiszt megbüntetése minden, csak nem gyerekes.

Szóval van benn komolyság, csak talán esetleg a felszín alatt, meg talán kicsit tényleg félre kell nézni a komolytalanabb részek eseetén. De ha ezt elolvasod, találhatsz igazán mélyreható pozitív attitűdű elemzést. Amolyan rajongói formát (nekem nagyon tetszik Dzséjt írása):

Spoileres Rebels évadértékelők



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Márc. 04, 2019 5:16 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
téglagyári megálló

téglagyári megálló


Hozzászólások száma : 116
Join date : 2012. Oct. 04.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyKedd Május 12, 2015 11:01 am

Majd elolvasom, ha én is rajongani fogok.


A hozzászólást téglagyári megálló összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Május 12, 2015 10:58 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Fehér isten   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyKedd Május 12, 2015 8:20 pm

.
R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 39pdrcZ





Fehér isten





Miután nagy általánosságban nem nézek magyar filmeket, alaposan megválogatom azt az évi egy-kettőt, ami végül is a lejátszóba kerül: a Fehér isten meg már azóta birizgálta a csőrömet, mióta majd’ egy éve a moziban (néhány moziban) futott itthon. Valahogy érdekelt az egész koncepció, amire felfűzték a filmet, érdekelt ennek technikai megvalósítása, sosem láttam még magyar poszt apokaliptikusnak promózott filmet… hehe, most sem. A Fehér isten minden, csak nem az – elsősorban egy kibaszott jó dráma, aminek főszereplője ezúttal nem az ember, hanem az állat. A kutya, Hagen.

Ez nem Lessie, meg Rin-tin-tin, meg Kántor. Ez nem egy kedves kutyás film, ez egy másik sztori, egy másik kutyával: egy sokkal-sokkal komolyabb alkotás. Egyrészről egy zseniális állatos dráma (már az önmagában értékelendő, hogy hús-vér kutyákkal dolgoztak), amiben a sorsára hagyott keverék kutyus a poklot megjárva mindenféle szívszorítóan kiszolgáltatott helyzetekbe kerül, másrészről meg egy motiváció szempontjából mindenképp hiteles bosszúfilm, egy kiváló thriller, ahol érzelmileg tökéletes katarzist képes kiváltani az öntudatra ébredt kutyafalka is. Lehet, hogy én vagyok fura szerzet, de én végig Hagennel voltam.  scratch  Az alkotók elérték azt, hogy a néző önkéntelenül a kutya oldalán találja magát – s az csak egy dolog, hogy ez zömében azért van, mert a kamera Hagent kíséri, illetve a vele kapcsolatba kerülő embereket nem kicsit negatív színben tüntetik fel… sajnos azért is alakulhat így a dolog, mert majdnem az összes, embereket felvonultató jelenet roppant kínos. De erről később…

A kezdő kép önmagában zseniális. Kislány csini ruhában teker a totálisan kihalt Budapest utcáin, akit egy népes kutyafalka üldöz. Hatásos képsorok, a magyar filmes viszonyokon messze túlmutató posztapokaliptikus világkép meglebegtetetése – azáltal pedig, hogy az Erzsébet hídon biciklizünk, valahol a történet sokkal közelebb kerül hozzánk, mint mondjuk a 28 nappal később zseniális londoni kezdésével. Aztán nagyon hamar ugrunk egyet, a jól bevált hollywoodi sablonok szerint visszaröpülünk az időben, hogy megnézzük, hogy jutottunk el idáig: egy idilli képet látunk egy Lili nevű kislányról és korcs kutyájáról, Hagenről, valósan érződik is a láthatatlan kapocs kettejük között. A probléma abban gyökeredzik, hogy Lili anyja épp elutazik három hónapra, a lány pedig apjához költözik a kutyával – sajnos apu nagyon nem szívleli a kutyákat, pláne nem szívleli, hogy az exfeleség állata miatt neki bármennyit is fizetni kelljen. Hagennek így menni kell otthonról, Lili amúgy is több zűrös helyzetbe keveredik miatta, a lány és társa szétválasztása viszont előre nem látott véres következményekhez vezet. Itt egyébként álljunk meg egy pillanatra, azt hiszem, ebben a negyed órában rengeteg minden eldől a filmmel, annak negatív attitűdjeivel kapcsolatban. Lilit leszámítva mindenki valami irtózatosan béna: azok a párbeszédek, azok a hanghordozások, azok a viselkedések, amiket magyar színészeink produkálnak, egy amatőr színjátszó körbe valók. Totál béna az egész, ráadásul konkrétan volt olyan szöveg, amit anyanyelvemen nem értettem, vissza kellett háromszor pörgetnem, hogy egyszer megértsem – nem tartom kizártnak, hogy egy angol szinkron pl. rengeteget tudott dobni ezen az élményen. Az mondjuk jó kis fricska, hogy az állatorvos/ellenőr Volvóval nyomul, holott igazából nem tehetné meg (hűen tükrözi a hazai viszonyokat a borítékkal együtt), viszont a zebrán átsétáltatott tehenek látványán megakadtam. A film elején a „humán” részek nagyon kínosak, rossz dialógusokkal, rossz színészi játékkal – viszont hatalmas szerencsére, ahogy egyre inkább Hagenre tolódik a nézőpont, úgy lesz elviselhetőbb minden.

Az elmúlt egy év alatt rengeteg mindent olvastam a történetről, a film szimbolikájáról, mondanivalójáról – nos, kérem, aki ebbe kissebségi kérdést, etnikai, esetleg rendszerellenességet belelát, az nem normális. Társadalomkritika az oké, de semmi más viszonyítási pontot nem tudok használni a Fehér istenhez, mint a Majmok bolygója: Lázadást. Hagen és Cézár párhuzamba állítása szinte törvényszerű – akkor is, ha ott a majom azért jóval komplexebb karakter. Viszont nekünk itt van ez a keverék kutya, hogy klasszikust idézzek: „Kicsit savanyúbb, kicsit sárgább, de a miénk”: a Fehér isten a magyar Majmok bolygója, CGI nélküli világ egy kivert, megalázott kutyusról, aki saját mellső lábába veszi az irányítást. Nem tudom, miért kell belelátni mindenképp a csúnya gonosz hatalmat egy olyan intézkedésbe, hogy a kóbor kutyákat be kell gyűjteni, illetve a korcsokra ebadót kell fizetni – az egész filmben ez a legkevésbé hiteltelen: a filmet nem látva, erről, meg az antirasszista értelmezéstől téves kép alakulhat ki a nézőben. Basszus, már majdnem azt hittem, megint egy orwelli világot fogok látni, amiben a kutyák fellázadnak az elnyomást ellen… lószart, mama.

Szegény Hagen, miután utcára kerül, egy kóbor falka tagja lesz, majd épp hogy meg tud szökni a sintérek csapata elől. Egy hajléktalan, egy török kebabos kutyakereskedő (azért a 150.000-es ár kicsit túlzás volt), egy harci kutya kiképző, majd a sintértelep: ez Hagen útja a moziban. Az út, amelynek minden egyes eleméről bőven lehetne írni: nekem a kiképzés nagyon tetszett, hitelesnek tűnt, még nem láttam ilyet. Ha nem láttam volna a Korcs szerelmeket, a kutyaviadal szíven ütött volna, így csak konstatáltam, hogy mi is tudunk ilyet csinálni. Az alkotók óriási dicsérete, hogy szegény állat szenvedéseit, megaláztatását egy idő után sajátként éljük meg, szinte a bőrünkön érezzük: ebből kifolyólag majdnem kéjes örömmel nézzük a vérengzést, amit az önjáró kutyabrigád véghezvisz.  Hagen és a falka ugyanis újból végigmegy a korábbi úton, de most már csapatként viselkedve, megbosszulva a sok bántást – többnyire még mindig hitelesen. S ha már a többször említett hitelesség: a színészek mellett egyetlen óriási problémám volt a filmmel: Budapest. Amennyire jól néz ki az egész (tényleg!!!), annyira életszerűtlen, hogy kb. száz megvadult kutya miatt kiürül egy kétmilliós város… na ne. Hiába mondják, hogy lezártuk a várost, a hídon, kinyitott ajtóval ott hagyott autó nevetségesen hatásvadász. Mint ahogy önmagában az összes üres utca az: egy ilyen mérvű problémácska miatt nem állna meg az élet. Szerintem.

Ha a négylábúak marmagassága felett nézünk a történetre, kapunk egy egész tűrhető családi drámát Lili és apja között. Mondjuk, semmi újdonság nincs benne, apu és lány összeveszik, lány elmegy buliba, rosszul sül el a dolog, rendőrség, apu rájön, hogy elhanyagolja lányát, a végén szent a béke. Millió ilyet láttunk a tengeren túlon is – de nekem jelen esetben egyáltalán nem fájt ez a szál. Sőt, valahogy mintha a kommunikáció és színészi játék is helyrerázódott volna a végére, bár lehet, hogy ezt csak Hagen előtérbe kerülése okozta. Az apa lánya kapcsolatban mindenestre lényegesebben kevesebb megemészthetetlen dolgot láttam, mint a kihalt városban önmagában. Ráadásul ehhez – pontosabban Lili trombitafellépéséhez kapcsolódik ( Wink Whiplash) a film egyik legjobban működő eleme nálam: a Liszt féle II. Magyar rabszódia tétele. Megmondom őszintén, fogalmam sem volt, mi ez, csak a dallamát ismertem néhány metál feldolgozásból – legyen hát a film érdeme, hogy a klasszikus zene egy darabját felfedezette és megismertette velem. A rohanó kutyafalka és a koncert váltott képei alá kevert zene lehet, hogy kissé tényleg hatásvadász, de működik.

A végére még egy gondolat: mikor megláttam, hogy a filmet Jancsó Miklós emlékének ajánlják, elhúztam a számat… tartottam a jól megszokott nihillista, szürreális magyar képi világtól, az értelmezhetetlen szimbólumrendszertől. Szerencsére néhány tehenet leszámítva ebből semmi nem jött be, sőt, egészen kiváló és újszerű beállításokat, snitteket láttam. Mundruczó Kornél és stábja tényleg valami különlegeset alkotott, hazai viszonylatban fura, de remek kis mozit – ha egy icipicit átgondoltabban használta volna a várost, mint díszletet, no meg ha a színészek/dialógusok nem lettek volna ennyire fájdalmasan gyengék, kiváló film is lehetne a Fehér isten. Nekem még így is tetszett, egy minimális poénokkal fűszerezett drámai bosszúfilm, amiben fura mód a Bosszúálló egy kutya. Talán beszervezik az Avengers 3-4-be.



80%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Márc. 04, 2019 5:34 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptySzer. Május 13, 2015 7:10 pm

R2-D2 írta:

Fehér isten

Ez nem egy kedves kutyás film, ez egy másik sztori, egy másik kutyával: egy sokkal-sokkal komolyabb alkotás. Egyrészről egy zseniális állatos dráma (már az önmagában értékelendő, hogy hús-vér kutyákkal dolgoztak), amiben a sorsára hagyott keverék kutyus a poklot megjárva mindenféle szívszorítóan kiszolgáltatott helyzetekbe kerül, másrészről meg egy motiváció szempontjából mindenképp hiteles bosszúfilm, egy kiváló thriller, ahol érzelmileg tökéletes katarzist képes kiváltani az öntudatra ébredt kutyafalka is.

Az elmúlt egy év alatt rengeteg mindent olvastam a történetről, a film szimbolikájáról, mondanivalójáról – nos, kérem, aki ebbe kissebségi kérdést, etnikai, esetleg rendszerellenességet belelát, az nem normális. Társadalomkritika az oké, de semmi más viszonyítási pontot nem tudok használni a Fehér istenhez, mint a Majmok bolygója: Lázadást. Hagen és Cézár párhuzamba állítása szinte törvényszerű – akkor is, ha ott a majom azért jóval komplexebb karakter. Viszont nekünk itt van ez a keverék kutya, hogy klasszikust idézzek: „Kicsit savanyúbb, kicsit sárgább, de a miénk”: a Fehér isten a magyar Majmok bolygója, CGI nélküli világ egy kivert, megalázott kutyusról, aki saját mellső lábába veszi az irányítást. Nem tudom, miért kell belelátni mindenképp a csúnya gonosz hatalmat egy olyan intézkedésbe, hogy a kóbor kutyákat be kell gyűjteni, illetve a korcsokra ebadót kell fizetni – az egész filmben ez a legkevésbé hiteltelen: a filmet nem látva, erről, meg az antirasszista értelmezéstől téves kép alakulhat ki a nézőben. Basszus, már majdnem azt hittem, megint egy orwelli világot fogok látni, amiben a kutyák fellázadnak az elnyomást ellen… lószart, mama.

80%


Azért a biztonság kedvéért gyorsan meg kellett néznem, hogy mennyire is vagyok normális, mert régen volt már, amikor írtam róla, de megnyugodhattam, igazából nekem is csak a Majmok bolygója volt meg kapcsolódási pontnak. Arra mondjuk emlékeztem, hogy bosszú szempontból nekem nem volt ilyen katartikus az élmény, és hogy én bizony a Lilit alakító Psotta Zsófiát is a gyengécske alakítások kupacának tetejébe dobtam, de alapvetően nem írtunk mást. Oké, akkor legalább ebből a szempontból normális lehetek yeah .

Azt azért hozzátenném, már eleve a Majmok bolygója is arról szól, hogy a "korcsok", az elnyomottak, a kihasználtak, a megbélyegzettek, az alacsonyabb rendűek (vagylagos csoportosítás) hogyan vesznek elégtételt a többségi társadalmon, az elnyomó közösségen, ha egyszer fordul a kocka, és milyen könnyű is igazából a fasz rossz végén lenni hirtelen, szóval Smile ...

Meg hát valahogy csak értelmezni kell a címet is, meg ezt az előzetest Wink :


A Bosszúállókba, de legalábbis a Marvel Cinematic Universe-be már nem kell kutya, mert ott van Cosmo, az űrruhás kutya a Galaxis őrzőinek stáblistás jelenetében Very Happy .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptySzer. Május 13, 2015 7:29 pm

Niwrok írta:


A Bosszúállókba, de legalábbis a Marvel Cinematic Universe-be már nem kell kutya, mert ott van Cosmo, az űrruhás kutya a Galaxis őrzőinek stáblistás jelenetében Very Happy .
.

Igen, őt néztem először Lajkának... Laughing
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Fargo   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyCsüt. Május 14, 2015 9:04 pm

.




Fargo



Ez az írás sokaknak nem fog tetszeni… tekintve, milyen kultikus imádata van a Coen fivérek ’96-os mozijának, most sok ember zsebében kinyílhat a bicska, aki szereti a filmet. Próbálom ugyan megdöbbenésemet kulturált keretek közé szorítani, de azt javaslom, ők jobb, ha tovább sem olvassák…

Az igazság az, hogy sosem szerettem a Coenéket és filmjeiket. Talán egyedül a Nem vénnek való vidék, ami bejött (némi fenntartással), de ott meg egyértelműen Javier Bardem az, aki miatt szerettem a mozit. A Fargo megnézéséhez a legutóbbi Az eltűnés sorrendjében című félsikerű norvég mű inspirált, amikor is annyi helyen olvastam, hogy ez a kiindulási alap, meg mindennek a ground zeroja, hogy a végén már én éreztem magam kényelmetlenül, mert eddig nem volt szerencsém ehhez az agymenéshez. Bárcsak maradt volna úgy…  mindenestre ez volt az utolsó ilyen, „nagy nyomásra” megtekintett alkotás, ezentúl maradok a saját kis ösztönös filmválasztásaimnál – ennyire idegesítő szart még úgy is sikerül találnom. Ez a hóförgeteg akkora arculcsapás volt, hogy nehezen feledem egy ideig: lassú, unalmas, idegesítő, egyetlen épeszű, szerethető figura nincs benne, akik meg vannak, azok meg olyan szinten ripacsok és kifordítottak, hogy a fejemet fogtam minden egyes megnyilatkozásuktól. Az egész film fájt (mikor nem aludtam be rajta), s elővehetem kedvenc szlogenemet is, a „Bolondokat a bolondokházába!”: azt hiszem, kiválóan jellemzi az alkotás szereplőit.

1987, USA (nem tudom, miért volt bennem, hogy Szovjetunió, talán a promo képek usanka sapkái miatt). Hó, hideg, fagy, minden: egy Fargo nevű település kis kocsmájában egy kimondottan teszefosza jóember épp a felesége elrablásáról egyezkedik két bűnözővel. Ekkor egyébként még kimondottan felvillanyozódtam, mert a nyitójelenetből mindhárom színészt bírom: ugyan William H. Macy (Jerry, a balfék férj) egész lénye amúgy is a megtestesült szerencsétlenség, de a JP3 óta bírom - az asztal túloldalán viszont két kedvenc nagyágyúm ült. Steve Buscemi ugyebár többek között a Gengszterkorzó arca és azóta a kedvencem, Peter Stomare meg – az örök pszichopata, a Szökés Ambruzzija és sorolhatnám. Szóval Jerry megbízást ad a két láthatóan tökkelütött fickónak, hogy kérjenek váltságdíjat az asszonyért annak gazdag apjától – majd a hasznon háromfelé osztoznak. Ekkor még csak kicsit volt fura az a mesterkélt hülyeség, ami sütött a figurákból, ekkor még valahogy korlátok között éreztem az irracionalitást…

A gondok később kezdődnek. Mindenekelőtt Jerryvel, akinek az egész mozi alatt egyetlen egy értelmes, hiteles, emberi reakciója, gesztusa, mozdulata nincs. Még annál is hülyébb, mint általában szokott lenni, egyszerűen ránézni rossz volt, hallgatni telefonálását, mindent. Az csak egy dolog, hogy a két bűnöző sem teljesen épeszű (volt már ilyen más mozikban is), de szerintem a figurák között az égvilágon semmi kohézió nincs. Együttlétük minden, csak nem vicces – ugyanakkor amilyen balfasznak vannak meglebegtetve, fura tőlük az a számító racionalitás, amivel hidegre teszik (hehe, szó szerint) áldozataikat. Ugyanis hamarosan balul sülnek el a dolgok, egy komikusnak hirdetett (de nem az) vérfürdő kezdődik, amiben néhány rossz helyen járó statiszta, meg egy-két címeres ökör családtag pórul jár. De ez még mind semmi. Ekkor jön be a képbe mindennek a koronája: a terhes rendőrnő… akit Gunderssonnak hívnak (Frances McDormand) … csak passogtam,  mintha a Nilss Holgerssont néztem volna.  Egy újabb ripacs, végtelenül idegesítő és totál hiteltelen karakter (férjével együtt), hogy felgöngyölítse a szálakat. Egyébként tökéletes kelléke a filmnek, ugyanolyan balfék figura, mint az összes többi – hiába áll ebben az agymenésben a jó oldalon, egyetlen pillanatig nem tudtam vele azonosulni. Egy kitömött baba, érzelmek és valós gondolatok nélkül, végletekig eltúlzott akcentussal és hanghordozással. Léte azonban csupán az idegességi ingerküszöböt tudja birizgálni – maga a mozi egy tapodtat sem lesz tőle sem jobb, sem izgalmasabb. De hát hogyan is lehetne, mikor az egész forgatókönyv egy nagy kupac banthatrágya?

Nálam szinte semmi nem működött.  Most már több mozi alapján kezdem úgy érezni, hogy ezek a fekete komédiáknak nevezett förmedvények nem nekem valók – mondjuk a Fargo iszonyat messze van bárminemű komédiától, nevetéstől. A poénok, amiken hangosan kéne derülni, nálam maximum fejcsóválást okoztak, és igaz ez akkor is, ha próbálok valami időrendiséget kreálni a korábban látott, később készült mozik és a Fargo hasonló epizódjai köré. Én nem láttam ebben a filmben az égvilágon semmi rendkívülit, egy unalmas, végletekig elnyújtott szar: talán, de csak talán a hó és a hideg emeli ki a totál süllyesztőből. Fényképezése helyenként jó (bár sokszor túlságosan is kitartott és lassú), viszont az összes karakter, maga a története, az egész mozi hangulata totál elborult, életidegen és idegesítően mesterkélt. Művészi és ripacs, bosszantóan bárgyú emberek, párbeszédek. Értelmetlen jelenetek – mint pl. a kínai ex osztálytársas -, amiknek az égvilágon semmi jelentőségük nincs… de, bocsánat, mégis. Ha egy nagy, képzeletbeli elmegyógyintézetet képzelek el, az ilyen rendezői állatságoknak, az ilyen teljesen egyértelműen zavarkeltési, polgárpukkasztó szándékkal beillesztett karaktereknek nagyon is fontos szerepe van. Ők segítenek megtölteni az intézményt. Mindazonáltal azon mindenképp mosolyognom kell, hogy az ilyen tök felesleges és borzasztó szcénák miatt, az egymásra pakolt idióta események miatt (is) valami kult lehet.

A fivéreknek viszont én simán szorítok helyet a képzeletbeli gumiszobámban, néhány más rendező mellett. Megérdemlik. Bolondokat a bolondokházába! – ezt meg, köszönöm, soha többet.




40%


.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Márc. 04, 2019 5:45 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyCsüt. Május 14, 2015 10:33 pm

R2-D2 írta:

Fargo

Ez az írás sokaknak nem fog tetszeni… tekintve, milyen kultikus imádata van a Coen fivérek ’96-os mozijának, most sok ember zsebében kinyílhat a bicska, aki szereti a filmet. Próbálom ugyan megdöbbenésemet kulturált keretek közé szorítani, de azt javaslom, ők jobb, ha tovább sem olvassák… Az igazság az, hogy sosem szerettem a Coenéket és filmjeiket. Talán egyedül a Nem vénnek való vidék, ami bejött (némi fenntartással), de ott meg egyértelműen Javier Bardem az, aki miatt szerettem a mozit. A Fargo megnézéséhez a legutóbbi Az eltűnés sorrendjében című félsikerű norvég mű inspirált, amikor is annyi helyen olvastam, hogy ez a kiindulási alap, meg mindennek a ground zeroja, hogy a végén már én éreztem magam kényelmetlenül, mert eddig nem volt szerencsém ehhez az agymenéshez. Bárcsak maradt volna úgy…  

A gondok később kezdődnek. Mindenekelőtt Jerryvel, akinek az egész mozi alatt egyetlen egy értelmes, hiteles, emberi reakciója, gesztusa, mozdulata nincs. Még annál is hülyébb, mint általában szokott lenni, egyszerűen ránézni rossz volt, hallgatni telefonálását, mindent. Az csak egy dolog, hogy a két bűnöző sem teljesen épeszű (volt már ilyen más mozikban is), de szerintem a figurák között az égvilágon semmi kohézió nincs. Együttlétük minden, csak nem vicces – ugyanakkor amilyen balfasznak vannak meglebegtetve, fura tőlük az a számító racionalitás, amivel hidegre teszik (hehe, szó szerint) áldozataikat. De ez még mind semmi. Ekkor jön be a képbe mindennek a koronája: a terhes rendőrnő… akit Gunderssonnak hívnak (Frances McDormand) … csak passogtam,  mintha a Nilss Holgerssont néztem volna.  Egy újabb ripacs, végtelenül idegesítő és totál hiteltelen karakter (férjével együtt), hogy felgöngyölítse a szálakat. Egyébként tökéletes kelléke a filmnek, ugyanolyan balfék figura, mint az összes többi – hiába áll ebben az agymenésben a jó oldalon, egyetlen pillanatig nem tudtam vele azonosulni. Egy kitömött baba, érzelmek és valós gondolatok nélkül, végletekig eltúlzott akcentussal és hanghordozással. Léte azonban csupán az idegességi ingerküszöböt tudja birizgálni – maga a mozi egy tapodtat sem lesz tőle sem jobb, sem izgalmasabb. De hát hogyan is lehetne, mikor az egész forgatókönyv egy nagy kupac banthatrágya?

40%


Már a film közben sejtettem, hogy ezzel újabb film kerül a "Bolondokat a bolondokházába" kategóriába, de azért a kiakadás mértéke még ehhez képest is meglepett Shocked  Smile .

Oké, Jerry egy nyomi barom, szánalom, ahol vergődik a saját szarában, meg a két balfasz is könnyen felhúzhatja az embert, én se rajongtam értük, na de mit vétett neked ez a szerencsétlen norvég kolónia ott a havas Nebraskában Smile ?! Lundegaard, Grimsrud, Gustafson, Olson, Gunderson... gyakorlatilag az összes szereplőnek skandináv hangzású neve van, de csak mert volt egyszer egy kisfiú a vadludakkal, akkor most már az összes norvég kiközösített, idegesítő pária lett nálad Smile ?

"Hideg racionalitás" Carl és Gaear esetében Smile ? Nagyon más filmet néztünk Smile . Én két idegbeteg kretént láttam, akik a legyet is ágyúval robbantanák le a falról, ha zavarná őket a zümmögése. Az emberek felét csak azért lőtték le, mert idegesítették őket. A kegyetlenség nem racionalitás, ahogy az érzelemmentesség sem Smile . Racionalitás az, hogy nem megyek egy emberrablás előtt egy feltűnő rendszámú kocsival kurvákkal dugni egy olyan környéken, ahol mindenki ismer mindenkit Smile .

Azt sem értem, hogy mitől lett Marge hiteltelen. Ha már, akkor inkább attól lett nálam kicsit az, hogy Sherlock Holmest megszégyenítően rakta össze a nyomokat, amiket előtte indiánként olvasott ki a szarrá taposott hóból, de azt, hogy ő egy unott kisvárosban, egy befagyott megyében ráérős zsaru és háziasszony, szerintem elég jól hozta... még ha ripacs is volt.

Azt meg honnan tudod, milyen a hanghordozása és az akcentusa, amikor éppen te mondtad, hogy szinkronos verziót keressek Wink ?
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyCsüt. Május 14, 2015 11:06 pm

Niwrok írta:

Fargo

Már a film közben sejtettem, hogy ezzel újabb film kerül a "Bolondokat a bolondokházába" kategóriába, de azért a kiakadás mértéke még ehhez képest is meglepett Shocked  Smile .


egyetért Pedig nem állt szándékomban ennyire meglepni.

Niwrok írta:
Oké, Jerry egy nyomi barom, szánalom, ahol vergődik a saját szarában, meg a két balfasz is könnyen felhúzhatja az embert, én se rajongtam értük, na de mit vétett neked ez a szerencsétlen norvég kolónia ott a havas Nebraskában Smile ?! Lundegaard, Grimsrud, Gustafson, Olson, Gunderson... gyakorlatilag az összes szereplőnek skandináv hangzású neve van, de csak mert volt egyszer egy kisfiú a vadludakkal, akkor most már az összes norvég kiközösített, idegesítő pária lett nálad Smile ?

Ez fel sem tűnt, kit hogy hívnak. Csak a nő... Norvég kolónia?? Hmmm...  hmmm

Niwrok írta:
"Hideg racionalitás" Carl és Gaear esetében Smile ? Nagyon más filmet néztünk Smile . Én két idegbeteg kretént láttam, akik a legyet is ágyúval robbantanák le a falról, ha zavarná őket a zümmögése. Az emberek felét csak azért lőtték le, mert idegesítették őket. A kegyetlenség nem racionalitás, ahogy az érzelemmentesség sem Smile . Racionalitás az, hogy nem megyek egy emberrablás előtt egy feltűnő rendszámú kocsival kurvákkal dugni egy olyan környéken, ahol mindenki ismer mindenkit Smile .

Persze, hogy idegbeteg kretén - de

1. meglehetősen következetesnek és racionálisnak tűnt levadászni a szemtanúkat, én nem elmezavart vagy hirtelen felindulást vagy beteges gyilkolási kényszert láttam Gaear tettében
2. az ezt felvezető jelenetek alapján egyálalán nem volt ez benn a karakterekben.

Már Lou esetében is máshogy gondoltuk a racionalitást, itt is. Szerintem a hideg számítás lehet racionális, még ha kegyetlen is.

Niwrok írta:
Azt sem értem, hogy mitől lett Marge hiteltelen. Ha már, akkor inkább attól lett nálam kicsit az, hogy Sherlock Holmest megszégyenítően rakta össze a nyomokat, amiket előtte indiánként olvasott ki a szarrá taposott hóból, de azt, hogy ő egy unott kisvárosban, egy befagyott megyében ráérős zsaru és háziasszony, szerintem elég jól hozta... még ha ripacs is volt.

Háááát.. a 7 hónapos terhesség és az abszolut alkalmatlannak tűnő jellem, pláne a ráérős háziasszony tükrében... Valahogy rosszul indul már az egész, azzal az idióta reggelivel, stb... Ez a nő nekem minden, csak nem zsaru.

Niwrok írta:
Azt meg honnan tudod, milyen a hanghordozása és az akcentusa, amikor éppen te mondtad, hogy szinkronos verziót keressek Wink ?

Engem így is idegesített, na jó lehet, nem az akcentusa, hanem a szinkronja miatt.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyCsüt. Május 14, 2015 11:28 pm

Niwrok írta:

Mintha éreztem volna, hogy "baj" lesz Smile ...

R2-D2 írta:

Fargo

Persze, hogy idegbeteg kretén - de
1. meglehetősen következetesnek és racionálisnak tűnt levadászni a szemtanúkat, én nem elmezavart vagy hirtelen felindulást vagy beteges gyilkolási kényszert láttam Gaear tettében
2. az ezt felvezető jelenetek alapján egyálalán nem volt ez benn a karakterekben.
Már Lou esetében is máshogy gondoltuk a racionalitást, itt is. Szerintem a hideg számítás lehet racionális, még ha kegyetlen is.


Ja, ez racionális, persze (bár erre szerintem megint igaz, hogy "minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár"), csak a "számító racionalitás" nálam feltételez valamiféle tervezési képességet, profizmust és következetességet, ahhoz viszont ezek túl hülyék voltak. Gaear is azzal kezdte, hogy berántotta a zsaru fejét a kocsiba, és ott lőtte szét az utastérben, ami után az nyilván úszott a vérben, ahelyett, hogy kifelé lőtt volna... és utána még vígan furikáztak a véres kocsival. És nem ez volt az egyetlen alkalom, amikor az agyukat elöntő vér irányította őket.

Lou velük ellentétben sosem hagyta volna, hogy az érzelmei, a hangulatingadozásai a céljai elé álljanak, ő ezért jutott a csúcsra... ezek meg a tudod hova Smile ...
.

R2-D2 írta:

Niwrok írta:

Fargo

... ahhoz viszont ezek túl hülyék voltak.

Igen, pont ez az egyik bajom: túl hülyék, mégis túl profik (szenvtelenek, szívbaj nélküliek, stb) és fordítva.

Niwrok írta:

Lou velük ellentétben sosem hagyta volna, hogy az érzelmei, a hangulatingadozásai a céljai elé álljanak, ő ezért jutott a csúcsra... ezek meg a tudod hova Smile ...

Tudom. Lábbal lefelé...  lol2



A hozzászólást Niwrok összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Május 14, 2015 11:48 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyCsüt. Május 14, 2015 11:47 pm

R2-D2 írta:

Niwrok írta:

Fargo

... ahhoz viszont ezek túl hülyék voltak.

Igen, pont ez az egyik bajom: túl hülyék, mégis túl profik (szenvtelenek, szívbaj nélküliek, stb) és fordítva.


Erre gondoltam Smile . Rovar-bogár. Az ember szerintem nem attól lesz profi bérgyilkos, hogy szenvtelenül öl... attól csak pszichopata Smile . De a profi bérgyilkos általában szenvtelenül öl.
Már ahogy a teraszajtóval bénáztak, abból látszott, milyen "profik" lol2 ...
.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: A hetedik jel   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyPént. Május 15, 2015 8:29 pm

R2-D2 írta:

A hetedik jel

Szeretem ezt a filmet. Mindig is szerettem. Semmi okom nem lenne rá - az általános netes értékelés alapján meg aztán végképp nem –, de ez engem valamikor a kilencvenes évek elején megfogott, s azóta sem engedett. Aztán lehet, hogy csupán az ateista énem rejtett, sötét oldala tesz fogékonyabbá az ilyen „katolikus thrillerekre”, mint ez - nem tudom, de valami ok miatt majd az összes ilyen egyházas, világvégés, Jelenések Könyvés mozi bejött eddig (pedig valójában totál idiotizmus majdnem mind).

A mozi hangulata, stílusa, feszültségkeltése tipikus nyolcvanas évek. Messze nem olyan hatásvadász, mint ma lenne, inkább beállításokkal, zenével próbál hangulatot kelteni. Ezáltal – mint némely egyéb kedvencem – bizony kissé avíttnak tűnhet, nem tudom, egy mai ritmushoz szokott közönséget mennyire érinthet meg, de nyugodtan lehet tenni vele egy próbát. Szerintem korrektül összerakott darab, a magában hordozott misztikum, a nem kicsit túljátszott érzelmi töltet miatt kimondottan szórakoztató – a maga mércéjével. A színészek tök jók (és tök jó látni őket még ennyivel fiatalabban), a trükkök a keretekhez képest meglepően profik.

80%


Megnéztem, mert érdekelt, de azért túl sokat nem vártam tőle, lévén nálam sem a nosztalgia, sem az érzelmi kötődés nem játszik... és még ehhez képest sem igazán jött be. A film nekem elég sokáig, majdnem a feléig csak döcögött, sem a pecsétfeltörős utazgatás, sem ennek a cuki fiatal párnak az életképei nem kötöttek le, és jól írtad, előbb hinném el, hogy ez a film a 80-as években készült, mint hogy 1996-ban, pedig már az is bőven retrónak számít. Egyszerűen nem éreztem belőle, hogy tényleg annyira sokkoló, tényleg annyira globális lenne a "pecsétek" hatása, csak egy faarcú csávó utazgatott szanaszét a világban, és bontogatta a borítékokat.

Onnantól kezdett jobb lenni, amikor elkezdtek összekapcsolódni a szálak, ahogy már Abby személyes drámája is kibontakozott, ahogy jöttek a talányos álmai, vagy amikor kiderült, hogy ki "kicsoda", mert ezek voltak azok, amik többé tették a filmet, mint a Jelenések könyvének szolgai illusztrálását.

Nem mondom, hogy a hangulatomhoz nem tett hozzá, hogy olyan verziót néztem, aminek az amúgy is hangalámondást idéző szinkronhangját vélhetően egy agyonjátszott VHS-ről digitalizálták, mert néha konkrétan megcsúszott a hang, mélyítve vagy magasítva a szereplők hangját, a többi meg, a zene és az effektek végig egy zománcos biliből visszhangoztak.

Szóval a sztori önmagában jó is lehetne, a hiányolt jó Jelenések könyvés filmre azonban továbbra is várnom kell Smile . Pedig nem is kéne messzire menni, az emlegetett Tíz csapás is elég koros darab, de annak a trükkjeivel, hangulatával simán kiegyeznék.
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyPént. Május 15, 2015 9:08 pm

Niwrok írta:

A hetedik jel


Megnéztem, mert érdekelt...

Köszönöm! Bow

Ahogy írtam, semmi okom nem lenne szeretni - ha most látnám először, vélhetően ugyanazt gondolnám, mint Te - de a nosztalgia sok mindent megszépít.... egyetért

Mindenesetre a terhes Demi Moore filmtörténelem.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 EmptyPént. Május 15, 2015 9:56 pm

Niwrok írta:

...előbb hinném el, hogy ez a film a 80-as években készült, mint hogy 1996-ban, pedig már az is bőven retrónak számít.

hmmm Most olvasom csak: de hisz 1988-as a film...
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 21 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 2.0
Vissza az elejére 
20 / 67 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 43 ... 67  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 1.0
» R2-D2 írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» Niwrok írásai 2.0
» Niwrok írásai 1.0

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: