Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 1.0

Go down 
+7
tchabee
Joe Cornelius Hallenbeck
Mr. White
Weide
Niwrok
Remo
R2-D2
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 33 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Időbűnök   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzer. Dec. 10, 2014 5:38 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 YIQGEi2





Időbűnök





Ha azt mondom, hogy a viszonyítási alap a Triangle??? Akkor elég magasan van a léc, ugye??? És ha azt mondom, az Időbűnök (aminek címét amúgy nem egészen tudom hova tenni) átviszi ezt a lécet???

A Time Crimes (Los cronocrímenes)  egy 2007-es spanyol sci-fi, ami először a 2007-es Fantastic Fest filmfesztiválon tűnt fel, de megjárta a hazai 2009-es Titanicot is, meglehetősen pozitív visszhangot kapva. Azt eddig is tudtam, hogy a fesztiválokon nem csak köldöknézegetős alkotásokat vetítenek, de most két héten belül a második fesztiválos időutazásos moziba botlok bele – anélkül, hogy korábban bármit hallottam volna róluk. Érdekes egyébként ez a műfaji besorolósdi is, mert magát az időugrást leszámítva semmi sci-fi elem nincs ebben a filmben, sokkal inkább egy izgalmas thriller az alapja, mint a fantasztikum világa. A jelenben járunk, az egész film 4!!! darab szereplővel játszódik, három helyszínen. Annyira minimalista, amennyire csak lehet, viszont egyetlen egy percre nem érezzük azt, hogy a kevesebb pénz nyomot hagyna a filmen. A látvány ugyanis ezt egyáltalán nem igényli, a történet meg nem pénz kérdése: ezt a filmet pedig a zseniális forgatókönyve adja el. Egy olyan csavaros, agyalós kis sztori, ami a maga nemében végletekig egyszerű, de a több idősík miatt szenzációsan egybefonódva igazi agytornát eredményez a végére.

Hector (Karra Ejelande) egy középkorú, kissé pocakosodó, kopaszodó spanyol átlagember, aki feleségével épp egy vidéki házba költözéssel van elfoglalva. Egy teljesen átlagos napon ledől pihenni a félkész házba, majd ébredés után is a pihenésnek akarja szentelni idejét, de egy váratlan telefonhívás belerondít az idillbe. Hector felveszi, de senki nincs a vonal végén… tapasztaltabb néző ugyan kezdhet gyanakodni, milyen szerepe van a telefonnak a történetben, de ahogy haladunk előre a sztoriban, simán el lehet felejteni. Olyan jelentéktelen esemény, ráadásul pár perc múlva Hector az erdőben meglát egy vetkőző csajt, s a két cici igéző szépsége tettekre sarkallja (de a nézőnek is gyorsan kimegy a fejéből minden más). No, ezt nem kellett volna… mármint a cicik után indulni… utána ugyanis egy olyan eseménylánc veszi kezdetét, aminek végén elégedetten csettinthet minden filmrajongó.

Zseniális, ahogy minden mindennel összefügg. Zseniális, ahogy a varázsdoboz kinyílik, ahogy az elejtett mondatoknak, puffanásoknak, sikolyoknak a film folyamán értelme lesz. Egyszerűen a mozi minden perce mosolyt csal az arcunkra, mert úgy érezzük, jutalmat kapunk, mikor is a puzzle egy-egy darabja a helyére kerül. Hogy valami támpontot nyújtsak (amit tán többen ismernek): az egész film olyan, mint a Potter III. időnyerős része… szenzációs. S miután a film kétharmadánál azt hiszed, vége van, képesek még egyet csavarni rajta: ami aztán szintén nem erőltetett, mert korábban valóban voltak olyan események, amik eddig képen kívül esetek. Imádom!! Azt viszont sajnálom, hogy mélyebben nem lehet belemenni a történet ecsetelésébe: ezt mindenkinek magának kell felfedezni, s csak utána spolierek mellet kibeszélni – ahogy anno a Triangle-t is. Az Időbűnök mondjuk talán kevésbé összetett, mint az, a hurok sokkal zártabb és egyszerűbb, de itt is csupán egy fél nap alatt történik minden, és ez is rengeteg gondolatot ébreszt. Már rögtön azt, hogy a szerkezet maga hogyan működik, ugyanis mikor is Hector be- és kiszáll az időgépből, az egész idő visszamegy, nem csak ő…  hmmm  

Annyit azért ki kell hangsúlyoznom, hogy spanyol film. Látványában, beállításaiban, képi világában totál más, mint Hollywood, számomra tök jól beleillik az Amíg alszol, a 211-es Cella hangulatába. Semmi hatásvadászat, semmi felesleges érzelmi túlfűtöttség: mindenből pont annyi van, hogy működjön az egész. Ahogy az elején is írtam, csupán három helyszínünk van, egy erdő, Hectorék félkész háza, meg egy kutatóbázis a dombtetőn. Hehe, itt is egy tudós van ott, mint a legutóbbi Retroactive-ban, de itt legalább van értelme és értelmes magyarázata annak, miért is van ott egyedül. A tudós szerepében pedig magát a rendezőt, Nacho Vigalondot tisztelhetjük, akinek mellesleg ez volt az első egészestés filmje  taps , s aki maga is írta a scriptet.  A lényeg tehát az, hogy qrvára lehet jó filmet csinálni kevés pénzből is, a spanyolok, franciák, északiak, németek ezt már megtanulták, ideje lenne nekünk is. Egyszerűen egy jó történet kell hozzá, amiben le lehet vetkőzni a honi viselkedésmintákat és a karakterek kötelező sztereotípiáit.

A kétes sikerű Időhurok és a kínos Időcsavar után végre ismét egy gyöngyszemet találtam, amit odatehetek a Triangle (meg az A pillangó-hatás) mellé a polcra. Már csak azért is, mert ez bizony megjelent nálunk lemezen (bár már nem lehet kapni). Ez simán újranézős darab, kiváló mozi!!!



95%


.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Márc. 26, 2020 5:23 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Weide

Weide


Hozzászólások száma : 747
Join date : 2013. Aug. 15.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzer. Dec. 10, 2014 6:17 pm

Niwrok írta:


A nemajánlást elfogadom, főleg mert már ez előzetes is hidegen hagyott, de van itt "valahol" egy Sharknado-osztag, akik eddig fogékonyabbnak bizonyultak az ilyenekre, talán felderítik majd a film rejtett erőforrásait Smile . Az írást elolvasni nekem éppen elég szórakoztató volt Smile .
.

Haha, én is kurva jót röhögtem az íráson, erre tuti rá fogok nézni, már ha a német nyelvű RIP-en kívül ráakadok valami más release-re.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzer. Dec. 10, 2014 8:07 pm

Weide írta:

Haha, én is kurva jót röhögtem az íráson, erre tuti rá fogok nézni, már ha a német nyelvű RIP-en kívül ráakadok valami más release-re.


Milyen "német nyelvű RIP" Shocked ?! Ott van Artunál feljebb a link, és az angol !
.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzer. Dec. 10, 2014 8:40 pm

R2-D2 írta:

Időbűnök

Ha azt mondom, hogy a viszonyítási alap a Triangle??? Akkor elég magasan van a léc, ugye??? És ha azt mondom, az Időbűnök (aminek címét amúgy nem egészen tudom hova tenni) átviszi ezt a lécet???

A kétes sikerű Időhurok és a kínos Időcsavar után végre ismét egy gyöngyszemet találtam, amit odatehetek a Triangle (meg az A pillangó-hatás) mellé a polcra. Már csak azért is, mert ez bizony megjelent nálunk lemezen (bár már nem lehet kapni). Ez simán újranézős darab, kiváló mozi!!!

95%


NA VÉGRE, BASZKI egyetért !  Azt hittem, már sosem nézed meg  cheers ! "...anélkül, hogy korábban bármit hallottam volna róluk." Razz ?! Hát ezért koptatom én itt a számat meg a billentyűzetet Wink ?!

Bizony, hogy újranézős, tanúsíthatom, mert legalább háromszor láttam már, és ha nekem nem is ér fel a Trinagle-ig, azért a 9-es ott az elején vastagon kijár részemről is. Az egyszerűsége, a hurkok, meg ahogy még az olyan kis dolgoknak is jelentősége van, mint a félretolt kuka... kiváló!

És hogy miért "bűnök"?

Spoiler:
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzer. Dec. 10, 2014 9:05 pm

Niwrok írta:

NA VÉGRE, BASZKI egyetért !  Azt hittem, már sosem nézed meg  cheers ! "...anélkül, hogy korábban bármit hallottam volna róluk." Razz ?! Hát ezért koptatom én itt a számat meg a billentyűzetet Wink ?!

"Ha még nem láttad, akkor még egyszer ajánlom az Időbűnöket..."

- ó, csezdmeg, ennyi alapján emlékeznem kéne? Tessék normális kritikát írni, hogy szem előtt legyen!  tongue

Niwrok írta:

És hogy miért "bűnök"?

Spoiler:
.

Persze, ez ennyire nekem is lejött, de a prekoncepcióm alapján egy Időhurokhoz hasonló filmet vártam, ahol a bűnöket megakadályozandóan történik meg az ugrás. De homlokegyenest mást kaptam, ami viszon sokkal jobb lett.

Spoiler:
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzer. Dec. 10, 2014 9:32 pm

.
R2-D2 írta:

"Ha még nem láttad, akkor még egyszer ajánlom az Időbűnöket..."
- ó, csezdmeg, ennyi alapján emlékeznem kéne? Tessék normális kritikát írni, hogy szem előtt legyen!  tongue


Nem, de EZ alapján gondoltam, hogy legalább a listádra felkerült: "Az ajánlásokat köszi, a Maradj!-ot láttam rég, de nagyon nehéznek találtam, és nem fogott meg, a másikat megkeresem..."  tongue  Very Happy . Meg hát ott van, hogy "még egyszer", szóval ez nem is az első volt Wink .

Amúgy meg boldog lennék, ha az újdonságok keltette kíváncsiság kielégítése mellett lenne időm a régi jó filmeket újranézni és írni róluk  Wink ...

R2-D2 írta:

Niwrok írta:

És hogy miért "bűnök"?

Spoiler:


Persze, ez ennyire nekem is lejött, de a prekoncepcióm alapján egy Időhurokhoz hasonló filmet vártam, ahol a bűnöket megakadályozandóan történik meg az ugrás. De homlokegyenest mást kaptam, ami viszont sokkal jobb lett.

Spoiler:


Spoiler:
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzer. Dec. 10, 2014 9:52 pm

Niwrok írta:
.
Nem, de EZ alapján gondoltam, hogy legalább a listádra felkerült: "Az ajánlásokat köszi, a Maradj!-ot láttam rég, de nagyon nehéznek találtam, és nem fogott meg, a másikat megkeresem..."  tongue  Very Happy  . Meg hát ott van, hogy "még egyszer", szóval ez nem is az első volt Wink .

Jól van na. peace Akkor szerintem még nem használtam cetlit. Egyébként a film címe valami miatt a fejemben volt régóta, csak nem tudtam, ki ültette belém az incepciót.

Niwrok írta:

Amúgy meg boldog lennék, ha az újdonságok keltette kíváncsiság kielégítése mellett lenne időm a régi jó filmeket újranézni és írni róluk  Wink ...

Én is!!! ima

Niwrok írta:


Spoiler:
.

Spoiler:
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzer. Dec. 10, 2014 9:57 pm

R2-D2 írta:

Spoiler:


Spoiler:
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Az elveszett szoba S1   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzomb. Dec. 13, 2014 5:52 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 HyWXsTo





Az elveszett szoba S1





Fel van adva a lecke, ugyanis Niwrok írása után baromi nehéz bármi újat is mondani erről a négy órás kalandról. Tartalmat írni végképp felesleges, az ajánlóban minden tudható dolog benne van: annál viszont semmivel sem több, s ez jó így. Annyi biztos, hogy az elmúlt hetek/hónapok kedvcsináló kritikái közül toronymagasan ezt a filmet akartam látni legelőször – s egyáltalán nem bántam meg. Akkor sem, ha azért vannak rendesen fenntartásaim is vele…

„Az elsődleges véleményem az, hogy amikor ez a sorozat a Tárgyakkal foglalkozik, azok képességeivel, a múltjukkal, a köréjük szerveződött, egymással rivalizáló csoportokkal, és amikor a Tárgyak kapcsán gyakorlatilag minden részre jut legalább három WTF-pillanat, az egyszerűen QRVAJÓ!”

Ez a mondat tökéletesen kifejezi a sorozat lényegét, egyúttal magam is maximálisan azonosulni tudok vele. Az Elveszett szoba, mint film(sorozat), maga a Tárgyak (anyám, Wikije is van  Dance ) története, minden olyan misztikum, ami hozzájuk kapcsolódik, egyszerűen zseniális. A gyilkos töltőtolltól a főtárgyig eljutva rengeteg érdekes és ötletes tulajdonság, néhányon csak mosolyogtam, néhány rendesen meglepett, de pl. a Doboz működését nem is értettem. A legjobban egyértelműen a Kulcs és a Buszjegy tetszett, mert bár a Fésű sem rossz, gyakorlatilag mégiscsak a Kulcs az, amit mindennapjaimban el tudnék képzelni, s alantas céljaimra használni. Nagyon jók voltak – egyfajta Kő-Papír-Olló rendszerben – a Tárgyak (illetve az őket birtokló személyek) párharcai, sokszor sikerült meglepniük az íróknak egy-egy újabb és újabb fegyvernek használatos dologgal. Tetszett az egész minisorozatnak a hangulata, a főcím ugyan kicsit emlékeztetett a Takenre, de ez talán még jobban ráerősített az egésznek a sci-fi hangulatára. Jó volt, ahogy a misztikum, a realitás és a néha izgalmasabb, parásabb részek, hangulatok keveredtek egymással, a teljesen nyilvánvaló amatörizmus mellett ezek jó ütemben voltak adagolva. S végül nagyon jó volt (csak meglehetősen nagyvonalú) a különféle érdekcsoportok ideológiája, versenyfutása a Tárgyak megszerzéséért: a Rend, a Gyűjtők, a Légió, mind-mind nagyszerű, de kidolgozatlanul maradt szereplői a történetnek.

Ugyanis az egész legnagyobb hibája számomra, hogy az egészről süt a félbehagyottság érzése. Az elején még talán a tanácstalanság és a bénaság is, de a végén csupán a félbehagyottság: s itt nem csak a nyilvánvalóan folytatni kívánt Próféta szálra gondolok, hanem az egészre összességében. Valamennyi csoport lóg a levegőben, igazán jó lett volna motivációikat, hierarchiájukat megismerni. A 10-es szobában lezajlott eseményekről semmit sem tudunk, így arról sem, melyik tárgyból miért és hogyan is lett az, ami lett. A finálé – ahogy azt Niwrok is írta – így borzasztóan összecsapott lett, előszedtek egy Fő Tárgyat a semmiből, aminek aztán tulajdonképp nem is ismerjük meg a sorsát… ugyanis ha feltételezzük, hogy John megtette, amit kértek tőle, sokkal bosszantóbb a második évad hiánya, a  Próféta vs. Új Főtárgy küzdelme. Mert szerintem erre ment ki a játék a végkifejletben…és így ugyanolyan idegesítően kurta lett az egész, mint ahogy az a Flasforward vagy a Rejtélyek városa esetében volt. Szándékosan nem is írtam ebbe bele a kislány eltűnését, mert én egyáltalán nem tartottam fontosak szerepét - úgyis megkerül, ilyen szituban egy ilyen sorozatban kizárt, hogy egy gyerek végleg elvesszen. Szerepe mindössze annyi volt, hogy John berántsa az egészbe, de valahogy úgy éreztem, John is sokkal inkább foglakozott magukkal a tárgyakkal, azok megszerzésével, mint a kislányával. Még ha időnként bele is mondta a kamerába, hogy mindent a lányáért tesz…

Egyébként ezen az ajtós dolgokon jókat mosolyogtam: először Sulley meg Mike kalandjai jutottak eszembe a Szörny Rt-ből, aztán a Sorsügynökség Tau-bácsijai. Legvégén meg természetesen a Mártix a maga folyosójával és ajtóival…hozzáteszem, hogy az összes ilyen jelenetet imádtam a korábbi filmekben is, mikor a kinyíló ajtóval hopponáltak ide-oda, rengeteg jó ötletet és humort rejthetnek ezen képsorok. Ami már kevésbé tetszett, az az egész elnagyolt környezet, amiben John tevékenykedik: gyilkosság és gyerekrablás miatt körözve simán jön-megy mindenhol, anélkül, hogy bárki bármit is gyanítana, ráadásul az eltűnt kislány emlegetett anyját egyetlen percre nem ismerjük meg. Kissé életszerűtlen… Az egész háttér, minden, ami a Tárgyak története köré felhúztak, olyan, mint egy homályos kontúrok nélküli vázlat, viszont maguknak a Tárgyaknak, a Szobának és a Lakónak a történetére kevés volt ez a mini évad. Erre egy kitűnő sorozatot lehetett volna felhúzni, amolyan Lost-szerűt (egyébként is éreztem némi áthallást), sajnálom, hogy ilyen hamar vége lett.

Mindettől függetlenül jó volt nézni, izgalmas, ötletes, nagy ökörségektől mentes kis történet. Nem az a kult-státusz, de kimondottan jó. Igazából fogalmam sincs, ez eddig miért is kerülte el a figyelmemet, de ezúton is köszi az ajánlót, Niwrok!



80%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 4 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Márc. 28, 2020 3:07 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzomb. Dec. 13, 2014 9:41 pm

R2-D2 írta:

Az elveszett szoba S1

Mindettől függetlenül jó volt nézni, izgalmas, ötletes, nagy ökörségektől mentes kis történet. Nem az a kult-státusz, de kimondottan jó. Igazából fogalmam sincs, ez eddig miért is kerülte el a figyelmemet, de ezúton is köszi az ajánlót, Niwrok!

80%


Szívesen máskor is Smile ! Ez tényleg gyors volt Smile .

Ez a hat rész így csak kedvcsinálónak volt jó, így meg maradt egy kiaknázatlan lehetőség egy rossz lecsapással.

Spoiler:
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptyVas. Dec. 14, 2014 12:34 am

Niwrok írta:

Az elveszett szoba S1
Spoiler:
.

Igen, igazából a másik Órára gondoltam, de aztán rájöttem, összekevertem a dobozzal. Vélhetően azért, mert mindkettőt ki kellett nyitni.

Javítom is az írásban. tongue
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Exodus: Istenek és Királyok   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptyVas. Dec. 14, 2014 2:32 am

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 M6kdCX9




Exodus: Istenek és Királyok




Fura erről (is) írnom, olyan emberként, aki érdeklődés hiányában semmit nem tud magáról a bibliai történetről, az egész exodus hátteréről – gyakorlatilag ismereteim arra vonatkoztak, hogy Mózes egy bottal sétált, aztán meg megnyílt előtte a tenger. De hogy honnan jött és hova ment, az számomra teljesen új volt, mint ahogy az is, hogy a fáraó udvarában nevelkedett. Mindezen lényegi tudás mellett még két fontos ismerettel gazdagodtam: Isten egy bosszúszomjas gyerek, no meg azt, hogy Erich von Däniken becsapott. Tanításaival szemben a piramisokat nem az Idegenek, hanem a zsidók építették… hát persze…

Kérdezték tőlem a film után, milyen volt. Hirtelen nem tudtam mást mondani rá, hogy olyan, mint a Noé… csak ebben nem voltak Kőóriások a Hobbitból. Aztán nem sokkal később rájöttem, hogy nem is tudok jobb viszonyítási alapot adni hozzá: lényegében, hatásában, de talán legfőképp szándékában csakis Arronofsky legutóbbi művéhez tudom hasonlítani. Az Exodus nekem Egyiptom miatt (s talán Ridley Scott és Bale miatt) talán egy hajszálnyival jobban tetszett – annak ellenére, hogy ugyanazt a megkerülhetetlen kettősséget érzem benne, mint anno a Noénál éreztem. Vallási eposzként – különösen arra fogékony embereknél - túlságosan nagyvonalú és kifacsart, míg kalandfilmként helyenként unalmas.

Az Exodus esetében nekem ezúttal sincs más esélyem a befogadásra, mint ismételten lehámozni a vallásos szálat a történetről, teljesen külön síkon kezelni Mózest, a zsidókat, istent, illetve magát a két testvér viszályát, a csatajelenetekkel, természeti csapásokkal megspékelt fantasy történetet. Ha ugyanis belemennék az egész idiotizmusba, a gyerekként vizionált istenbe, a megnyíló tengerbe, a semmiből előbukkanó krokodilokra, békákra, sáskákra meg a faszom se tudja még milyen élőlényekre, amik szegény egyiptomiakat kínozták, komoly gondban lennék. Már csak azért is, mert a már sokat emlegetett Akela-dal jut eszembe: milyen isten az, aki ennyi szenvedést képes okozni, aki képes gyerekek százait kinyírni… Holott hatalmánál fogva egyszerű lett volna neki egy csettintéssel (mint mondjuk Castielnek vagy Crowleynak az Odaátban) hidegre tenni Ramszeszt meg Ramszesz anyut, aztán Mózes szépen felszabadítja a népét és mindenki békében mehet haza, vagy ahova akar…  Rolling Eyes

Azzal tisztában voltam, hogy a bibliai vonatkozásokról fingom nem lesz – ennek tükrében a tíz csapás még ismerős is volt némely korábban látott horrorfilmből –így semmi más elvárásom nem volt, mint hogy egy jó nagy, látványos kaland/fantasy filmet lássak. Hogy Scott papa vigyen el Ramszesz udvarába, csodálhassam mindazt a pompát, amit néhány képsorban a Múmia 2 elején mások bevillantottak. Ezen elvárásaim maxi teljesültek, legalábbis addig, míg a történet Memphisben játszódott, sajnos azonban Mózest nagyon hamar lapátra tették, onnantól pedig a sivár közel-keleti helyszínek az unalomba kergettek. A mozi felütése nekem kimondottan tetszett, a biblia gyorstalpaló, a két testvér viszonyának felvázolása tökéletesen elég volt. Simán két rivalizáló fiatalembert láttam bennük, egy csodásan megcsinált történelmi háttér előtt, egy tök jó csatában. S ebbe Ramszesz „kiszámítható” jelleme is simán belefért, hisz ő volt az örökös, aki féltette trónját. A történet első döccenőjét én a helytartó szerepénél éreztem (akinek őrületbe kergetett a szinkronja, mindig azt hittem, ő Mifune a Mátrixból) – még akkor is fura volt az egész szitu, hogy kézenfekvő volt a fáraó szempontjából kihasználni a vádakat. Ha akar, meg tud szabadulni a riválisától, de azért egy vidéki senki szavára adni a saját tanácsadójáéval szemben... hogyismondjam … böszmeség…

Persze, mindez kellett ahhoz, hogy a dolgok eszkalálódjanak, hogy Mózes eljusson egy két perc alatt létrejövő házasságba, majd utána két perccel egy kilencéves ugráshoz. Hogy közben mi történt, sosem tudjuk meg, pedig még érdekelt is volna, hogyan illeszkedik be egy herceg a birkák közé, meg hogyan épülnek a piramisok.  Innentől aztán csőstől jönnek a zökkenők. Engem is kimondottan idegesítettek a logikátlan időugrások, nincs idő semmire és senkire. Egyik „udvarban” sem, ráadásul legnagyobb sajnálatomra alig vagyunk a fáraónál – mindig csak a szakállasok csapatában időzünk. Maga a felkelés, az arra felkészülés is kérdéseket vet fel – mármint azt, hogy hogy nem tűnt fel ez a „kormány” részéről senkinek, de mindegy is. Az viszont kimondottan zavart és bosszantott, ahogy Mózes az egészhez hozzáállt: semmivel nem volt jobb, mint ellenfele, emberek tömegeit hagyta meghalni, egy gyerekisten utasításaira. Végignézte a napi kivégzéseket, a csapásokat, mindent. Közben meg egy szervezett felkeléssel fele ennyi áldozat lehetett volna. S ha már a számok... no, ott fogtam a fejem csak igazán. Azt mondták, 400000 zsidó vándorolt el. Szerintem a készítők fel sem fogták, ez mekkora szám, ez mekkora embertömeget jelent – de egyúttal az őket üldöző 1000 harci szekérbe sem gondoltak igazán bele. Az egész nagy séta ateista szemmel is borzasztóan eltúlzott és hiteltelen (a tengeri jelenet még nem is zavart, ilyet csinált már Arwen is a A Gyűrű Szövetségében), az a néhány perces nagytotál a vándorló népről iszonyat nagyvonalú…

De összességében nem volt nézhetetlen (ahogy anno a Noé sem). Az eleje jó,  közepe kétségkívül leül, megkockáztatom, kimondottan unalmas, de aztán a Csapásokkal élet költözik ismét a moziba. A finálé, az üldözés, az átkelés jó, izgalmas, vérbeli kaland fantasy. Tudom, hogy okan szidják őket, de nekem mind Mózes (Bale), mind Ramszesz (Joel Edgerton) jól eltalált és hiteles figura. Kedvenc Jessemet, Aaron Pault nem ismertem meg a szakálla alatt, Sigourney Weaver viszont valóban semmitmondó volt. De hát ez nem az ő filmjük. Igazából nem is Ramszeszé. Hanem Mózesé, meg egy gonosz tömeggyilkosé. Pont, ahogy a Noéban.



70%



Update: most olvastam a VOX-ban, hogy Ridley Scott maga is ateista, s hogy fogalma sem volt az egész történetről. Még arról sem, hogy Mózes és Ramszesz testvérek voltak, meg egy csomó más dologról sem. Neki elsősorban egy testvéri rivalizálást jelent az Exodus.

Nos, keblemre. Nekem sem volt és nekem is azt jelenti. egyetért



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Márc. 28, 2020 3:08 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Az elnémultak   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptyHétf. Dec. 15, 2014 7:56 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 KdLkv2g




Az elnémultak




Most komolyan, milyen lehet már az a mozi, ami a 75-ik percben kezd igazán érdekes lenni??? Akkor is csak 10 percre????

Unalmas. Ez az egyik első szó, ami eszembe jut a tegnap éjjeli filmnézés után. Unalmas, de nem bosszantó. Több mint fél év után visszakerestem creeper írását, s maximálisan osztom a véleményét: az egész film egy órán keresztül gyakorlatilag egy helyben áll, az égvilágon semmi olyan nem történik, ami magát a cselekményt előre mozdítaná, egy óra után még mindenki ugyanazt csinálja, mint az első percekben…  R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 3603792908 … bocsánat. Egy valami történik: gyakorlatilag az összes karakter (össz-vissz 5 db van) egyre idegesítőbben viselkedik, minden tettük, gondolatuk abszolút ellentmond minden életszerűségnek és logikának. Az mondjuk igaz, hogy legalább önmagukhoz hűek, csupán egy óra kell ahhoz, hogy a saját hülyeségük manifesztálódjon a képernyőn (hogy stílusos legyek a filmhez).

Joseph Coupland professzor (Jarred Harris) leginkább pszichológus. Az első pillanattól kezdve érezni, hogy valami nincs rendben vele, de kezdetben mindez betudható mániákus – ateista – tudós énjének. Az egyetemen, ahol tanít, néhány kiválasztott követőjével, meg egy frissen szerzett kamerással épp egy hatalmas kísérletben van: próbálja meggyógyítani a skrizofénia jeleit produkáló Jane Harpert (Olivia Cook – ld. még The Signal), a gyógyítás elemeit pedig az utolsó kockáig dokumentálni akarja. Felütésnek ez egészen kiváló alap lehetne, ráadásul szegény kislányt elzárva is tartják, alvás megvonással és egyéb nyalánksággal kínozzák. A titkos magán mini-pszichiátriának hamarosan költözni kell az egyetem területéről, hogy egy elhagyott vidéki kastélyban (hát hol is máshol???) folytatódjon a gyógyítás. Maga az ötlet még itt sem bicsaklik meg, de a tapasztalt néző már kicsit furcsállhatja, hogy egy horrorfilmhez képest a félelemfaktor a béka segge alatt van, s az ijesztgetés sem igazán működik. Túlságosan kiszámítható, ráadásul az egész képi világ valahogy semmi sötét hangulatot nem képes generálni.

Ez még mindig a kisebbik baj, a nagyobbik az, hogy nemhogy semmi félelmetes, hanem úgy unblock SEMMI nem történik egy órán keresztül. Valamit érezni ugyan, hogy nincs rendben, érezni ugyan, hogy a háttérben sokkal komolyabb erők működnek, de a professzor idióta realizmusa teljesen kiszakít az okkultista hangulatból. Még az asztaltáncoltatásra hajazó – egyébként Ómen II koppintásos – jelenetnek sincs valós félelemkeltő hatása, hiába mászkál a fejünk fölött valami, hiába dől össze a fél szoba, a másnapi idilli kert a napsütésben, a teljesen egészségesnek tűnő Jane-nel elkergeti a búskomor parát. Unalmas, érdektelen, lassú az egész, tényleg a legjobb szó rá az egy helyben toporgás. Az állandóan dugni akaró szőke asszisztens – pontosabban az idióta szerelmi mittudoménhányszög – pedig csak ront az összképen.

Már azt hittem, eltelik egy horrorfilm úgy, hogy egy nagy nihill az egész (tényleg PG-13, ez néhány dolgot megmagyaráz), de aztán Brian, a kamerás srác végre elkezd utánajárni a lányon feltűnő pecsétnek. Ekkor már szinte fájt, ahogy a prof még ezt is tudományosan próbálta megmagyarázni, de legalább tényleg történt valami. Brian visszatérése (apropó, mennyire átgondolatlan egyáltalán az is, hogy engedték elmenni) végre színt hoz a történetbe, végre értelmet nyer sok minden. A végig a levegőben lógó sejtelmesség, gyanú az utolsó előtti tíz percre testet ölt, egy szűk negyed órás kitűnő etapot produkálva – amit aztán a finálé rendesen fejbe kólint. Szinte már nevetséges volt az egész, a letakart lánnyal, a verekedő férfiakkal, no de aztán ahogy a legvégén a srác ütötte az ajtót, miután már teljesen nyilvánvaló volt a megszállás ténye…  faceplam … Ez a végjáték, így, irtó gáz.

Szóval most kivételesen igaza van a netes véleményeknek, akik óva intenek a filmtől. Ennyire unalmas, ingerszegény és érdektelen horrort tényleg kár végigülni – a legutóbb látott Jinntől annyiban különbözik, hogy ez legalább nem fájt. Ez olyan teljesen semmilyen nem volt: sem a színészek, sem a díszlet, sem a látvány, de legfőképp sem a forgatókönyv nem nyújtott az égvilágon semmi maradandót. Kár érte, lehetett volna belőle egy jó kis mozi, de nem lett az: az Az elnémultak a középszer ékes mintapéldája.




50%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Márc. 28, 2020 3:09 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptyHétf. Dec. 15, 2014 8:39 pm

R2-D2 írta:

Az elnémultak

Szóval most kivételesen igaza van a netes véleményeknek, akik óva intenek a filmtől. Ennyire unalmas, ingerszegény és érdektelen horrort tényleg kár végigülni – a legutóbb látott Jinntől annyiban különbözik, hogy ez legalább nem fájt. Ez olyan teljesen semmilyen nem volt: sem a színészek, sem a díszlet, sem a látvány, de legfőképp sem a forgatókönyv nem nyújtott az égvilágon semmi maradandót. Kár érte, lehetett volna belőle egy jó kis mozi, de nem lett az: az Az elnémultak a középszer ékes mintapéldája.

50%


Tehát akkor ez inkább "Egy igazi kísérlet iszonyú története" Smile ?
Ahogy olvasom, ennyi erővel újra megnézhetném "Az Ördög benned lakozik"-ot, de azt sem fogom Smile .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Egyenesen át   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 EmptySzer. Dec. 17, 2014 1:47 am

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 269x5dt




Egyenesen át





„Bocsáss meg Isten, hogy megsértettük az a rohadt birodalmadat! Megbántam! Ennyi nem elég?”

Ha valamikor is arra adom a fejemet, hogy egy all time top 10-es listát írok, az egyik film, ami tuti benne lesz, az az Egyenesen át. Az első nézése óta imádom, gyakorlatilag minden percét, képét tudom kívülről, mégis minden egyes új  alkalommal nagy kedvvel merülök el benne. A 90-es évek filmtermésének amúgy sem gyenge felhozatalának egyik kiemelkedő darabja, aminek a teljesen újszerű témájú thriller vonulata mellett rengeteg másik felfedezni való rétege van. Még én is mindig találok benne újdonságot, akárhányszor nézem újra, a súlypontok áthelyezésével állandóan friss élményt képes nyújtani. Tegnap pl. a színészek fiatalságára csodálkoztam rá, különös tekintettel az ifjú Jack Bauer karakterére…

Nelson (Kiefer Sutherland) nagyravágyó, kissé öntelt, kissé nagyképű fiatal srác. Kiváló orvostanhallgató, aki fejébe veszi, hogy ellenőrzött körülmények között utazást tesz a túlvilágra: társai, barátai segítségével mesterségesen meghal, majd újraéleszteti magát – elsőként az orvostudomány történetében hiteles információkat szolgáltatva a klinikai halálban eltöltött időről. Már ha van ott egyáltalán valami… David Labraccio (Kevin Bacon) egy ateista, lázadó, szabályokat semmibe vevő orvostanhallgató, aki a maga zsenijével, ösztönös tudásával elengedhetetlen része a kísérletnek – a baj az, hogy nem nagyon akar kötélnek állni. Realistán gondolkodva látja, hogy a veszély nagyobb, mint az elérhető siker. Rachel Mannus (Julia Roberts) a nő a csapatban. Társaihoz hasonlóan ő is az évfolyam egyik legjobbja, félénkségét, óvatosságát azonban elnyomja a – személyes indíttatású - kíváncsiság a halál utáni életről. Hisz a gyakorlati helyén, a kórházban is állandóan olyan embereket kérdezget, akik már jártak odaát, akiket visszahoztak a túlvilágról… Joe Hurley (William Baldwin) a kamerás srác. A szépfiú a csapatban, akinek dolga, hogy dokumentálja a nagy eseményt, Nelson útját a halálba és vissza. A szépfiú, aki az esküvője előtt mindenkit megdug, akit csak lehet, s mindezt videóra is veszi… S végül Randy Steckle (Oliwer Platt), aki „csak mindig itt van velünk”: a pánikhuszár, a fickó, aki hivatalból a józan paraszti észt kellene megtestesítenie, de figurája inkább a mozi humorforrása. No és bónuszként Billy Mahoney (Joshua Rudoy), a srác a kapucnis pulcsiban, aki valamely fura okból minden egyes alkalommal helybenhagyja Nelsont…

Ők öten alkotják a kis csapatot, akiknek tagjai átmennek a túlvilágra, majd onnan különféle víziókkal együtt térnek vissza. Először minden csupa idill, de aztán a múlt sötét árnyai alaposan felkavarják a fiatalok életét és képzeletét – a rémálmok testet öltenek és meglehetősen nehéz tőlük megszabadulni. Minden egyes szereplő, aki jár odaát, más terhet cipel – s minden egyes szereplő történetszála egyúttal más stílust képvisel a filmben. Nelson utóélete a mozi akció vonalát erősíti, míg Rachel emlékei, azok hangulata kimondottan parás, egyértelműen a horror irányba terelik a filmet. Labraccio múltja, illetve annak megelevenedése inkább egy dráma, míg Hurley látomásai a love story/erotika irányába húzzák a hangulatot. Szenzációs, ahogy Joel Schumacher (fénykorában) ezeket a hangulatokat, képi világokat, történeteket ilyen mesteri módon olvasztotta egybe, ahogy a közel két óra alatt kibontotta a figurákat, mindenkinek felskiccelve korábbi életének szörnyű/szomorú eseményeit,  megalapozva azok feldolgozását is. Szenzációs már maga a nyitókép is azzal a szoborkomplexussal és mondattal, mint ahogy a kísérlet helyszíne is: az átalakítás alatt álló múzeum, a misztikus légkörével, hangulati elemeivel, lobogó függönyeivel, színeivel, fényeivel tökéletes háttere a halálba menetelnek. Szenzációsak a karakterek, s maguk a színészek is: 25 év után az ember csak csodálkozik, milyen fiatalok is voltak valamennyien az idő tájt. Gyakorlatilag itt kedveltem meg valamennyiüket, a kilencvenes évek meghatározó mozijainak meghatározó színészeit…

Az ugyebár egyáltalán nem meglepő, hogy a fenti idézetet választottam kezdésnek. A Flatliners (erre is csak most figyeltem fel, milyen zseniális is a cím: mikor is az utazás kezdetén kiegyenesedik az EKG, mondják a többiek, hogy flatline) számomra mindig is az ateista Labraccio mozija volt elsősorban, az egész film, rajta keresztül tökéletesen megjelenítette az életfelfogásomat. Bár ez még most is így van, ennyi idősen más rétegeket is látok már benne, az ateista nézőpont mellett most már ugyanolyan fontosnak tűnik maga a megváltás, a bűnbocsánat és annak elérése is. Sőt: bizonyos szempontból mára az Egyenesen át számomra legalább annyira vallási töltetű film lett, mint vallásellenes (pedig sokáig csupán utóbbit láttam benne). A 90-es években rengeteget olvastam a halál utáni életről – Édesvíz kiadó -, borzasztóan érdekelt, mi lehet utána, valahogy ez anno telibe talált – hogy aztán mamám, meg szüleim elvesztése után újra és újra átéljem a filmet, mindig az aktuális lelkiállapotomban mindig mást felfedezve benn. De ha csak sima thrillerként is tekintek rá – egy olyan témájú thrillerként, ami addig még nem volt -, akkor is kimagaslik még az akkori mezőnyből is, a misztikus történet, a Halál közelsége, az egész kiszámíthatatlansága és izgalmassága magával ragadó, feledhetetlen élmény.

Zseniális az egész, az eltelt negyed század alatt baráti és családi körben milliószor emlegetett jelenetek, mondatok, karakterek, viszonyítási pontok sokasága. Amióta először láttam, azóta a kapucnis pulcsi teljesen mást jelent nekem, még ma is, ennyi idő után is Billy Mahoney ugrik be először, mikor valami hasonlót veszek fel. Én eben a filmben nem igazán találok hibát – az orvosi résznek soha nem is néztem például utána -, mert nem is keresek. Számomra ez így, ahogy van, maga a tökély, maga a rajongásig szeretett nagybetűs FILM.

Képtelenség minden gondolatot, érzést szavakba önteni, ami eszembe jut a Flatlinerssel kapcsolatban, arra még ezen keretek sem lennének elegek. Meg aztán … úgyse olvasná végig senki.




100%



Jó nap ez a halálra…





.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Márc. 28, 2020 3:10 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 64 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 1.0
Vissza az elejére 
63 / 67 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 33 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» Niwrok írásai 2.0
» Niwrok írásai 1.0

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: