Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 1.0

Go down 
+7
tchabee
Joe Cornelius Hallenbeck
Mr. White
Weide
Niwrok
Remo
R2-D2
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 50 ... 67  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Kóma   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptyKedd Ápr. 29, 2014 8:13 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 PD8MnWx




Kóma




Dr. Robin Cook, az orvosból lett író, 1972-ben jelentette meg első regényét, az A gyötrelem évét, majd 5 évvel később a másodikat, a Kómát. A nyolcvanas években aztán sorra jöttek a jobbnál jobb orvosi regényei, amik közül akkor jó néhányat magam is olvastam. Különleges világuk miatt valamennyi lebilincselően izgalmas mű volt, azonban – talán a rengeteg önismétlődő szituációnak köszönhetően – mindig is a Kóma volt számomra A ROBIN COOK REGÉNY. Újdonságára, frissességére remekül ráérzett az álomgyár is, az 1978-as mozifilm pedig méltán vált kora egyik meghatározó thrillerévé – sőt, emlékszem, tizenakárhányévesen nekem az a sok felfüggesztett beteg kimondottan félelmetes volt…

Most, 35 évvel bemutatója után újranézve azt kell mondjam, kiállta az idő próbáját. Nagyszerűen adaptálja a könyvet, mellette pedig végig érezhető rajta az a mostanság sokat emlegetett „70-es évekbeni paranoid hangulat” is. Történetünk szerint dr. Wheeler (az általam kevésbé ismert Geneviève Bujold), a Bostoni Memorial kórház orvosa, nyomozni kezd egyik barátnője furcsa műtéti komplikációja után: a nő sima abortusz után kómába esik, s nem ébred fel többet. A nyomozás aztán persze egyre vadabb felfedezéseket és összeesküvés elméleteket eredményez, természetesen senki nem hisz a kis doktornőnek – még pasija, dr. Bellows (Michael Douglas – anyám, milyen fiatal volt) sem. A játszma egyre nagyobb téttel folyik, hogy aztán egy látszólag mindent megoldó műtétbe torkolljon a film végén: a film közbeni feszültség, izgalom nagyszerűen van kihegyezve a finálé vakbélműtétjére.

Az kétségkívül tény, hogy a Kóma 2014-ben– sok más hasonló társával egyetemben – avíttnak, ódivatúnak tűnik: a mai iszonyat pörgős, látványos és hatásvadász filmek tengerében ez a mozi bizony meglehetősen ingerszegény. Azt nem írom, hogy lassú és unalmas, mert nem az – de szerkezete, történetvezetése nem annyira a meglepő fordulatokra építve éri el a hatását, hanem a karaktert folyamatosan üldöző, valós fenyegetettséget érzékeltető események láncolatával. Mindezekhez természetesen – szintén tipikusnak mondató – zene társul, ami bizony néha önmagában is képes megemelni az adrenalin szintünket. Wheever doktornő bóklászása a Jefferson intézetben (de akár a kórház alagsorában is) nagyon jól megcsinált, feszült perceket eredményez, a „régimódi” kamera beállítások, a nyomasztó atmoszféra megteszi a hatását: gyakorlatilag az első negyed óra veszekedős jelenetét, no meg a kis tengerparti kitérőt leszámítva másfél óra tömény izgalom az egész. Példaértékű thriller a múltból – egy kiváló regény kiváló megfilmesítése.

S hogy mitől is annyira hatásos?  Egyrészt attól az orvosi háttér szakzsargontól, amit Cook előszeretettel használ műveiben. A rengeteg orvosi kifejezés rögtön az elején valamiféle magasabb szintre emeli a mozit: tipikusan az az eset, amikor is az átlagember számára ismeretlen világ teremt egyfajta bizonytalanságot. Amikor a néző elveszik a valóság ábrázolásában, a sok tudományos szarság miatt annyira hihetőnek tűnik a történet, hogy az esetleges blődségeken nem tud fennakadni. S mivel az orvostudomány nem olyan, mint a foci, vagy a vendéglátás, a néző nem is kérdőjelez meg bizonyos dolgokat – egy sűrű ködben sodródik a szereplőkkel. A másik fontos összetevő a moziban a képi világ, a látvány és a helyszínek. Egy kórház, annak intenzív osztálya már eleve nyomasztó tud lenni, a patológia nemkülönben, de a Kómában a csúcs egyértelműen a Jefferson intézetben zajló kergetőzés. A mennyezetről lógó paciensek látványa örök kép a retinámban, az épület titokzatos hangulata, méretéhez képest hatalmas üressége pedig kiváló paranoid alap. Mindezek mellé pedig összetevőként egyértelműen felírható a rendező, Michael Chrichton személye – hisz gondoljunk csak bele, mik kötődnek hozzá… ez a faszi zsigeri módon értett a feszültségkeltéshez és annak fenntartásához.

A színészekre ezek után már csak minimális dicséreteső marad, a prímet egyértelműen Bujold kisasszony viszi, de a szemtelenül fiatal Douglas, a korábban rengeteg westernben/háborús filmben feltűnt Richard Widmark, vagy épp Tom Selleck!!! is remekül színesíti a filmet. Úgy gondolom, az egész kegyetlen jól össze van rakva, korának egyik remekműve - ilyen az, amikor egy kiváló alapanyag értő kezekbe kerül, s egy nagyszerű orvosi thriller kerekedik ki belőle. Negatívumként csupán a kissé nehézkes indítást és a talán végletekben mérhető dialógusokat említeném: az egyik percben magas röptű orvosi konzultáció, másikban meg a káromkodással vegyített munkahelyi diskurzus, vagy szerelmi civakodás kontrasztja feltűnő volt. Mind emellé a netről leszedett film szinkronjával nem voltam még megelégedve – de ez már nem a mozi közvetlen negatívuma.

E film után az ember kedvet kaphat akár újraolvasni a Robin Cook könyveket, akár elmerülni Michael Chrichton filmes életművében. Utóbbira nagyobb az esély, lényegesen kevesebb ideig tart.



80%




.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Nov. 15, 2018 7:51 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Mr. White

Mr. White


Hozzászólások száma : 255
Join date : 2014. Jan. 25.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptyKedd Ápr. 29, 2014 8:35 pm

R2-D2 írta:
Weide írta:
True Detective S1

Amit te itt negatívumként hoztál fel, az számomra szinte mind pozitívum. Sőt...

Idézet :

Igen, gondoltam. De annyira már ismerhetsz, hogy nem szeretem az ennyire mocskos, vagy mocskosan valósághű karaktereket. Nekem egy filmben KELL, hogy tudjak kötődni valakihez, KELL, hogy jól érezzem magam rajta, KELLENEK a pozitív figurák.

Egyébként mind igaz, amit írtál, s ez még el is menne, ha a sok pofázáson kívül haladt is volna a nyomozás. A zöldfülűre visszatérve meg: pont erre írtam, hogy túl életszerűtlenül és gyorsan jött a megoldás.

Weide írta:

Azt amúgy honnan vetted, hogy egyszerre hallgatták ki a két nyomozót? Amennyit pofáztak, értelemszerűen több részletben készítették velük az interjúkat, valszeg felváltva, ezért is tudtak rákérdezni konkrét dolgokra, amiket a másik mondott.

->Én mindkettőtöknek igazat adok, mert én is szeretek valakihez kötődni, de ez úgy ahogy van nem egy tündér mese, nem egy olyan film/sorozat ahol (legalábbis nálam) nincs baj, ha nincs kötödés bár valahogy Matthew karaktere valamiért megragadott(és azt hittem, hogy R2-nak befog jönni legalább ez a karakter!)

A megoldásra reagálva:
->Főleg mert, hogy szinte ott volt az orruk előtt, de az igazi nyomozásban ilyen van, hogy elindulnak nem tudom hány nyomon aminek a többsége zsákutca vagyis rossz nyom volt!

A Spoilerre:
->Jó, hogy ezt leírtátok mert ez engem is bezavart és nem írtam jegyzetet, ahogy Weide barátom mondta lévén, hogy én előtte néztem meg(szóval a tanácsa számomra már későn jött)!
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptyKedd Ápr. 29, 2014 11:46 pm

R2-D2 írta:

E film után az ember kedvet kaphat akár újraolvasni a Robin Cook könyveket, akár elmerülni Michael Crichton filmes életművében. Utóbbira nagyobb az esély, lényegesen kevesebb ideig tart.

80%


Bármennyire is rövidebb ideig tart, én mégis -ahogy eddig mindig- a Michael Crichton könyveiben való elmerülést ajánlom a regényeiből készült filmek helyett. Nem láttam ugyan az összeset, de amit igen, az a Jurassic Parkot kivéve legjobb esetben is középszerű (bár azért ott is fontosabb volt a digitális dínók mutogatása és a hisztérikus rohangálás, mint a(z) (ál)tudományos szövegek), és nem mennék el olyan filmes merényletek mellett sem szó nélkül, mint a Kongó. Vagy mondhatnám a Zaklatást, ami annyira Demi Moore lépcsőkorláton átbuggyanó melleire volt kiélezve, hogy sokan már nem is nagyon emlékeznek, hogy mellette az milyen kemény üzleti krimi a virtuális valóság szárnybontogatásairól, és dráma arról, hogy az ember mennyire védtelen bizonyos rágalmak ellen. Amely téma már át is vezet ahhoz az ajánlóhoz, amit hamarosan felmásolok ide Smile...
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptySzer. Ápr. 30, 2014 12:02 am

Niwrok írta:

Bármennyire is rövidebb ideig tart, én mégis -ahogy eddig mindig- a Michael Crichton könyveiben való elmerülést ajánlom a regényeiből készült filmek helyett...
.

Azért az Androméda-törzs, a Feltámad a vadnyugat, a Gyilkos robotok (a maga bacaságában), a Gyilkos nap, a Twister, az Idővonal nekem mind tetszett tőle. Vagy általa. Vagy mindegy. Smile
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptySzer. Ápr. 30, 2014 12:16 am

R2-D2 írta:

Azért az Androméda-törzs, a Feltámad a vadnyugat, a Gyilkos robotok (a maga bacaságában), a Gyilkos nap, a Twister, az Idővonal nekem mind tetszett tőle. Vagy általa. Vagy mindegy. Smile


Tényleg, szegény Andromédát mindig kifelejtem, pedig amilyen régi, olyan jó a maga "szárazságában" is! Az Idővonalat meg szerintem olvasd el, mert emlékeim szerint a film pont a két legizgalmasabb (ál)tudományos fejtegetést hagyta a vágóasztalon (a másolási hibákról és az időutazással kapcsolatos "reménykedésről"), aztán utána térjünk erre vissza Smile.
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Halálos hajsza   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptyPént. Május 02, 2014 3:18 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 RfH99CJ




Halálos hajsza




Ez a 2006-os(!!!) mozi kivárta a sorát rendesen… bizony, nem mostanában volt, hogy elküldték nekem szíves megnézésre, de önmagában Paul Walker, no meg a belepörgetetéskor látott jelenetek csak nem ösztökéltek a megtekintésre…

Most már picit bánom. Az az elsöprő lelkesedés, amit Niwrok kolléga írása alapján éreznem kellett volna ugyan elkerült, de magam is meglepődtem, milyen jól szórakoztam a filmen. Nem tekintek rá forradalmi vagy annyira különleges akciófilmként, de a már máshol látott elemeket tisztességesen gyúrja össze. A recept pedig a következő: vedd ki Brian O’Connert a Halálos iramban-ból, keríts hozzá egy jóféle, csavaros történetet és karaktereket, amolyan Tarantino-módra, filmezésben keverd össze Tony Scott és Guy Richie stílusát, aztán az egészet öntsd nyakon az Erőszakik vulgaritásával. Kétségkívül egyedi filmet fogsz kapni, aminek csúcspontjaira sokáig fogsz emlékezni – már ha nem dőlsz ki a felélnél a rengeteg lassítástól, szűrőtől meg káromkodástól.

Más az első 10 percben több fegyverdördülés és káromkodás elhangzik, mint más filmekben két óra alatt. Az indítás a maga nyersségével, erőszakosságával, brutalitásával kétségkívül eléri a kívánt hatást: a fotelbe szögez, s rendesen felkelti az érdeklődést – ráadásul van egy jelenet a film harmadik negyedéből, ami szintén nagyon okosan felcsigáz. Az ember ugyanis tudni akarja, hogy fogunk eljutni addig, ráadásul az összes olyan jelenet, ahol a két szereplővel mindaz megtörténhet, extra feszültséggel jár. A történetünk szerint Joey Gazelle (Paul Walker), a helyi maffia egyik oszlopos tagja fegyveres konfliktusba kerül, mikor is rajtuk ütnek idegen álarcosok. A kevés túlélők közé tartozva igyekszik menteni az irháját, elvégezni a rá bízott feladatot: rutinosabb nézőknek ugyanakkor már itt befészkelheti magát a gyanú a kis fejébe… a továbbiakban pedig egy különleges tárgy körül forog a történet, egy tárgy körül, amire Gazellenek kellett volna vigyázni: elképesztően jól működik az a hajsza, amit a film produkál. Sokszor, sok más filmben már fárasztó, amikor sokadszorra is az utolsó utáni pillanatban ér oda a főhős, itt azonban valahogy egyáltalán nem zavart. Sőt…

Ehhez kétségkívül kellettek azok a karakterek, akikkel Gazelle találkozik (és akiken keresztülgázol). Mindenekelőtt ott van ugyebár az orosz szomszéd, Anzor (Karel Roden). Zseniális figura, a maga John Wayne fétisével simán elment volna mondjuk az Alien4 rosszfiús csapatába. Aztán ugye ott vannak Joey társai: Tommy, a Perello család, no meg az orosz maffia oldaláról Yugorskiék – igazán remek alapanyag egy leszámolós maffiafilmhez. A korrupt zsaruról, Rydellről no meg a striciről se. S bár a furcsa család nem igazán Joey útjához kapcsoldik, mellettük sem mehetünk el szó nélkül: szokás szerint az egyik legdurvább szála volt a sztorinak. Teresa, Joey felesége (Vera Framinga) elmerülése a fertőben szükségszerű és logikus, tette érzelmileg abszolút megállja a helyét, jól mutatja a mozi és az általa megjelenített világ hihetetlen mocskát.
A végére hagytam a két kölköt, Nickyt, Joey fiát, illetve Oleget, aki az egész kalamajkát elindítja. Mindkét gyerekszínész kiválóan hozza a szerepét, bár itt is felvetődik - más aspektusból ugyan - Niwrok gondolata a Vadászat írásból: vajon ezek a kissrácok mennyit fogtak fel abból a hihetetlen erőszakos világból, amit az alkotók eléjük tártak??? Mert ha a mérhetetlenül sok (és szerintem nagyon sok esetben feleslegesen hatásvadász) fuckozástól eltekintünk – ami azért korántsem egyszerű, hisz szerves része a mozi kifejezésmódjának -, akkor  is egy kegyetlenül brutális tabló előtt kellet a fiúknak játszani…

A tabló. Igen, a tabló, ami számomra tulajdonképp a mozi legnagyobb erénye (stílusa mellett). Kérem itt két órában bűnözési gyorstalpalót kapunk az USA 2006-os viszonyairól. Van itt minden, drog, maffia, prosti, strici, rablás, fegyveres összetűzés, leszámolás, családon belüli erőszak, pedofília, gyerekrablás: gyakorlatilag a komplett Sötét Oldal. Hihetetlenül intenzív a mozi e tekintetben, sokszor csak kapkodjuk a fejünket az újabb és újabb szituációkban – ráadásul az eseményekről épp hogy csak lemaradó vadász, az épp az orra előtt elhúzó vad folyamatos ismétlődése nagyon jól fogja össze az eseményeket. Kicsit nem értettem ugyan a két gyereket mi a francnak cipelte magával, de az események lendületét nem törték meg – maximum egy icipicit erőszakolt módon fokozták velük az izgalmat. Azokból pedig van bőven: két óra tömény akció az egész, amolyan „tesztoszteronmozi” – hogy ismét csak egy neves kollégámat idézzem. A tesztoszteronhoz még az is hozzátartozik, hogy bizony irigyeltem Paul Walkert, mikor a mosógépen épp Verácskát nyalogatta…

Negatívumot túl sokat nem tudok írni. Mint már mondtam, az állandó és sokszor felesleges, válogatott káromkodás néha zavart, mint ahogy a kamerakezelés, a sok visszajátszás és homályosított kép is. Ráadásul ebben a filmben basszus mindenki üvölt – mintha mindenki nagyot hallana (minta sok Jack Bauer lenne a vásznon egyidejűleg). Az, hogy gyakorlatilag senki nem normális, mindenki pszichopata részben, azt betudom a kifejezési módnak, mint ahogy a 300 módra fröccsenő vért is. No meg a jégcsarnokos finálé burleszkszerű eseményeit és azok hiteltelenségét is…

Mindezek ellenére erős film a Halálos hajsza, némi meglepetéssel, kiváló karakterekkel, és néhány – számomra – elképesztően hatásos jelenettel és sztori szállal (Dez és Edele, a furgon és a meseszoba esete). Én ettől a mozitól mondjuk nem lettem volna Wayne Kramer rajongó (sokkal inkább a Szabadság határaitól), de mindenesetre érdemesnek tartom követni munkásságát.


85%




.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Nov. 15, 2018 7:54 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: A nagy füzet   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptyPént. Május 02, 2014 3:19 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 QfVVG70




A nagy füzet




Nem nézek magyar filmet. Gyakorlatilag semmilyet: a nyolcvanas évek eléggé megutáltatták velem az egész hazai filmgyártást: a depresszív, önmagán sajnálkozó, borzalmasan művészieskedő nihillista filmgyártásba csak néhány üde és emlékezetes film fért bele abból a korszakból. Aztán a kilencvenes évektől végképp lemondtam róluk, így abszolút fogalmam sincs ki ez a Szász János, miket is csinált eddig – mert nem érdekelt és ezután sem fog érdekelni. A nagy füzet tekinthető egyfajta izgalmas projektnek részemről (hasonlóan az év eleji Tarr Béla mozihoz), mikor is leteszteltem, hol tart a hazai díjazott film színvonala. Mennyit javult a borzalmas Torinói ló óta… Nos, kétségkívül sokat. Nagyon sokat. Szász János filmje hatásos, fogyasztható és a maga mércéjében remek is – ámde ízig-vérig magyar marad. A történet adaptálása közben ez a film sem tudott képi világában kilépni abból a depresszióból és önsajnálatból, amit az elmúlt évtizedek súlyos béklyóként ráraktak.

Kezdjük a sztorival. Apuka hazajön a frontról pár napra, hétre, majd indul vissza, anyuka pedig az ikergyerekeket vidékre viszi, a 20 éve nem látott és gyűlölt nagymamához. WTF? Honnan tudta, hogy él még? Hogy jut eszébe bármilyen anyának, hogy elszakadjon a gyerekeitől – egy nyilvánvalóan ellenséges környezetbe küldve őket, a világ végére??? De oké, azt mondják erre, hogy a háború sok mindenre késztette az embert. Lehet, de én ezt akkor sem fogadom el, szülőként az utolsó percig gyerekem mellett akarok lenni – igaz, most béke van -, lemondani róluk csupán az életem feláldozásával lennék hajlandó. Hasonló szitura épül egyébként az A könyvtolvaj is, már ott is húztam a számat: nekem ez hihetetlen és hiteltelen így. Ráadásul aztán anyu minimum egy évre eltűnik!!! Holott ő hogy szereti a gyerekeit… áááá… Lószart. Vagy az alapanyag volt ennyire pocsékul megírva, vagy a filmeseknek sikerült túlzásba vinni a szétszakadást és a családi kapcsolatot, de én az egész indítást iszonyat erőltetettnek éreztem…

Aztán ahogy anyu elmegy, a két kölök pedig ott marad az öregasszonynál, az nagyjából jó volt. Mondjuk, ilyen hozzáállás sincs, amit a nagyi produkált, meg az is idiotizmus, ahogy a gyerekek edzik magukat – ámde ez a legutolsó próba fényében más értelmet nyer és elfogadható. Szóval van egy undi dagi mami, aki gyakorlatilag túlélőtábort alkot a fiúk számára: ezek a történések jók voltak, kevésbé voltak hatásvadászok, mint mondjuk egy amerikai filmben lettek volna, az egésznek egy kegyetlen fiúiskolás hangulata volt. A test és lélek megedzése az adott körülmények között hiteles és érdekes volt, ahogy tárult fel a fiúk előtt a világ, szépen alakult körülöttük a többiek jelleme is. Nem egyszer eszembe jutott a Chochito „Ronda és finom” reklámja: e moziban is senki nem az, akinek látszik, mindenkiben meg lehet találni a jót, csak keresni kell. Vagy a rosszat. Külön tetszett hogy – akárcsak az  A könyvtolvajnál – itt sincs fizikailag előtérbe tolva a háború, érezhetően ott van a háttérben, a német tiszt jelenléte erősíti, de az egészet a fiúk szemszögéből, némi naivításal tudjuk nézni. S ha már német tiszt. Nála két dolognak örültem külön: nem mentek bele a homokos vonalba ( a magyar film fogalmában benn volt ennek lehetősége), valamint nem a megszokott csúnya gonosz német sztereotípiát képviselte. A végén meg – bár kissé hatásvadász módon – sokkolóan jó volt az orosz megszállás felvillantása.

A két fiú kalandjai vidéken kellően érzelem gazdagok, a filmbeli két robbanás pedig rendesen megdöbbentett. Elsősorban e miatt a két jelenet miatt tartom jó filmnek a Füzetet, a szunyókálásból kirobbantó drámára illetve a finálé megdöbbentően kiszámított kegyetlenségére örökké emlékezni fogok. „Csak valakit előre kell küldeni” – ez nagyon kemény…

Mindezek ellenére a Nagy füzet le sem tagadhatná, hogy magyar film. Minden egyes kockáján érezni azt az ürességet, kilátástalanságot, negatív hangulatot, ami oly jellemző filmgyártásunkra. Eleve már megint egy tanya, ahol nem kell túl sok díszlet, lehet időzni a tájon, a pajtán, az erdőben futó gyerekeken. A mama lakása olyan, mint a falumúzeum - a tököm tele van, hogy minden magyar filmben el kell menni falura, s bemenni egy parasztházba. Jancsó örökre elintézte nálam, hogy gyűlöljem ezeket… A kisváros minimalista látványvilága talán jó korrajz, azzal nincs is bajom, de ez is csak sivárságot hordoz. Ide kapcsolódik, hogy végig azon gondolkodtam, hol játszódhat az egész – ugyanis a füzetbe egy Kőszeg képet tettek be, de itt a közelben nem volt halál/munka tábor. Márpedig a filmben van – ez megint csak olyan kötelező klisének tűnik. Azon meg hogy egy teljesen felesleges vetkőzős jelenet is szerepel a moziban, már fenn se akadok. Úgy hiteltelen az egész, ahogy van. Persze, a szőke szolgálólány majd pont két koszos kiskölökre gerjed… hehehe… Nem tudom, engem ennyi idő után kimondottan zavar a magyar filmgyártás lejárt stíluselemeinek újrahasználása, nem tudom, hogy lehetne máshogy forgatni, de ismét süt a nihill, az ingerszegénység a vászonról. Ja, meg csöcs nélkül nincs magyar fim.

A színészek, a néhány drámai esemény ugyanakkor átlendített a negatív érzéseimen. Továbbra sem szeretem a hazai filmeket, de ez kétségkívül egy jobb darab lett. Kíváncsi lennék, a sztorival mit kezdtek volna nyugaton...



70%


.


A hozzászólást R2-D2 összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Nov. 15, 2018 7:55 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptyPént. Május 02, 2014 3:58 pm

R2-D2 írta:

Halálos hajsza

Mindezek ellenére erős film a Halálos hajsza, némi meglepetéssel, kiváló karakterekkel, és néhány – számomra – elképesztően hatásos jelenettel és sztori szállal (Dez és Edele, a furgon és a meseszoba esete). Én ettől a mozitól mondjuk nem lettem volna Wayne Kramer rajongó (sokkal inkább a Szabadság határaitól), de mindenesetre érdemesnek tartom követni munkásságát.

85%


Na végre! Már épp kezdtem volna türelmetlenkedni Smile !

Jótékonyan eltekintek attól, hogy te csak úgy belepörgetsz dolgokba Smile , és inkább csak örülök annak, hogy ez a film sem esett annyira messze az ízlésedtől Smile . Azért én így az írásodat olvasva nem érzem azt, hogy téged bármi elkerült volna, ami nálam betalált, csak legfeljebb több a viszonyítási alapod, egyfelől a nagyobb tapasztalat, másrészt az eltelt idő miatt, ami aközött volt, hogy én meg te láttuk ezt a filmet. Elsőre engem szinte sokkolt az a dinamika, ami egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány akciófilm sajátja, ilyen stabilan meg talán egyiké sem, és amitől folyamatosan az volt az érzésem, hogy egy száguldó autóban ülök, amit nem én irányítok. Ez tényleg egy hajsza, amiben még az a kevés poén is halálos (ld. Mastercard).
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptyPént. Május 02, 2014 4:19 pm

Niwrok írta:


Na végre! Már épp kezdtem volna türelmetlenkedni Smile!


Ami késik, nem múlik - de ismerem érzésedet... Wink

Niwrok írta:


... inkább csak örülök annak, hogy ez a film sem esett annyira messze az ízlésedtől Smile. ... amiben még az a kevés poén is halálos (ld. Mastercard).


Mire való a jellemrajz, ha nem erre??? Minden előzetes prekoncepcióm ellenére messze nem volt olyan buta film, mint amilyennek kinéz, a Mastercardos poén meg tényleg ütött. Pontosabban robbant.

Sőt, ha jól értettem, volt benn egy mondat, holmi "Megfizetik az adsságukat", ami meg a Trónok harcára utalhat - bár nem tudom, 2006-ban ez lehetséges volt-e.

Niwrok írta:


Elsőre engem szinte sokkolt az a dinamika, ami egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány akciófilm sajátja...


Na igen, 8 évadnyi 24 után nekem a dinamika nem újdonság. Smile


.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptySzomb. Május 03, 2014 1:38 pm

R2-D2 írta:

Niwrok írta:

... inkább csak örülök annak, hogy ez a film sem esett annyira messze az ízlésedtől Smile. ... amiben még az a kevés poén is halálos (ld. Mastercard).

Mire való a jellemrajz, ha nem erre???


Hát nem erre Smile ! A jellemrajz arra "való", hogy segítsen megérteni, egyik-másik film miért tetszik vagy nem tetszik, de ez nem jelenti azt, hogy ettől függetlenül nem próbálhatnám és próbálnám megismertetni veled és az engem olvasókkal azt, hogy én hogyan látom a filmeket és mik a kedvenceim, vagy éppen az emlékezetes baklövések közülük Smile.

Például tudom, hogy a Haláli hullák hajnala és a Paul is legfeljebb közepes volt neked, de a Vaskabátok-írásom mellé nyugodtan képzeld oda az "Erősen ajánlott!" pecsétet Smile !
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Phillips kapitány   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptySzomb. Május 03, 2014 8:42 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 TmSuJXT




Phillips kapitány




Az van, hogy megint saját magamhoz kell visszanyúlnom – így legalább nincs plágium – mert a másodszori megtekintés után is ugyanazt gondolom a moziról, mint anno novemberben gondoltam: nagyon jó film, izgalmas, feszült, de legalább fél órával hosszabb, mint kellene. Óriási erénye azonban, hogy - annak ellenére, hogy ismertem a történteket - másodszorra is képes voltam rajta izgulni, sőt, a finálé érzelmi töltete ugyanúgy átjött most is.

Az MV Maerks Alabama egy dán cég teherhajója, ami amerikai felségjelzés alatt hajózott 2009 áprilisában, mikor is a szomáliai partok közelében négy kalóz elfoglalta. Paul Greengrass filmje ennek az eseménynek állít emléket – s bár kétségtelenül ez volt a legemlékezetesebb eset a hajó történetében, de ne feledkezzünk meg róla, hogy ezen az eseményen kívül még 4! kalóztámadás érte a hajót. No persze, a filmes ipar egyértelműen arra csap le, amiben vannak hősök, ahol a kapitány – esetünkben Richard Phillips – kvázi megmentette a legénységét és a hajóját és rakományát a kalózoktól: nincs is ezzel semmi baj, a nagyjából valósághű feldolgozás, Tom Hanks kiváló alakítása méltó tisztelet a hős kapitány tettének. Az pedig ez esetben másodlagos is, hogy a történtekhez képest bizony megszépítették az eseményeket, megszépítették Phillips kapitány felelősségét is – hőst csinálva belőle. Mert azok mindig kellenek.

Ilyen, mikor négy dilettáns hajót akar foglalni. A sárga fogú szomáliai banda amatőrsége remekül átjött a vásznon – én speciel azon is csodálkoztam, hogy egyáltalán a fedélzetre tudtak lépni. No, igen, AK47-esekkel könnyű, azonban amit ott művelnek, az a pancserség teteje: tényleg kicsit olyan, mint a Pain&Gain, csak itt nem csillogás van, hanem izzadtság és kosz. Nem koko, hanem valami kat nevű kábító növény (szomáliai specialitás). S nem milliós verdák, meg testépítőszalon, hanem rozzant motorcsónak, meg lepukkant falu a tengerparton. Az elkeseredett halászok, az őket irányító hadurak világa ugyanakkor van annyira kemény és érdekes téma, hogy elbírna egy saját mozit is: a nyitány csupán pár percében felskiccelt alaphelyzet ebből kifolyólag nem igazán magyarázza meg Musze és bandája valódi motivációit, a végsőkig való kitartásukat – és öngyilkosságukat. Csak érintőlegesen jön le, hogy Geradnak nem igazán lehet ellentmondani, hogy a sikertelen küldetés egyenlő a halállal otthon – no de kérem, akkor mégiscsak nem lett volna jobb egy USA fogság?

Szóval a vázlatos alaphelyzet (Phillipsről sem tudunk ám meg túl sokat) után már a 16-ik!!! percben túl vagyunk az első támadáson. A film érezhetően az eseményeket helyezi előtérbe, a karaktereit viszont hagyja lógni a levegőben - ezt viszont zseniálisan teszi, a második, sikeres támadás után az Alabamán (hehe, Forrest Gump) eltöltött egy óra minden perce hibátlan. Izgalmas történetvezetés, Phillips okos húzásaival pedig a nézőknek apró sikerélményeket biztosít, végig fenn tartva a feszültséget – hogy aztán a helyzeten „szorítva egyet”, egy narancssárga dobozba teljesedjen ki az. A koncepció zseniális, igazán ütős és kemény finálé lehetett volna – ha nem húzzák el ezt is egy óráig. Számomra ugyanis itt vesztett a mozi a maximális élményből sokat: egyszerűen borzasztóan idegesítő volt az az időhúzás, amit a mentőcsónakban műveltek. Miután Musze huszadszor is elmondja, hogy minden rendben lesz, miután a Navy parancsnok huszadszor is elmondja, hogy három zöld célpont kell, kicsit már vakartam a seggem. Miután beszállnak a csónakba, egyre inkább egy patriotista mozi kerekedik belőle – épp hogy csak nem volta tenger csillagsávos -, a Navy Seals feltűnése, bevonulása iszonyat giccses volt. Ugyan a Bainbridge után érkezett plusz két hajó, a Boxer és a Halyburton feltűnése és az egész akció valós volt – de akkor meg nem először fogalmazódik meg bennem a kérdés: komolyan ennyire töketlenek az USA hadserege, hogy egy nyamvadt csónakhoz meg négy idióta kalóz ártalmatlanításához 3 hadihajóra van szükség???

A mozi második fele így inkább szól az időhúzásról, mint a valós feszültségről.  Nem igazán tudom, mi célja volt az egésznek, hisz a dinamikát és az izgalmakat rövidebb filmben könnyebb lett volna fenntartani, arra meg nem is gondolok, hogy az volt a cél, ami néhány mondatban elhangzott a mentőcsónakban. Mármint hogy szegény Muszééknak nincs más megoldás, meg már nincs visszaút, meg hogy megsajnáljuk őket. A sajnálat már megvolt korábban az elszúrt hajófoglalásnál. Pedig szerintem itt kellene keresgélni, viszont ez az aktuálpolitikai kiszólás a kalózkodás természetére, a szomáliai (és úgy általában az afrikai) viszonyok bemutatására arcpirítóan nagyvonalú és semmitmondó lett. Jobb lett volna, ha nem is mondanak semmit…

A finálé viszont… nos, az viszont az egyik legjobb, legérzelmesebb jelenetsor volta, amit mostanában láttam. A mozi eddigre generált már annyi feszültséget bennem, hogy gyakorlatilag Phillips kapitánnyal együtt kerültem sokkos állapotba: az a kivizsgálás ott, azzal a doktornővel, annak a szcénának a hangulata, mindenekelőtt Tom Hanks zseniális játéka mindent vitt. Fel is tehette volna az i-re a pontot – így viszont inkább csak visszahozta a szakadék széléről a mozit.

S ha már a doktornőnél tartunk: nem ő az egyetlen, aki amatőrként csöppent a filmbe, s aki kiválóan helytállt (ld. link). A kalózok valóban szomáliai származásúak, de valamennyien USA állampolgárok voltak – és szintén amatőrök. Mekkora élmény lehetett nekik is egy filmben játszani Tom Hankssel… és milyen jól megoldották. Akárki is castingolta a mozit (megnéztem, Francine Maisler), kiváló munkát végzett, mint ahogy a kameramann, Barry Ackroyd is. Nem semmi munka lehetett ezeken a szűk helyeken ilyen jó beállításokat találni (egyébként szerintem azt elszúrták, hogy a lövések még sötétben vannak, a mentőcsónak ajtajának kinyitása meg már világosban...). A mozi kissé felesleges hosszát ugyanakkor én egyértelműen a rendező nyakába varrom, kicsit úgy érzem, annyira szerette ezt a projektet, hogy nem tudta rendesen elengedni. Ja, és a BD extrája között van interjú az IGAZI Phillips kapitánnyal – nos, pont úgy néz ki, mint Tom Hanks. Vagy fordítva. Aki ráadásul egy érdekességre is felhívta a figyelmemet: a mozi első jelenete az autóban és az utolsó jelenete a hajón ugyanazokkal a szavakkal ér véget (s mindkettőt egy nő mondja neki): „Minden rendben lesz”.

Hmmm… nem ezt hajtogatta Musze is végig???


80%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Nov. 15, 2018 7:57 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptySzomb. Május 03, 2014 10:11 pm

R2-D2 írta:

Phillips kapitány

A mozi második fele így inkább szól az időhúzásról, mint a valós feszültségről.  Nem igazán tudom, mi célja volt az egésznek, hisz a dinamikát és az izgalmakat rövidebb filmben könnyebb lett volna fenntartani...

80%


Kezdetben én is így gondoltam, aztán láttam az Emberrablás / A Hijacking c. filmet, és azóta egészen más fogalmaim vannak az időhúzásról.
Ugyan fél órával rövidebb, viszont HÓNAPOK eseményeit öleli fel, ugyanis kiegészíti a kalózok és a tengerészek képét az otthoni cégvezetéssel, akik nekiállnak alkudozni a váltságdíjról.
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptySzomb. Május 03, 2014 10:48 pm

Niwrok írta:


Kezdetben én is így gondoltam, aztán láttam az Emberrablás / A Hijacking c. filmet, és azóta egészen más fogalmaim vannak az időhúzásról.
Ugyan fél órával rövidebb, viszont HÓNAPOK eseményeit öleli fel, ugyanis kiegészíti a kalózok és a tengerészek képét az otthoni cégvezetéssel, akik nekiállnak alkudozni a váltságdíjról.
.

Ezt most nem egészen értem... Question


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Nov. 15, 2018 7:58 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptyVas. Május 04, 2014 8:43 am

R2-D2 írta:
Niwrok írta:


Kezdetben én is így gondoltam, aztán láttam az Emberrablás / A Hijacking c. filmet, és azóta egészen más fogalmaim vannak az időhúzásról.
Ugyan fél órával rövidebb, viszont HÓNAPOK eseményeit öleli fel, ugyanis kiegészíti a kalózok és a tengerészek képét az otthoni cégvezetéssel, akik nekiállnak alkudozni a váltságdíjról.
.
Ezt most nem egészen értem... Question 


Úgy értettem, hogy eredetileg engem is zavart a tökölés a Phillips kapitányban, de most már talán kevésbé tenné, hogy némi patriotizmus helyett egy hasonló szomáliai kalózos filmben csak az megy egy órán át, hogy a tengerészek koszosodnak, a kalózok idegesednek, a cégvezető meg komoran néz maga elé, és néha benyög egy pofátlanul alacsony váltságdíjat a telefonba. Az a sok elszalasztott lehetőség...
.
Vissza az elejére Go down
tchabee

tchabee


Hozzászólások száma : 19
Join date : 2012. Oct. 12.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: A nagy füzet   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 EmptyVas. Május 04, 2014 10:51 am

R2-D2 írta:

A nagy füzet

A nagy füzetet én a hibái ellenére, az azért bőven van neki,  azért pontoztam fel mert végre egy olyan film a II. világháborúról amiben nem csak a holokauszt a szörnyűség. Ebben a filmben minden rossz (vagy majdnem minden) megtörténik az ikrekkel és nagyjából arányosan bemutatva.
Írod a szokásos magyaros kamera kezelést, pedig néha voltak számomra meghökkentően szokatlanul jó beállítások, szép igaz képek, de néhol botrányosan sötét képek.
Igazából a helyszín nem köthető sehova, de ez is inkább az írói koncepció része, hisz ez nem megtörtént esemény.
Most így visszagondolva a filmre tényleg rengeteg a hiba és mivel tetszett nem is írok le belőle semmit.Smile

Spoiler:


Ezért a mondanivalóért és a már említett bűnök egyenértékű bemutatásáért adom a jó értékelést.

Amúgy nekem rengeteg kedvenc magyar filmem van, bár ezek inkább a rendszerváltozás előttről valók.
Nem tudok már megnézni egy filmet sem amiben Koltai, Gálvölgyi, Kern pojácáskodik.

Az Isteni műszakot azért nagyon ajánlom, az utóbbi évek legjobb magyar filmje nálam.



.
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 33 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 1.0
Vissza az elejére 
33 / 67 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 50 ... 67  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» Niwrok írásai 2.0
» Niwrok írásai 1.0

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: