Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 1.0

Go down 
+7
tchabee
Joe Cornelius Hallenbeck
Mr. White
Weide
Niwrok
Remo
R2-D2
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 40 ... 67  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Mama   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptySzomb. Nov. 09, 2013 8:23 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 LxX0gRB



Mama




Majdnem becsapott (ismét) a marketinggépezet, mert majdnem megvettem látatlanban ezt a mozit is. Szerencsére hallgattam a józan paraszti észre, s vásárlás előtt megnéztem: nos, legutóbb talán a Ház az erdő mélyénél éreztem ezt a WTF érzést, amit e film fináléja produkált. Azonban míg attól a mozitól rövid úton megszabadultam, ezt talán még egyszer meg is veszem – mert van benn egy-két kimondottan jó húzás, ötlet, rémisztgetés…

Az indítás a kétségbeesett apával, a havas úton csúszkáló Mercedesszel, majd a kis erdei ház hangulata nagyon bejött. Kiváló indítás egy jó kis horrorhoz – amit aztán az apa leszerelése rögtön hazavágott. Már ott összeráncoltam a szemöldökömet, hogy tulajdonképp milyen lény is ez, milyen materializálódott szellem képes azt tenni, amit Mama ott tett. De aztán a kósza rosszérzés tovaszállt, ez ekkor még csupán csak egy pillanat volt: a továbbiak nagyon sokáig kielégítették a rémisztgetős horrorfilm iránti elvárásomat. Ahogy, amilyen állapotban a két lányt megtalálták, az egyszerűen zseniális: az elállatiasodott, négykézláb futkosó gyerekek látványa talán az egész film legborzasztóbb, legmegdöbbentőbb, legmaradandóbb képsora. Egy icipicit itt is eltűnődtem, hogy 5 évig hogy nem mentek el onnan, hogy éltek cseresznyén meg hogy nem találták meg őket – de ekkor még ez sem volt létkérdés. A sejtelmesség, hangulat továbbvitt, vártam, mi fog történni Victoriával és Lillyvel az új családban.

Amikor Vicnek odaadja Lucas a szemüvegét, azon egyszerűen összeszorult a torkom. Aztán ahogy merülünk bele a karakterek érzelmi kapcsolataiba, úgy fordul át a mozi témája a szellem?történetből egy családi drámába, aminek szereplői tulajdonképp a két lány és a két mama. Mivel a férfiúi karakter ideje nagy részében nem főszereplő, a pszichodoki szintén csak másodhegedűs, ezért fókuszálhatunk a lányokra: igazi csajos film lett ez, a játékidő nagy részében. Baromira tetszett az a hangulat, ami körbelengi a kapcsolatot, az ágyneműt húzogató Lilly, a szemüvegét letevő Vic, majd az egyre jobban beguruló Mama. Nem tudom, a kedves kolléga hogy kerülte ezt ki, de én a frászt kaptam ettől a figurától – az is tény ugyanakkor, hogy ismételten kell hozzá a házimozi rendszer. Kiváló effektekkel erősítik fel az ijesztgetéseket – egyszer a filmet nem néző feleségem jobban megijedt a hangra, mint én. Az ijesztgetés első osztályú, izgalmas, félelmetes a film – kb. a háromnegyedéig…

Hogy aztán a fináléra minden összeomoljon. Miután kiderült, kicsoda is a Mama, s elkezdenek utána nyomozni, egyre nevetségesebb, idegesítő hibákkal tűzdelt, értelmezhetetlen bacaság lett az egész. Kétszer!!! megtörténik az, hogy a keresésre induló szereplő napsütésben hagyja el a kocsiját, majd koromsötétben bóklászik oda a házhoz. Persze, mert sötétnek kell lennie, anélkül semmit nem ér a jelenet… A címszereplő egyre furcsább képességei hol az Ördögűzőre, hol a Körre emlékeztettek, de a végén kicsit Harry Potteres volt a kiszívott élettel. Egyre több horrorklisé tűnik fel, ami aztán a legeslegvégén röhögőgörcsbe fullad: képtelen vagyok befogadni a boogieman módjára lepkékből álló szereplőt, annak tettét, ahogy, ott történtek a dolgok. Tudom, hogy egy szellemes filmtől sok realitást nem kellene várni, de a finálé kimondottan értelmezhetetlen és nevetséges lett. Sam és Dean Winchester ezt pikk-pakk elintézte volna, aztán a Mama meg mehetett volna vissza a tenger fenekére. Csak szellemekkel tudni kell bánni – elintézni is őket, meg használni is filmekben. Ez az ördögszellem nem jött be – mint ahogy egy másik filmben a démonzombik sem.

A történet lyukait a hangulat és a színészek azonban szépen betömik. Nagyon jók a beállítások, a hangulati elemekkel kiváló feszültséget generálnak. A Mama kellően randa és ijesztő – kicsit értetlenül is néztem Lilly vonzalmát iránta. Ami a filmet számomra emlékezetessé teszi, az egyrészt a két gyerekszínész, illetve a Mama figurája. A két kislány, Megan Charpentier (Victoria) illetve  Isabelle Nélisse (Lilly) alakítása zseniális, a szerepük is az. Többekkel ellentétben nekem Lilly alakítása jobban tetszett, az a kis ösztönlény, aki a tesója szoknyája mögött mászik, lepkét eszik, megdöbbentőbb és keményebb, mint nővére. A főszereplő srácot nagyon sokáig nem tudtam hova tegyem, de aztán villámcsapásként ért a felismerés, hogy ő Jamie Lannister a Trónok harcából – már másodszor tréfált meg a szőke vs. fekete haj. A legvégére hagytam a legnagyobb meglepetést: kérem szépen a Mama az igazából papa: az a Javier Botet játssza, aki már a REC-ben is csontsovány nőt játszott. Igazi kaméleon a srác, max respect érte. Miattuk, a kivételesen jó casting, a remek hangulat, a jól működő ijesztgetés miatt érdemes Mamát megnézni, kár, hogy a legvégét ennyire elbaltázták. Amiatt az egész egy ökörség lett. Kár érte.



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Okt. 25, 2018 9:25 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptySzomb. Nov. 09, 2013 10:22 pm

R2-D2 írta:

Mama

A "kedves kolléga" úgy "kerülte ezt" -vagyis hogy frászt kapjon Mamától- "ki" Smile, hogy már szinte az elejétől kezdve úgy érezte, nem Mama ijesztő, hanem az eszközök, kellékek azok, amikkel körbevették, amiket ráaggattak. Ez persze qrvára nem azt jelenti, hogy nem fosnám össze magam, ha szembejönne velem a lakás folyosóján Smile !

Spoiler:

A fináléról nekem inkább a "nyálas" jutott eszembe... meg Salamon király.

Spoiler:
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptySzomb. Nov. 09, 2013 11:56 pm

Niwrok írta:
R2-D2 írta:

Mama

.
Logikus érvelés, de én nem tudom magát a lényt hova tenni:

Spoiler:


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Okt. 25, 2018 9:26 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptyVas. Nov. 10, 2013 12:50 am

R2-D2 írta:
Niwrok írta:
R2-D2 írta:

Mama

.
Logikus érvelés, de én nem tudom magát a lényt hova tenni:

Spoiler:

A "WTF?!" meg a hatásvadászat oké, mert szerintem is az.

Spoiler:
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Szemfényvesztők   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptySzer. Nov. 13, 2013 5:49 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 WqlAkUU



Szemfényvesztők



Az a helyzet, hogy némely korábbi évben a Szemfényvesztők akár az év végi szavazósdit is megnyerhette volna nálam. Borzasztóan tetszett – már moziban is -, mert külön-külön szeretem a bankrablós mozit, meg a bűvészfilmet is, így ezek ötvözése ezzel a jó forgatókönyvvel maga a mennyország volt: itthon meg, újranézve még azon apró kis kételyek nagy része is eltűnt, amik az első élményt anno esetleg lehúzták. Mégis, az idei mezőnyben csupán a TOP10-be fog nálam beférni a film, a dobogóra nem ér fel: és a jó hír az, hogy ezzel nem ezt a filmet minősítem le, hanem szerencsére kimondottan sok nagyszerű alkotás színesíti a 2013-as esztendőt…

Valahogy Atlas (Jesse Eisenberg) az első percekben már a monológja révén beránt a filmbe. Valahol ott dőlt el, hogy nekem ez tetszeni fog: utána a négy lovas beszervezése, helyük képességeik alapján a csapatban iszonyat jó lett. Mindenkinek megvan a maga szerepe, egy jóféle heist mozi minden kelléke és szereplője adott – amiben a hab a tortán, az ízfokozó kellék ugyanakkor egyértelműen a bűvészet világa. Nolan Tökéletes trükkje óta tudjuk, hogy a nagy bűvészek életükből éveket tudnak adni egy trükkért, gyakran mindent feláldoznak érte. A Szemfényvesztőkből meg megtudtuk, hogy minél közelebbről látunk valamit, annál biztosabb, hogy a lényeget nem látjuk. A kettőt egybeolvasva teljesen logikus és törvényszerű a mozi valódi átverése, a csavar messze nem lóg annyira a levegőben, mint először tette azt. Ha van idő figyelni, és nem csap be a show, akár más színben is tűnhet az egész sztori.

A sztori, aminek ugyebár három csúcspontja van: a három mutatvány.  Az első kettő annyira zseniális, annyira telitalálat, hogy csak áradozni tudok róla (ahogy gyakorlatilag mindenki). Ahogy azt, ott megcsinálták, az elképesztő – és tök jó volt a (hiteles) magyarázatát is rögtön utána hallani. Borzasztó jó ütemben lüktet a film, a kalandok utáni pihenők, a finom poénok, a rejtett utalások kiválóan működnek. A karakterek nagyon jól eltaláltak és a maguk módján kidolgozottak, a casting meg ugyebár parádés. Woody Harrelsont és Jesse Eisenberget alapból bírom, Mark Ruffallot Hulkként szerettem meg igazán – a két öreg, Morgan Freeman meg Michael Caine együtt meg akár filmtörténelmi pillanat is lehet később. Később, mikor már ők nem lesznek… Varázslatos dolgok történnek, az egész mozi nagyon magas színvonalon pörög: minden mondat, jelenet, hangulat a helyén van s egy magasabb célt szolgál…

Ebben a felfokozott állapotban érünk el a harmadik mutatványhoz, ami tulajdonképp nincs. Nincs, mert a Négy Lovas üldözött vad lesz, a korábbi események miatt ráadásul foghíjas vad, ezzel viszont valahol az igazi katarzist lopták el tőlem. A bűvész/heist moziból csak utóbbi maradt meg – ami önmagában ugyan zseniális, de a mozi előző kétharmadának showja bizony hiányzott. Hiányzott az igazán közönségnek szánt, hatalmas mutatvány, annak magyarázatával együtt: ez, így, hogy már csak az FBI-nak szólt, s a korábban felépített képbe számomra belerandított. Ide tartozik, hogy az egész harmadik mutatványhoz vezető út számomra túlságosan elakcisódott - talán már a New Orleansi menekülés is kicsit sok volt, de aztán a bunyó a lakásban, majd az autós üldözés kissé kibillentette a filmet, és az „okos” moziból akciófilmet kreált. Hozzáteszem, meglehetősen hiteleset, pörgőset, látványosat, nagy túlzásoktól menteset – ámde a korábbi hangulattól kissé idegen módon. Sokáig úgy gondoltam, ez a legfőbb oka, hogy némi hiányérzet maradt bennem a mozibemutató után, de egyre inkább úgy érzem, hogy a harmadik színpadi show elmaradása az, ami valóban hiányzik számomra…

S néhány mondatban a felemás fináléról. Valóban lóg a levegőben, a nagy rohanásban, ebben a vágásban nincs kiemelve a Szem szerepe - az ötödik lovas motivációja ugyanakkor számomra teljesen érthető, az egész történet ebből a szempontból nagyon jól össze van rakva. De ha valaki veszi a fáradtságot, s megnézi a kimaradt jeleneteket, azokban jóval több infó, esemény foglalkozik a tényleges háttérsztorival, a valós mozgatórugókkal. Lehet, egy más vágásban ez jobban lejött volna a moziban is – mivel azonban előtérbe tolták a szórakoztató, akciós jelleget, a finálé kissé váratlanul és értetlenül érheti a nézőt. Ja! A végefőcímben még van egy jelenet, ami kicsit tán változtathat ezen az állapoton…

Összességében azonban semmi nem veheti el az első kétharmad frenetikus élményét. Történetileg, bűvészileg, látványilag, színészileg kiválóan összerakott mozi, aminek csupán csak a végéről hiányzik a csettintés. A jutalom. Igen, az, ami a bizonyos Nolan filmben benn van. De ettől ez a film is simán TOP10-es, simán többször nézős. A kimaradt jelenetekről volt már szó, érdekes lett volna, ha azok alapján csinálnak rendezői változatot, a legutolsó snitt viszont tök más megvilágításba helyezi számomra a film angol címét. A varázsköpennyel eltakart kisfiú, a „No you see me”-nél félbevágott jelenet világított rá a cím varázsszó jelentésére. Ennyi erővel lehetett volna a hazai cím Csiribí is ...



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Okt. 25, 2018 9:27 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: World War Z   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptySzer. Nov. 13, 2013 5:50 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 DySoVYy



World War Z




És Hollywood feltalálta a vérmentes zombifilmet is… A vámpírok után egy újabb világot tett nagyobbacska gyerekek számára fogyaszthatóvá, azonban ellentétben a Twillight világával, ez messze nem lett annyira kínos próbálkozás. Sőt…

Iszonyat pörgős film lett a WWZ. Nem is emlékeztem rá, hogy ennyire pörgős lenne: gyakorlatilag alig van benne üresjárat. Az induláskor, a békés családi idill, a dugó az utcában tökéletesen elaltat, így mikor jön a rendőrmotoros (a második), remekül működik a meglepetés. Apropó, indulás: nem tudom, feltűnt-e valakinek, de amikor Gerry nézi a híradót, van benne egy bejátszás egy tavalyelőtti USA eseményről: valami bedrogozott vadbarom anyaszült meztelenül az utca kellős közepén harapdálta egy faszi torkát úgy, hogy rendőrök alig tudták leszedni áldozatáról. Szerintem zseniális húzás volt ezt így bevágni – a többi aktuálpolitikai hírrel együtt. Kicsit ugyan Inváziós, de itt is fontos, mi megy a hírekben… Az utcai dugótól felváltva van az őrület, majd pici pihi, aztán megint őrület - egyszerűen kiváló érzékkel van adagolva az akció és a pihenő, a feszültség és a nyugalom. Marc Forster számomra legjobb munkája eddig ez – ráadásul ismerve a mozi készültének hatalmas kálváriáját, az egész még jobban felértékelődik. Ahogy haladunk előre a történetben, úgy tágul ki a világ: a zombiveszély talán most először látható földgolyó méretűnek, s ugyan a bemutatott helyszínek, megemlített országok filmben elhelyezett szükségszerűségén lehet vitatkozni – aktualitásukon kevésbé.

A WWZ több síkon is nagyon jól teljesít. Zombi (horror) filmként nagyon bejött a fertőzött tömeg brutális veszélyessége: mindig is jobban tetszett a gyorsan mozgó, életveszélyes élőhalott, mint a leszegett fejjel cipőjét bámuló, első generációs társa. A vadság, amit e lények mellé társítottak, magában hordozta mindazt a félelmetességet, amit az esetlegesen kihagyott belezéses gore jelenetek nyújthattak volna. Sikerült a tömegben támadó zombikat valós veszélyként bemutatni – mindezt úgy, hogy egyedi látványuk messze nem a megszokott aszott hulla kinézet. Ügyes marketinghúzás, nagyobb tömegeket vonz a moziba. A film családi vonala szerencsére nem csöpög nagyon a nyáltól: érzelmekből pont annyi van, amennyi kell. Érdekes elgondolás, hogy a családját védő apa azzal tud segíteni, hogy nincs mellettük – ez újdonság és jó húzás. Mindazonáltal simán elhiszem, hogy adott szituban hasonló feltételekkel lehetne egy túlélőhajón tartózkodni. Még a mozi legeslegvégét sem éreztem annyira giccsesnek, mint az mondjuk, egy ilyen produkciótól sajnos elvárható lenne, a minimális könnyes összeborulás teljesen életszerű. A mozi tudományos vonala is szépen megáll a lábán, a tavaly látott Fertőzés nyomdokaiba lépve hitelesen állítja be a globális fertőzés veszélyét. A vírus eredetének keresése, önmagában az ENSZ és a WHO, a nulladik beteg kutatása teljesen életszerű. Ide tartozik a film számomra egyik legjobb monológja, amit a fiatal tudós srác ad elő a gépen, „A természet, mint sorozatgyilkos” címmel. Borzasztó találó és megszívlelendő: az emberiség úgyis megérett a pusztulásra, a természet meg majd gondoskodik a Föld megmentéséről. S végül az akció, mert lényegében erre épül a film: nem igazán éreztem céltalannak a rengeteg gépfegyverropogást, valahogy az egész film hangulatába, a világháború hangulatába tökéletesen megfelelt.

Ennyi dicséret után néhány sutaságot azért megemlítenék – amiken második nézésre simán át lehet lépni, egyik sem egetverő ökörség, csupán némi keserű szájízt okozhatnak. Az egyik ilyen a néha nagyon béna CGI: a zombisereg vonulása helyenként nagyon jó, de néha látványosan gáz. A hátterek, a zöld vászonra rajzot digitális világgal nincs is baj, de a lények néha bacán mozognak. A másik – számomra legfájdalmasabb rész - Korea és a telefoncsörgés. No, az ott mérhetetlenül idióta jelenet, már önmagában a biciklizés (sztereotípia), de leginkább a hívás. Ehhh…A főszereplő elpusztíthatatlanságán egyszerűen át kell lépni, annyira nem volt talán eltúlozva, az izraeli kaland meg nekem kifejezetten tetszett. S nem érdekelt a hókuszpókusz, meg az egész ottani mondanivaló, Hitlerestől, Münchenestől, mikor megláttam a falon átbukó tornyot, széles mosolyra derült a szám..

Brad Pitt régóta nagyszerű színész, most épp ENSZ ügynök szerepében az. A többiek – bár talán kevésbé ismeretek, jól hozzák figurájukat. A látványra, az elpusztuló világ nagytotáljára sokáig fogok még emlékezni, mint ahogy arra a fekete zombira is az üvegfal mögött (az valamiért megfogott, valamelyik focistára emlékeztetett). Ha ez igazi durva zombifilm lett volna, simán lehetne a 28 hónappal később is, így csak egy élvezetes és szórakoztató próbálkozás az Alkonyat filmek által megnyílott piacon. Soha rosszabbat!




.


A hozzászólást R2-D2 összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Okt. 25, 2018 9:33 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Démonok között   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptyPént. Nov. 15, 2013 8:14 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 80Tv7S1



Démonok között



Nem tudom eldönteni, hogy tényleg ez-e az „Év legfélelmetesebb filmje”, vagy az „Év horrorja”, mert nem láttam mindent, de az tény, hogy kimondottan a jól sikerült darabok közé tartozik. Bizony elég gyakran – főleg a remek hanghatásokkal kevert hatásvadász ijesztegetésnek köszönhetően – végigfutott rajtam a hideg, meg kétségkívül tapintható a feszültség és a félelmetesség – de hogy ezzel első lenne-e, azt én nem állítanám.

Azt sem tudom, hogy valós-e  a promóció, márminthogy megtörtént eset alapján készült a mozi. E tekintetben erős kételyeim vannak, de mindenesetre ami valóban valós lehetett, és megmaradt belőle, az tetszett. Pontosabban az egész pont amiatt tetszhetett.  Miután az Insidioust kifejezetten idióta filmnek tartom (különösen a végét), James Wahn új mozija üdítő frissességet hozott e téren: logikusan és hihetően építkezett, jól adagolva a feszültséget és az érzelmeket. Elfogadva a promót, minden további nélkül el lehet hinni, hogy ez valóban így volt, mert végre nem kellett azokon a szokásos bacaságokon mérgelődnöm, amik a sablon horrorfilmek sablon szereplői képesek művelni a vásznon. Ha csak ezt a tényt nézzük, már megéri a filmmel foglakozni, végre egy alkotás, ahol nem hülyék állnak szembe a túlvilággal. Még akkor sem, ha a film ugyananazon panelekből építkezik, mint annyi elődje korábban.

Ráadásul ez a mozi tulajdonképp nem is arról a mit sem sejtő családról szól elsősorban, amelyik gyanútlanul beköltözik egy – szokás szerint szellemlakta -  házba, hanem inkább arról a két emberről, akik segítségükre sietnek, mikor is baj van: a Warren házaspárról, akik a paranormális jelenségek ismerősei. Feltűnésük, ténykedésük egyébként borzasztóan hasonlít Sam és Dean Winchesterre az Odaátból, a film némely jelenete simán elmehetne a sorozatba is. Mivel pedig a Supernaturalt imádom, számomra ezek után teljesen normális, életszerű és hihető volt, hogy két „vadász” száll be a küzdelembe a család oldalán. Valahol ugyanakkor a film félelmetessége, az igazi rettegés is itt csorbul jelentősen, hisz más nézni, mikor profik veszik fel a harcot a gonosszal, s megint más, mint mikor egy ártatlan, mit sem sejtő család - egy icipicit talán kevésbé aggódunk a szakemberekért, akik otthonosabban mozognak a démonok és szellemek között. Tudják, mi is a helyzet valóban a házban, ahol a megszokott módon történnek az események: először csak kisebb dobogások, majd egyre durvább fizikai kontaktus – és itt hadd említsem már meg a Mamát, mert pontosan abban különbözik és abban jobb a Conjuring nála, hogy itt démonok, szellemek pontosan azokon a fizikai korlátokon belül maradnak, amiken belül kell nekik.

Ahogy durvul a helyzet, úgy úszik be a képbe a Poltergeist és az Ördögűző szelleme, de a Conjuringnak végig sikerült valami eredeti hangulatot kreálni saját maga köré, a képi világával, a zseniális kameramozgatásával, tökéletesen kigészíti a rémisztgetést. Mert bizony, nem egyszer éreztem azt a szurkáló, jeges érzést, amikor egy jó ütemben bevágott ajtó, egy taps, vagy bármi szellem feltűnése okoz. A lendület csupán a végére fogy el picit, egyszerűen engem még egy ördögűzéssel sem sikerült megrémiszteni, „féletni”:  a szent szövegekre rángatózó, sokszor kicsavarodott helyzetekbe kerülő megszállottaknak általában inkább komikus kinézete lesz. De itt még ez is bőven tűréshatáron belül van: a démon ereje szerencsére az emberek, tárgyak dobálására korlátozódik, nem pedig a gazdatest természetellenes formálására. Szóval  – már ahhoz képest, hogy egy szellemfilmet láttam – valahol végig hitelesnek tartottam a történteket. És még csak egy nyamvadt kézikamera sem kellett hozzá.

Az egész környezet, a 70-es évek megidézése, a táj, a ház rengeteget tesz hozzá ehhez. Baljóslatú és nyomasztó úgy is, hogy nincs mesterséges köd, miegymás. A háttérsztori kemény, végre az áldozatoknak jó oka van a házban maradni. A karakterek kiválóak, mindkét család szerethető, szerencsére a nagy hollywoodi kliséparádé is hiányzik az emberi kapcsolatokból. Warrenék raktára külön megér egy misét – ilyen volt az Odaátban is -, Annabell pedig Chucky élettársa is lehetne. Minden „már látott” elem ellenére a Démonok között remekül működik, mert egyszerűen jól van összerakva: kezdőknek szívinfarktus közeli élményt, edzetteknek meg két órás kellemes borzongást okozva. Kíváncsi vagyok, ez lemezen hogy fog szólni, mert már így is brutális volt, de gondolom a jól kikevert hanghatások még egy lapáttal rátesznek majd a frászra.

A végén még ágytál kell…

85%

Spoiler:

.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Okt. 25, 2018 9:28 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptyPént. Nov. 15, 2013 10:14 pm

R2-D2 írta:

Démonok között

A végén még ágytál kell…

85%
Spoiler:
Spoiler:
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptyPént. Nov. 15, 2013 11:48 pm

Niwrok írta:
Spoiler:
A házra meg a démonra nem adtál magyarázatot... Wink 
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptySzomb. Nov. 16, 2013 10:11 am

R2-D2 írta:
Niwrok írta:
Spoiler:

A házra meg a démonra nem adtál magyarázatot... Wink 

Spoiler:
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptySzomb. Nov. 16, 2013 12:49 pm

Niwrok írta:
Spoiler:
Spoiler:
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Livide   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptySzomb. Nov. 16, 2013 2:05 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 6ERng8i



Livide



Erre nem voltam felkészülve… Sem arra, hogy a mozi első harmadán bealszok, sem erre az idióta befejezésre. A közepére talán, a félelmetes részt élveztem a leginkább ebből a szürrealista francia nemistudoménmiből…

A történet szerint ugyebár Lucie, a kezdő ápoló, egy kómában lévő betegének a titkos kincsei hallatán tippet ad balhés barátjának, aki rögtön rácsap a könnyen szerzett pénz szagára, majd harmadmagukkal meglátogatják a fehér hajú néni házát. No persze minden balul sül el, vérgőzbe torkollik majd az egész, de míg odáig eljutunk, két szakaszon kell átverekedni magunkat. A Livide ugyanis három, viszonylag jól elkülöníthető részből áll, az első harmada a legrosszabb, majd utána a legizgalmasabb, s végül a legszürreálisabb.

Az első fél órában jóformán nem történik SEMMI. A biciklis kislányt leszámítva dögunalom az egész, iszonyat hosszú és vontatott felvezetés, egy másfél órás film keretein belül meg pláne. Felszínesen érinti ugyan a szereplők életét, jellemét – teszi ezt néha közhelyes kapcsolatokat felvonultatva -, de a valódi motivációik rejtve maradnak. Többek között az, hogy igazándiból Lucie-nak mi szüksége van a betörésre… Aztán az is lehet, hogy benn van a moziban, de őszintén megmondva én ebbe háromszor is belealudtam és talán pont ez kimaradt. Mindenestre a percekig a sétáló Lucie-t céltalanul követő kamera kiváló lehetőség volt pár perces alvásra…

Aztán a betöréskor felébredtem. Ahogy ezek hárman bejutnak a házba, onnantól fordul egyet a világ, és a Livide egy vérbeli paráztató kísértetfilm lesz. Úgy, hogy egy szem kísértet nincs benn. A sötétben elemlámpával bóklászó fiatalok a legjobb horrorfilmeket idézik, ahogy bejárják a házat, a lámpa fényében egyre szürreálisabb világ tárul fel. A kitömött állatok, bábuk, babák, a különféle szobák megannyi rejtélyt és meglepetést tartogatnak, az öregasszony a légzőmaszkjával (akár Bane öreganyja is lehetne) pedig éjszaka még félelmetesebb, mint nappal. Borzasztóan tetszett ez a szakasz, féltem is rajta rendesen, ahogy kell.

Hogy aztán a kulcsot elfordítva ismét megváltozzon a mozi, innentől az egésznek nem sok értelme van. Csak kapkodtam a fejemet, hogy akkor ez most hogyan, honnan, ki ez a három fehér ruhás csuklyás kaszabológép, mi értelme van az mindennek. Az egész már onnantól érthetetlen, hogy a srác hogy kerül A-ból B-be, aztán ahogy derülnek ki a részletek a fehér hajú banyáról, úgy kuszálódik és válik hiteltelenné és emészthetetlenné az egész. A falshbackek némi gyógyírt adnak erre, sokmindent próbálnak magyarázni, ámde a kulcskérdést még jobban bonyolítják… Anna kérdését. Azt is csak tippelni lehet, hogy akkor most boszorkányok, vagy vámpírok közé került a három fiatal, az öregedés előbbit, a vérszívás utóbbit erősíti. A lélekcsere tipikus WTF érzés, mint ahogy az újabb idióta finálé is. Nem tudom, de a mostani horrorfilmek készítői az önmegvalósítás keretében ragaszkodnak az alig értelmezhető, szürrealista jelképekhez, képi világhoz. Csak az ezzel a bajom, hogy gyakran a film addig felépített – nehezen megszerzett – élvezeti értékét képesek semmibe venni a baca elképzeléseikkel. Ahogy itt is: mikor már pont elfelejtettem az első harmad kínlódását, mikor a feszültség a tetőfokára hágott, akkor jön egy gonosz banya, aki kiugorva halálos ágyából lemészárol(tat) mindenkit.. Ehhh…

A képi világ mindazonáltal nagyszerű, a hangulat kiváló, különösen a ház, annak helyiségei tetszettek. A színészek közül igazándiból csak a csaj, Chloé Coulloud, aki megmarad emlékeimben, a két srác, az ápoló, de még a vényasszony is csupán töltelék. Anna pedig, Chloé Marcq sokáig a kínai császár agyagkatonáinak maszkját viseli, így igazából csupán a flashbackekben, no meg a legvégén nyújtott értékelhetőt. Az tetszett…

Számomra a Livide totál felejthető mozi, erős középső része miatt nézhető kategória, de a rengeteg megválaszolatlan kérdés, no meg finálé miatt maximum

55%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Okt. 27, 2018 6:06 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptySzomb. Nov. 16, 2013 4:11 pm

R2-D2 írta:

Livide

Számomra a Livide totál felejthető mozi, erős középső része miatt nézhető kategória, de a rengeteg megválaszolatlan kérdés, no meg finálé miatt maximum

55%

Jó, az Argento-"hommage"-ek nem a kedvenceid, ezt már az Insidiousról írtak után is sejtettem Smile .

Nekem is a középső rész, a lámpás volt a kedvencem, de a felvezetés nyomasztó lassúsága, az áldozat becsalogatása a pókhálóba sem sokkal maradt le mögötte. És hogy ezek most vámpírboszorkányok vagy boszorkányvámpírok... A végét meg én sem értettem Wink .

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: A bűn éjszakája   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptyCsüt. Nov. 21, 2013 3:48 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Gcakkrq




A bűn éjszakája



Gyújtsuk fel! Gyújtsuk fel!!!


Ismerős, ugye? Volt már máskor is Bűn éjszakája, csak azt Ördög Éjszakájának hívták… Igaz, ott az egész világ mindennap bűnben élt, azzal szemben itt van egy elképzelt jövő, ahol évente egyszer, 12 órán át büntetlenül lehet bűnözni, akár embert ölni is. Ez az Irtás.  A Nagy Szabadság ( nesze neked USA és liberalizmus)újabb vívmányaként az emberek az egy év alatt felgyülemlett feszültségüket vezetik le így – természetesen súlyos és véres következményekkel. Zseniális filmindítás, elképesztően hatásos vízió, igazán kiváló ötlet egy filmhez: mert ki ne képzelte volna el, milyen jó lenne, ha valamit büntetlenül megtehetne… Ennek következtében megfelelő rendszerkritikát, véres és megrázó eseményeket vártam a Bűn éjszakájától, aminek nagy része viszont elúszott a lezárt házban, a hisztiben és a lövöldözésben. Kár érte… Így visszagondolva tulajdonképp akkor működött leginkább a film, mikor a híradóbejátszásokat mutatták. Az az IGAZI Bűn éjszakája, nem ez…

A történet szerint – ezzel nem árulok el titkot – a jómódúak drágán felszerelt biztonsági rendszerük mögé bújva bezárkóznak erre a 12 órára, így vészelve át a betöréseket és az öldöklést. Hacsak épp nincs megölendő nevük a listán, akihez el kellene zarándokolni, fülüket-farkukat behúzva várják a reggel hét órát. Nos, filmünk az éjszaka 12 óráját meséli el – azonban sajnálatos módon nem az Irtás szempontjából, hanem a család szempontjából. Ez viszont félresikerült:  apu és anyu ugyanis borzalmasan idegesítő figurák, szélsőséges megnyilvánulásokkal és hiteltelen fordulatokkal. Különösen anyu hisztije zavart szorult helyzetben – hogy aztán a végére egy megmosolyogtatóan határozott mozdulattal koronázza meg filmbeli karakterét... Igaz, hogy az Irtás az oka mindennek, de tulajdonképp egy családi drámát kanyarítottak belőle, sajnos azonban tipikus sablonfigurákkal, és tipikus sablonhelyzetekkel, családon belüli viszonyokkal. Még jó, hogy nem voltak válófélben…

Egyébként maga az egész bezárkózás tetszett, a rolókról a Legenda vagyok jutott rögtön eszembe. A kinti világ figyelése a kamerák által hatásos, mígnem ugyebár a kisfiú felrúgja az ebben a szituban leginkább betartandó szabályt. De még ez sem lett volna baj, ha ezzel valós veszélyt teremtettek volna a házon belül is, mert a házon kívüli események egy bizonyos pontig nekem megfelelő fenyegetettséget jelentettek. A lámpás keresgélés jó volt - az a guruló baba király, Toy Story 3 rulez! – volt benne izgalom és feszültség, egészen addig, míg apu pálfordulása be nem következett. Tulajdonképp a Rambová alakulása után számomra világossá vált, hogy a nagy alapötlet, az órahosszat megérő beszélgető téma egyáltalán nem számít. Valahogy végig úgy éreztem – ami a mozi kétharmadára vált egyértelművé -, hogy önmagában az Irtás nem is fontos, inkább az, ami a házban történik. Lényegében a film felétől nem is foglalkozunk már a külvilággal, a film filozofikus és társadalmi kérdéseivel, a bűn éjszakájának valódi mibenlétével, hanem leegyszerűsítve, csupán Sandin apu és anyu morális tükrén keresztül kapunk egy kis ejnyne-bejnynét. Úgy, hogy a film átalakult egy „hogy védd meg a házadat típusú” akcióhalmazzá. Önmagában egyébként még ez sem lett volna rossz, de a rengeteg meglepetésnek szánt fordulat sajnos teljesen kiszámítható. Ahogy meg arcot adtak a támadóknak, ahogy derültek ki a motivációk, alakultak a jellemek, úgy veszett el a félelem – pedig volt egy pillanat, amikor akár a 13-as rendőrőrshöz hasonló szitut is ki lehetett volna alakítani. Így viszont olyan lett, mint egy lövöldözős Home alone…

És mégis tetszett. Egyszerűen az alapötlet annyira zseniális, hogy számomra film feletti élményt eredményezett. Kicsit olyan, mint a Flashforward, ott sem tudta semmi lerontani a felütést – itt is állandóan a mögöttes dolgokon járt az agyam. Néztem a híradóbejátszásokat, hallottam hozzá a bemondó dumáját, kitágult a világ – és tulajdonképp eljátszottam a gondolattal mi lenne ha… Ha tényleg meg lehetne-e ezt csinálni. Kimennék? Bankba biztosan, de ölnék-e? Ismerem-e magamat annyira, hogy tudok erre választ adni? Különösebb ellenségem nincs, de azért lenne elképzelésem, hova kellene menni egy golyószóróval… És fordítva: be kellene zárkóznom? Mit csinálnék a gyerekekkel? Lenne-e a házon belül külön pánikszobám? Hogy lehet nekik ezt az őrületet elmondani? Akarna bárki bántani minket? A kamerák képeit nézve millió kérdés merült fel bennem… Másnap ki szedi össze a halottakat? Mi van a kórházakkal? Aki előző nap ölt, az másnap eltakarít? Biztosító?? Fizet??? Önmagában az Irtásnak olyan szerepe van, mint egy háborúnak? Tekintve, hogy évente újjá kell építeni Amerikát?? Ja és hol lehet ilyen virágot kapni???

Millió kérdés, mozi élményen túlmutató téma. Ez, az, ami miatt az átlagnál picit jobb a Bűn éjszakája. Amit nem tudtak lerontani a játékidő egészében sem… Amúgy meg, ami nekem még fontos volt: Lena Headey egyébként az újkori női kedvencem. A 300 első részében még csak felfigyeltem rá, de a Trónok harca óta követem mozijait: igazi kaméleon a csaj, ha nem is egy mindenek felett álló szépség, van valami megfoghatatlan benne, ami vonz.   Profi volt itt is, mint ahogy társai is: a megírt szerepet jól adták vissza, kár, hogy a megírt szerep volt kicsit gyengébb. A mozi atmoszférája, a ház egyébként bejött, mint ahogy a kültéri is a videókon. A finálé asztali jelenete meg plusz hab a tortán.  

Remélem, a második rész, amit terveznek, nem egy másik család másik házában fog játszódni, hanem kinn az utcán. Akkor akár az év mozija is lehet majd.



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Okt. 27, 2018 6:07 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 EmptyCsüt. Nov. 21, 2013 8:35 pm

R2-D2 írta:

A bűn éjszakája

A mozi atmoszférája, a ház egyébként bejött, mint ahogy a kültéri is a videókon. A finálé asztali jelenete meg plusz hab a tortán. Remélem, a második rész, amit terveznek, nem egy másik család másik házában fog játszódni, hanem kinn az utcán. Akkor akár az év mozija is lehet majd.

Ahogy olvastalak, akkor jutottam közelebb ahhoz, hogy miért is volt idén az egyik legkellemetlenebb filmes élményem a Purge a jobb sorsra érdemes alapötlet és az Ethan Hawke - Lena Headey páros ellenére is.

Pont azért, amit te is írsz, hogy az Irtás nem fontos, csak a házban történtek. Ott meg egy gyatra picsahorror zajlik, ami alig jobb, mint a Hívatlanok, és az egész Irtásosdi csak ennek "megalapozására" került be a filmbe. És még ennél is rosszabb, hogy igazából a lehetőséget sem adta meg a film, hogy filózzak a mögöttes tartalmon, ugyanis egyetlen olyan okot nem mutatnak be, nem vetnek fel, ami egyáltalán igazolhatóvá tenné a Irtással lehetővé vált gyilkosság- és pusztítássorozatot.

Spoiler:


És ha már Lena Headey... Hogy állsz a Tükör/Szilánkkal?

.
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 13 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 1.0
Vissza az elejére 
13 / 67 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 40 ... 67  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» Niwrok írásai 2.0
» Niwrok írásai 1.0

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: