Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 3.0

Go down 
+7
Gyulus
Dylan83
andrew1975
téglagyári megálló
mesterjani
Mr. White
Weide
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 44 ... 66  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Szuperexpressz   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyHétf. Dec. 25, 2017 7:50 pm

.
R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 U4yoolp




Szuperexpressz





Több olyan mozi is él emlékeimben, ami anno a nyolcvanas években óriási hatással volt rám, így nagy örömmel repülök rá, ha valahol fel-fel bukkan közülük valamelyik a neten. A nyolcvanas évek "nagy" japán filmjei közül legutóbb a Szuperexpresszbe futottam bele a nettékában - és a magyar felirat hiánya ellenére szépen, két nap alatt meg is néztem... s hogy miért két nap? Nos, mert meglepő módon az eredeti, 155 perces japán verzióhoz volt szerencsém, s csak most, kis utánajárással derült ki, anno, akkor, mennyire is szanaszét vágták a filmet világszerte. Az indavideon elérhető, hazánkban 1982-ben bemutatott változat is csak 98 perces, de nem jártak jobban az angol, francia, sőt az amerikai piacok sem. Annyi időm nem volt, hogy tételesen össze is hasonlítsam a két vágást, úgyhogy csak arra tudok hagyatkozni, amit erről olvastam: a „gonosz merénylők” komplett háttértörténet és az esetleges politikai vonatkozásokat kivágták belőle…

A Szuperexpresszről (angol címe The BulletTrain) első blikkre annyit kell tudni, hogy 1975-ben készült, hozzánk akkori jó szokás szerint 7 évvel később jutott el, s hogy bármennyire is elfelejtettek erre hivatkozni, ez a mozi lehetett az 1994-es Féktelenül alapja. Pontosabban: a Féktelenül írói miden bizonnyal láthatták ezt, s ha a mai modern trendeknek megfelelően értelmezzük a két filmet, a Speed kvázi tekinthető a The Bullet Train remake-jének is… már ha csupán  a teljesen azonos alapötlet miatt egyáltalán összevethető, viszonyítható egymáshoz két történet, amikben a mozgó jármű bizonyos sebesség alá csökkenve levegőbe repül. A kettő közötti 20 év ugyanakkor rengeteg mindent meghatároz, utóbbi természetesen sokkal jobb technikával, sokkal inkább hollywoodi módon képes izgalmat és katarzist generálni – viszont azt gondolom, utóbbi nem létezne előbbi nélkül, s hogy előbbi jobban reagált a világ (Japán) akkori rezdüléseire. S hogy mire gondolok? 1964-ben, a tokiói olimpiára időzítve adták át azt a Tokido Sinkanszen vasútvonalat Japánban, a világ első nagysebességű vasúti vonalát, ami filmünkben szerepet kap, s ami akkor talán hivatott volt a szigetország technikai fejlettségét demonstrálni, s ami egyúttal elindította a nagysebességű közlekedés világméretű fellendülését, valamint új lendületet adott a vasúti iparnak. Hát persze, hogy mint olyan, egy jó író számára kiváló alapot nyújt egy feszült thrillerhez, amiben a japánok akkori szimbólumát éri fenyegetés, s amiben hősök nélkül, a szorgos, lelkes, becsületes dolgozók oldják meg a lehetetlennek tűnő helyzetet.

A Sinkanszen kifejezés egyébként szigorúan véve csak a vasúti vonalat jelöli, a rajta közlekedő vonatok neve Super Express – meglepő módon ezúttal a magyar cím jobb, mint az eredeti. Filmünkben a kissé bumfordi orrú, ún. 0-s sorozatú, első generációs szerelvényre helyez bombát egy kis csoport, ami akkor lép működésbe, ha az amúgy 210-al száguldó szerelvény sebessége 80 km/óra alá csökken. A vasúttársaság válságstábja rögtön kalkulál, hogy minél több idejük legyen megoldani a helyzetet, így a 109-es járatot utasítják, hogy vegye vissza 100-ra a sebességet - így lesz kb. 8 órájuk a bomba hatástalanítására, míg a szerelvény kénytelen lesz megállni (hisz ne felejtsük el, ez egy sziget, ráadásul a vonal is véges), illetve lesz 8 órájuk elkapni a tetteseket. Ez az alaphelyzet, innen indítunk, s már rögtön az elején – talán az amerikai sablonoktól kissé eltérő módon – meg is ismerhetjük az elkövetőket: a korábbi mérnök Okitát (Ken Takakura, ld. még Fekete eső) és segítőit, Kogát (Kei Yamamoto) és Hiroshit (Akira Oda). A mozi nagy mértékben fókuszál egyébként a bűnözők motivációira, múltjára, a hosszabb változat pont attól lesz igazán értékes – ámde kétségkívül kicsit lassabb  – hogy az ember majdnem kényelmetlenül érzi magát a remek háttérrajzok miatt, miközben szurkol Okitáéknak a sikerükért. Mert ők nem gyilkosok, csupán váltságdíjat szeretnének – s annak is jó oka van, miért pont így és ennyit… már-már Robin Hoodi beütéssel.

A bűnözők – nevezzük őket az egyszerűség kedvéért így – tehát nem unszimpatikus emberek, fel is hívják a vasúttársaságot, ami egy rövid, ámde hatásos demonstráció után hajlandó is fizetni… a baj csak az, hogy rendőrség is színre lép, a rendőrségnek meg az a dolga, hogy elkapja a rosszfiúkat. A jófiúk oldalán kapásból két (de a 109-esel együtt három) szálat is kapunk, s valahol mindegyiknek más, de jól érthető motivációja van: a vasúttársaság ügyeletes „tisztjének”, Kuramochinak (Ken Utsui) az, hogy hatástalanítsa a bombát és megmentse az 1500 utas életét, a rendőrségnek már említett elkapás, míg a mozdony személyzetének, a mozdonyvezető Aokival az élen (Sonny Chiba) meg az, hogy valahogy uralja az egyre inkább kitörni készülő pánikot. A Szuperexpressz a négy történeti szál váltakozásával, egymásra hatásával, érdekek, események keresztezésével éri el azt a nem mindennapi bravúrját, hogy 42 évvel később, két és fél óra játékidő ellenére egy kifejezetten izgalmas és feszült élményt képes biztosítani. A vonat, mint helyszín talán nem is annyira fontos, mint azt a cím sugallaná, de persze a szembe jövő szerelvény (ld. még Száguldó bosszú), vagy az átpakolás egy másik szuperexpresszről a közelgő szemaforral remek és feszült jelenetsor… akkor is az, ha anno nagyon sokan túl amerikainak tartották.

Thrillerként meglehetősen nagy szerepet kap Okitáék elkapása, a pénz átadása, az egész nyomozás… és megmondom őszintén, nagyon kellemes meglepetésként ért ennek a szálnak az összetettsége, kidolgozottsága. Nem is emlékeztem rá, milyen jól felépítettek karakterei, mennyire izgalmas is tud lenni az autós/motoros üldözés, vagy mennyire is jó és hiteles a táska megszerzése. Az egész krimi vonal kifejezetten emlékezetes, ha meg ehhez hozzáveszem, hogy ebben a verzióban tényleg volt idő mindenre – a bűnözők majdnem bocsánatot kérnek azért, hogy nekik robbantaniuk kell – egy különleges élményt kapunk. Tetszett, ahogy birkóztak még az egy oldalon álló felek is, tetszett, ahogy – bár meglehetősen teátrális módon, de erről kicsit később – a vonaton kialakuló feszültséget, kétségbeesést, pánikot bemutatták, tetszett, ahogy Okita, mint a legfőbb antagonista a filmben, mennyire ember tud maradni a végéig. Sajnáltam a veszteségeket, együtt aggódtam az utasok életéért – na jó, nem, mert ugye képtelenség a 24-et leszámítva, hogy egy bomba fel is robbanjon – és együtt éreztem Kuramotchival, aki a végén nem igazán értette, miért is használják még mindig nevét, arcát a tévében. Mindezek mellett pedig egy remek kis korrajz az akkori Japánról, amire akkor, a nyolcvanas években még csak tátott szájjal bámultam, ma már pedig értékelem a 70-es évek nosztalgiáját… és igen, ez egyébként egy fontos kulcsszó is. Aki követi írásaimat, az tudhatja, hogy hajlamos vagyok némi részrehajlásra is korábbi kedvenceim újraélésénél, ugyanakkor azt mindig is elismertem, hogy nem minden film öregedett jó az elmúlt 30-40 évben. Ez viszont igen, ezt minden negatívuma ellenére jó volt látni…

A legeslegjobban újfent maga a japánsága zavart. Eredeti nyelven nézve kínos, már-már röhejes volt az az artikulálás, amit a színészek dialógus címén előadtak… el nem hiszem, hogy a való életben is így kiabál mindenki mindenkivel. Mindezt pedig úgy, hogy nagyon sok jelenetben az arcizmuk sem rezdül… lehet, ez valami japán belső piacon értékelendő stílus, gesztus, de ennyi filmmel a hátam mögött néha inkább paródiának éreztem. A szinkronos magyar változatban mindez eltűnik – de mellé eltűnik a film egyharmada is. Aztán itt van még a technika kérdése: tudom, hogy nem lenne szabad, de képtelen vagyok 2017 végén elvonatkoztatni a technikai elvárásoktól egy filmnél, márpedig trükkileg, látványilag néha bizony rendesen alulteljesít a mozi. Néhány jelenetéről lerí, hogy terepasztalon vették föl, néhány vágás, trükk nem sikerült igazán. A párbeszédek meg végletekig egyszerűek, olyannyira, hogy még egy angolul középszinten értő ember is tök simán elboldogul a filmmel – ez nem egy Kártyavár, vagy egy Építész beszédje a Mátrixból. Mondjuk.. ezt akár még pozitívumnak is vehetem, ha már egyszer normális minőségű, feliratos/szinkronos változatról nem is álmodozhatunk.

Ha viszont azt veszem, hogy mindezek ellenére, 35 évvel első megtekintése, és 42 évvel készülte után totál jól éreztem magam rajta, nem csak nosztalgiából adok rá ennyit, hanem mert egy jó filmnek tartom még mindig. Nem gondolom, hogy most mindenki rohanni fog megnézni, de aki egy kis jó 70-es évekbeli hangulatú thrillerre vágyik és nem feltétlenül ragaszkodik Hollywoodhoz, bátran tegyen vele egy próbát. Frissebb a film, mint gondolnátok, ráadásul kicsit a Speed is más értelmet kap.




80%




.


A hozzászólást R2-D2 összesen 5 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Júl. 30, 2019 5:51 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyHétf. Dec. 25, 2017 10:01 pm

R2-D2 írta:

Szuperexpressz

Több olyan mozi is él emlékeimben, ami anno a nyolcvanas években óriási hatással volt rám, így nagy örömmel repülök rá, ha valahol fel-fel bukkan közülük valamelyik a neten. A nyolcvanas évek "nagy" japán filmjei közül legutóbb a Szuperexpresszbe futottam bele a nettékában - és a magyar felirat hiánya ellenére szépen, két nap alatt meg is néztem... s hogy miért két nap? Nos, mert meglepő módon az eredeti, 155 perces japán verzióhoz volt szerencsém, s csak most, kis utánajárással derült ki, anno, akkor, mennyire is szanaszét vágták a filmet világszerte. Az indavideon elérhető, hazánkban 1982-ben bemutatott változat is csak 98 perces, de nem jártak jobban az angol, francia, sőt az amerikai piacok sem. Annyi időm nem volt, hogy tételesen össze is hasonlítsam a két vágást, úgyhogy csak arra tudok hagyatkozni, amit erről olvastam: a „gonosz merénylők” komplett háttértörténet és az esetleges politikai vonatkozásokat kivágták belőle…

Ha viszont azt veszem, hogy mindezek ellenére, 35 évvel első megtekintése, és 42 évvel készülte után totál jól éreztem magam rajta, nem csak nosztalgiából adok rá ennyit, hanem mert egy jó filmnek tartom még mindig. Nem gondolom, hogy most mindenki rohanni fog megnézni, de aki egy kis jó 70-es évekbeli hangulatú thrillerre vágyik és nem feltétlenül ragaszkodik Hollywoodhoz, bátran tegyen vele egy próbát. Frissebb a film, mint gondolnátok, ráadásul kicsit a Speed is más értelmet kap.

80%


A sok "koppintós" meg csalódást keltő újkori vacak után te is valami kipróbált régire vágytál  Smile ?

Még van egy-két film a fejemben a mostanában látottak közül, amikből kevés volt még csak "jó" is, úgyhogy én is nemrég vettem elő egy újranézést, ami ugyan nem ilyen antik, de majdnem egy évtizede várta, hogy újranézzem  Smile .

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyHétf. Dec. 25, 2017 10:16 pm

Niwrok írta:


A sok "koppintós" meg csalódást keltő újkori vacak után te is valami kipróbált régire vágytál  Smile ?


Igen, bár ez most annyira nem volt szándékosan "régire vágyás". Smile

Az igazság, hogy rátaláltam már egy ideje, csak kellett hozzá hangulat meg idő, hogy egy ilyen hosszú mozit, eredeti japán nyelven, angol felirattal megnézzek - de nem bántam meg, hogy megvártam a "kellő pillanat"- ot...

Már csak a Földrengés Tokióban-ba kellene "valahol" belefutnom... scratch
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Egyenesen át / Flatliners   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyKedd Dec. 26, 2017 2:56 pm

R2-D2 írta:
Niwrok írta:

Egyenesen át (2017)

Ha erről egy filmet csinálnának, egészen érdekes lenne: beraksz egy jó drámát, és húsz év technológiai fejlődésének segítségével a másik végén kijön egy közepesen szar horror.
Egyszer már megígértem, hogy újranézem... most egy lépéssel közelebb "löktél" ehhez  Wink .

.

Azt komolyan várom... bár nem lesz olyan, mint 27 évvel ezelőtt volt (ld még A jófiú), meg mindaz a személyes kötődés, szeretet biztos hiányozni fog, ami nálam megvolt, de remélem, hogy találsz benne kapaszkodót...


Ez volt a film, ami felhívta rá ismét a figyelmem, de természetesen nem a lelketlen remake-et néztem meg, hanem az eredetit újra Smile . Merthogy ezt már ugye legalább láttam a 90-es évekből, de sok érzésem vagy gondolatom nem maradt meg vele kapcsolatban, így az akkori és a mostani élmény összehasonlítása helyett az volt a kérdés, hogy felnőtt fejjel hogyan hat rám mindaz, amit az Egyenesen át ad... persze azon a közhelyen kívül, hogy a fiatalok a halállal extrémsportolnak.

Azt rövidre is zárnám, hogy a rendezése nekem nem jött be, túl retró, túl Schumacher. A színészek viszont most is jók voltak, még ha nekem inkább Julia Robertshez is húz a szívem a négy közül (Tóth Enikővel párban különösen), és még utána is Kevin Bacon jönne a listán  Smile ... Nem csak alakításban jött ez ki, de drámában is az ő jeleneteik voltak jobban kidolgozva, mélyebben megírva, Nelsonnál például jobban megérintett, amikor a kutyáját láttam, mint amikor a kapucnis gyerek jött negyedszer összeverni. Merthogy a bűntudatot és a motivációkat viszont szépen összehozták, az mindenképpen nagy pozitívuma a filmnek (ezért is furcsa, hogy hiába tér el jelentősen hangulatában a régi és az új, mindkettőt ugyanaz a Peter Filardi írta, aki ezeken kívül nem is csinált nagyon mást), nem csak azt értve ez alatt, hogy miért mennek bele ebbe az orosz rulettbe, miért versenyeznek egymással érte, de azt is, hogy amit "elhoznak" onnan magukkal, attól hogyan és miért akarnak megszabadulni. Becsvágy, empátia, félelem, dac és lelkiismeret-furdalás tényleg ritkán talál ilyen szépen egymásra.

8/10
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyKedd Dec. 26, 2017 4:58 pm

Niwrok írta:

Egyenesen át (2017)

... természetesen nem a lelketlen remake-et néztem meg, hanem az eredetit újra   Smile . Merthogy ezt már ugye legalább láttam a 90-es évekből, de sok érzésem vagy gondolatom nem maradt meg vele kapcsolatban, így az akkori és a mostani élmény összehasonlítása helyett az volt a kérdés, hogy felnőtt fejjel hogyan hat rám mindaz, amit az Egyenesen át ad... persze azon a közhelyen kívül, hogy a fiatalok a halállal extrémsportolnak.

Azt rövidre is zárnám, hogy a rendezése nekem nem jött be, túl retró, túl Schumacher. A színészek viszont most is jók voltak, még ha nekem inkább Julia Robertshez is húz a szívem a négy közül (Tóth Enikővel párban különösen), és még utána is Kevin Bacon jönne a listán  Smile ... Nem csak alakításban jött ez ki, de drámában is az ő jeleneteik voltak jobban kidolgozva, mélyebben megírva, Nelsonnál például jobban megérintett, amikor a kutyáját láttam, mint amikor a kapucnis gyerek jött negyedszer összeverni. Merthogy a bűntudatot és a motivációkat viszont szépen összehozták, az mindenképpen nagy pozitívuma a filmnek (ezért is furcsa, hogy hiába tér el jelentősen hangulatában a régi és az új, mindkettőt ugyanaz a Peter Filardi írta, aki ezeken kívül nem is csinált nagyon mást), nem csak azt értve ez alatt, hogy miért mennek bele ebbe az orosz rulettbe, miért versenyeznek egymással érte, de azt is, hogy amit "elhoznak" onnan magukkal, attól hogyan és miért akarnak megszabadulni. Becsvágy, empátia, félelem, dac és lelkiismeret-furdalás tényleg ritkán talál ilyen szépen egymásra.

8/10
.

yeah yeah yeah yeah

De jó! Örülök, hogy újranézted és örülök, hogy tetszett. Kb. erre is számítottam tőled, teljesen reális és jogos a pontszámod - vélhetően, ha nem kötődnék hozzá (és az egész korszakhoz) ennyire, magam sem adnék rá ennyi idősen többet. Úgyhogy maxi meg vagyok elégedve. egyetért

A színészekről annyit, hogy az ugye alap, hogy mindig is Kevin Bacon volt ebben a filmben a No1 számomra, Kiefer "csak" a 24-el tudta magát igazán szívembe lopni. Úgyhogy, ez is teljesen rendben van részedről... tessék megnézni az összes 24-et és más lesz a sorrend! Laughing Wink


.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Jumanji: Vár a dzsungel   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptySzer. Dec. 27, 2017 12:06 pm

.
R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 H1HA3RF





Jumanji: Vár a dzsungel





Nem tudom, van-e olyan, aki ne hallott volna még a Jumanjiról, az 1995-ben készült családi kalandvígjátékról, Joe Johnston rendező egyik legjobb alkotásáról: a Robin Williams főszereplésével készült mozi mai szemmel nézve is egy eszméletlenül szórakoztató darab (amiben nem kicsi érdeme van magának a főszereplőnek), egy igazi családi film, a maga vicces, izgalmas, ötletes, látványos jeleneteivel. S ha már a legutóbbi bejegyzésemben pont a filmek öregedéséről beszéltem, azt kell mondjam, a Jumanji filmként, történetként semmit nem öregedett, egyedül a technikai megvalósításai azok, amik – főleg HD minőségben – kívánnivalót hagynak maguk után. Az új mozi előtti éjjel úgy gondoltam, kicsit bele-belenézek a régibe, hogy ráhangolódjak a folytatására – aztán az lett a vége, hogy szépen a TV előtt ragadtam…

Ugye… van ez a társasjáték, a Jumanji. Hogy mi az eredete, honnan származik, ki készítette és ki játszott vele először, azt nem tudjuk (jó kis spin-off/prequel anyag), de ha mondjuk, azt gondoljuk az egészről, hogy valami démoni eredetű és az talán ősidők óta létezik, akkor könnyebb lesz majd elfogadni az új filmben is az átalakulását. Szóval, az immár kétrészes történetünk szerint ugye először 1869-ben ásták el, vélhetően az akkor már pórul járt játékosok. Aztán 100 évvel később a kis Alan Parrish mindössze egy véletlen dobás után eltűnik a föld színéről, beszívja őt a játék, ami játékot majd 26 év múlva Peter és Judy játszik végig - ebből áll az első rész sztorija. Amíg a játékosok nem érnek célba, minden dobásnál a dzsungel egy szeglete költözik Brantford városkába, egyre komolyabb (és viccesebb) következményekkel. A játékot azonban végig kell játszani, hisz a használati útmutató szerint amikor valaki a célba ér – már ha túléli – minden visszaáll eredeti állapotába: az időközben keletkezett károk miatt túl sok lehetőség meg úgy sincs. Óriási erénye a filmnek, hogy egyszerre bájos, humoros és izgalmas, néha már-már félelmetes, valahogy nagyon jó arányban keverték össze a különböző zsánereket… nekem hatásában, stílusában leginkább a Szörnyecskékre hasonlít, az volt hasonlóan szórakoztató. És ugye annak is volt második része…

Azon lehet ugyan megint mérgelődni, hogy egy újabb lezárt (ez speciel nem igaz, mert az első rész végén pont megtalálják a társast) sztorit porol le Hollywood, hogy megint csak egy újabb folytatást volt képes kiizzadni magából, s tulajdonképp nem is nagyon tudok ezzel vitába szállni. Jómagam is tartottam tőle, milyen is lesz ez az egész, az előzetesek alapján egy Utazás a rejtélyes szigetre-Indiana Jones-Jurassic park koppintásnak tűnt, túl sok eredeti ötlet nélkül, de valami azt súgta, hogy ha sikerül az eredeti Jumanjiból annak szellemiségét átemelni, akkor csak nem lehet olyan rossz. A végeredmény aztán az, hogy nem is lett: máshogyan, más súlypontokkal, totál mai korra írva, de ugyanúgy remek kikapcsolódás, ez is igazán poénos, izgalmas, látványos családi kalandfilm – amiben megkockáztatom, Robin Williams karakterének méltó örököse lett Dwayne Johnson is… bármennyire is szentségtörésnek hangzik ez. Első érzésre ugyan a régebbi film jobbnak tűnik, valahogy közelebb áll az emberhez a városba betörő csorda, mint a csorda közé zuhanó avatárok – de aztán az ember visszagondol a kellemes percekre és azt mondhatja, hogy ez a különbség tényleg csak egy parányi.

A legnagyobb kérdés persze az, hogyan lesz a fa társasjátékból videojáték – és szereplőink hogyan kerülnek bele a játékba. Az van, hogy a tengerpartról összeszedett játékkal igazából az aktuális, retro videojátékot nyomó tini 1996-ban már nem akar játszani, ezért félredobja – a játék meg démoni erejét kihasználva átalakul egy kornak megfelelő adatkártyává. Jön a szokásos dob, az Alex nevű fiú meg kíváncsiságból csak beleteszi a konzolba… és ugyanúgy eltűnik, beszívja a játék, mint anno a kis Alan Parrisht. Remek kapcsolódási pont, s az igaz, hogy első blikkre némi utánérzése van a nézőnek, hogy megint ugyanazt fogja kapni – de aztán hamar gondoskodik róla a mozi, hogy ne így legyen. 20 ével később négy gimis tini sorsába kapcsolódunk be – volt vád a filmmel kapcsolatban, hogy túlságosan is közhelyes sztereotípiákat használ, de nekem rohadtul bejött a négy karakter által képviselt típus. Pláne úgy, hogy az írók olyan dolgokat bele tettek velük kapcsolatban, mint Martha vitája a tesitanárnővel a tesióra szükségességéről, vagy Bethany telefon és instagramm függősége. Spencer „kockasága” még talán a legkevésbé túltolt dolog, Frigo viszont, mint nagy darab, rossz tanuló jó sportoló feka srác megint csak telitalálat.

Nem titok – az előzetesek erre építenek – ők négyen lesznek azok, akik majd megtalálják a 96-ban félredobott játékkonzolt, választanak maguknak avatárt… és cseppennek (na jó, zuhannak) bele a játékba: egészen pontosan magába Jumanjiba, a dzsungelbe. Ahol ugye Alan Parrish is volt 26 évig (egészen szívszorító és kiváló a megemlékezés van róla és így Robin Williamsról)… Az sem titok, hogy némi félreértés miatt az avatárválasztásnál nemcsere is történik, így nem elég, hogy a korábban homlokegyenest más karakterű személyiségek kénytelenek alkalmazkodni jelenlegi fizimiskájukhoz és képességeikhez, hanem egy férfitestbe záródott női figurát is lehet, kell kezelni. Az írók meg, ha már ilyen szépen feldobták maguknak a magas labdát, szépen le is ütik annak minden pattanását: a Jumanji - Vár a dzsungel legtöbb, legjobb poénja mind ezekből a fura karaktercserékből, avatárokból származik. Qrva jó poénok, vicces élethelyzetek – külön dicséret, hogy még a nemiséggel kapcsolatos gondolatok is tök jól befogadhatóak a fiatalabb korosztály számára is. Annyira nem ártatlan és kedves ez a mozi, mint mondjuk elődje volt, de hát ott 8-10 éves gyerekek voltak a főszereplők, itt meg felnőtt testbe záródott kamaszok, azok gondolataival.

Ha eltekintünk a jogosan elvárt és kötelező akciójelenetektől, a látványos üldözésektől, a robogó állatcsordától, a Jumanji 2 legfontosabb üzenete valahol mégiscsak az lett, hogy minden karakter az avatárja által kapott képességét majd használja a való életben is. Tételesen végig lehetne menni mindegykőjükön, kit miért és hogyan változtatott meg a játék, de a leginkább azzal tudom érzékeltetni, amit a hülyepicsa Bethany mondott a film kétharmadánál: „Amióta nincs telefonom, képes vagyok önálló gondolatokra is.” Remek kis mögöttes tartalom egy amúgy teljesen szórakoztatásra készített moziban, lehet, nem is tűnk fel minden mindenkinek így fel, de én a telefon- és kitárulkozó közösségi média ellenességemmel rögtön ráharaptam a témára. Úgy, hogy közben azért egyáltalán nem unatkoztam, mert hol a szédítő akció ragadott magával, hol pedig a figurák buddy moviekban megismert egymás közötti poénkodása késztetett hangos nevetésre. Nagyon jó ritmusa és hangulata volt az egésznek, remek színészekkel, akik nagyon jó és jól megírt karaktereket. Vérbeli blockbuster az egész, igazi színes, szagos mozi… amit minden hibájával együtt is élveztem. Jobban, mint a… eh, hagyjuk.

S ha már hibák: ha annak vehető, akkor talán a legfurább az egészben, hogy ez nem az a Jumanji, ami volt 22 éve. Volt valami báj a korai moziban, annak minden bénaságával, ez csak nyomokban tartalmazza mindazt: teljesen más stílusú és jellegű a humora, kevésbé burleszkes és esetlen, sokkal inkább karakter és dialóg központú. Az a kedves mese felnőtt, más korosztálynak és máshogy szól. Aztán az is igaz, hogy hiába vagyunk magában a Jumanjiban, valahogy jobban jött ki, mikor Jumanji jött hozzánk, annak a fizikai valójában is volt tétje. Itt, a három élettel – még ha néha kifejezetten vicces és ötletes is a halál – tulajdonképp kicsit elvették az események súlyát… no persze, fel lehet tenni a kérdést, mi van akkor, ha a játékban harmadszor is meghalsz. Az írók nem vették a bátorságot (vagy az alaposságot) ahhoz, hogy erre kitérjenek, mint ahogy arra is kíváncsi lettem volna, mi értelme is volt a zöld kő birtoklásának. De aztán ez utóbbival úgy voltam, hogy ez csak egy játék, amiben értelmetlen küldetésen kell helyt állni a főhőseinknek… nem foglalkoztam vele tovább. Azzal talán inkább, hogy a mozi icipicit (talán egy negyed órát) hosszabb a kelleténél, a közepén túl sok az alibi beszélgetés meg séta az amúgy extra gyönyörű környezetben/díszletben/CGI-ben. Meg hát ugye a motoros jelenettel a fináléban... nos, igaz, hogy vannak ilyen hill climb versenyek, de talán ez kicsit sok volt, még egy videojátékban is.

Az idei év utolsó mozija ezek ellenére/mellett egy  nagyon pozitív élmény volt, fura koncepciója ellenére tényleg méltó utódja a Jumanjinak. Más, komolyabb, aktuálisabb… de hát 2017-et írunk, nem?




80%




Ui: Még egy apróság, ami a főcím zenéje alatt jutott eszembe: mekkora poén lett volna már, ha a srác nem Metallica pólót visel, hanem mondjuk Guns’n’ Roses pólót, esetleg Welcome to the Jungle logósat???  metal   Laughing



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Júl. 30, 2019 6:07 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptySzer. Dec. 27, 2017 9:09 pm

R2-D2 írta:

Jumanji: Vár a dzsungel

Nem titok – az előzetesek erre építenek – ők négyen lesznek azok, akik majd megtalálják a 96-ban félredobott játékkonzolt, választanak maguknak avatárt… és cseppennek (na jó, zuhannak) bele a játékba: egészen pontosan magába Jumanjiba, a dzsungelbe. Ahol ugye Alan Parrish is volt 26 évig (egészen szívszorító és kiváló a megemlékezés van róla és így Robin Williamsról)… Az sem titok, hogy némi félreértés miatt az avatárválasztásnál nemcsere is történik, így nem elég, hogy a korábban homlokegyenest más karakterű személyiségek kénytelenek alkalmazkodni jelenlegi fizimiskájukhoz és képességeikhez, hanem egy férfitestbe záródott női figurát is lehet, kell kezelni. Az írók meg, ha már ilyen szépen feldobták maguknak a magas labdát, szépen le is ütik annak minden pattanását: a Jumanji - Vár a dzsungel legtöbb, legjobb poénja mind ezekből a fura karaktercserékből, avatárokból származik. Qrva jó poénok, vicces élethelyzetek – külön dicséret, hogy még a nemiséggel kapcsolatos gondolatok is tök jól befogadhatóak a fiatalabb korosztály számára is. Annyira nem ártatlan és kedves ez a mozi, mint mondjuk elődje volt, de hát ott 8-10 éves gyerekek voltak a főszereplők, itt meg felnőtt testbe záródott kamaszok, azok gondolataival.

Az idei év utolsó mozija ezek ellenére/mellett egy nagyon pozitív élmény volt, fura koncepciója ellenére tényleg méltó utódja a Jumanjinak. Más, komolyabb, aktuálisabb… de hát 2017-et írunk, nem?

80%


Bármennyiszer is láttam az elsőt, akárhogy is ottragadok a tévé előtt, ha ez megy, az előzetest látva nem lett sok kedvem megnézni, eddig ki is maradt. Abból a pár percből nekem kínosan nevetségesnek jött le, amiből a megszokott kalandos-feladványos rész teljesen hiányzik, csak akció van, meg helikopter meg menekülés a vadállatok meg a vademberek elől. Külön taszított a színészválasztás, és nem The Rockra gondolok, még csak nem is Kevin Hartra (de, rá azért kicsit), hanem Rhys Darbyra (Nigel)... az a fickó nekem annyira debil bármiben, hogy érzem a fájdalmat, ahogy kiszívja belőlem az IQ-t, amikor csak látom.

Neked elhiszem, hogy ez több meg jobb... Majd meglátom, hogy meglátom-e...

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptySzer. Dec. 27, 2017 9:12 pm

Niwrok írta:

Jumanji: Vár a dzsungel

Neked elhiszem, hogy ez több meg jobb... Majd meglátom, hogy meglátom-e...

.

Azért csak nézd meg.... ha nem is moziban, majd máshol. Wink
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Hét nővér   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyCsüt. Dec. 28, 2017 8:05 pm

.
R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 CDwSL0D





Hét nővér





Már meg sem lepődöm azon, hogy megint milyen írásokba futok bele a neten e film kapcsán… elég beírni a keresőbe a film címét, s sorra jönnek a „mérvadó” oldalak írásai erről a „középszerű B- filmről”. Most valószínűleg ismét csak velem van a baj, de szerintem egyáltalán nem igaz semmi azokból, amiket a trendi kritikákban olvastam: számomra ez az év egyik legjobb mozija, ha B film, akkor B film, leszarom – nem az első és nem is az utolsó olyan mozi, amit a „szakma” és az önjelölt megmondóemberek annak titulálnak, és nekem bejön. Nagyon bejön. Végre van egy mozi, aminek van egy zseniális alapötlete, aminek van jól átgondolt és kiválóan felépített forgatókönyve, amiben minden dráma működik, aminek csavarjai nem csak azért vannak, mert valaki hasára csapott – minden meglepetése kódolva van benn, de csak akkor gondolsz rá, hogy mi lenne, ha így lenne, mielőtt közvetlenül megtörténik. Iszonyat tetszett ez a disztópia, ami tulajdonképp a legutóbb látott borzalmas A szolgálólány meséjének kifordított változata, ami tulajdonképp egy sci-fi, de tekintve, hogy pár évtized múlva játszódik, teljesen a földön képes járni. Szerencsére nincsenek túljátszott, agyatlan, eszement, hiteltelen akciók, nagyjából minden üldözés, verekedés megmarad a realitás határain belül, és maga a díszlet, környezet sincs túltolva. És akkor még nem is beszéltem ugye Noomi Rapaceről, aki játssza a 7 nővért – úgy, hogy egy percre nem kérdőjelezhető meg, hogy nincs hétszer egyidőben a képernyőn.

2043-ra (jelzem az egyik kritikusnak, hogy meglehetősen felületesen nézhette a mozit, ha nem tudja az évszámokat) az emberiség válaszút elé került: a kezdeti víz és élelemhiányra adott génmódosításos termelés következtében megszaporodtak az ikerszülések. Nem ritka a hármas, négyes, ötös, hatos ikerszülés sem – ez viszont azzal jár, hogy míg korábban azért volt szarban a bolygó, hogy kevés élelmiszer volt, most meg túl sok éhes száj lett hirtelen. Cayman szenátor (Glenn Close) a családszabályozás bevezetésében látja a megoldást, a pár évvel ez előttig Kínában élő módszer alapján itt is egy családban csak egy gyerek lehet – viszont itt drasztikusan elveszik az anyától a megszületett gyerekeket. Ha tehetik, már rögtön szülés után, ha meg valaki a titokban működő klinikákon hozza világra gyerekeit, és utána próbálja felnevelni őket, akkor valószínűleg belefut az egyre nagyobb szigorral alkalmazott ellenőrzésekbe. Az így megtalált, jogtalanul „élő” gyereket akkor már nagyobb korukban szakítják el testvérüktől - egy jobb élet reményében hibernálják őket, azzal az ígérettel, hogy felébresztik majd a kis kölköket, ha élhetőbb lesz a Föld. Ez persze nem kevés kegyetlenséggel jár, hisz ki örülne neki, ha elszakítanák gyerekétől, viszont valahol a maga kegyetlenségében megvan a szomorú ésszerűsége (ahogy egyébként a Szolgálólányban is megvolt) is – a probléma mindkét esetben a módszer. Ilyet ugyanis nem igazán lehet tenni egy szabad világban, ezért a kormány(ok?) egy fegyveres testületen keresztül hajtja végre az akciókat és az ellenőrzéseket.

Ez a film felütése, kb. első három perce, amiben felvázolják a helyzetet – s megmondom őszintén, ezt én zseniálisnak tartom. Egyszerre van benn az emberiség minden jelenlegi és rövidtávú problémája – a Hét nővér szerint a megoldás viszont nem új bolygó kolonizálása, hanem a népesség szabályozása. Na de mit tegyen a jóember, ha hetes ikrei születnek… mondjuk egy magánklinikán… ahol a kormány nem tud róla (egyelőre)? Mit tegyen a nagypapa (William Dafoe), akinek lánya belehalt a szülésbe és ő kapta ajándékba a hét egypetéjű ikerlányt? Válasszon ki egyet és a többit adja le a Hivatalnak? De melyiket? S ha így tenne, nem pont lánya akaratával szemben cselekedne, aki maga ment titkos klinikára, hogy ne kelljen ezt tennie? No, kedves néző, te mit tennél? Mr. Settman úgy dönt, hogy hazaviszi a kicsiket és egy zseniális koncepció alapján felneveli a lányokat – hogy ez milyen következményekkel és lemondással jár, abba szerintem ő sem gondolt bele… de hogy a lányok nem, az biztos. A néző fejében megfordulhat az is, hogy nem lenne-e jobb és kényelmesebb mindenki számára, ha hat lány álomba merülne és később lehetősége lenne saját életre… mr. Settman azonban máshogy dönt. Egy társasház felső emeletét átalakítja, hogy a hét lány elférjen benne, rejtőzködő helyet is csinál – de a legfontosabb maga a szabályrendszer, amit kitalál: a hét lány neve alapból a hét hét napja, így logikus, hogy minden nap az mehet ki a házból, akinek „névnapja” van. Már csak azért is, mert a kormány csuklópántokkal ellenőrzi a lakosságot, így nem szerencsés, ha egyszerre két Karen Settman futkos kinn a városban.

A szenzációs alaphelyzetre az írók egy nem kevésbé szenzációs „problémát” pakoltak, hisz órákat lehetne ezen az egészen gondolkodni: hogyan tudnak a helyzethez alkalmazkodni maguk a lányok, menyire is fontos, hogy minden napjuk minden percéről részletesen beszámoljanak a másiknak, hisz a következő nap egy másik lány lép ugyanabba karakterbe. Millió apró zseniális ötlet színesíti a filmet, mennyire is fontos a szabályok betartása (a kislánykori gördeszkás eset következményeinél lehidaltam), mennyire is nem mindegy, hogy mondjuk elmondjam, előző nap épp seggrészegre ittam magam és belehánytam a virágágyásba – mert ha mondjuk a következő napi lánynál, aki elvileg ugye megint én vagyok, rákérdeznek, ne érje váratlanul a kérdés. Aztán ott van a személyiségi kérdés… én cseppet sem akadtam fönn azon, hogy minden lány más s más (ellentétben néhány kritikussal), szerintem teljesen normális, hogy egypetéjűségük ellenére mindben más személyiség lakozik. Jó, persze, a dramaturgia nagy úr, muszáj volt ennyire színessé tenni a csapatot, de szerintem ez inkább előnye a mozinak, mint hátránya. Ha mindenképp bele akarok kötni valamibe, akkor én inkább azt kérdezném, hogy sikerült a nagypapának teljes titokban tartani a gyerekeket, egyáltalán hogy boldogult egy nagypapa hét csöpp kislánnyal… mert nagyobb korban már érthető minden.

S ha már nagyobb kor. A történet igazi mivolta a lányok 30 éves korában, 2073-ban kezdődik: az addigi szigorú rend felborul, mikor Hétfő nem érkezik haza. Eddig soha nem volt még ilyen, a maradék hatnak pedig megoldást kell találni arra, hogy menjenek ki úgy, hogy már egyikük kinn van, hogy lehetne megkeresni testvérüket – hisz a napi beszámoló elmaradása hiányában Kedd hiába ered Hétfő nyomába, nem tudhatja, mit csinált utolsó napján. Itt jegyzem meg, hogy a mű eredeti címe talán már túlságosan is kifejező, egyértelműsíti, hogy hétfőn történik valami, a magyar cím totál spoilermentes – éri is az embert a sok-sok meglepetés film közben. Annyi nem titok az előzetesek alapján, hogy a Hivatal rájött a lányok titkára, így hajtóvadászat indul utánuk, a Hétnek pedig meg kell tudnia védeni magát (megint egy kiszólás: ha a fikázó írás írója odafigyelt volna arra, amit néz, halhatta volna, hogy nem hivatalos és nyilvános akció volt, hanem titokban tartott)… ami több-kevesebb sikerrel, jó néhány sérülés által sikerül is. És itt azt hiszem ennyi, én többet nem árulok el az egészről, mert ezt a filmet ennyi információval kell felfedezni – egészen jó és meglepő fordulatok és sablonmentes húzások színesítik a történetet. Néha icipicit Mátrixos, néha az új Emlékmást, néha a Különvéleményt idézi, de azt gondolom, mindegyik kiváló ajánló levél.

Noomi Rapace és az egész trükk halmaz, ahogy együtt szerepel hétszer a vásznon, szenzációs. A maga visszafogottságában nagyon jó a sci-fi része a mozinak, az apró kütyük talán már nincsenek is olyan messze a mi korunktól. A mellékszereplőkről túl sokat (se jót, se rosszat) nem tudok elmondani, Noomi mellett szinte nulla mindenki. A képi világ, a látvány, nagyon jó és életszagú hátteret ad az akciónak, ami akciókat én sem nem tartom őrültnek, sem B kategóriásnak. Végre nem az agyonajnározott John Wick-féle szarság, hanem nagyjából hihető rohanás és bunyó (qrva jó ötletekkel, mint pl. a visszaragasztott ujj), végre nem fogtam a fejem nézés közben, hogy ezt hogy élhette túl a főszereplő. Talán egyedül a kukás jelenetnél szisszentem fel, nem is azért, mert túlélték, hanem mert utána még kilométerek futnak. De ezek csupán apró bosszúságok a nagy egészben, ami nagy egész, átgondoltsága, összetettsége, megdöbbentő jelenetei – szinte lefagytam, mikor rájöttem néhány eseményre annak megtörténte előtt kb. két perccel – teljesen magával ragadtak. Amennyire mellőzve van ez a mozi, amennyire le van húzva (szokás szerint) mindenhol, ahhoz képest engem totál elvarázsolt, a két órás játékidő gyakorlatilag egy perce sem unalom, mindig van valami, amit élvezni lehet – vagy amin agyalni lehet.

Egy újabb remek mozi a sok középszer no meg a sok agyonhype-olt idiotizmus után.





85%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Júl. 30, 2019 6:22 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyCsüt. Dec. 28, 2017 8:46 pm

R2-D2 írta:
.
Hét nővér

Ez a film felütése, kb. első három perce, amiben felvázolják a helyzetet – s megmondom őszintén, ezt én zseniálisnak tartom. Egyszerre van benn az emberiség minden jelenlegi és rövidtávú problémája – a Hét nővér szerint a megoldás viszont nem új bolygó kolonizálása, hanem a népesség szabályozása.

A szenzációs alaphelyzetre az írók egy nem kevésbé szenzációs „problémát” pakoltak, hisz órákat lehetne ezen az egészen gondolkodni: hogyan tudnak a helyzethez alkalmazkodni maguk a lányok, menyire is fontos, hogy minden napjuk minden percéről részletesen beszámoljanak a másiknak, hisz a következő nap egy másik lány lép ugyanabba karakterbe.

Egy újabb remek mozi a sok középszer no meg a sok agyonhype-olt idiotizmus után.

85%


Már éppen kérdezni akartam, hogy nézted-e Smile .

Amikor itt ment, nagyon nem értem rá moziba menni, így kimaradt, és valahogy a képen levő háztetőn ugrabugra sem ragadta meg annyira a figyelmem, hogy ennek rendeljek alá mindent. Így már a leírásod alapján egy "kicsit" más a leányzók fekvése, úgyhogy pótolva lesz.

.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Jumanji: Vár a dzsungel   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyPént. Dec. 29, 2017 4:11 pm

R2-D2 írta:

Jumanji: Vár a dzsungel

Jómagam is tartottam tőle, milyen is lesz ez az egész, az előzetesek alapján egy Utazás a rejtélyes szigetre-Indiana Jones-Jurassic park koppintásnak tűnt, túl sok eredeti ötlet nélkül, de valami azt súgta, hogy ha sikerül az eredeti Jumanjiból annak szellemiségét átemelni, akkor csak nem lehet olyan rossz. A végeredmény aztán az, hogy nem is lett: máshogyan, más súlypontokkal, totál mai korra írva, de ugyanúgy remek kikapcsolódás, ez is igazán poénos, izgalmas, látványos családi kalandfilm – amiben megkockáztatom, Robin Williams karakterének méltó örököse lett Dwayne Johnson is… bármennyire is szentségtörésnek hangzik ez. Első érzésre ugyan a régebbi film jobbnak tűnik, valahogy közelebb áll az emberhez a városba betörő csorda, mint a csorda közé zuhanó avatárok – de aztán az ember visszagondol a kellemes percekre és azt mondhatja, hogy ez a különbség tényleg csak egy parányi.

Volt vád a filmmel kapcsolatban, hogy túlságosan is közhelyes sztereotípiákat használ, de nekem rohadtul bejött a négy karakter által képviselt típus. Pláne úgy, hogy az írók olyan dolgokat bele tettek velük kapcsolatban, mint Martha vitája a tesitanárnővel a tesióra szükségességéről, vagy Bethany telefon és instagramm függősége. Spencer „kockasága” még talán a legkevésbé túltolt dolog, Frigo viszont, mint nagy darab, rossz tanuló jó sportoló feka srác megint csak telitalálat. Az írók meg, ha már ilyen szépen feldobták maguknak a magas labdát, szépen le is ütik annak minden pattanását: a Jumanji - Vár a dzsungel legtöbb, legjobb poénja mind ezekből a fura karaktercserékből, avatárokból származik. Qrva jó poénok, vicces élethelyzetek – külön dicséret, hogy még a nemiséggel kapcsolatos gondolatok is tök jól befogadhatóak a fiatalabb korosztály számára is. Annyira nem ártatlan és kedves ez a mozi, mint mondjuk elődje volt, de hát ott 8-10 éves gyerekek voltak a főszereplők, itt meg felnőtt testbe záródott kamaszok, azok gondolataival. Úgy, hogy közben azért egyáltalán nem unatkoztam, mert hol a szédítő akció ragadott magával, hol pedig a figurák buddy moviekban megismert egymás közötti poénkodása késztetett hangos nevetésre. Nagyon jó ritmusa és hangulata volt az egésznek, remek színészekkel, akik nagyon jó és jól megírt karaktereket. Vérbeli blockbuster az egész, igazi színes, szagos mozi… amit minden hibájával együtt is élveztem. Jobban, mint a… eh, hagyjuk.

S ha már hibák: ha annak vehető, akkor talán a legfurább az egészben, hogy ez nem az a Jumanji, ami volt 22 éve. Itt, a három élettel – még ha néha kifejezetten vicces és ötletes is a halál – tulajdonképp kicsit elvették az események súlyát… no persze, fel lehet tenni a kérdést, mi van akkor, ha a játékban harmadszor is meghalsz. Az írók nem vették a bátorságot (vagy az alaposságot) ahhoz, hogy erre kitérjenek, mint ahogy arra is kíváncsi lettem volna, mi értelme is volt a zöld kő birtoklásának. De aztán ez utóbbival úgy voltam, hogy ez csak egy játék, amiben értelmetlen küldetésen kell helyt állni a főhőseinknek… nem foglalkoztam vele tovább. Azzal talán inkább, hogy a mozi icipicit (talán egy negyed órát) hosszabb a kelleténél, a közepén túl sok az alibi beszélgetés meg séta az amúgy extra gyönyörű környezetben/díszletben/CGI-ben.

80%


Nem volt ez több eredetileg scratch ? Mert már kerestem a magyarázatot arra a fél pontra Smile ...

Így a 80%-kal már simán egyetértek, pedig például a szereplőknél akadtak is bajaim, nagyjából azok, amiket eredetileg is gondoltam az előzetes alapján. Tudom, hogy a filmekben ilyen a sztereotip kocka de a valódi Spencer természetellenes bénázása idegesítő volt, Johnson alakjában is csak azért volt jobb, mert ő full picsogásra vette a figurát; a másik meg Kevin Hart Frigoja, aki túlságosan magát adta a valódi Frigo helyett, és szerepe sem nagyon volt azon kívül, hogy ő lett a "viccesen tahó, kullancs kis feka", és azt sem tette szimpatikussá, ahogy elvesztegetett egy életet. A másik 3+3 karakter remekül működött, akik között Jack Blacknek külön jól állt a 17 éves szőke picsa személyisége. Plusz az a kitétel, hogy a film túl hosszú, nálam is megáll, egyfelől azért, mert néhány poén erősen túl van nyújtva (a pisilős és a csajozós), másrészt egy-két küldetést még simán elbírt volna a két órás játékidő, mondjuk valami templomos-csapdást, ahol például meg lehet szerezni a falu kulcsait, hogy be lehessen jutni. De ha akarom, ez utóbbira magyarázat, hogy ez nem egy mai játék feldolgozása, hanem egy 20 évvel ezelőttié, bár a konzolos cuccok már akkor sem csak négy pályára korlátozódtak, és a célnak is elég volt az, hogy a játékosoknak meg kell szabadítani a völgy lakóit az őket terrorizáló őrült zsoldosoktól a kő visszajuttatásával Smile .

A többi nagyon tetszett, erről sem fogok elkapcsolni, ha meglátom a tévében. Kicsit lehettek volna változatosabbak a kalandok, hogy nem mindig csak valami állatcsorda vonuljon erre-arra, lehetett volna több a rejtélyes vers, de az akció és a kaland, a karakterek és a szövegeik, a látvány és a humor is szórakoztatóak voltak. Az életeknél sem hiányzott, hogy feszegessék a valódi halál kérdését, mert helyette éppen elég ötletes volt az is, ahogy bemutatták a koncepciójukat (a vízilónál), meg az is, ahogy később legtöbbször úgy vesztették azt el, hogy feláldozták magukat a többiekért. Ebben az esetben nekem éppen elég volt az a feszültség, hogy akár meg is halhattak volna, ha elfogy az életük.


8/10

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptySzomb. Dec. 30, 2017 1:22 am

Niwrok írta:

Jumanji: Vár a dzsungel

Nem volt ez több eredetileg  scratch ? Mert már kerestem a magyarázatot arra a fél pontra  Smile ...


Nem. Becsszó! Laughing

Idézet :


Így a 80%-kal már simán egyetértek, ... erről sem fogok elkapcsolni, ha meglátom a tévében. Kicsit lehettek volna változatosabbak a kalandok, hogy nem mindig csak valami állatcsorda vonuljon erre-arra, lehetett volna több a rejtélyes vers, de az akció és a kaland, a karakterek és a szövegeik, a látvány és a humor is szórakoztatóak voltak. Az életeknél sem hiányzott, hogy feszegessék a valódi halál kérdését, mert helyette éppen elég ötletes volt az is, ahogy bemutatták a koncepciójukat (a vízilónál), meg az is, ahogy később legtöbbször úgy vesztették azt el, hogy feláldozták magukat a többiekért. Ebben az esetben nekem éppen elég volt az a feszültség, hogy akár meg is halhattak volna, ha elfogy az életük.


8/10

.

Dance

Örülök, hogy neked is bejött, s hogy nagyjából ugyanúgy is láttuk. Tök kellemes meglepetés volt, ettől nem is vártam többet (még ennyit sem), úgyhogy elégedett vagyok vele.

Azt hiszem, ilyen egy igazán szórakoztató mozi. peace


.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyHétf. Jan. 01, 2018 3:51 pm

R2-D2 írta:

Star Trek - Mindenen túl

Ez egy jól sikerült 2016-os sci-fi akciófilm, sajnos tökéletesen illeszkedik az utóbbi évek filmjeinek sorába: a műfaj elkötelezett híveként viszont icipicit talán többre vágyom.


Nem jobb, mint az EPVII, de nem is rosszabb:

75%

.


Javítok: másodszori nézésre sokkal jobb, mint az EP VII... Sad

Közel 50 film várja a polcon az újranézést lemezről, szilveszter meg a nagy durrogattás közben ideálisnak tűnt egy jó kis hangos sci-fi akcióhoz... úgyhogy a nemrég a csehektől karácsonyra  beszerzett BD landolt a lejátszóban. A másfél éve látott mozi néhány jelenete bizony már megkopott, úgyhogy a főbb események, motivációkon kívül szinte újra sikerült felfedeznem a filmet...

A negatív dolgokat hagyjuk, azok kb ugyanúgy zavartak, mint elsőre, Justin Lin képtelen volt kikapcsolni saját magát és egy felesleges akciófilmmé silányította néha a Mindenen túlont. A Krall-féle fordulta továbbra sem "ül" nálam, totál légből kapott, ráadásul hogy az istenbe felejtheti el a kapitány, hova parkolt a hajójával. De aztán a többi... az megint nagyon tetszett. A pároka szedett csapat rohadt jó volt, tök jók voltak a szereplők közti dialógusok, viccek. Az amulett még mindig király. Yorktown egyszerűen zseniális (bár az jó kérdés, hogy az ismert űr határán hogyan lehet ekkora bázis, ekkora élettel), minden apró részlete csoda. Majdnemhogy azok a részek tetszettek a legjobban, ahol nem volt akció - mert végig az volt az volt az érzésem, hogy ezúttal mindenen túlmentek.

Megnézve az extrákat, kicsit enyhült a szigorom, jó volt nézni azt az alázatot és szeretetet, amit az alkotók/szereplők a franchise iránt éreznek. Jók voltak az elejtett utalások a korábbi filmekre és sorozatokra, nagyjából egyiket sem ismertem meg. Szívszorító volt a búcsú Nimoytól és Csekovtól, s ha most konkrétan nem mondják, mutatják meg, hogy mr. Zulu buzi, meg hogy miért is az, nekem fel sem tűnt volna. Tudom, anno volt róla szó, de akkor sem vettem észre, mint ahogy most sem... akkor sem zavart és most sem.

Jó kis kalandfilm ez, színes-szagos-látványos, beleillik a mai trendbe. De sajnos ennyi.

Marad a 75% Smile



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Júl. 30, 2019 6:42 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyHétf. Jan. 01, 2018 7:49 pm

R2-D2 írta:

Utazók


Január közepén könnyű azt állítani, hogy láttam az év filmjét, de nekem az Utazók jó eséllyel az év végén is a kedvenceim közé fog tartozni. Talán a közepét leszámítva majd minden percét maxi élveztem – sokszor tátott szájjal bámultam a képernyőt –, sőt, a záró jelenetnél az a bizonyos kis katarzis is elért a moziban. Ez, így, ebben a formában egy egészen kiváló sci-fi, egy vérbeli high-tech mozi, amit még a két főszereplő, a köztük kialakuló románc sem tud teljesen padlóra küldeni… pedig aztán én rühelem a romantikus maszlagokat. De mindenekelőtt a varázslat, amit itt Avalonnak hívnak, átsegít mindenen, ráadásul nem kis meglepetést okozott az az ügyesen és okosan elhallgatott tény, ami a sztori legfontosabb sarokpontja, motivációk, emberi érzelmek katalizátora – és önmagában ugye az egész romantikus szálnak a kiindulópontja.


Talán az orvosi ágyban történtek gondolkodtattak el a legjobban – mert amellett, hogy egy ócska sablonjelenet az egész, egy tipikus hollywoodi panel, itt fordult meg a fejemben egy kósza gondolat egy igazán ütős befejezésről. Nevezetesen:

Spoiler:

Na, de nem ez lett - én pedig a kezdeti csalódottságom után a záróképben minden rosszallásomat félretettem. Ahogy az egyenruhások körbenéznek, ahogy kinéz az Avalon, az az üzenet – mindent helyrehozott. Zseniális, szívszorító ötlet és döntés: nekem legalábbis nagyon tetszett, ahogy amúgy az egész mozi. Kedvenc műfajomban láttam egy elképesztő jövőképet egy gigászi kompként funkcionáló űrhajón, egy ember borzasztó nehéz döntését, egy féri és egy nő hiteles kapcsolatát (az is külön jó volt, mikor narrációban mondja Aurora, hogy egyéb körülmények között ez sosem jött volna létre), meg egy izgalmas akciófinálét. A végső százalék talán szentségtörés – de bizony, nekem ez a mozi felér a csillagok mellé… vagy közé.


80%



No. Most már itt az év vége és bátran állíthatom, hogy az Utazók nálam listás lesz idén (bocsi, Niwrok tongue ). Másodszori nézésre ugyanúgy - sőt még jobban - tetszett, egy csodálatos sci-fi, aminek ugyan romantikus szálát ma sem fogadtam kitörő örömmel, de azon kívül minden más totál lenyűgözött.

A felvetésem viszont ott maradt a lebegőben - mondtam is a kis családnak itthon: mekkora lett volna már, ha veszik a bátorságot az írók és egy teljesen más finálét kanyarítanak? Mondjuk, amiben Aurora kétségbeesetetten nézi a csillagködöt... és ott a dilemma, hogy Preston útjára lép-e?

A BD képe nem meglepően kiváló, ahogy a hangja is. Qrva jó, ahogy a fejem fölött/mögött szólt a hangfal, mikor a hajó beszélt. Maholnap megnézem az extrákat is, ha lesz valami extra érdekes, majd kiegészítem ezt az írást.

Valahogy most a 85%-felé hajlok. Smile


.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Júl. 30, 2019 6:41 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 EmptyHétf. Jan. 01, 2018 9:03 pm

R2-D2 írta:

Utazók

No. Most már itt az év vége és bátran állíthatom, hogy az Utazók nálam listás lesz idén (bocsi, Niwrok tongue ). Másodszori nézésre ugyanúgy - sőt még jobban - tetszett, egy csodálatos sci-fi, aminek ugyan romantikus szálát ma sem fogadtam kitörő örömmel, de azon kívül minden más totál lenyűgözött.

Valahogy most a 85%-felé hajlok. Smile


Csak ezért nem kell bocsánatot kérned, nálam is listás lesz   Twisted Evil Twisted Evil .

De már miért is kéne ezért bocsánatot kérni   Rolling Eyes  ?! Szerintem összekeversz valakivel, akinél az azonos vélemény követelmény  Wink .

.
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 3.0   R2-D2 írásai 3.0 - Page 24 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 3.0
Vissza az elejére 
23 / 66 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 44 ... 66  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 2.0
» R2-D2 írásai 1.0
» R2-D2 írásai 4.0
» Niwrok írásai 1.0
» Remo írásai

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: