Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 2.0

Go down 
+7
Niwrok
cs-robert
Remo
arzo
Mr. White
tchabee
Weide
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 28 ... 53, 54, 55 ... 60 ... 67  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Star Wars: Rebels S2   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptySzomb. Júl. 02, 2016 2:58 pm

.
R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 3dMfuiZ




Star Wars: Rebels S2





Ejj, de kellett ez megtépázott lelkesedésemnek…

Az a helyzet, hogy a legutóbbi SW mozgókép, a Film, Amiben Megölték A Kedvencemet annyira lelohasztotta érdeklődésemet a SW Univerzum iránt – még csak olvasni sem volt kedvem semmit e témában – hogy egyáltalán nem rohantam a Rebels második évadát abszolválni. Így, annak ellenére, hogy bizony már közel két hónapja vége van, csak most vettem rá magam, hogy újra elmerüljek szeretett világomban és újra találkozzak azokkal a figurákkal, akikért évek óta rajongani tudtam: a fontos PT és TCW figurák mellett természetesen a Szellem kis csapata, az az öt fő (+1 droid), akivel az első évad folyamán kapcsolatba kerültem. Összességében a Rebels S2 maximálisan hozta az elvárásaimat, a finálé zsenialitása és érzelmi töltete pedig olyan nehezen befogadható elemeket is meg tudott szépíteni, mint mondjuk a világűrben repülő, hiperugrásra képes, elöl bálna, hátul polip kinézetű lények, illetve Maul újbóli feltűnése… hogy rohadna már végképp meg… De ne rohanjunk ennyire előre, mindent a maga idejében.

Ugye az első évadot ott hagytuk abba, hogy Ashoka Tano, a togruta jedi lány, Anakin ex padawanja, aki a TCW ötödik évadának végén elhagyta a Rendet, akiről sokáig semmit sem tudtunk, előkerül: ő áll a titokzatos kódnév mögött a Lázadásban. Az első évad zárásában a legjobb, legszívhezszólóbb, legnagyobb emocionális sokkot kiváltó jelenete kétségkívül az ő feltűnése volt: én (s velem együtt több tízmillió rajongó a világon) annyira megszerettem ezt a lányt, hogy az egész SW Univerzum összes szereplője közül is TOP 10-es lett nálam – a könnyeim is kicsordultak, mikor megtudtam, hogy él. Hogy életben van, hogy a 66-os parancs kiadásakor nem volt mellette klón, aki megölje (ez amúgy logikus is), s hogy a benne lévő jellem, 14 évvel a Köztársaság bukása után automatikusan a Lázadók oldalára sodorta. Kész nő lett belőle – zseniális a Rebelses ábrázolása e tekintetben – egy igaz harcos és vezér. Igaz, hogy már nem jedi, legalábbis nem tartja magát annak, de minden rezdülése, mondata egyértelművé teszi hovatartozását… számomra logikusnak tűnt, hogy az írók esetleg egy ilyen közkedvelt karakter köré fűzik fel ezt az évadot. Hogy Ashoka, mint a Lázadás egyik vezetője lesz a második évad központi figurája, hogy az elkerülhetetlennek tűnő találkozása – és bukása – mesterével még nem jön el az idén… mert annyira szeretem, annyian szeretik, hogy nem lehet másképp. Nos, David Fioni és csapata szép lassan felemelte a középső ujját… és csinált egy teljesen más hangulatú sorit, mint amire én vágytam.

A helyzet az, hogy bárki is tűnik föl az évadban (márpedig vannak eléggé nagy nevek, eléggé ismert figurák), ez továbbra is Ezra, Kanan, Hera, Sabine, Zeb és Chopper története. A Szellem legénységéé, akik a múlt évad végén többnyire kényszerűségből, de csatlakoztak a Felkelőkhöz, akiknek saját soraikon belül sincs egyetértés, jó-e ez a kapcsolat nekik, vagy nem. Nekik, akik eddig mindig is külön, saját szakállukra cselekedtek, törtek borsot a Birodalom orra alá – és nekik, akik eddig kisstílű akcióikkal csak kis reakciókat váltottak ki. Nos, a nagyobb színpad nagyobb közönséget és jóval komolyabb ellencsapást hoz: rögtön az első epizódban hőseink szembe kerülnek Vaderrel. Aki mondjuk szerencsére élve akarja őket – elég rövid lett volna az évad, ha már az elején Vader levágja a két jedit… és ha már Vader… szerintem zseniálisan oldották meg, Anakin és Ashoka első találkozását: míg egyik megbizonyosodik róla, hogy „a tanítvány életben van”, addig a másik kétségek között vergődik, hogy hogyan is lehet a szörny Anakin.

Igazán parádés és akciódús volt a dupla epizódos nyitány, de a továbbiakban sincs megállás: sorban jönnek a jobbnál jobb, izgalmas kalandok. Az írók behozzák a képbe a klónokat, Rex és néhány nyugdíjas klón segítségére is szüksége van a lázadásnak, hogy új bázist találjon magának. A Rebelsben pedig a felszín alatt bőven van annyi, hogy ezen epizódok nézése közben el tudjunk gondolkodni azon, hogyan is viszonyuljon egy jedi (Kanan) azokhoz a klónkhoz, akik a szeme láttára fordultak ellenük, akik a szeme láttára ölték meg mesterét. Hogyan viszonyuljon ahhoz a Rexhez és társaságához, akik saját bevallásuk szerint kivették chipjüket és nem öltek meg egy jedit sem?? Egyáltalán: a klónok, akik a Köztársaságot szolgálták, valóban képesek szembe fordulni a Köztársaságból lett Birodalommal?? És mindezt miért??? Ezzel a kis gondolatsorral csupán azt akarom érzékeltetni, hogy a Rebels animációja, néhány gyermekes szereplője és eseménye alatt sokkal több minden rejtőzik, mint amit esetleg a Disney csatorna értékrendje közvetíteni szándékozik - s nem csak a klónok tekintetében igaz ez, hanem az egész sorozat összképét vizsgálva is. Nagyszerűen építkezik abból a közegből, időszakból, amiben játszódik, a Birodalom, mint kézzel fogható fenyegetés, kiegészülve a távoli, gonosz Császárral, annak félelmetes lovagjával, Vaderrel, bónuszként pedig az új behajtókkal, az Inkvizítorokkal remek sötét hátteret, hangulatot biztosít a sorozatnak. Annak ellenére, hogy mese, hogy elsősorban gyerekeknek szól – eleve már Ezra személye, mint főszereplő meghatároz mindent – Filoni és csapata egy igazi SW esszenciát tettek a gyermeteg felszín alá. Ja, és néhány fanyalgónak üzenem, nincs már lézer csúzli sem!!

Ide tartozik, hogy a Rebels látványosan kapcsolódik mindenhez, ami SW: a TCW-ből nem csak a klónok és Ashoka tűnnek fel, hanem egy régen látott fejvadász, bűnöző, az OT kapcsot pedig nem csak Vader jeleneti, hanem maga Leia hercegnő is. Fura volt egyúttal abba is belegondolni, hogy Leia és Ezra napra pontosan egyidősek, mégis a lány mennyivel komolyabb és méltóságteljesebb életének ezen szakaszában, mint Ezra. Természetesen a legfőbb kapocs maga a sorozat első évada, hisz a kis csapat korábbi kalandjai mind-mind hatással vannak a jelenükre. Ez elsősorban ugye az egymás közötti kapcsolati hálóban nyilvánul meg – érdekes látni, Hera és Kanan viszonya hova is fog kifutni, szerintem majd egy jó kis dráma alapja lesz – de ide tartozik, hogy az írók ebben az évadban majdnem mindenki köré írtak egy epizódot. Hera, Chopper, Sabine, Zeb is kap egy külön fejezetet, pedig nem lenne kötelező: ez számomra megint csak a Rebels komolyságát erősíti gyermetegségével szemben. S ha már komolyság, akkor lassan el is érkezünk a fináléhoz, de előtte feltétlenül ki kell térjek még az új figurákra: az új Inkvizítorokra. Nos, miután a múltkor a Főinkvizítornak kampeca lett, Vader új vadászokat küld a jedik és a Szellem után, egy Hetedik Nővér és egy Ötödik Fivér nevű inkvizítor személyében… nos, mindkét karakter kiváló. Számomra kellő fenyegetettséget jelentettek az évadban, a nőnek volt valami Ventresses kisugárzása, az meg, hogy a záró epizódban mi történik velük, nagyjából kiszámítható – és immár Rebels hagyomány.

És akkor pár szót a fináléról. Nos, a leges legeslegnagyobb bajom vele, hogy már megint Maul. Ha valamiért tudok haragudni egyáltalán a TCW-re, az Darth Maul feltámasztása volt, s annak ellenére, hogy ha már visszahozták, egész érdekes karaktert csináltak belőle, soha nem tudom megbocsájtani ezt, bárki is találta azt ki. Erre mi történik? Megint itt van… sokáig nem is mertem elhinni, hogy ő az, és megint hiába jó a karaktere (az ellenségem ellensége a barátom címszó alatt), én képtelen vagyok megbékélni vele. Szereplése pedig befolyásolni volt képes az évadzárót, pedig aztán abban minden volt, mi szem szájnak ingere. Először is a helyszín: mindig szerettem ezeket a sith világokat, ez a Malachor nevű új bolygó simán illik a sormintába a Korriban mellé. Aztán ugye a rengeteg fénykard párbaj, egytől-egyig mind kiváló, s bár érzek azért némi átgondolatlanságot a párharcok közben az erőviszonyok váltakozásában, még animációban is nagyom szeretem ezt nézni (akár csak az űrcsatákat). S végül a legfontosabb: sor kerül Vader és Ashoka találkozására, azok a képek, azok a jelenetek, párbeszéd, az egész hangulata a legikonikusabb SW pillanatok közé kerültek nálam. Kellő érzelmi töltet, megint csak kellő háttérgondolatok (van-e ekkor még/már jó Vaderben, stb…) parádés ütközet: a Rebels S2 évadzárója közel azt a katarzist hozta el, mint az első évad. Kár, hogy ez most kicsit keserédes katarzis lett… mindenestre én KIFEJEZETTEN ÖRÜLÖK néhány szereplő sorsának, nekem ez, így pont tetszik. Kár, hogy a későbbi filmek már ugye megtörténtek és nincs mód máshogy alakítani néhány figura sorsát…

Ami negatívumot most fel tudok hozni (már Maul szereplésén kívül) az inkább az én ízlésvilágomhoz, sorozatnézési szokásaimhoz kapcsolódik. Alapból nem kedvelem az élőszereplős sorozatokban sem, mikor úgy van felépítve az egész, hogy egy epizód, egy probléma, a következő részben már mást, máshol – jellemzően a korábbi sérülésekből felépülve – kell megoldani. A TCW jobb volt ebben, ott a 4 részes kis történetek domináltak, az a szisztéma jobban bejött. Aztán – ez sem meglepő – nem minden rész tetszett maradéktalanul, az új robotos, az AP-5-ös kifejezetten kínos volt ezzel az erőltetett C3PO majmolással. A bálnásnál néha fogtam a fejem – most komolyan, képzeljetek el egy bálnát, ami elől bálna, hátul polip, repül az űrben, majd mikor valami fura gázból teleissza magát, hiperűrbe ugrik ... egyébként purgrilleknek hívták őket… A többi epizód viszont minimum jó volt, amiben Ashoka szerepelt, az meg egyszerűen mind zseniális (mínusz Maul, ugye). Én a magam részéről továbbra is szívesebben néznék egy sorozatot Ashoka vezette Lázadásról, de megértem, hogy ez még csak nem is magának a Lázadásnak a története, hanem a Szellem legénységéé.




80%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szer. Ápr. 03, 2019 8:51 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptySzomb. Júl. 02, 2016 6:31 pm

R2-D2 írta:

Star Wars: Rebels S2

Ejj, de kellett ez megtépázott lelkesedésemnek…

Összességében a Rebels S2 maximálisan hozta az elvárásaimat, a finálé zsenialitása és érzelmi töltete pedig olyan nehezen befogadható elemeket is meg tudott szépíteni, mint mondjuk a világűrben repülő, hiperugrásra képes, elöl bálna, hátul polip kinézetű lények, illetve Maul újbóli feltűnése… hogy rohadna már végképp meg… De ne rohanjunk ennyire előre, mindent a maga idejében.

80%


Nagyon besózhatta a nyílt sebet ez a szerencsétlen Maul, hogy minden lehetséges alkalommal külön kiemelted Smile .

taps

Olvasás közben megint csak az jutott eszembe, hogy mennyivel színesebb, izgalmasabb világ ez, mint ami pusztán a filmek Skywalker-szappanoperájából látszik... igen, még a bálna is Smile . A rajzos formátum ellenére is összetettebbnek látszik a történetük az animációs filmeknek. Ami miatt sokat talán félresöprik ezt az egészet, hogy ez így nem SW. Pedig egy-egy évad nem sokkal hosszabb, mint egy három órás film, és a hangulat nem a formátumon múlik... mondom ezt például ezt a random jelenetet megnézve.

De hát a fanatikusok, akiknek mondjuk csak a filmek léteznek, éppen attól azok, hogy nem érdeklik őket a tények Smile .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptySzomb. Júl. 02, 2016 6:39 pm

Niwrok írta:

Star Wars: Rebels S2


Nagyon besózhatta a nyílt sebet ez a szerencsétlen Maul, hogy minden lehetséges alkalommal külön kiemelted  Smile .

De hát a fanatikusok, akiknek mondjuk csak a filmek léteznek, éppen attól azok, hogy nem érdeklik őket a tények Smile .
.

Ez így van. Smile

Ha már nézegetsz, akkor EZT mindenképp nézd meg, légyszi. Smile




Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptySzomb. Júl. 02, 2016 7:23 pm

R2-D2 írta:
Niwrok írta:

Star Wars: Rebels S2

Nagyon besózhatta a nyílt sebet ez a szerencsétlen Maul, hogy minden lehetséges alkalommal külön kiemelted  Smile .

De hát a fanatikusok, akiknek mondjuk csak a filmek léteznek, éppen attól azok, hogy nem érdeklik őket a tények Smile .


Ez így van. Smile

Ha már nézegetsz, akkor EZT mindenképp nézd meg, légyszi. Smile


Ha már a "bálna" helyett ki akarnék akadni valamin, az még mindig ez az Erza-Aladdin lenne, nekem abszolút nem illik ebbe a világba egy ennyire rajzfilm-szerű karakter, még a rajzfilmbe sem...

Ashokát annyira nem ismerem, így a jelenet súlyát sem érzem annyira, a maszk mögül előbukkanó arc meg kicsit nekem erőltetett, de azért jó volt ez is. Sajnos így, a háttér nélkül ez nem az igazi, de így megy ez...

Például ha tudnád, hogy ebben a jelenetben (ami játékos évtizedeim egyik vitathatatlan csúcsa) micsoda szálak kapcsolódnak össze, hány évszázadnyi történelem (némi időmanipulációval megtűzdelve), például hogy egy parazita űrlény hogyan lesz a saját hatalmát megkérdőjelezhetetlennek tartó istenné azzal, hogy végig a színfalak mögül irányítja az eseményeket, hogy milyen drámai súlya van a leleplezése érdekében végrehajtott önfeláldozásnak, miután a hős hosszú ideje menekült a sorsa elől, és hogy mindez milyen filozófiai kérdéseket karcolgat, a húsz ujjad megnyalnád  Wink  Very Happy !

De nem fogod  Razz  Smile .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptySzomb. Júl. 02, 2016 7:36 pm

Niwrok írta:


Ha már a "bálna" helyett ki akarnék akadni valamin, az még mindig ez az Ezra-Aladdin lenne, nekem abszolút nem illik ebbe a világba egy ennyire rajzfilm-szerű karakter, még a rajzfilmbe sem...

Érdekes, mindeki ezt mondta negatívumnak, de nekem sosem jutott eszembe ez a párhuzam...  hmmm   Nekem ő csak egy fiatal árva kölök, aki fogékony az Erőre, akire épül az egész Rebels. Most meg csavartak is a karakterén, kicsit át is lökték a Sötét Oldalra, majd meglátjuk, mi lesz vele. Még akár Snoke is lehet belőle...  Wink


Niwrok írta:
Ashokát annyira nem ismerem, így a jelenet súlyát sem érzem annyira, a maszk mögül előbukkanó arc meg kicsit nekem erőltetett, de azért jó volt ez is. Sajnos így, a háttér nélkül ez nem az igazi, de így megy ez...

Sajnos ez tényleg így van, de ha picit is bízol bennem, hidd el, nem véletlenül érzek úgy Ashoka iránt, ahogy érzek. Mindenesetre őszel jön az Ashoka könyv, arra rögtön rárepülök.

Niwrok írta:
Például ha tudnád, hogy ebben a jelenetben (ami játékos évtizedeim egyik vitathatatlan csúcsa) micsoda szálak kapcsolódnak össze, hány évszázadnyi történelem (némi időmanipulációval megtűzdelve), például hogy egy parazita űrlény hogyan lesz a saját hatalmát megkérdőjelezhetetlennek tartó istenné azzal, hogy végig a színfalak mögül irányítja az eseményeket, és milyen drámai súlya van a leleplezése érdekében végrehajtott önfeláldozásnak, miután a hős hosszú ideje menekült a sorsa elől, a húsz ujjad megnyalnád  Wink  Very Happy !

De nem fogod  Razz  Smile .

Sajnos ez is így van, tudod, hogy mozgóképben majdnem mindenre rá tudnál venni, de játékot nem kezdek el... nincs is min, meg "radar alatt van" az összes.  Wink
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptySzomb. Júl. 02, 2016 7:45 pm

R2-D2 írta:
Niwrok írta:
Például ha tudnád, hogy ebben a jelenetben (ami játékos évtizedeim egyik vitathatatlan csúcsa) micsoda szálak kapcsolódnak össze, hány évszázadnyi történelem (némi időmanipulációval megtűzdelve), például hogy egy parazita űrlény hogyan lesz a saját hatalmát megkérdőjelezhetetlennek tartó istenné azzal, hogy végig a színfalak mögül irányítja az eseményeket, és milyen drámai súlya van a leleplezése érdekében végrehajtott önfeláldozásnak, miután a hős hosszú ideje menekült a sorsa elől, a húsz ujjad megnyalnád  Wink  Very Happy !

De nem fogod  Razz  Smile .

Sajnos ez is így van, tudod, hogy mozgóképben majdnem mindenre rá tudnál venni, de játékot nem kezdek el... nincs is min, meg "radar alatt van" az összes.  Wink


Én ne bíznék Smile ?!
Eszembe sem jutott, hogy elkezded, vagy hogy akár csak akarnám, csak példaként hoztam, hogy sajnos senki sem ismerhet minden történetet peace .

Majd ott lesz egyfajta metszetként az Assassin's Creed decemberben; ha jól bemutatják a világot, az sem éppen egy utolsó darab, ha sztoriról van szó Smile .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptySzomb. Júl. 02, 2016 7:48 pm

Niwrok írta:


Majd ott lesz egyfajta metszetként az Assassin's Creed decemberben; ha jól bemutatják a világot, az sem éppen egy utolsó darab, ha sztoriról van szó  Smile .
.

Jó lesz, az, amit láttam belőle, az alapján előre tetszik.

Mikor egyébként írsz róla, szokatalak irigyelni is az élmény miatt, kár, hogy nem kétszer olyan hosszú egy nap, s akkor talán jutna idő játszani is.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Ismerős törlése   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptyKedd Júl. 05, 2016 5:14 pm

.
R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 23gURzJ





Ismerős törlése






Azon gondolkodom, hogy szerintem én nem is ezt akartam megnézni… valamiért kevertem az Uninvited és az Unfriended című mozikat, s csak most, hogy kerestem róla Niwrok írását, csak most jöttem rá, hogy mást néztem meg, mint amiről ő írt. Épp ezért kicsit fura is volt nézés közben, hogy miért nem tetszett neki ez a mozi (a pontszámára emlékeztem csak), én legalábbis egyre nagyobb érdeklődéssel mélyültem el a film világában: ráadásul egy olyan világban, amihez én magam már dinoszaurusz vagyok… ami egyben hatalmas dicséret is a film felé. Be tudott szívni egy olyan közeg, aminek nagy részéhez lövésem sincs – mert bizony ez az egész netes kommunikáció már nem az én életem. A filmben megjelenített tartalmakból egyedül a youtube-ot ismerem és használom… a többi… a többi bizony merőben idegen.

Az Ismerős törlése két szempontból is különleges film. Egyrészt a témája miatt: talán még soha egy horror sem volt ennyire friss, aktuális, még egyik sem használta ennyire a fiatalok kommunikációját története hátterének – de az biztos, hogy a zsáner keretein túl talán még egy horror sem rejtett ennyi tanulságot és útmutatást, mint ez. Mert ahogy haladunk előre a sztoriban – amellett, hogy egyre parásabb lesz az egész, ráadásul  a végére meg még egy-egy jump scare elem is becsúszik –, még arra is van szándék és lehetőség, hogy mindenki elgondolkodhat arról, mit és hova érdemes posztolni és milyen kapcsolatok veszik körül az embert. Másrészt meg, az egész mozi nem más, mint az egyik főszereplő laptopjának képe: a film „mozgóképei” a webkamerák által közvetített másik személyek cselekedetei, meg néhány – fontos!! – youtube video. De a nézőpont, kvázi az egész film, egész idő alatt egy képernyő, a monitor látványa: amik azon történnek, abból áll össze a sztori egésze. Ez pedig, így, ilyen megközelítésben számomra totál újdonság volt: azzal együtt, hogy ez aztán tényleg egy ötszereplős kamaradarab, maga a közvetítő közeg különlegessége emlékezetessé tette a filmet.

A film elején – amire amúgy tessék figyelni, mert szükség van a nevekre és azok tetteire később – egy lány öngyilkosságát látjuk a youtube-on. Itt egy picit össze lehet húzni a szemöldökünket, mert én nem tudom elhinni, hogy ilyen témájú video maradhatna az oldalon, de aztán később, mikor értelmet nyer minden, meg lehet magyarázni, hogy ez is annak a hackernek a trükkje, aki becsatlakozik a fiatalok beszélgetésébe. Az Ismerős törlése ugyanis 5 fiatal skype-os beszélgetésének másfél órája: a szerelmespár, Blaire és Mitch majdnem virtuális szexbe forduló társalgásába ugyanis becsatlakozik három társuk, Jess, Adam és Ken – meg egy hívatlan vendég, egy billie227 nevű valaki. Egy kék ikon, egy arc nélküli valaki, akihez nincs ugyan élő kapcsolat, de mégis úgy néz ki, tökéletesen leköveti a gyerekek társalgását. A mozi első felében próbálják a titkos betolakodót kizárni a beszélgetésből – meglepő módon elég jó kis thrilleres hangulatot okozva ezzel. Valahol a néző is a srácokkal/lányokkal van, ne ám már, hogy egy vadidegen belepofátlankodjon a privát chat partiba.

A dolog akkor kezd élesebbé válni, mikor az idegen egyre inkább az egy évvel ezelőtt öngyilkosságot elkövető Laura személyiségjegyeit kezdi mutatni, mi több, az ő tudását felhasználni a kis csapattal szemben. Persze, ki hiszi el, hogy a halott lány szelleme áll a nicknév mögött – így a fiatalok is inkább egy rosszindulatú zaklatóra gyanakodnak… mígnem egyikük fura mód meghal. Közben az élő közvetítések mellett, amik kis képeken az egyes szereplők otthonából jönnek, Blaire és Mich külön privátban is chatel(ne), de billy227 hamarosan abban a beszélgetésben is feltűnik. Sőt, egy idő után az öt szereplő gyakorlatilag minden kommunikációja felett átveszi az irányítást – ha mindenképp hasonlítani kellene, kicsit olyan, mint Jane a Végjátékból – nélküle senki semmit nem tud csinálni: a fiatalok pedig dermedten figyelik a fejleményeket. Kizárni nem tudják, rendőröket nem tudnak hívni és hamarosan egy halálos játék önkéntelen résztvevői lesznek. A játék lényege pedig az, hogy apró(??) iskolai titkokat kell beismerni egymás előtt, a kérdés feltevője pedig nem más, mint a titkos avatar. Ha kiszállsz, meghalsz, ha elfogy a feltartott ujjad, meghalsz… zseniális az egész. Nem csak azért, mert egyre nyilvánvalóbb, hogy ez a titkos valaki sokkal többet tud mindegyikükről, mint azt ők gondolják, hanem mert egy idő után a kis társaság úgy összeveszik, hogy egymásnak dobálják a beismerni való bűnöket. Kemény, nagyon kemény és eszméletlen életszerű az egész.

Egyébként, ha a műfajokkal zsonglőrködünk, én inkább thrillerekhez sorolnám a filmet, a játék feszültsége és a ki éli túl a kalandot bizonytalansága mindenképp ezen irányba tereli a filmet. Az is igaz viszont, hogy maga billie227 mibenléte, meg néhány ijesztgetés a végéről (az elsőnél majdnem összeszartam magam, annyira váratlan) talán inkább tényleg horror – mindenestre az Ismerős törlésének sikerült azt a fura feltételt teljesíteni, hogy tinikről tiniknek szóló horror, ami nem tinihorror. Egyszerre tart görbe tükröt a mai ifjúság viselkedésének és önmagának a digitalizált kommunikációnak: mert ha billie227 helyére nem azt a személyt helyettesítjük, aki végül is ebben a filmben borzolta az idegeket, hanem mondjuk a Mr. Robot Elliotját, máris hihető és hiteles az egész… legalábbis a mi a hackerkedés részét illeti. A másik, ami ugyebár kvázi a tanulsága – véres tanulsága – a filmnek: nem szerencsés mindig, minden videót, ökörséget posztolni a netre. Néha bizony megüthetjük a bokánkat miatta... Mondjuk, ezt lehet úgy is nézni, hogy nem kell annyira berúgni (semennyire sem kell), hogy ilyen kínos helyzetbe kerüljön valaki - de ez megint csak legyen az én privát kis gondolatom. Szóval, az Ismerős törlése bizony felemeli a virtuális mutatóujját az ifjúság felé, óva inti őket mindattól, ami lassan életük részévé vált – ha kicsit körbe tudnék nézni facebookos ismerőseim között (akik száma nulla), biztosan találnék hasonló motivációjú dolgokat megosztva. Persze, ehhez kell némi intelligencia – már hogy megértsék, mit miért ne – szóval nem vagyok biztos, a film be is talál úgy, ahogy talán szeretne, de akkor meg simán lehet élvezni egy egyre izgalmasabb, ötletes és egyedi horrorként.

Ez nekem még úgy is tetszett, hogy segghülye vagyok a skype-hoz, meg majd mindenhez, amit itt csináltak… kíváncsi lennék, mit szól ehhez egy olyan valaki, aki nap mint nap ilyen félvilágban él. Ha az elején valaki képes megbarátkozni az eléggé fura megjelenési móddal, egész különleges élménye lehet: ezeket a szoftvereket használóként borzongatóan életszerű, kívülállóként meg talán lehet látni a mozi mögöttes üzeneteit. A gonoszságból vagy szórakozásból feltett video, a kiszolgáltatott helyzetbe kerülés mennyire megalázó is tud lenni... De aztán lehet azon is gondolkodni, ki kinek miért a barátja – főleg ifjúkorban – meg hogy egy kis közösség (baráti közösség!!!) hogyan tud összeroppanni és egymás torkának ugrani halálos fenyegetés alatt. Szóval, ha túl tudsz lépni azon, hogy kvázi egy laptop monitorját nézed másfél órán át, egész jó kis gondolatokat lehet belelátni a filmbe. Franchise alapnak egészen kiváló (jön a folytatás), bár nem tudom, ezt a történetet konkrétan hova lehet vinni… majd meglátjuk.

Ami kötözködni valóm van, az kizárólag technikai jellegű – viszont nem tartom korrektnek lehúzni miatta a filmet, miután nem hivatalos forrásból tekintettem meg. Nem tudom, lemezen, vagy anno a moziban is így volt-e, de nekem nagyon hiányzott a begépelt üzenetek magyarítása. Az csak hab lenne a tortán, ha a lemezen eleve magyarul lennének a szövegbuborékok, de alapban is legalább egy felirat jól esett volna hozzájuk. Ráadásul olyan picik a beírt szövegek, hogy közelebb kellett ülnöm a TV-hez, hogy angolul el tudjam olvasni. Az meg végképp jó kérdés, hogy szándékos volt-e helyenként a pixelesedés (lehet alkotói húzás is), vagy csak a kópia hibája – mindenesetre, amíg ezen kérdések lógnak a levegőben, addig nem érzem korrektnek negatívumként figyelembe venni őket. Ha megveszem majd lemezen, leellenőrzöm… addig is:




80%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Ápr. 04, 2019 3:59 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptyKedd Júl. 05, 2016 11:12 pm

R2-D2 írta:

Ismerős törlése

Azon gondolkodom, hogy szerintem én nem is ezt akartam megnézni… valamiért kevertem az Uninvited és az Unfriended című mozikat, s csak most, hogy kerestem róla Niwrok írását, csak most jöttem rá, hogy mást néztem meg, mint amiről ő írt. Épp ezért kicsit fura is volt nézés közben, hogy miért nem tetszett neki ez a mozi (a pontszámára emlékeztem csak), én legalábbis egyre nagyobb érdeklődéssel mélyültem el a film világában: ráadásul egy olyan világban, amihez én magam már dinoszaurusz vagyok…

Az Ismerős törlése két szempontból is különleges film. Egyrészt a témája miatt: talán még soha egy horror sem volt ennyire friss, aktuális, még egyik sem használta ennyire a fiatalok kommunikációját története hátterének – de az biztos, hogy a zsáner keretein túl talán még egy horror sem rejtett ennyi tanulságot és útmutatást, mint ez. Mert ahogy haladunk előre a sztoriban – amellett, hogy egyre parásabb lesz az egész, ráadásul  a végére meg még egy-egy jump scare elem is becsúszik –, még arra is van szándék és lehetőség, hogy mindenki elgondolkodhat arról, mit és hova érdemes posztolni és milyen kapcsolatok veszik körül az embert. Másrészt meg, az egész mozi nem más, mint az egyik főszereplő laptopjának képe: a film „mozgóképei” a webkamerák által közvetített másik személyek cselekedetei, meg néhány – fontos!! – youtube video. De a nézőpont, kvázi az egész film, egész idő alatt egy képernyő, a monitor látványa: amik azon történnek, abból áll össze a sztori egésze. Ez pedig, így, ilyen megközelítésben számomra totál újdonság volt: azzal együtt, hogy ez aztán tényleg egy ötszereplős kamaradarab, maga a közvetítő közeg különlegessége emlékezetessé tette a filmet.

80%


Hát, látva az előzetesét én azért nem láttam bele ilyen mélyen a társadalomkritikát és a nevelő célzatú riogatást, de ha te mondod hmmm ... Nyilván van benne, meg nem is kell győzködni az emberek információs világgal szembeni fogalmatlanságáról, de így elsőre inkább a "kamaradarab"-jelleg az, ami megfog. Abból mostanában úgysem láttunk... illetve látókörben van egy, talán egy-két héten belül terítékre is kerül.

Mindenesetre a stílus újszerű, de azért nem egyedi, egy magyar film is van, ami ilyen webkamerás, a Login. Nem ajánlat, csak információ, mert nem láttam, és eddig csak rosszat olvastam róla, meg hát az előzetes sem túl épületes.

Az Uninviteddel egyébként nincs nagyobb gond, leszámítva, hogy -szigorúan az én megítélésem szerint!- egy párját ritkítóan tehetségtelen csaj a főszereplője... Ettől még bőven nézhető.
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptyKedd Júl. 05, 2016 11:48 pm

Niwrok írta:


Hát, látva az előzetesét én azért nem láttam bele ilyen mélyen a társadalomkritikát és a nevelő célzatú riogatást, de ha te mondod   hmmm  ... Nyilván van benne, meg nem is kell győzködni az emberek információs világgal szembeni fogalmatlanságáról, de így elsőre inkább a "kamaradarab"-jelleg az, ami megfog. Abból mostanában úgysem láttunk... illetve látókörben van egy, talán egy-két héten belül terítékre is kerül.

Nem tudom, nekem valahogy tök összeért a szarban-hányásban fentrengő, részegen pisáló, bugyi nélkül fényképezett ittas csajokról meg hasonlókról készült, netre feltöltött mindenféle kép ezzel a filmmel. Sajnos többet nem mondhatok, de a tartalmi mondanivalót valahol ilyen irányban keresd.

Nem szeretem Fodor Gábort, de neki volt az egyetlen épkézláb gondolata az alkohollal kapcsolatban: "Amíg részegnek lenni buli, amíg a részegeken röhögünk, összekacsintunk velük/hátuk mögött, addig az alkohollal szemben sosem lesz hatékony a küzdelem..." vagy valami hasonló.

Ha nagyon akarom, ez a film picit lehet ezen küzdelem része - egyedi formában. Kár, hogy a sok idióta fiatalhoz, aki seggrészegre issza magát minden héten, ez az üzenet sehogy sem jut el. Sad


Niwrok írta:

Az Uninviteddel egyébként nincs nagyobb gond, leszámítva, hogy -szigorúan az én megítélésem szerint!- egy párját ritkítóan tehetségtelen csaj a főszereplője... Ettől még bőven nézhető.
.

Én is úgy gondoltam, hogy valamikor sort kerítek rá... Wink
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Trónok harca S6   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptySzomb. Júl. 09, 2016 9:50 pm

.
R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 QbFQnaL






Trónok harca S6






"Kedves hallgatóink! Az elkövetkezendő órákban önök a Trónok harca hatodik fordulójának körkapcsolásos közvetítését látják/hallgatják. Főbb helyszíneink a következők: a rangadó ezúttal is a Királyvárban zajlik, de két igazán érdekes helyszín az idén Deres vára és újból Meeren. Ebben a fordulóban talán egy nagy csapat újbóli feltámadásának is tanúi lehetünk, a Falnál és a Falon túl is érdekes mérkőzések várhatók. De kapcsolunk az idén a Vas-szigetekre, Dorne-ba, a Folyóvidékre, meg természetesen a Sokarcú Isten csapatát, a Senkiket is is megnézzük. Jó szórakozást a showrunnerek és a csapatok nevében! Reméljük, hogy az első számú rendező, mr. Martin távollétében is remekül érzik majd magukat!"     peace  

Nos, nem tudom, mennyien emlékeznek, de 80-as években – mikor még nem volt ez az eszetlen információdömping – a hazai NB I mérkőzéseit élőben adta… a rádió.  Laughing  Körkapcsolás formában, az élő heti rangadóról időről-időre elkapcsoltak más pályákra, ha ott valami fontos esemény történt… nos, a GoT S6 nekem totál ezt juttatta eszembe nézés közben. Ez nem feltétlenül rossz, de az első perctől kezdve volt egy olyan érzésem, hogy a különféle történetszálakra ugrás ebben az évben (amúgy eddig sem volt másképp) szimplán ad-hoc jellegű, hogy a kohézió egyaránt hiányzik a nagy egészből, de az adott szálból is. Ez pedig mindenekelőtt abban nyilvánul meg, hogy nincs idő: a karaktereknek ekkora távolságokat megtenni természetesen nem lehet napok, hetek alatt, viszont a megtett út bemutatásának mellőzése miatt a szereplők valóban úgy tűnnek, mintha hipp-hopp, csak úgy felbukkannának az új környezetükben. Tekintve, hogy alapból több hónapos időugrásoknak kell lenni, hatványozottabban furcsa, hogy a szereplőink időközben lófaszt sem öregednek. Amúgy engem az nem zavar(t), hogy a szereplők cselekedeteinek többségében kizárólag a végeredményt mutatják (Ayra), csak nekem úgy tűnik, hogy Martin ugyan adott sarokpontokat a szereplők sorsával kapcsolatban, de az alkotók az utat hozzá nem kapták meg. Így leforgatták emberek halálát és felemelkedését, sorsokat, Westeros fordító eseményeket – de az egész valahogy tűnik egy helyszíni kapcsolásnak az események tengerében: most épp itt történt gól, most ide kell figyelnünk…

A GoT S6 gyakorlatilag azzal kezdődik, amivel az előző évad abbamaradt… és akkor essünk is túl a számomra legundorítóbb húzáson, amit filmekben, sorozatokban elkövethetnek. Ha valaki van elég tökös megölni az egyik legközkedveltebb főszereplőt, akkor maradjon is elég tökös ahhoz, hogy temesse is el (adott esetben égesse el). Ne húzza, halassza epizódokon keresztül, ne építsen arra egy negyednyi évadot, hogy bizonytalanságban ( Question ) tartja a nézőt: a néző megint csak nem hülye, simán kikövetkezteti, mi is a szándék és mi fog történni. Tudtam, olvastam, róla, hogy ez lesz, minden tele volt vele előzetesen, de képtelen vagyok teljes szívemmel megbarátkozni vele: nem azért mert egy-egy ilyen fantasy történetbe nem fér bele az adott esemény (Odaátban mindennapos), hanem mert ezzel minden elveszti a súlyát (Odaátban el is vesztette). Nem volt szép dolog ez az egész, egyrészt azzal sem, hogy epizódokon át húzták, másrészt meg, ahogy az egész megtörtént… ehhh…  Szóval, ha kiírunk egy karaktert, akkor írjuk ki rendesen, mert elveszti a súlyát drámaiságunk, ha mindig, mindenkit ízlés és jókedvünk szerint visszatehetünk a sakktáblára. Ebben az évadban pedig… nos, számolatlanul tűnnek föl a korábban halottnak hitt, vagy parkolópályára tett figurák. Nem mondom, hogy minden rosszul sül el (mert nem), de egyrészt néhányukról, ha megszakadtam, sem tudtam felidézni semmit: különösen igaz ez mondjuk a kis templomépítő hippi mozgalom vezetőjére, az őket lemészároló csapatra, illetve az akasztó brigádra. De ugyanúgy csak passogtam a csúnyafejű feltűnésén…

Az új évad gyakorlatilag három fő szálon zajlik, az egyik Daenerys déli mozgolódása, a másik természetesen a központ Cerseivel, míg a harmadik meg ugye észak Deressel, Ramsay-vel, meg az Észak Királyával. Tekintve a korábbi évadokat, nem meglepő, hogy továbbra is a Sárkánykisasszony története volt a leginkább kedvemre való ebben az évadban is: egyszerűen zseniálisnak látom ezt a törékeny nőt, a buta szőke picsa mögött rejtőző magabiztos és kegyetlen vezetőt, egy vérbeli királynőt, aki aztán az évad végére nemcsak hogy gigászi sereget szed össze, hanem egy igazán ütős felállásban vonul Királyvár felé. Anyám, akik ott a hídon álltak, meg a légierő, meg az egész bagázs a dothrakiakkal, a Makulátlanokkal… beszarás. Tyrion amúgy is az egész GoT legcoolabb figurája számomra, az ember valahogy alapból az mellé áll, akit ő választ, de így, hogy ő is vonul testvérei ellen a lány oldalán, így egészen érdekes az egész. Ha most így esélyt latolgatok, háát… érdekes mérkőzés lesz. Mint ahogy az is, ha majd dönteni kell nézőként, hogy Deres urát, vagy „Daenerys Targaryent, teljes nevén Viharbanszületett Daenerys Targaryent, aki első ezen a néven, az Elsők, az Andolok és a Rhoyniak királynőjét és a birodalom védelmezőjét, sárkányok anyját" látná szívesebben a Vastrónon.  Az egész déli szál megint csak nagyon tetszett, a záró képet megelőzően külön kiemelkedik számomra Daenerys templomos nagyjelenete: érdekes, ez is szimplán baromság így, mégis sokkal befogadhatóbb, mint mondjuk az, ami Északon történik.

S ha már Észak… ugyebár van a Fekete Őrség, meg van a Falon túl. Előbbivel olyan sokat nem tudok foglalkozni, mert ha belemennék, kivel mi történik, az néhány alap információt elárul szereplők sorsáról. A fontos az, hogy Martin útmutatásai lapján elég szépen integrálódik északon is a haderő, nagyon szépen – még ha kissé néha váratlanul és átgondolatlanul is – mindenki hazatalál, a gyülekezőpontra ér. Az már csak hab a tortán, hogy a szokásos kilencedik epizód megint csak olyan csatajelenetet hoz, hogy a tíz ujjunkat meg tudjuk nyalni utána, de engem adott szituban sokszor jobban érdekelne esetleg az abban résztvevők jelleme, gondolat, sorsa – és bűnhődése (erre a bűnhődésre még a végén kicsit kitérek). Most engedjétek meg, hogy egy olyan dologgal foglakozzak, ami lehet, másnak egyáltalán nem fajsúlyos, de számomra ennek az évadnak az igazi fűszerezését adta, az igazi és egyetlen értékelhető drámával együtt.

Ez pedig az előző évadban teljesen mellőzött Bran-szál. Zseniális volt, ahogy a GoT alkotói kvázi időutazást építettek a sorozatba, ahogy rajta keresztül megismerjük Westeros, saját szülei és saját maga múltját. Szinte borzongató volt belegondolni, hogy az egész gigászi történet vele indult, s borzongató volt újra (kicsit korábban) Deresben lenni, mikor még minden gyerek élt. Amikor is Wylist, a nagydarab szolgáló fiút megszállja valami, ami következtében megkapja majd azt a nevét, amit később megismerünk. A magam részéről nem találok szavakat, két dolog miatt sem: egyrészt, ugye ahogy ezt az egész időhurkot bezárták, hogy a jövő hogyan hatott Wylisre, hogy egy, a jövőben megtörténő esemény ily módon képes visszaütni és megváltoztatni mindent. A másik meg… nos, előre sajnálom azokat, akik ezt szinkronnal nézik, az egész évad lehatásosabb fordulata csak és kizárólag angolul értelmezhető: csak abból lehet levezetni, lerövidíteni mindazt, ami a karakter nevét meghatározza. Magyarul ezt, így, ilyen értelemben képtelenség visszaadni – legyen bármilyen műfordító az illető… a netes fordítók becsülettel próbálkoztak, de a „Tartsd az ajtót”-ból lett „Holtodig óvd” csupán egy szép próbálkozás. És még valami. Annak ellenére, hogy ez, így elképesztően jó, mégis úgy érzem, nem lett volna szükség feltétlenül meghalni neki: az évadra amúgy is jellemző, különösebb indok nélküli halálokat gyarapítja…

Észak után pedig kapcsoljunk Királyvárba… így legalább majd tudunk kapaszkodni Ayra tettéhez illetve Sansa kutyás produkciójához is. Nos, számomra itt csak az volt a kérdés, hogy Cersei mikor gyújtja föl a mezítlábas istenimádók koszos köpenyét, mikor borítja rá a házat a sok bigott baromra. Az alkotók azonban képesek voltak ezen az egészen is csavarni, úgy játszottak (hitelesen) a figurákkal az egész évad során, hogy a végére már nemcsak hogy vártam, mikor hagyja el őket a Hét, hanem teljesen abnormális módon a szőke Lannister lánynak szurkoltam. Képesek voltak – jó, lehet, ehhez kellek én is – a bigottsággal teljesen kifordítani az értékrendemet, és ha még évad közben bárkit is sajnáltam volna, a tárgyalás napjára mindenki megérdemelte szememben azt, amit kapott. Milyen beteges fordulat, hogy a Hegy két megmozdulásán is kéjes vigyorral mosolyodtam el: mikor az egyik tetkóshomlokú belevágott egyet a fejszével, a másik meg a jól megérdemelt szexuális jutalom… de amúgy is: ezen a szálon szinte egész végig az eddig elképzelhetetlen oldalon, a Lannisterek mellett álltam. S ha már ők: igaz, megtépázta őket is a viharos történelem, de idő közben rendesen meg is változtak – a hat évvel ezelőtti induláshoz képest már nem is annyira egyértelműen ők a sorozat antigonistái. Helyettük születtek mások, betegebb, gonoszabb figurák: és igen, a hatodik évad legnagyobb katarzisát az okozta (okozhatta volna), mikor a régóta várt leszámolások beteljesednek. Sajnos azonban ezek sem működnek teljesen hibátlanul, Deresnél kicsit olyan Helm szurdok módon fordult meg a csata (bár ott Gandalf megmondta, mikor, honnan jön), Ayra felbukkanása meg bár kéjes gyönyör volt, de az az eset aztán végképp lógott a levegőben. Valahogy ezekre is illett amit Niwrok is felhozott és én is említettem már: szereplők csak úgy felbukkannak a semmiből – mint egy körkapcsolásnál, mikor gól van.

Látom elég hosszú az írás, talán el sem olvassátok végig, de egy dolgot még meg kell, említsek, ami qrvára bejött: nevezetesen az ominózus zene az E10 elején. Ramin Djawadi: Light of the Seven című szerzeménye az egyik legjobb, legemlékezetesebb filmzene betétdal, amit hallottam, az őt kiegészítő képekkel együtt olyan ikonikus hangulatfestő zenék mellé kerül nálam, mint mondjuk a Donnie Darko végéről a Mad World. Egyébként, az egész jelenetsor kicsit emlékeztetett az EP III-ra, annak is a Padme’s Ruminations jelenetére/dalára, mikor is a templomban és a palotában várták, mi lesz Palpatine sorsa…

Számomra a GoT S6-ból ezúttal hiányoztak az igazán mély, kidolgozott, meglepő, katartikus pillanatok, ezért én ezt most egy hangyányit gyengébbnek érzem a korábbiaknál. Amit láttam az egyes szálakban, azok tetszettek, de mintha nem lett volna mögöttük a mindent átfogó, összegző gondolatiság. Érdekes lesz a folytatás, ha most fogadni kéne, azt mondanám, a Vastrónon lesz egy Észak-Dél házasság a Mások ellen. De majd meglátjuk





85%




.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Ápr. 04, 2019 4:07 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptySzomb. Júl. 09, 2016 10:46 pm

R2-D2 írta:

Trónok harca S6

Nos, nem tudom, mennyien emlékeznek, de 80-as években – mikor még nem volt ez az eszetlen információdömping – a hazai NB I mérkőzéseit élőben adta… a rádió.  Laughing  Körkapcsolás formában, az élő heti rangadóról időről-időre elkapcsoltak más pályákra, ha ott valami fontos esemény történt… nos, a GoT S6 nekem totál ezt juttatta eszembe nézés közben. Ez nem feltétlenül rossz, de az első perctől kezdve volt egy olyan érzésem, hogy a különféle történetszálakra ugrás ebben az évben (amúgy eddig sem volt másképp) szimplán ad-hoc jellegű, hogy a kohézió egyaránt hiányzik a nagy egészből, de az adott szálból is. Ez pedig mindenekelőtt abban nyilvánul meg, hogy nincs idő: a karaktereknek ekkora távolságokat megtenni természetesen nem lehet napok, hetek alatt, viszont a megtett út bemutatásának mellőzése miatt a szereplők valóban úgy tűnnek, mintha hipp-hopp, csak úgy felbukkannának az új környezetükben.

Ebben az évadban pedig… nos, számolatlanul tűnnek föl a korábban halottnak hitt, vagy parkolópályára tett figurák. Nem mondom, hogy minden rosszul sül el (mert nem), de egyrészt néhányukról, ha megszakadtam, sem tudtam felidézni semmit: különösen igaz ez mondjuk a kis templomépítő hippi mozgalom vezetőjére, az őket lemészároló csapatra, illetve az akasztó brigádra. De ugyanúgy csak passogtam a csúnyafejű feltűnésén…

Most engedjétek meg, hogy egy olyan dologgal foglalkozzak, ami lehet, másnak egyáltalán nem fajsúlyos, de számomra ennek az évadnak az igazi fűszerezését adta, az igazi és egyetlen értékelhető drámával együtt. Ez pedig az előző évadban teljesen mellőzött Bran-szál. Szinte borzongató volt belegondolni, hogy az egész gigászi történet vele indult, s borzongató volt újra (kicsit korábban) Deresben lenni, mikor még minden gyerek élt. Amikor is Wylist, a nagydarab szolgáló fiút megszállja valami, ami következtében megkapja majd azt a nevét, amit később megismerünk. A magam részéről nem találok szavakat, két dolog miatt sem: egyrészt, ugye ahogy ezt az egész időhurkot bezárták, hogy a jövő hogyan hatott Wylisre, hogy egy, a jövőben megtörténő esemény ily módon képes visszaütni és megváltoztatni mindent.

Ezen a szálon szinte egész végig az eddig elképzelhetetlen oldalon, a Lannisterek mellett álltam. S ha már ők: igaz, megtépázta őket is a viharos történelem, de idő közben rendesen meg is változtak – a hat évvel ezelőtti induláshoz képest már nem is annyira egyértelműen ők a sorozat antigonistái. Helyettük születtek mások, betegebb, gonoszabb figurák: és igen, a hatodik évad legnagyobb katarzisát az okozta (okozhatta volna), mikor a régóta várt leszámolások beteljesednek. Sajnos azonban ezek sem működnek teljesen hibátlanul.

Számomra a GoT S6-ból ezúttal hiányoztak az igazán mély, kidolgozott, meglepő, katartikus pillanatok, ezért én ezt most egy hangyányit gyengébbnek érzem a korábbiaknál. Amit láttam az egyes szálakban, azok tetszettek, de mintha nem lett volna mögöttük a mindent átfogó, összegző gondolatiság. Érdekes lesz a folytatás, ha most fogadni kéne, azt mondanám, a Vastrónon lesz egy Észak-Dél házasság a Mások ellen. De majd meglátjuk.

85%


Jó, akkor nem velem van a baj; ez az évad szerinted sem üti meg az eddigiek mércéjét. Már abból látszik, hogy mennyire nem, hogy olyanokat kell leírni, hogy "az egyetlen értékelhető dráma". Jesszusom, hát eddig minden részre jutott vagy kettő, most meg a leginkább katartikus pillanatokon is úgy lépnek át a szereplők, mint a száraz kutyaszaron.

Spoiler:

R2-D2 írta:

A GoT S6 gyakorlatilag azzal kezdődik, amivel az előző évad abbamaradt… és akkor essünk is túl a számomra legundorítóbb húzáson, amit filmekben, sorozatokban elkövethetnek. Ha valaki van elég tökös megölni az egyik legközkedveltebb főszereplőt, akkor maradjon is elég tökös ahhoz, hogy temesse is el (adott esetben égesse el). Ne húzza, halassza epizódokon keresztül, ne építsen arra egy negyednyi évadot, hogy bizonytalanságban ( Question ) tartja a nézőt: a néző megint csak nem hülye, simán kikövetkezteti, mi is a szándék és mi fog történni.


Spoiler:

R2-D2 írta:

„Daenerys Targaryent, teljes nevén Viharbanszületett Daenerys Targaryent, aki első ezen a néven, az Elsők, az Andolok és a Rhoyniak királynőjét és a birodalom védelmezőjét, sárkányok anyját" látná szívesebben a Vastrónon.


Hogy "teljes nevén"  Smile ?! A közelében sem vagy, hiszen ott van még a "Breaker of Chains", az "Unburnt", a "Khaleesi of the Great Grass Sea", és így tovább még vagy fél percig... Meglenne az a 28, ha nagyon akarnám  Smile !

.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptyVas. Júl. 10, 2016 12:29 am

Trónok harca S6

Niwrok írta:

Spoiler:

Ez igaz, ez fura volt nekem is, de benéztem egyfajta megalázásnak. Jó, egy idióta az, akit erre rá lehet venni, de lehet valami szimbólum is... sokkal inkáb tűnődtem azon, hogy

Spoiler:

Niwrok írta:

Spoiler:


Persze, szétcincáljuk, de ettől még szeretjük. Én legalábbis imádom az ilyet. Smile

Niwrok írta:

Spoiler:
Azért ez meg már önmagában hülyeség...

Spoiler:

Niwrok írta:


Hogy "teljes nevén"  Smile ?! A közelében sem vagy, hiszen ott van még a "Breaker of Chains", az "Unburnt", a "Khaleesi of the Great Grass Sea", és így tovább még vagy fél percig... Meglenne az a 28, ha nagyon akarnám  Smile !



egyetért
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptyVas. Júl. 10, 2016 1:32 am

R2-D2 írta:

Trónok harca S6

Niwrok írta:

Spoiler:


Azért ez meg már önmagában hülyeség...

Spoiler:


Spoiler:

R2-D2 írta:
Niwrok írta:

Hogy "teljes nevén"  Smile ?! A közelében sem vagy, hiszen ott van még a "Breaker of Chains", az "Unburnt", a "Khaleesi of the Great Grass Sea", és így tovább még vagy fél percig... Meglenne az a 28, ha nagyon akarnám  Smile !


egyetért


R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 8dced4ed0646ee3bf5a538763405681e
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 EmptyVas. Júl. 10, 2016 11:55 am


Trónok harca S6

Niwrok írta:

Spoiler:


Spoiler:
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 2.0   R2-D2 írásai 2.0 - Page 55 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 2.0
Vissza az elejére 
54 / 67 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 28 ... 53, 54, 55 ... 60 ... 67  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 1.0
» R2-D2 írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» Niwrok írásai 2.0
» Niwrok írásai 1.0

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: