Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 Könyvajánló topik

Go down 
+2
purple rain
Ferrari-Fan
6 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Szilvási Lajos: Egymás szemében   Könyvajánló topik - Page 3 EmptyKedd Jan. 21, 2014 8:03 pm


Szilvási Lajos: Egymás szemében



Nem tudom, hogy leszek képes visszaadni írásban mindazokat az érzelmeket, amiket e könyvvel kapcsolatban táplálok  - tápláltam mióta kezembe került -, s amik most az újraolvasás után felszínre törtek. De megpróbálom…

Ahhoz, hogy megértsétek, miért is olyan fontos nekem ez az egész, elég messziről kell indulnunk. Alaposan vissza kell utaznunk az időben, mikor is 16-17 évesen anyu szobájában a könyveket böngésztem. Bármennyire is töröm a fejemet, már nem tudom felidézni, hogy magamtól vágtam-e bele az olvasásba, vagy anyu javaslatára (akkoriban szinte az olvasás volt az egyetlen mód a képernyőm karbantartására – a hétfői adásszünet korában még videomagno sem volt elterjedt), de tulajdonképp tökmindegy. A lényeg az, hogy egy harmadikos gimnazista kezébe került egy könyv, ami egy harmadikos gimnazista fiú és egy harmadikos gimnazista lány szerelmét meséli el… Sors, vagy végzet??? Nem tudom… Azt tudom, hogy miután akkor elolvastam, valami csodás eufória kapott el (ahogy most is), pedig akkor még nem is tudtam, hogy a hamarosan az életembe berobogó lány kedvenc könyve az Egymás szemében lesz… és onnantól úgy éltünk és gondolkodtunk, mint Attila és Tamara. Úgy beszéltünk, azokat a kifejezéseket használtuk szóban és leveleinkben, mint ők… így lett a lány neve Sweetkisasszony…

A rövid prológus után, nézzük csak mi is ez az egész, ami varázsolni képes. Az Egymás szemében egy 1975-ben játszódó könyv, két kamasz, Attila és Tamara kapcsolatáról szól. Mindketten naplót írnak (látszólag különböző okokból, de a motiváció közös), s e napló kendőzetlenül mutatja be, mit gondolnak egymásról, az életről, a suliról, a világról. A könyv tartalma pedig nem más, mint május 30-tól július 2-ig ezen naplókban elhangzottak a fiú és a lány szavaival, szerkezetileg pedig napokra lebontva, először Attila majd Tamara gondolatai. Zseniális. Önmagában már maga ez a rendszer is, de a legzseniálisabb, hogy mindegy, milyen nemű vagy: Szilvási valami természetfeletti erővel érzett rá arra, hogy mindkét karakter bőrébe bele tudd élni magad. Ezen még a mai nap is el tudok csodálkozni – mint ahogy azon is, hogy ennyi idő után is képes voltam a két tizenhét éves gyerek szerepébe bújni. Míg a Házibuli 1-2-őt már tudom nézni Vic szüleinek szemszögéből, addig ezt a kapcsolatot nem… csak Attila vagyok. Vagy Tamara. Pontosabban mindkettő… két testben egy lélek…

„Volt egy fiú, és volt egy lány...” szól a Karthago dala.  Itt is. Volt egy fiú, aki egy iskolai rendezvény promóciója közben áttéved a szomszéd osztályba, ahol a lány felfigyel rá. A fiú, a zárkózott szeplős, Fábián Attila egy éve került a gimibe, s legnagyobb érdeklődést azzal váltotta ki maga körül, hogy nem barátkozik senkivel, totál remeteként éli életét. Egyedül Snuki az, akit viszonylag közelebb enged magához – de ez még messze van a barátságtól. Szóval Attila a másnapi bulin értetlenül nézi, hogy egy jótestű vékony szőke áll előtte és intenzíven érdeklődik, hol lehet kólát venni. /”Jaj szeplős, ha tudtad volna, hogy nem is voltam szomjas…”/ A lány, Ventus Tamara az iskola egyik legrosszhírűbb csaja, rengeteg múltbéli pasival, kívülálló számára igazi ribanc: valójában azonban csak egy ártatlan – árva - kislány, aki nem csinál mást, mint a szerelmet keresi… Mint annyian ebben a világban. Történetünk szerint a két fiatal egymásba szeret, az első kisebb bukkanó után cáfolhatatalanul és visszafordíthatatlanul, fejest ugorva a nyári szünetbe. Tök jó volt olvasni, hogy mit is gondolnak egymásról, tök jó volt olvasni az igaz szerelemről. Aztán Attila építőtáborba megy, vasútépítő táborba (ne felejtsük el, ’75-ben járunk), két hétre, a felfokozott vágyakozás szülte érzelmi túlfűtöttség szinte kicsordul  a lapokról. Különösen Tamara naplójából, hisz Attilának azért az izomzatának karbantartására kitalált munka rendesen kitölti idejét. Szóval a forró nyári napokat csak időnként töri meg egy-egy zápor – hogy aztán a könyv végére szinte jégviharként robogjanak keresztül rajtunk az események. Nem igazán akarok erről írni, mindenki fedezze fel magának, a lényeg annyi, hogy egy Prokátz nevű bibircsókos gyerek okozza azt az elementáris erejű katartikus és szomorú végkifejletet, ami vár ránk… Aminek végén a legfontosabb kérdés: „Most mi lesz velünk, szeplős?”

Szilvási elképesztően jól ír. Bár mást nem olvastam tőle, de ennek a könyvnek a stílusa, szövegezése talán a legjobb, leghatásosabb, ami valaha kezembe került. Soha, semmilyen könyvből nem idéztem ennyit, mint ebből életem során – ellentétben filmekkel -, s bár sok más könyvet is rongyosra olvastam, valahol az Egymás szemében mindig is a No1 maradt. Iszonyat betalált akkor ez a könyv, a szerelemre vágyó kamasz lelkét nagyon megérintette, ráadásként rengeteget foglalkozik magával a szexualitással, a szüzesség elvesztésével – pont, mint anno egy 17 éves tette azt. Az igazság az, hogy tőlem teljesen függetlenül több tekintetben Attila az én jellemrajzom lett, az a srác akkor, akár én is lehettem volna. a gyanakvásával, a dekadensen életunt viselkedésével, az italozó anyukájával, mindennel. Épp, hogy csak naplót nem írtam. Ellenben a lány, akit mellém sodort az élet még naplót is írt… a jó testű vékony barna…

A könyv rengeteget segített akkor elviselni az életet. Hitet és bizalmat adott gyerekfejemnek a nehezebb helyzetekben, mindig is úgy tekintettem rá, mint egyfajta bibliára. Mint hivatkozási alapra minden párkapcsolati problémában. Később már persze, ahogy az ember halad előre az élet sodrásában, egyre kevesebb szerepet kapott – no meg rendesen távolodunk is attól a kortól, amit megidézett – azonban a tudatomban mindig is jelen volt (ld. Szerelem első vérig fóruma). Amikor anyu meghalt, vélhetően az eredeti példányom is az antikváriumos bácsi martaléka lett, így most szereztem be újból . Mert olyan nincs, hogy ez ne legyen meg. Ennek otthon kell állnia, hogy akármikor elolvashassam. Szóval megvettem – s képtelen voltam megállni, hogy ne kezdjem újra. 15-20 év után…
Hogy újra átéljem a múltat (sikerült), hogy újra fiatal lehessek. S hogy ennyi idősen egy teljesen más síkját is felfedezzem magamnak: a kritikával átitatott zseniális korrajzot a korrupt szocializmusról. Szilvási – Attila naplóján keresztül – rávilágít a már akkor létező korrupcióra, a hiánygazdaság adószedőire, a pártállam kisvezetőire. A Fábián apukával történtek most, érett fejjel sokkal jobban lekötöttek, mint anno, viszont a kommunista forradalmak iránti elkötelezettség picit meglepett. A nemzetközi építőtábor a chilei, szovjet, lengyel pajtásokkal nagyon jó volt – magam is voltam hasonlóban Zánkán. A filmes vonatkozás pedig, amire gyerekként nem is figyeltem: a Francia kapcsolatot személyesen is kedvelem, azt nézték a moziban, a Monica Vitti film, a Lány pisztollyal pedig halványan dereng emlékeimben. Az meg csak hab volt a tortán, hogy Tamara állandóan Hairt hallgatott…

Nem tudom, aki most veszi kézbe először, annak milyen élményt fog nyújtani. A mai társadalomban vélhetően messze nem lesz olyan átütő erejű érzés olvasni, a hetvenes évek szocialista körülményeit nem lehet könyv alapján átélni. Mindazonáltal ez a könyv méltó lenne arra, hogy a sok agyament és fárasztó nyelvezetű irodalmi műalkotás helyett bekerüljön a NAT-ba, mert ezt minden középiskolásnak olvasnia kellene. Egyszerűen nekik szól, róluk szól – időtlen módon. S talán nagyobb kedvvel is olvasnák, mint mondjuk egy Kőszívű ember fiait. Szilvási könyve a hátoldal szerint több, mint 10 millió példányban kelt el – mégis a legfontosabb korosztály nem ismeri. Pedig tanulhatna belőle szeretet és barátságot. Kitartást és bizalmat. Életet.

Vegyétek, olvassátok! Megéri!!!


100%



Niwrok:

Spoiler:


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Jan. 01, 2015 9:40 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptyKedd Jan. 21, 2014 11:13 pm

R2-D2 írta:

Szilvási Lajos: Egymás szemében

Szilvási könyve a hátoldal szerint több, mint 10 millió példányban kelt el – mégis a legfontosabb korosztály nem ismeri. Pedig tanulhatna belőle szeretet és barátságot. Kitartást és bizalmat. Életet.

Vegyétek, olvassátok! Megéri!!!

100%

Niwrok:
Spoiler:


Nem sikerült Smile . Először is, mert előre szóltál, másodszor meg mert eleve nem lep meg, hogy egy könyv, egy film vagy bármilyen művészeti alkotás ilyen hatással lehet egy emberre. Főleg, hogy ha kapcsolni tudja azt egy korszakhoz, egy személyhez vagy egy érzéshez, ami fontossá vált számára. Te sem vagy kivétel, "kisrobot" Smile .

El fogom olvasni. Hátha engem is tudna tanítani...
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzer. Jan. 22, 2014 1:10 am

Niwrok írta:
El fogom olvasni. Hátha engem is tudna tanítani...
.

Már megérte írni. Smile
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Karen Traviss:Színvallás   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Ápr. 05, 2014 5:09 pm

 
Karen Traviss:Színvallás
 
 
Ha Karen Travis abban a messzi-messzi galaxisban élne, amiről könyvei szólnak, akkor most már vélhetően valamelyik börtönbolygó cellájában csücsülne a Színvallás miatt… Mert bizony a Színvallás egy iszonyat erős Köztársaság és Jedi-rend kritikára sikeredett - aktuális szóhasználattal élve vérbeli ellenzéki könyv-, aminek állításai, okfejtései önmagukban is vannak olyan megdöbbentőek és elgondolkodtatóak, hogy csak azokért érdemes lenne elolvasni a könyvet…
 
Néhány hónappal járunk a Coruscant eseményei után. Kis csapatunk újból szerte szét széledt a galaxisban: Etain a guarlinok bolygójának kiürítésében segédkezik (ahonnan a telepesek természetesen nem távoznak önként), az Omegások egy látszólag jelentéktelen küldetésben vesznek részt a Gaftikaron (ahol egy tragikus esemény történik közben), a Deltások, Palpatine utasítására Ko Sai, a kaminói génkutató nyomát követik (aki otthagyta saját népét – ezzel a fél galaxist magára szabadította). A második könyv beígért vadászata tehát megvalósul: Ko Sai nyomát követi Kal, Vau, Ordo és Meerel is… Nos temészetesen az egész könyv legjobb és legfontosabb történeti szála az ő ténykedésük: a kutatás a kaminoi klónozó után kellően izgalmas és akciódús, a közben felvetett gondolatok magáról a klónozásról, a klónok sorsáról pedig kellően nyugtalanítóak. Kal érzelmei fiai iránt, Vau könyv eleji ténykedése a Mygeeton, annak minden következményeivel együtt szenzációsan felturbózzák azt az amúgy sem kicsi érzelmi köződést, ami már amúgy is kialakult bennünk az Omegások és a Nullások iránt. Direkt nem írom a Deltásokat - hozzájuk mindig is máshogy viszonyultam -, ráadásul ebben a könyvben a Deltások a múltkorihoz képest kevesebb szerepet kaptak, míg a Nullások többet, ami nekem iszonyat bejött.  Egyszerűen imádom a két őrültet, Mereelt, Ordót, de A’den is király volt a Gaftikari csatában. A másik három tetsvérük, Jaing, Kom’rk és Prudii még nem kapott túl nagy szerepet, de remélem a két hátralevő könyvben velük is megismerkedhetünk.
 
Az 550 oldal ellenére a könyv kimondottan izgalmas, RepCom könyvhöz hűen van azért benne csata is. De mégis azt hiszem, a Coruscantban felvett fonal, a kibővített szereplőgárda, az egyre inkább előtérbe tolt kérdések miatt a Színvallás borzasztó messze került a Tűzharctól. Ez az írás a klónhadseg, Skirata fiainak jelenéről és jövőjéről szól elsősorban, erősen bírálva magát a Köztársaságot, annak szándékait. Millió idézetet lehetne írni ami alaposan átértékeli az egész hadseregesdit, de a legjobb és legszemléltetőbb példa Fi (RC-8015) sorsa: abban benne van minden, az egész mocskos háború összes mocskos tulajdonsága. Ráadásul ebben a mocsokban a Jedik jó mélyre merültek, Zey táborok maga a bigott jedi rend megtestesítője – olvasva a Színvallást, egy cseppet sem lehet csodálkozni azon, ami következett az EP III idején. Sidious terve több mint zseniális, ugyanakkor végtelenül könyörelen is egyben. Bármennyire is sajnálom az egész Jedi rendet, de szűklátókörűségük lett saját vesztük, annak örültem csak, hogy Ashoka után Jusik is elhagyta a Rendet, így talán van esélye túlélni a 66-ost.
 
Hamarosan megtudom, mert már itt van az éjjeliszekrényemen. S kíváncsi vagyok, Palleon után előkerül-e még valaki a korábban írt EU-ból. Ugyanis ifjú klónparancsnokként már Tarvis is beemelte a sztoriba... Smile
 
 
 
.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Jan. 01, 2015 9:39 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Karen Traviss: A 66-os parancs   Könyvajánló topik - Page 3 EmptyPént. Ápr. 25, 2014 8:32 pm

Karen Traviss: A 66-os parancs



Nézek a semmibe, magam elé… utoljára ehhez hasonlót anyám elvesztésekor éreztem, bár kétségkívül intenzívebben. Aki tudja, milyen, ha valaki meghal a családban, akkor ismeri azt a csendet és ürességet, ami a gyász első fázisa: Karen Travis könyve pontosan ezeket az érzéseket hozta elő belőlem – mindemellett pedig töredelmesen beismerem, a könyv utolsó negyedét könnyezve olvastam végig…
Most biztosan furcsán néztek rám (már aki olvassa e sorokat), hisz a könyv címe egyértelműen meghatározza annak eseményeit: a trükk a dologban azonban az, hogy nem elsősorban az elvesztett karaktereket siratja meg az ember, hanem a megmaradtak mély gyászában osztozik. Másrészt meg – 66-os ide vagy oda – egyáltalán nem volt biztos, hogy Sidious parancsa nyomán milyen veszteségeket szenved el Kal’buir csapata, sőt, ami történik, az nem is közvetlenül a parancs miatt történik: jómagam majdnem felüvöltöttem mérgemben, hogy azt, akkor, ott, úgy MIÉRT?????

Egyébként a parancs meglepően későn, a könyv háromnegyedénél hangzik csak el. Addig egy szenzációsan jól felépített, akciókkal dúsított kalandregényt kapunk a már jól megismert szereplőkkel. Kal Skirata, a vén mandalori harcos, megannyi klón „apja” terve kezd formát önteni: egy kiszámított időpontban a számára kedves csapat lelép a klónháború színteréről, a dezertáló katonák, a Jedi-rendet elhagyó Jedik és néhány mandalori pedig egy rejtett bázisra vonul vissza. A könyv maga ennek az „árulásnak” a megszervezésével, a részletek kidolgozásával foglalkozik, hogy aztán a több szálon futó cselekmény, a több helyszínen szétszórt karakterek egy keserédes fináléban egyesüljenek. Travis olyan karakterdrámákat és jellemeket tár elénk, ami bármilyen sikeres filmben megállnák a helyüket, ugyanakkor az egész RepCom sorozatot átható Köztársaság-  és Jedi-ellenesség még talán sosem volt olyan erős, mint itt.

Kegyetlen jó volt, ahogy elérkeztünk az EP III esményeihez, ahogy a nagy, galaxisfordító történéseket a nullások vagy a mi jedieink szemszögéből látjuk. A finom utalások az eseményekre borzongató iránymutatást nyújtanak, hol is tartunk időben, hihetetlen élmény volt tudni, mi is zajlik a Galaxisban, miközben Ordoék ügyködnek. A coruscanti csata, majd a kashyyyki ütközet hátterében szövögetett terv tragikussága ugyan kódolva van a címben, mégis, az utolsó utáni pillanatokig nem érezni a veszteség lehetőségét, különösen annak súlyát. Új SW kedvenceim, a Nullás Mélységi Felderítők közös jelente a csapatszállítón meg egy kisebb katarzissal ért fel: a RepCom könyvek negyedik epizódjára oly mélyen elmerültem ebben a világban, hogy nem is igazán akarok most mást olvasni. Van tehát SW Luke, Obi-Wan, Anakin meg a többiek nélkül is, Karen Travis zseniális regényfolyamát minden fannak olvasni kellene. Még azoknak is, akik alapban EU ellenesek.

Az előző írásom végén felvetett kérdés pedig csodás választ kapott: feltűnt az a Callista tábornok, aki a Callista-trilógiában, néhány borzalmasan megírt regényben volt összekötőkapocs: így, különc Jediként ábrázolva sokkal bulisabb a karaktere, mint szellemlényként. A 66-os parancs azonban nem elsősorban miatta lett emlékezetes és maradandó élmény, hanem a kiváló technikával megírt drámától, a mando'a nyelvtől és életérzéstől – no meg attól a tucatnyi imádnivaló karaktertől, akik feltűnnek benne. Egyébként a negyedik könyv után egyre többször veszem észre magamon, hogy (még csak gondolatban) a mandalori nyelvet is használom már, a sors iróniája pedig, hogy két fiam beceneve simán leírható mandaloriaiul: innentől mást jelent az Ád’ika és a Dan’ika. Smile

“Ni su'cuyi, gar kyr'adyc, ni partayli, gar darasuum "



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Jan. 01, 2015 9:37 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 1:57 am

R2-D2 írta:

Karen Traviss: A 66-os parancs


 Bravo 

Az egyik szemem sír, a másik meg nevet, ugyanazért, mint mindig, és már sokszor leírtam: még ezekből a "rövid" írásokból is lejön, hogy milyen jó is tud lenni az, amikor valaki ennyire intenzíven és stabilan tud kötődni a rajongása tárgyához... de nehéz is, mert az érzelmek is hasonlóan intenzívek ilyenkor, persze az öröm is... de a veszteség is.
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 12:05 pm

Niwrok írta:


 Bravo 

.

Köszi. Sok év kihagyás után kicsit nehéz volt magam visszaerőltetni a könyvek világába, de nem bántam meg.

Sokszor nagyobb élményt nyújtanak, mint a filmek: a SW meg pláne, ahogy írtad, mindig is rajongásom tárgya marad. Pedig aztán - bármennyire is nem úgy tűnik - az én rajongásom kutya f*sza néhány fanhoz képest.  Wink 
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 1:13 pm

R2-D2 írta:

Pedig aztán - bármennyire is nem úgy tűnik - az én rajongásom kutya f*sza néhány fanhoz képest.  Wink 


Azért a rajongás nekem nem egyenlő a megszállottsággal Smile . A tiedhez hasonló érzelmi kötődés lelkesít pusztán olvasva is, mert (tudtommal) nem arról szól, hogy 0-24-ben ebben élsz, ezen kívül is megtaláltad a helyed az életben, stb.. A rajongás nekem legkevésbé attól függ, hogy ki hány SW tárggyal veszi körbe magát, hány százezret költ jelmezekre és találkozókra...

Na jó, elég lesz a  Razz -ból, mert lassan én pirulok bele Smile .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 1:56 pm

Niwrok írta:
Azért a rajongás nekem nem egyenlő a megszállottsággal Smile. A tiedhez hasonló érzelmi kötődés lelkesít pusztán olvasva is, mert (tudtommal) nem arról szól, hogy 0-24-ben ebben élsz, ezen kívül is megtaláltad a helyed az életben, stb.. A rajongás nekem legkevésbé attól függ, hogy ki hány SW tárggyal veszi körbe magát, hány százezret költ jelmezekre és találkozókra...

.

Azt hiszem, féleérhető voltam: nem elsősorban a tárgyakra gondoltam, hanem az ebben az Univerzumban megismert tudásra, elmélkedésekre. Ahhoz kevés vagyok - igaz, nem is akarok ennél több lenni.

No mindegy, témát le is zárhatjuk, elkezdem a RepCom sorozat zárókötetét, hamarosan olvashatod a történet végét. Már amennyire érthető így, kívülállónak. Smile

Más: Egymás szemében-be nem kezdtél még bele?
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 4:34 pm

R2-D2 írta:

Más: Egymás szemében-be nem kezdtél még bele?


Még nem, de a polcon már itt van Smile , és egy kicsit még marad is, mert a héten kezdtem el a Végjátékot.
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 4:41 pm

Niwrok írta:


Még nem, de a polcon már itt van Smile, és egy kicsit még marad is, mert a héten kezdtem el a Végjátékot.
.

Az jó, arra kíváncsi vagyok. Mindenképp írj róla, bár írásodtól függelenül el fogom olvasni - ezt már eldöntöttem.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Orson Scott Card: Végjáték / Ender's Game   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Május 10, 2014 11:30 am

.
Végjáték / Ender's Game

"-És menni fognak az emberek?
.-Az emberek mindig mennek. Mindig. Mindig azt hiszik, hogy jobb életük lehet, mint a régi világban."


Mivel nem látom értelmét úgy csinálni, mintha a film nem létezne, hiszen engem is az vezetett rá a könyv elolvasására, ezért a filmmel kapcsolatos tiszteletköröket kihagynám. Maga a történet, ahogy Ender bekerül az iskolába, az útja és a szerepe a hangy háborúban nem változott, egyszerűen csak érthető módon vannak dolgok, amiknek a vásznon csekély az élvezeti értékük, vagy egyenesen megvalósíthatatlanok, míg a filmben nagyobb szerepet kapnak az olyan látványelemek, mint a csaták. Éppen ezért az, hogy a könyv is hasonló élményt jelentett, mint a film, pusztán csak annyit jelent, hogy más csatornán keresztül méretődtek meg, még úgy is, hogy a könyv már nem rendelkezett a meglepetés erejével. A film jó volt annak az egyre elcsépeltebb tinimessiásos filmnek, aminek készült, leegyszerűsített szereplőkkel, könnyen emészthető konfliktusokkal, a harci jelenetek bemutatásával, a könyv meg más oldalról, egy mélyebben drámai oldalról tudta megmutatni ugyanezt. Én most a különbségekre fogok koncentrálni.

Már csak azért is, mert a könyv egy jelentős része az, ahogy Ender reagál a körülötte és a benne felmerülő problémákra, belső monológok, következtetések képében, így maga a folyamat, amit a film nem is igazán próbált meg érzékeltetni (a könyvbeli Ender tutira nem tudna könnyezni a végén), sokkal intenzívebben megjelenik: Ender átalakulása. Az a hosszú éveken keresztül zajló, kísérletezésből és pszichológiai módszerekből összetákolt tevékenység, ahogy Enderből Graff hatékony erőforrást próbál kreálni, amivel talán meg tudják nyerni a háborút, és hogy közben Ender hogyan, milyen gondolatokon keresztül próbál minél gyorsabban megoldást találni a problémákra, tudva, hogy egyetlen csata elvesztése is (még ha a győzelem súlyos áldozatokat követel is meg) megingatja a belé vetett hitet, hogy minden kérdésre van győztes válasza. A filmben ez az esetlegesség kevéssé van benne, a könyv viszont utólagosan ezzel legitimál mindent: Graffnak fogalma sincs, hogy hogyan lehetne maximálisan kiaknázni az Enderben rejlő lehetőséget -csak remélve, hogy az egyre nagyobb kihívások, a cél, a túlélés, a győzelem érdekében szükségessé váló áldozatok, halálok terhe alatt Ender nem roppan össze-, ezért mindent be kell vetnie, amitől ő úgy gondolja, hogy szükséges lehet, úgy is, hogy igazából fogalmuk sincs, mennyi idejük van, hányszor próbálkozhatnak még, vagy a tetteik hogyan befolyásolják majd Endert. Ezért kell minél korábban kezdeni -a könyvbeli Ender alig hatéves a filmbeli tinédzserhez képest, és évek alatt válik azzá a tizenévessé, aki a filmbeli csatát megvívja-, ezért kell folyamatos változtatásokkal átszervezni Ender gondolkodását arra, hogy soha ne támaszkodjon senkire és semmire, még a korábbi győzelmeire sem, miközben elérni azt, hogy Ender a beleérző képességét puszta erőforrásnak tekintse, és az ne gátolja, ha akár csak az ellenfélnek okozott legsúlyosabb csapás árán tudja is elkerülni a későbbi fenyegetést. Ahogy Graff elmondja a könyvben, egy olyan vezetőt akartak kinevelni, aki elég empatikus ahhoz, hogy meg tudja és meg akarja érteni a hangyok gondolkodását (külön oldalak szólnak arról, hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal jár az, ha egy faj egyedeit egy közös akarat irányítja), ugyanakkor elég agresszívnak is kell lennie ahhoz, hogy ez a megértés ne váljon együttérzéssé, és az empátiát félre tudja söpörni, ha arra van szükség a győzelemhez. Ezen a ponton lép be Peter és Valentine a képbe.

Ahogy olvasgattam a véleményeket a filmről, a legtöbb helyen azt emelték ki, hogy Ender testvéreinek milyen kevés szerepet szán a film, főleg Peternek. Egyszerűen csak ők voltak a gyűlölt és a szeretett testvérek sablonjai, mint az Enderben meglevő szeretet és kegyetlenség kivetülései, és ennyi. Hogy Ender szerepe mi is volt a családban és a társadalomban, hogy milyen volt "harmadik" gyereknek lenni, és milyen volt a Peter mellett halálfélelemben felnőni, nem tudva, hogy bátyjában a vérszomj mikor kerekedik felül a közönyén, az élet és halál feletti hatalom érzetének vágya a kétségen, hogy ennek túl korai megélésével esetleg még nagyobb hatalom érzetétől fosztja meg magát, ahhoz a könyv kell. Már csak azért is, mert a film egy teljes történetszálat kikukázott, mégpedig azt, hogy mi történik Valentine-nal, Peterrel, és úgy egyáltalán a Földdel addig, amíg Ender a hadiiskolában röpköd. Mert Peter sem tétlenkedik, alig tízévesen az internet anonimitását és Valentine érzékenységét kihasználva már arra készül, hogy mi lesz akkor, ha Ender megnyeri a háborút. Mi lesz abban a világban, ahol megszűnik a közös ellenség, mint az emberi szövetségek szinte egyetlen motivációja, és a régi konfliktusok újjáéledése megint egymás ellen fogja fordítani a Föld lakóit, ahogy mindig. Peter és Valentine párhuzamos szála az, ami az aktuálpolitikát (a könyv korából eredően még a NATO és a Varsói Szerződés szembenállását boncolgatva) és a társadalomkritikát beleszövik a fikciós történetbe és Ender drámájába, és mert talán ez volt a legnagyobb újdonság a film cselekményéhez képest, így ezt a szakaszt, Locke és Démoszthenész szerepét találtam a legizgalmasabbnak.

Persze más, kisebb változtatások és új érdekességek is akadtak. Mondjuk az tetszett, hogy a film után szimplán "szalamandrás díszfasz"-nak titulált Bonzo nem az a kisebbrendűségi komplexusos kis pöcs volt, mint a filmben, hanem egy Endernél pár évvel idősebb csapatkapitány, aki ugyan rosszabb stratéga Endernél, és hasonló módon féltékeny Ender sikereire, de ezt sokkal inkább a spanyol büszkeségre vezette vissza a könyv, mint a rosszindulatra  és egy olyan szimpla testi dologra, hogy Bonzo alacsony. Nagy felüdülés volt, hogy a könyvbeli Bonzo nem gonosz, csak kevésbé tehetséges, alacsonyabb szinten van a csapatmozgások és a harci helyzetek áttekintésében. Érdekes új figura volt továbbá Bean, aki olyan volt Endernek, mint amilyen ő lehetett Bonzonak, vagyis egy fiatalabb, de tehetségesebb beosztott, egy alternatív Ender, aki csak egy dologban marad el Endertől, de pont abban, ami végzetes lenne: a stressztűrésében. Ezen felül nekem a könyv egészének hangulata is bejött, még ha "szárazabbnak", kíméletlenebbnek és ridegebbnek is tűnt, mint a film, amiben adta magát a mozgalmasság és a dramaturgiailag fontos érzelmek. Barátság helyett van egymásra utaltság, románc helyett van taktika, mert bár a filmben nagyon próbálták összeboronálni Endert Petrával, ennek, és úgy egyáltalán a szerelemnek a könyvben eltelt évek tükrében nem is nagyon lehet jelentősége.

Mivel a könyv nem csak Enderre koncentrált, a könyv utolsó fejezete pedig évekbe "pörget bele", és azon belül majd ötven évnyire előre a Föld történetébe (az űrutazás időtorzító hatásából adódik az eltérés), így gazdag táptalajt hagyott a leágazásoknak, úgyhogy lesz mint olvasnia azoknak, akiket az "Enderverse" érdekel. Orson Scott Card azóta írt előzményt (az Első Invázió krónikáját), folytatást, "spin-off"-ot, azaz a mellékszereplőket bemutató novellákat, és vagy három könyve van előkészületben még most is. A Végjáték igazából kronológiai sorrendben pont középen van. Én egyelőre úgy vagyok vele, hogy a Holtak szószólója még érdekel, az úgyis alig egy héten belül újra megjelenik, a többit meg meglátjuk...
.


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Vas. Okt. 28, 2018 11:15 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Május 10, 2014 12:16 pm

Niwrok írta:
.
Végjáték / Ender's Game


A könyvborítón nem is Ender van...  tongue 

Köszi az írást, magam is el fogom olvasni, s ebben most Te is megrősítettél.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Május 10, 2014 3:24 pm

R2-D2 írta:

Végjáték / Ender's Game

A könyvborítón nem is Ender van...  tongue 


Ha arra gondolsz, hogy nem a filmbeli Ender van rajta, akkor jelzem, hogy szándékos volt a dolog. A filmes borítót meg akartam tartani arra, amikor a filmről írok majd Wink .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 EmptySzomb. Május 10, 2014 3:26 pm

Niwrok írta:


Ha arra gondolsz, hogy nem a filmbeli Ender van rajta, akkor jelzem, hogy szándékos volt a dolog. A filmes borítót meg akartam tartani arra, amikor a filmről írok majd Wink.
.

Igen, arra gondoltam, de nem így... Nem tudom, létezik-e könyv a filmes Ender arcával. Smile
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





Könyvajánló topik - Page 3 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Könyvajánló topik   Könyvajánló topik - Page 3 Empty

Vissza az elejére Go down
 
Könyvajánló topik
Vissza az elejére 
2 / 10 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» Filmzene topik
» Általános film topik
» Általános sorozat topik

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: A mozitermen kívül :: Könyv, játék, zene-
Ugrás: