Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 Niwrok írásai 1.0

Go down 
+5
Weide
Mr. White
Remo
R2-D2
Niwrok
9 posters
Ugrás a következő oldalra : 1, 2, 3 ... 33 ... 66  Next
SzerzőÜzenet
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Sherlock S2   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyCsüt. Dec. 06, 2012 8:42 am

.
Sherlock S2


Hogy miért nem lehet minden sorozat ilyen, de most tényleg! Kevés rész feszesre húzva (oké, azt nem várom el, hogy férjen bele három részbe a komplett Lost:)), a stáb nem néz a játékidő jelentős részében hülyének, a szereplők megmaradnak érdekesnek, és a sztori jut valahonnan valahová anélkül, hogy ellaposodna.

Az Xpressen már lelkesedtem az első évadon, de az örömbe némi üröm is vegyült, lévén a második részt, a Vak bankárt nem sikerült megszeretnem második nézésre sem, a cliffhangereket pedig úgy is utálom, ha a következő évad már a polcon vár, és nem kell miatta kivárnom a nyári szünetet, a többi viszont instant mestermunka. A fiatalítás és a modernizálás egyszerre történt gondossággal, tisztelettel és józan ésszel, sok-sok humort is csempészve a rigolyás polihisztor életnek XXI. századi változatához. "Így írta volna meg napjainkban két sör után Doyle", effelé mutat a stílusirány, és legyenek ezek akár Sherlock fejtegetései, akár a bűnesetek, akár a Holmeshoz hasonló csodabogarak társadalmi megítélése, minden a helyén van, még az eredeti novellákra való, néha csak jelképes utalások is. Azt sem látom értelmét részletezni, hogy a színészek milyen pazar alakítást nyújtanak, nézze meg szépen mindenki magának.

A három rész esetében maradnék a külön-külön bemutatásnál, a megítélés ugyanis megint kicsit hullámzott, hasonló ívet bejárva, mint az első évadnál, csak éppen egy fokkal még magasabb szinten. Úgy vettem észre, hogy ezúttal a stáb valamifajta központi témával próbálta összekötni az egyes epizódokat, hiszen mindhárom esetben a racionalitás mindenhatóságában hívő, magában minden nem ésszerűt veszélyesnek minősítő és ezért elnyomó Sherlockot "próbálják" emlékeztetni arra, hogy bizony ő is emberből van; ezeket választottam alcímnek. Plusz ez az évad meghozta a kedvem arra, hogy az eredeti novelláknak legalább a szinopszisait elolvassam, így itt-ott azokat is megemlítem.

- Sherlock és a nők: Amikor a Rózsaszín tanulmány után a másik két rész nem tetszett annyira, gondoltam, meg is van a favorit; ezt a gondolatot a Botrány a Belgráviában tette múlt időbe. Kurvajó! Az előző évad fináléjának áthúzódó részét, a Sherlock.blog.com felfutását, végül pedig a novella diplomáciai katasztrófával fenyegető zsarolási ügyét az epizód első felében elintézik -igaz, olyan kitérőkkel, mint a "Mit keres a pucér Sherlock a Buckingham-palotában?". Az ezt követő egy óra átmegy egy Sherlock és Irene Adler közti flörtölésbe, melynek tétje egy mobiltelefon, amin a Nő az összeszedegetett információit tárolja. Irene Adler nem csak botrányhősnő, hanem egy Mata Hariba oltott Lady Heather (Grissom és Greg után a CSI Vegas számomra legérdekesebb karaktere volt a domina madám), aki a testénél talán csak az intellektuális sziporkáival kelt nagyobb vonzalmat Sherlockban, de legalábbis a figyelmét elnyeri. Hogy ez mennyire ritka kincs, azt három másik nőnek a részletesebb bemutatásával állítja az író párhuzamba, például szegény patológiás Molly már négy rész óta epekedik Sherlockért, aki semmi jelét nem adja, hogy nőként nézne rá. Talán a giccs egy kicsit sok a végén, ami viszont 87 ilyen percért egyáltalán nem nagy ár.

- Sherlock és a félelem: A Sátán kutyájának aktuális feldolgozását középső részként megint az évad leggyengébbjének találtam, ami még így is jó, csak nem annyira. Baskerville-ből börtön helyett állítólagosan titkos kutatásokat folytató katonai labor-támaszpont lett, és ez a vonal rá is nyomja a bélyegét az egész epizódra. A hangulat a lápvidéken a tájból és nem a nyomozásból ered, a következtetések megint kicsit megfáradtak, és bár tudom, hogy ez az egyik legismertebb novella, én már azt sem szerettem különösebben. Inkább a szereplők vívódása kerül előtérbe, egymással és önmagukkal egyaránt; csak az fél óra, amíg Sherlock feldolgozza a pokoli véreb megpillantásával elszenvedett sokkot, mint az emberi gyarlóság újabb bizonyítékát... és egyébként is, miért "véreb" és nem "kutya"Smile? Watson nyomozása pedig a novellából örökölt fény-morsekód után már egyenesen a kínosan röhejes kategória, a kislány eltünt nyuszijáról már nem is beszélve.

- Sherlock és a hírnév: A harmadik rész, A Reichenbach-vízesés kaphatta volna a Moriarty Show címet is, a Nagy játszma és a sok háttérmunka után ugyanis a fő ellenfél ismét kézivezérlésre vált. Természetesen egy ilyen címmel a rész nem is szólhat másról, mint a két rivális párharcáról, a novellából (vagy akár az Árnyjátékból) ismert végkifejlet sem okoz meglepetést, az viszont igen, hogy a stáb mennyire csak ihletőnek tekintett Doyle művére. Utánaolvasva már eleve azt furcsálltam, hogy Moriarty úgy tudott Sherlock fő ellenfele lenni, hogy egy novellában jelent meg, és ott is csak utalás szintjén, a Reichenbach-vízesés pedig tényleges helyszín volt, itt viszont a Reichenbach csak átvitt értelemben jelenik meg, festményként és szimbólumként, miközben Moriarty szociopata-tébolyult ripacskodása végigkíséri az epizódot. Az biztos, hogy nagyon érdekes, ahogy sorozat átértelmezi Moriarty-t, akinek esze ágában sincs rideg manipulátornak lennie, sokkal inkább az unalomba beleőrült zseni, aki nem a hatalomért vagy a pénzért követi el, amit, hanem mert semmi és senki nem jelent számára kihívást, legfeljebb Sherlock... talán.

A sorozatot az m1 már vetítette, gondolom fogja is...


A hozzászólást Niwrok összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Nov. 03, 2018 9:41 am-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyCsüt. Dec. 06, 2012 7:49 pm

Niwrok írta:
Sherlock S2


Remélem, nem csalódok Benned, mert az első évadot Miattad rendeltem meg látatlanban.. Smile
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyCsüt. Dec. 06, 2012 8:11 pm

R2-D2 írta:
Niwrok írta:
Sherlock S2

Remélem, nem csalódok Benned, mert az első évadot Miattad rendeltem meg látatlanban.. Smile

Eleve nagy krimirajongó vagyok, már akkor is Agatha Christie-t olvastam, amikor mások kaland- vagy indiános regényeket:). Ezért is, és az egyedi értelmezésmódja miatt is spec. rég szórakoztam ilyen jót bűnügyi történeten. Nincs benne időutazás, de azt hiszem, így sem fogod a falhoz vágni:).
Ha nem tetszik, legfeljebb átveszem tőled, mert nekem az angol változat van meg:).
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyCsüt. Dec. 06, 2012 8:14 pm

Niwrok írta:
Nincs benne időutazás, de azt hiszem, így sem fogod a falhoz vágni:)

A 24-ben sincs, mégis a legkedvesebb sorozatom... Smile

Most, hogy mondod - gyerekkoromban én is olvastam valamennyi Agatha Christie-t. Meg indiánosat is. Smile
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyCsüt. Dec. 06, 2012 8:26 pm

R2-D2 írta:
Niwrok írta:
Sherlock S2
Remélem, nem csalódok Benned, mert az első évadot Miattad rendeltem meg látatlanban.. Smile

És hogy ne legyen látatlan, itt van egy kis jelenetcsokor az első részből:


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Nov. 03, 2018 9:41 am-kor.
Vissza az elejére Go down
Remo

Remo


Hozzászólások száma : 351
Join date : 2012. Oct. 08.

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyPént. Dec. 07, 2012 2:40 pm

Nekem a Sherlockkal kapcsolatban vegyes érzéseim vannak. Az első két évadot láttom. Az évadnyitó mindkét esetben fantasztikus volt, aztán következett egy gyengébb, töltelékszerű középső rész, majd egy ígéretes, de kisebb-nagyobb csalódást okozó zárás. Az elsőnél még az olcsó cliffhanger és Moriarty illúzióromboló felbukkanása volt az, ami levont az összhatásból, a második évadzáró viszont már szerintem teljesen el volt barmolva. Egyszerűen nem hittem el, sőt rohadtul idegesített az, amire felépítették. A folytatás ezzel együtt várós, már csak a túlzás nélkül zseniális Benedict Cumberbatch miatt is, viszont a sztorik ingadozó színvonala okán az én gyűjteményembe nem valószínű, hogy bekerül a sorozat.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyPént. Dec. 07, 2012 3:16 pm

Remo írta:
Nekem a Sherlockkal kapcsolatban vegyes érzéseim vannak. Az első két évadot láttom. Az évadnyitó mindkét esetben fantasztikus volt, aztán következett egy gyengébb, töltelékszerű középső rész, majd egy ígéretes, de kisebb-nagyobb csalódást okozó zárás. Az elsőnél még az olcsó cliffhanger és Moriarty illúzióromboló felbukkanása volt az, ami levont az összhatásból, a második évadzáró viszont már szerintem teljesen el volt barmolva. Egyszerűen nem hittem el, sőt rohadtul idegesített az, amire felépítették. A folytatás ezzel együtt várós, már csak a túlzás nélkül zseniális Benedict Cumberbatch miatt is, viszont a sztorik ingadozó színvonala okán az én gyűjteményembe nem valószínű, hogy bekerül a sorozat.

Akkor ebben gyakorlatilag szóról szóra megegyezhetünk:). Pont a hullámzó hangulat miatt írtam valami olyasmit az első évad értékeléséhez, hogy érdemes úgy tekinteni, hogy az ember az évadok első részeiért fizet, azok önmagukban megérik a DVD árát, így a másik kettő, még ha nem is tetszenek annyira a vevőnek, "bónuszként" talán nem hagynak olyan keserű szájízt.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Summer Wars   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptySzer. Jan. 02, 2013 11:24 pm

.
Summer Wars


A film után az az érzésem támadt, rájöttem, mi az a sokadik ok, amiért százalékokat kezdtem el osztogatni a filmekre. Azért, hogy súlya legyen, amikor leírom valahova:...

100%


Nem azért, mert más film nem ér fel a nyomába, nem azért, mert tökéletes, vagy mert még sosem láttam ennél jobbat semmilyen szempontból, hanem azért, mert ha össze kéne állítanom az általam látott filmek közül a felső 1%-nak a listáját, ez biztos, hogy köztük lenne. Az előzetes is figyelemfelkeltő volt, eleve az nagyon tetszett, különben meg sem vettem volna látatlanban, ráadásul BD-n, a film viszont még erre is jócskán rálicitált. Ezt az egyszerűségében túlzó, mélységében butácska, közhelyes, de fontos igazságokat felvonultató, gazdag érzelem- és látványvilágú filmet Mamoru Hosoda és csapata készítette. Sem a koncepció, sem a megvalósítás nem tudná letagadni, hogy dolgoztak már ilyen stílusú animén (Digimon), az már meglepőbb, hogy az úr saját bevallása szerint nem sokat konyít a számítógépekhez és a virtuális világokhoz, ő inkább egy családi filmet szeretett volna csinálni...

A történet kedvesen egyszerűen indul: az utolsó éves gimnazista lány, Natsuki megkéri egyik évfolyamtársát, az OZ egyik segédoperátoraként dolgozó, kiváló matekos Kenjit, hogy kísérje el a dédnagymamája 90. születésnapja tiszteletére rendezett családi vacsorára, legyen ott segítségére. Mivel a "segítség" Kenji feltételezése szerint kimerül némi konyhai munkában, a lány meg tetszik is neki a maga szégyenlős módján, ezért elfogadja a "megbízást". Az előbb említett OZ gyakorlatilag maga az internet, kb. olyan, mintha egyetlen virtuális világban egyesülne a facebook, az amazon és mondjuk az Ügyfélkapu, továbbá gyorsítja a nemzetközi kommunikációt (legyen az baráti csevegés vagy üzleti tárgyalás) azzal, hogy valós idejű tolmácsolásra is képes. Egymilliárd felhasználójával az OZ az élet minden területére kihatással van, főleg egy olyan technológiára építő és épülő országban, mint Japán, ezért is fontos a többszintű titkosítási és kódolási folyamat.

De semmi sem olyan szimpla, mint elsőre látszik. A nagyi vidéki házába megérkezve kiderül, hogy az egy családi villa, és hogy Natsuki a tekintélyes történelmi múltra visszatekintő Jinnouchi-család tagja, ami a majd száz rokon és a sokszínű életpályák (katona, informatikus, sportoló, tűzoltó, stb.) és személyiségek miatt igen változatos, hangulatos és zajos, és amit a dédnagymama irányít hol erélyesen, hol jó szóval. A második meglepetés akkor éri Kenjit, amikor a lány mint a vőlegényét mutatja őt be a családtagoknak, és ez még mind semmi ahhoz képest, amikor egy rejtélyes éjszakai sms után reggel a tévék képernyőjén látja viszont magát, mint akit az OZ meghackelésével és informatikai káosz okozásával vádolnak...

Mint egy bonbonosdoboz, olyan az egész, és minden darabban olyan volt a "töltelék", amit szeretek vagy fontosnak tartok. Egyszerre szól a hagyományok fontosságáról, egymás tiszteletéről, a családi értékekről, erre épül az OZ-on keresztül az óvatlanul és felelőtlenül használt technológiába rejtett hatalom és veszély, a gyors fejlődés mellékhatásai, de itt van az első szerelmek izgatottsága és bizonytalansága, a felnőtté és felelőssé válás terhe, személyes küzdelmek, és mindezt még megkoronázzák a remek karakterek, az olykor abszurditásba hajló humor, a mély érzelmek, Oz képlékeny képi világa, az aktuális japán kultúra hangulata és a zene. Hol hangosan nevettem, hol csak jóindulatú mosolyra futotta, de volt, hogy a kissé bepárásodott szememet kellett megtörölni, hogy jobban lássak... és volt, hogy azt is örömömben.

Bár minden elemről tudnék még írni, de inkább csak egyet emelnék ki, a társadalmi kérdések feszegetését. Tetszik vagy sem, Japán, de sok más ország korfájának kitörölhetetlen része lett a Pokémon-generáció, akik ezen a sorozaton és a nyomában járó utánzatokon nőttek fel, ebben a környezetben szocializálódtak, és mára már ők is felnőttek. Nekik kiváló és praktikus otthon az OZ, amiben mondjuk minden további nélkül megköthet egy lakásvásárlási ügyletet egy sárkányszárnyas vonat meg egy cowboykalapos nyúl, pontosabban az ezeket irányító emberek az avatárjaikon keresztül. A stílus ezért lett még a rajzfilmek között is stilizált, de ettől még ugyanolyan izgalmas, aprólékos és lenyűgöző, de azért csak ott motoszkált bennem a sok cukiságot látva is, hogy hova vezet mindez, minden rétegében... ill. ez ott van a filmben is, ahogy az OZ kiesésével a társadalom lefagyott, mint a Windows, és a kapkodástól meg a kommunikáció hiányától fejetlen csirkeként kezdett rohangálni... amíg a háborús tapasztalatokkal rendelkező dédnagyi nem vág rendet köztük:)...

Amit pedig még mindenképpen meg szeretnék említeni, és ami nekem már tényleg a csokipötty volt a tejszínhab közepén levő meggy tetején, az a hanafuda koikoi. A hanafuda egy díszes japán kártyafajta, szimbólumokkal meg minden... és én az ilyenekért meg vagyok veszve! Kb. isteni szerencse és pár, ebből a szempontból kívánatosnak tartható jellemvonás és életkörülmény eredménye csak, hogy nem lettem kártyajós vagy szerencsejáték-függő vagy bármi, aminek a kártyákhoz köze van. Aztán az ilyen Pokémon-féle rajzfilmeknek van egy olyan válfaja, amikor valamilyen egyszerű eszközből (golyó, pörgettyű, vagy ugye kártyalap(!)) mindenféle mágikus és virtuális lények jönnek elő, és folytatnak gigantikus, lézershow-val kiegészített csatákat; ahogy említettem az elején, ilyen a rendező közreműködésével készült Digimon, igaz, az pont nem fogott meg. A Summer Warsban lények ugyan nem másznak ki a lapokból, de az OZ-ban lezajló hanafuda koikoi párbaj nekem nagyobb élmény volt, mint akár egymásnak rontó seregek látványa Középföldén vagy a világűrben:)...

.


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Nov. 03, 2018 9:41 am-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyCsüt. Jan. 03, 2013 6:07 pm

További figyelemfelhívásnak itt egy előzetes:



A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Nov. 03, 2018 9:43 am-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyCsüt. Jan. 03, 2013 7:58 pm

Niwrok írta:
Summer Wars


.

Köszi az ajánlót! Nem igazán szeretem az animékat, de azért rendesen csináltál hozzá kedvet. Az a 100% ígéretes, valahonnan beszerzem és meglesem.

Valamikor. Smile
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyVas. Jan. 20, 2013 9:48 am

Csak hogy elsőre itt dobjam be a köztudatba, az éves listám mindentől lecsupaszítva egyelőre így néz ki:

1. A leleményes Hugo - /Hugo/ (2011)
2. A vizsga - /Exam/ (2009)
3. Bosszúállók - /The Avengers/ (2012)
4. Skyfall - /Skyfall/ (2012)
5. Warrior - A végső menet - /Warrior/ (2011)
6. Pi élete - /Life of Pi/ (2012)
7. The Expendables - A feláldozhatók 2. - /The Expendables 2/ (2012)
8. Ház az erdő mélyén - /The Cabin in the Woods/ (2012)
9. Bikanyak - /Rundskop/ (2011)
10. A sötét lovag - Felemelkedés - /The Dark Knight Rises/ (2012)
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Az idő fölött járó lány    Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyCsüt. Márc. 28, 2013 9:04 pm

.
Az idő fölött járó lány / The Girl Who Leapt Through Time


A "múltkori" Summer Wars után, ahogy szoktam, megint végeztem egy kis feltérképezést a készítőknél, így került képbe ez a kedves kis anime is, ami a japán tinirajzfilmekben oly gyakori fiúk-lányok-felnövés-szerelem témakört járja végig, ezúttal egy kis időcsavarral.

Makoto, a végzős középiskolás, kissé szeleburdi lány rendszeresen jár baseballozni két barátjával Chiakival és Kosuke-vel. Bármennyire is megszokottak lettek az utóbbi időben számukra ezek a találkozók, bármennyire is tervezgetik a nyarat meg az iskola utáni életüket, mindhárman érzik, hogy semmi nem maradhat úgy, ahogy van, és a párkapcsolatok meg a távolság meg fogja gyengíteni a barátságukat. A változás előszele Makotot viseli meg leginkább, aki bármit megtenne hogy a dolgok maradjanak, ahogy vannak... és a véletlen (pontosabban a kíváncsisága és az ügyetlensége) pont egy ilyen eszközt ad a kezébe, ami egyben életmentő is lesz számára. Egy nap a délutáni iskolai munka során a kémiaszertárból gyanús hangokat hallva belopakodik a terembe, ahol egy hirtelen zaj miatt megijed, hanyatt esik a cipelt könyvekkel együtt, beveri a könyökét, de csillagok helyett furcsa látomásai lesznek, majd a fejét beütve elájul. Pár perc múlva magához is tér, és bár a sportpálya felé menet elmeséli a többieknek, mi történt vele, de túl nagy jelentőséget nem tulajdonít az esetnek. Délután aztán a nagynénje felé biciklizve, egy meredek lejtőn lefelé gurulva rémülten veszi észre, hogy elromlott a fék, a lejtő alján levő vasúti kereszteződésben pedig a sorompó ereszkedése jelzi, hogy hamarosan jön a vonat. Makoto mindent megpróbál, hogy megállítsa a biciklijét, de minden próbálkozása hiába, a bicikli nekiütközik a sorompónak, a lány átbucskázik rajta, egyenesen a mozdony elé pördülve... de ahelyett, hogy meghalna, visszakerül az időben egy pár perccel korábbi pillanatra, még a lejtő tetejére! Makoto nem ért semmit, de lassan rájön (leginkább a nagynénjével beszélgetve), hogy valahogy képessé vált "visszaugrani" az időben, és hogy mindennek a szertárbeli eséshez kell köze legyen. A lány mindenesetre nagy élvezettel veti bele magát az időugrálás örömeibe, javítva ki korábbi hibáit, időkorlát nélkül szórakozva, egyre jobban próbálva a többiek fölé kerekedni tanulásban és sportban egyaránt. Még a nagynénje is hiába figyelmezteti, hogy az efféle felelőtlenségnek meglehetnek a maga következményei. Makoto végül könnyelműségében és a változásoktól való, korábban említett félelmétől vezetve olyan hibát követ el, melyet úgy tűnik, bárhogy próbálja, sehogy sem tud helyrehozni, sőt, minél többször próbálkozik, annál súlyosabb áldozatokat követel tőle és másoktól is.

Időutazás tekintetében nem sokkal nyújt többet, mint a Pillangó-hatás vagy az Idétlen időkig, vagyis némi tanmesét a felelősségről, a döntések súlyáról, a hibákból tanulásról, a veszteség elfogadásáról és a jobbá válásról, de mindezt időnkénti izgalmassága vagy meglepő fordulatai ellenére is nagyon könnyed és szórakoztató stílusban teszi. Sokkal inkább romantikus tinikomédia, amiben csak eszköz az időutazás, de nagyon szervesen illeszkedő eszköz. Így -bár a látványra, a rajzok kidolgozottságára nem lehet panasz- a képi világ helyett a hangsúly inkább a karaktereken van, és azon belül is a trió tagjainak sorsán. Néha egészen mély érzelmeket sikerült kiváltania, néha meg tudott lepni, úgyhogy mindenképpen a jobb animék és a jobb időutazós filmek között tartom majd számon.

Aki esetleg ódzkodik az animéktól, annak mondom, hogy az alapul szolgáló regényből van filmes feldolgozás - még ha kicsit amatőr is:).

85%
.


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Nov. 03, 2018 9:44 am-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptyPént. Márc. 29, 2013 12:38 am

Niwrok írta:
Az idő fölött járó lány / The Girl Who Leapt Through Time

85%

Baszki, ez az én filmem.... Smile Felírom a megnézendők listájára, bár most egy barátom elhalmozott néznivalóval..
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Mr Selfridge S1   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptySzomb. Jún. 08, 2013 7:31 pm

.
Mr Selfridge S1 avagy a századfordulós Nők a pult mögött


A Füstölgő ászok és a Törtetők óta nagy színésznek és remek figurának tartom Jeremy Pivent, ezért amikor olvastam, hogy egy rövidke (10 részes) angol sorozatban "vendégszerepel", úgy döntöttem, ezt látnom kell... noha, ahogy már nem egyszer írtam, a sorozatokkal nem felhőtlen a viszonyom:).

A sorozat életrajzi ihletésű, Harry Gordon Selfridge sikeres amerikai üzletemberként érkezett Londonba a XX. század elején, hogy felrúgva minden lehetséges brit tradíciót ebben az üzletágban, bevásárlóközpontot építsen. Hogy a reménybeli vásárlók szabadon nézegethessék, tapogathassák a kirakott árúkat, és hogy egyáltalán a választék ki legyen téve a pultra, ez abban az időben elképzelhetetlen volt, és Selfridge pont ezen akart változtatni. Élménnyé, látványossá, sőt, kissé hivalkodóvá akarta tenni a vásárlást, de persze a hagyományok, a brit társasági viszonyok és a magánélete is nem várt akadályokat gördített elé. Hiába volt szerető felesége, aki otthont teremtett neki és a gyerekeiknek, hiába volt szinte a becsület megszállottja az üzleti életben, szenvedélyes és kockáztató természete miatt sem a nőket, sem a szerencsejátékot nem vetette meg, hevessége pedig néha a kárára vált.
Bármilyen mozgalmas is volt az élet körülötte, persze ez egy sorozathoz kevés lenne, ezért az írók kiszélesítették a fókuszt, és az üzlet kitalált vezetőségének, munkatársainak is szánnak egy-egy, néha egymást keresztező történetszálat, amikkel már néha a Grace klinikán vagy a Barátok köztben érezheti magát az ember, ahol a házasoknak általában szeretőjük van, az egyedülállók pedig legalább két vasat tartanak a tűzbe. Ez ki-kivel viszonyhálózat az egyes epizódokon átívelő sztori, ill. minden rész (fokozandó az érdekességet és a kor megidézését) egy-egy jeles korabeli személynek vagy eseménynek szentelődik, legyen az a szüfrazsett-mozgalom, a balerina Anna Pavlova, vagy Bleriot átkelése a La Manche felett.

Nos, amennyit ki lehetett hozni abból a sorozatból, melynek jelentős részében annyi történik, hogy puccos arisztokrata hölgyek válogatnak a legyezők meg a kesztyűk között, azt a stáb rengeteg munkát belefektetve majdnem mind kihozta. Például a társadalmi helyzet megkövetelte, hogy ne csak maga az üzletház, hanem úri lakások, varieték, klubok is helyszínül szolgáljanak, ráadásul a lehetőségekhez mérten korhűnek kellett lenniük, és ebben a díszletesek, a jelmezesek ill. a kellékesek kiválóan  emlékezeteset alkottak, elsőként mindenképpen őket emelném ki. Aztán jönnek a színészek, akik több országból és több ismertségi szintről lettek összeválogatva, és közülük számomra meglepő módon nem Piven figurája lett a kedvencem (bár volt egy három perces jelenete, amitől majdnem hanyatt estem a fotellal), hanem a Lady Loxley-t alakító Katherine Kelly (hitelesen bemutatva a minden embert a markában tartó, rideg asszonyt, aki nagyjából olyan, mint egy szárazjégből faragott királykobra), de tetszett Zoe Tapper is, aki Ellen Love-ot, Selfridge kóristalány szeretőjét keltette életre.

A sorozat igazán magával ragadó volt a maga könnyedsége ellenére is, de pont jól esett egy ilyen semmi mélyenszántóval vagy klasszikus értelemben vett izgalommal bíró filmet nézni. Néha talán túl könnyednek és semmitmondónak is éreztem, a kreált és gyorsan kiüresedő konfliktusok miatt a történet szétmálik, mint az ázott papír, hiába a remek dialógusok meg a pazar háttér. Vártam volna némi ívet a történettől, hogy a siker éveitől hogyan jutott vissza Selfridge abba a nyomorba, ahonnan fiatalkorában indult, de halvány utalásoknál nem futotta többre.
A másik, ami viccesen irritáló volt, hogy a hatalmas költségvetés mellett pár kevésbé jelentős apróságra már nem jutott pénz vagy figyelem, leginkább a külső felvételeknél. Az egyik epizódban például nyomatékosan felhívják a néző figyelmét, hogy hogyan adta az utcákat borító lószar azt az ötletet Selfridge-nek, hogy az illatszerosztályt a főbejárathoz tegye... de előtte és utána is minden részben az utcák olyan tiszták, hogy enni lehetne róla. Persze, ki nem szarja le a lószart, de tényleg olyan nagy előrelátást igényelt volna, hogy az epizódok jobb összekötése miatt pár lócitromot minden esetben odadigitalizáljanak? A másik esetben éppen a túl sok ismétlődés tűnt fel (mert nekem semmi sem jó, tudom:)): a stábnak viszonylag kevés oldsmobile állhatott rendelkezésére a forgatáshoz, főleg amiket folyamatosan használhattak, így aztán a külső helyszíneken mindig ugyanaz a tetves busz és ugyanaz az átkozott furgon robog el.

De ezekkel együtt is tetszett. Megfogott a Mr Selfridge régimódi eleganciája, és várhatóan valahogy úgy marad meg az emlékeim között, mint ahogy az ember sem teszi el általában az egész újságot, csak mert talált benne pár érdekes cikket, hanem kivágja és elrakja azokat egy dossziéba.


8/10



A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szomb. Nov. 03, 2018 9:45 am-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 EmptySzomb. Jún. 08, 2013 9:32 pm

Niwrok írta:
Mr Selfridge S1 avagy a századfordulós Nők a pult mögött


Jééé... hogy Te miket nézel... Smile

Túl hosszú a várólistám, hogy ez is beleférjen, ezért ezúttal én elégszem meg az ajánlóddal. Köszi!
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 1 Empty

Vissza az elejére Go down
 
Niwrok írásai 1.0
Vissza az elejére 
1 / 66 oldalUgrás a következő oldalra : 1, 2, 3 ... 33 ... 66  Next
 Similar topics
-
» Niwrok írásai 2.0
» Niwrok írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» Remo írásai

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: