Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 Niwrok írásai 1.0

Go down 
+5
Weide
Mr. White
Remo
R2-D2
Niwrok
9 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 51 ... 66  Next
SzerzőÜzenet
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Ezerízű szerelem / The Lunchbox   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyVas. Jan. 11, 2015 5:20 pm

.
Ezerízű szerelem / The Lunchbox


A főzős filmekkel mostanában nincs szerencsém. Alapból nagyon szeretem ezeket úgy kb. a Csokoládé óta, ahogy az ételek, az új ízek és a nyomukban járó új ingerek felkavarják egy kicsit az érzékeket, főzzön patkány vagy legyen az egy Milka-reklám. Tavaly viszont két olyanba is belefutottam, ami a főzőcske vagy a remek stáb ellenére megfeküdte a gyomrom, mert az Élet ízei a fájdalmasan közhelyes civakodásával ment az agyamra, a főzés már a harmadánál sokadlagossá vált, és igazán csak a tudományos konyha szórakoztatott benne, a Séf meg egy érzelmi és dramaturgia katyvasz lett, ami inkább a Twittert hirdette, mint a főzés vagy a család iránti szeretetet. A keserű szájíz miatt kapva kaptam az alkalmon, amikor láttam, hogy ment még egy ilyen film a hazai mozikban, gondoltam, abba is belekóstolok, hátha épp az indiai "konyha" lesz az, ami bejön.

Ila háztartásbeliként élő fiatal nő, aki az egyre elfoglaltabb, egyre később hazajáró és egyre közönyösebb férje, Rajeev figyelmét a főztjével próbálja felkelteni, és ebben segítségére van a felettük levő lakásban élő nagynénje. Mumbaiban kialakult rendszere van a háztól-házig ételfutár-szolgálatnak, akik nem csak éttermekből, hanem lakásokról is elszállítják a munkahelyekre az ételt, és ahogy mindig, Ila a különleges gonddal elkészített ebédet is ilyen futárokkal küldi el a férjének. Az ételhordó azonban egy ritkaságszámba menő tévedés miatt nem a férje, hanem egy éppen nyugdíjba készülő, mogorva özvegyember, Sajaan asztalán köt ki, a férfit pedig annyira lenyűgözi az étel, hogy az utolsó morzsáig és cseppig befalja, az edényeket meg így visszaküldi. Ila szívét megdobogtatja, hogy a főztje ennyire ízlett a férjének, izgatottan várja, hogy szóban is elmondja a véleményét, ezért is csalódás neki, hogy a férje a szokásosan hűvös hangulatában ér haza. Az asszony persze gyorsan rájön, hogy az ételt valaki más kaphatta meg, de úgy dönt, nem figyelmezteti a futárokat a tévedésre, hanem másnap újabb adag ételt főz, de ezúttal egy rövid levelet is mellékel hozzá...

A Lunchboxnak a drámai helyzetek ellenére is van egyfajta könnyed, bohókás, színes hangulata, ami több szempontból is érdekessé tette a film elejét. Eleve ott ez a dabbawalla-rendszer, ahogy emberek ezrei ételhordók százezreit szállítják naponta oda-vissza, ha kell, vonaton, biciklin vagy gyalog, és mindezt állítólag -egy speciális azonosítási módszer segítségével- nagy pontossággal. Mumbai nyomorának és zsúfoltságának a képei, a napi rutin bemutatása megadja az alaphangot a két főszereplő életéhez is. Ila az életében eluralkodó ürességgel próbálja felvenni a harcot az ételek segítségével, és hiába van ott a kislánya vagy a családja (külön jókat mosolyogtam a nagynénin, akit sosem látunk, csak a hangját halljuk, ahogy fel-le kiabálnak egymáshoz Ilával), riasztja, hogy az élet már csak ennyit tartogasson neki, és az ételeibe igazából a reményét főzi bele. Az eleve ürességben élő Saajan pedig szomjas földként issza magába ezt, aki ugye éppen arra készül, hogy azt a keveset, ami még jelent neki valamit benne, a 35 éven át végzett munkáját is elveszíti hamarosan, aminek fenyegető mementója a folyamatosan betanításra érkező ifjú kolléga. A levelek segítségével meginduló beszélgetés, ahogy elkezdik megosztani egymással a velük történteket, a gondolataikat, érzéseiket, pont azt a kis figyelmet és kapaszkodót kezdik ők jelenteni egymásnak, amiért az egész elindult, hogy a házimunkán és az aktákon túl is van élet, és Saajan utolsó munkanapjain az események és a környezetük egyre szorosabbá és fontosabbá teszik ezt a kapcsolatot. Még úgy is, hogy ők ketten nem tudják, amit a néző igen: hogy Ila és Saajan között van vagy harminc év...

Ez az a pont, amikor sajnos a film letörik, mint a bili füle, és megkeseredik az egész.

Spoiler:

Röviden: A szerelem hálójában, ezúttal ételhordóban tálalva, tele India ízeivel... de sajnos ez sem került a kedvenc receptjeim közé.

7,5/10
.


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szer. Május 15, 2019 9:32 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyVas. Jan. 11, 2015 5:34 pm

Niwrok írta:
.
Ezerízű szerelem / The Lunchbox


A főzős filmekkel mostanában nincs szerencsém (...) A keserű szájíz miatt kapva kaptam az alkalmon, amikor láttam, hogy ment még egy ilyen film a hazai mozikban, gondoltam, abba is belekóstolok, hátha épp az indiai "konyha" lesz az, ami bejön.

Röviden: A szerelem hálójában, ezúttal ételhordóban tálalva, tele India ízeivel... de sajnos ez sem került a kedvenc receptjeim közé.

7,5/10
.

Érdekes, nekem totál érdektelenek ezek a mozik - pedig szakmai kíváncsiságból meg kellene néznem őket. De lehet, csak füstlögnék mérgemben. Rolling Eyes

A gasztronómia a Hannibal sorozatban viszont meglepően lenyűgöző volt, egyúttal ki is elégítette az ez irányú filmes igényeimet. Mindenestre köszi az ajánlót taps , talán rajtam kívül máshova is eljut.

Apropo: nem tudsz valami idézetet belőle, amit fel tudok használni a menüajánlóimban?
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyVas. Jan. 11, 2015 10:53 pm

R2-D2 írta:

Apropo: nem tudsz valami idézetet belőle, amit fel tudok használni a menüajánlóimban?


Ebből a szempontból nem néztem, de szerintem nagyon nem volt benne ilyen Smile .
.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Pál Adrienn   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyVas. Jan. 18, 2015 3:07 pm

.
Pál Adrienn


Ritkán várok ennyit egy olyan magyar film megnézésével, amelyik érdekel, de annak idején volt valami kavarás a film körüli támogatásokkal, így a normál magyarországi bemutató el is maradt 2011-ben, és hogy bepótolták-e végül, azt nem is tudom. A helyi moziba tutira nem jutott el, miközben Cannes-ban szépen szerepelt, és kicsit dühített is, hogy egy magyar filmet kizárólag Magyarországon nem lehet megnézni. Aztán el is felejtődött kicsit, mígnem jött a nettéka...

Piroska ápolónőként dolgozik az egyik budapesti kórház elfekvő osztályán. A napjait jelentős részben az teszi ki, hogy a némán, ernyedten fekvő, szinte csak a halálra váró testeket mosdatja, eteti, pelenkázza, vagy süteményt majszolva ül a fülkéjében, ahonnan mint valami biztonsági őr követheti a betegek állapotát, vagy a küzdelmet feladó halottakat tolja le a kórboncnokhoz. Otthon sem várja sokkal több inger, mert a vele élő férfit annyira lekötik a saját dolgai és hobbija, hogy sokszor az a legintimebb közelség számukra, ahogy egymás mellett fekszenek az ágyban. Ez a sivár monotonitás akkor látszik megtörni, amikor Piroska egy ismerős nevet fedez fel az osztályra kerülő betegek listáján, és még ha ki is derül, hogy csak névrokonságról van szó, Piroska számára már felélesztette az emlékeket arról az időszakról, amikor talán a legboldogabb volt egész életében, általános iskola alsós tagozatában, és volt egy Pál Adrienn nevű barátnője, akivel sok közös élményük volt, de aztán egy költözés miatt elszakadtak egymástól. Talán a barátság felélesztése, talán csak az emlékek felelevenítése miatt Piroska kilép a mókuskerekéből, hogy felkeresse azokat a volt szomszédokat, volt osztálytársakat, akik emlékezhetnek Adriennre, akik tudhatják, hogy hol lakik, vagy legalább arra lehet ötletük, kit lenne még érdemes megkérdezni. A gond csak az, hogy mindenki máshogy emlékszik Adriennre.

Kocsis Ágnes, a fiatal rendező első filmje, a szintén szép sikereket elért Friss levegő sem a pörgéséről vált nekem emlékezetessé, viszont a "szakmaiatlanságomon" túl is nagyon aprólékos és érzékeny munkának tartottam, sok kereszthivatkozással, képi utalással, szimbólummal. Ez itt is megvolt, és bár az a film sok mindenre felkészíthetett, Piroska életének Pál Adrienn előtti részére aligha. Ez még akkor is így van, ha adja magát, ez tisztán azért történik, hogy a film lehúzza a nézőt Piroska szintjére, átérezze a magányát, a reménytelenségét, az unalmát, és hogy bár a lehetősége meglenne rá, hogy kiszakadjon ebből, hiszen az mindig mindenkinek megvan, de ebben a környezetben megérthető, hogy élni azzal nem megy könnyen. Szerintem a film sok nézőjét ezen a ponton vesztette el, mert azért nem egy Tarr Béla, de sokan irtózhattak attól a mélységtől, ahova Piroskát ezzel a filmmel követni kell; a zöld csempés kriptába (itt mondjuk el tudtam volna képzelni több eredetiséget, Gigor Attila Nyomozója ugyanerre a koncepcióra épült), ahol az egyetlen zaj sokszor csak a letakart testek hordágy-kerekének nyikorgása vagy Piroska klumpájának kopogása, és ha nem is percekig tartóan, de azért hosszúnak tűnő másodpercek jutnak az üres, keskeny folyosókra, a néma kórtermekre, vagy a fülkéjében üldögélő Piroskára. Na, engem például a fülke tett taccsra, mert ugyan sok asszociációra adott lehetőséget ez a valószerűtlen szobácska, Piroska életének kvázi esszenciájaként, de fél perc után szétment az agyam attól, ahogy a negyven monitorból hangosan szól az EKG-görbék monoton pittyegése, és az iszony, hogy én ezt nem csak egy-két jelenet erejéig, hanem 18 éven át hallgassam, hivatásszerűen... lehet, hogy én is lennék ennyire antiszociális és érzéketlen, pedig most sem vagyok éppen a társaság középpontja.

Ugyanez a magánélete, már ha magánéletnek lehet nevezni azt, ha él mellette egy férfi, akiről sokáig ki sem derül, mi köztük a kapcsolat (részemről az első pár jelenet alapján akár Piroska bátyja is lehetett volna, akivel kényszerűségből együtt lakik), de igazából azért, mert ők sem tudják. Klasszikus egymás mellett élős kapcsolat az övék, ahol az egyetlen kommunikáció egymás között az, ahogy Kálmán (ez a név például csak úgy az első óra környékén hangzik el), ha nincs otthon, akkor pontosan 20:00 órakor felhívja Piroskát, hogy a fogyókúrája és a napi edzése felől faggassa. Merthogy Piroska, az életére vonatkozó újabb utalásként igencsak kövér (nem, nem "túlsúlyos"; ahogy Csernus doki mondta volt, "túlsúlya a Naomi Campbellnek van két karika párizsi után"!), műszakonként négy barackos-túrós sütemény meg a nyitott hűtő fényében elfogyasztott, porcukorral dúsított lavórnyi csokipuding bizony ezzel jár. Elég nyomasztó és üres ez is, a kívülállóktól viszont a film nem tagadja meg a kapcsolatuk abszurd humorát, például nehéz nem megmosolyogni azt a jelenetet, ahogy Kálmán arra panaszkodik Piroskának, hogy nem érdeklik őt a dolgai, "és az utóbbi időben már a terepasztalt sem segítettél építeni"... merthogy ez Kálmán hobbija, az egyik szobát szinte teljesen beterítő, óriási villanyvasút. Klasszikus szakítós duma, mi Smile ?

Ezt a kihaltságot töri meg Pál Adrienn nevének felbukkanása, ami egy, legalábbis a többihez képest izgalmas útra viszi Piroskát. A megszokott road-movie-kkal ellentétben itt nem feltétlenül az a lényeg, hogy megismerjük az állapot okát, amiben a szereplő ragadt, vagy hogy végigkísérjük jellemfejlődését az onnan való kikecmergésről, inkább csak Piroska múltjának egy részlete derül ki belőle, és talán az, hogy már az akkori jellemvonásaiban is hogyan gyökerezik a mostani helyzete. De önmagában a régi barát keresése is egy jó gondolat (amit sokan a Barátom, Boncához hasonlítottak), főleg, hogy az arra fogékony nézőket visszaviszi a gyerekkorukba, a 30-nál idősebbeknek pedig külön ott van a szocreál hétköznapok felidézése, mondjuk ahogy Piroska régi bizonyítványokat lapozgat a volt iskolája irattárában vagy ahogy a Vörös Hajnal utcát keresi. Mindenkinek volt "legjobb barátja" az iskolában, óvodában, vagy lettek hosszan tartó levélkapcsolatok egy-egy nyári táborban eltöltött hétből, és akár azért, mert ezek a barátságok meghatározóak lettek a későbbi életben is, tartanak akár ma is, vagy váltak sokszor felidézett emlékké az évek során, akár azért, mert ezek a barátságok elfelejtődtek, mint Piroskánál, és csak a hiányuk marad, sötét foltok, és némi tompa fájdalom, amikor az ember emlékezni próbál rájuk, de nem sikerül vagy csak foszlányként, nem hiszem, hogy lenne bárki is, aki ezekben a jelenetekben nem találná meg a maga kapaszkodóját. Ehhez már nem is kell feltétlenül Pál Adrienn rejtélyessége, ahogy a volt tanárnője szörnyülködni kezd a neve puszta említésétől, vagy ahogy sokan keverni látszanak őt Piroskával, de a titokzatosság jót tesz a filmnek -ráadásul a mellékszereplők mindegyike kiváló kis mellékszál, ahogy egy rövid jelenetben elmesélik az elmúlt évtizedeiket, akár szavak nélkül is-, mert amíg a nézőként annak megoldását vártam, az unalmas jelenetekkel szemben is elnézőbb voltam, például a sokadik folyosón végigtolt hordággyal vagy Piroska néma maga elé meredésével valami kopár helyszínen.

Ahogy a Friss levegő, a Pál Adrienn is felemás élmény lett, mert voltak érdekes szálai, de sokat közülük idejekorán meg- és elfojtott a rengeteg statikus, elnyújtott kép, amik úgy telepedtek rá a filmre, mint a háj. A sok unalmas életkép ugyan nekem meghozta a maga játékosságát azzal, hogy elkezdtem találgatni, ez vagy az a jelenet, kellék éppen mit akar megmutatni, kifejezni Piroska személyiségéből (mondjuk az, hogy még otthon is ragaszkodik a klumpa viseléséhez) meg a keresés szinte krimiket, thrillereket idéző hangulata is tetszett, de abban biztos vagyok, hogy ebben a témában egyszerűen nem volt 133 perc.

7/10
.


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szer. Május 15, 2019 9:32 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyVas. Jan. 18, 2015 5:58 pm

Niwrok írta:

Pál Adrienn

Ahogy a Friss levegő, a Pál Adrienn is felemás élmény lett, mert voltak érdekes szálai, de sokat közülük idejekorán meg- és elfojtott a rengeteg statikus, elnyújtott kép, amik úgy telepedtek rá a filmre, mint a háj. A sok unalmas életkép ugyan nekem meghozta a maga játékosságát azzal, hogy elkezdtem találgatni, ez vagy az a jelenet, kellék éppen mit akar megmutatni, kifejezni Piroska személyiségéből (mondjuk az, hogy még otthon is ragaszkodik a klumpa viseléséhez) meg a keresés szinte krimiket, thrillereket idéző hangulata is tetszett, de abban biztos vagyok, hogy ebben a témában egyszerűen nem volt 133 perc.

7/10
.

Háát... ne haragudj, de ezt kihagyom. peace
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyVas. Jan. 18, 2015 6:00 pm

R2-D2 írta:

Pál Adrienn

Háát... ne haragudj, de ezt kihagyom. peace


Shocked  Surprised  Shocked  hihihi  Wink
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyKedd Jan. 20, 2015 6:24 pm

Niwrok írta:
.
Évértékelő (2014)


Hehe... megint süssem el a tavalyi poént: az enyém más lesz?


Négy közös címünk van a Top10-ben, egy homlokegyenesen más élmény, a többi csak pillanatnyi szubjektív megítélés tükre Smile

Hamarosan. Wink
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyKedd Jan. 20, 2015 9:07 pm

R2-D2 írta:

Évértékelő (2014)

Hehe... megint süssem el a tavalyi poént: az enyém más lesz?
Négy közös címünk van a Top10-ben, egy homlokegyenesen más élmény, a többi csak pillanatnyi szubjektív megítélés tükre Smile
Hamarosan. Wink


Ha titokzatos akarsz lenni, ne árulj el ilyen sokat Wink .
Múltkor elárultál négyet, ami nincs a tieden, ma még egyet, ahogy azt is tudom, hogy melyik az, ami "homlokegyenes"... szóval ha jól számolok, akkor a maradék az mind egyezés Smile ...
.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: A próféta / Un Prophéte   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyKedd Jan. 20, 2015 9:27 pm

.
A próféta / Un Prophéte


A 19 éves Malikot hat év börtönre ítélik hivatalos személy elleni erőszak miatt. Ahogy az a srác sebein látszik, jócskán megedzette az élet, a börtön azonban teljesen új világ számára, ahol benti és/vagy kinti pártfogók nélkül szabad prédának számít. A blokkban, ahova bezárják, egy korzikai banda tartja kezében a hatalmat, és annak a feje, Luciani hajlandó védelmébe venni az arab fiút, amennyiben az "segít" nekik: még az átszállítása előtt meg kéne ölnie a Malikkal szomszédos cellában levő Reyebet, egy bírósági ügy tanúját. Ez az ára annak, hogy befogadják maguk közé, aminek meglennének a maga előnyei (jobb ellátás, nagyobb mozgástér, később esetleg csicska feladatok az üzletben és a csapat körül, stb.), az elutasításnak vagy a kudarcnak meg persze a végzetes hátrányai... Malik úgy dönt, ha már úgysincs igazi választása, legalább kihozza a helyzetből a legtöbbet, és amellett, hogy munkát vállal a börtön falain belül, és folytatja félbehagyott tanulmányait, a dolgokat is elkezdi a maga javára fordítani.

Mivel ez is egy börtönös film, abból meg láttam párat (legutóbb mondjuk az Éhséget, a Börtönregényt meg a Celda 211-et), így akaratlanul is befolyásolták ezek a hangulatot, például ami magát az intézményt illeti. Ebből a szempontból simán az élbolyban van a Próféta. Ez a koszos, nyomasztó letargia hiányzott nekem a Celdából (na persze nem annak nyitójelenetét illetően, az mindent vitt!), a redvás, málladozó vakolatával, ahol évek óta csak a sunamagazin látott "meszet", a csupasz, mégis formatervezett rácsaival a cellák ablakain. Az más kérdés, hogy én nem tudom, tényleg ilyenek-e a börtönök a franciáknál, de ez néha mint egy átjáróház vagy gengszter-pláza, amiben a rabok civil ruhában vannak, a digók például műbőr kabátban feszítenek a nyitott cellaajtóban, mások meg tolják végig a folyosón a bevásárlókocsit, amiből kilógnak a bagettek. Alig látni őrt, és nem úgy néz ki, mintha bármi következménye lenne, ha a rabok közül esetleg egyiket-másikat vérbe fagyva találják, ami még akkor is furcsa, ha a börtön teljes személyzete a maffia zsebében van.

Mert ellentétek, és emiatt erőszak akad bőven, már onnan kezdve, hogy a fegyintézetben három nagyobb frakció van, és ezek között elég durva hatalmi harcok dúlnak. A Luciani vezette korzikaiakat már említettem, és bár viszonylag kevesen, 20 körül vannak, de nekik van a legjobb ellátórendszerük, nekik vannak a legstabilabb kinti kapcsolataik, és ahogy mondtam, az őrök is a tenyerükből esznek. A második csoport az araboké, akik hiába vannak sokan, ha az erőforrásaik és a hatalmuk szűkös. Végül vannak a franciák, akik viszont feltűnően kevesen vannak, és nincs is túl nagy szerepük. Ebből a börtön bezártságával keveredve egy izgalmas nyelvi és kulturális egyveleg lett. Érdekes, ahogy szinte folyamatosan váltogatnak az arab, a francia és az itáliai eredetű korzikai között, sőt, sokszor ki is használják, az őrök vagy a többi rab előtt olyan nyelven beszélnek, amit azok nem értenek, gondolják.

Bátor dolog volt egy jócskán kezdő színészre (Tahar Rahim) bízni Malik szerepét, mert sokféle és erős érzelmet kellett a fiú drámájába belevinni, de ez amekkora kihívás volt, annyira érett hozzá az alakítás. Kezdetben még ő a megszeppent kis utcakölyök, aki azt se tudja, hova nézzen, nehogy rászálljanak, de persze mindegy, mert ettől még rászállnak, hogy aztán a helyismerettel megnőjön a bátorság, a szakma csínjának kifigyelésével a kockázatvállalási kedv, ha már a benti előmenetele segít neki előteremteni az alaptőkét, a tanulással pedig az átfogó gondolkodás. Különösen nehezek lehettek azok a jelenetek, amik a börtönéletben meglevő kiszolgáltatottságot érzékeltetik, néhány közülük pedig fizikailag vagy lelkileg lehetett kimerítő a brutalitásuk miatt. A pengés jelenet, ahogy Malik "próbálkozik" vele, nálam talán még a börtönfilmek legjobb jelenetei közé is befér.

Páran panaszkodtak rá a neten, hogy a film túl francia, túl művészies, és bár van benne valami, de nekem azért nem volt baj -bár magam sem vagyok kibékülve a francia filmművészet jellegzetességeivel-, mert a legművésziesebb jelenetek a film legjobbjai, és eszem ágában sincs semmit mondani róluk, hiszen egyben a film legnagyobb meglepetését is adják ezek a "látomások". Hogy ezekért jelölték-e a Legjobb idegen nyelvű film Oscarjára, vagy hogy jogosan nyert-e előtte a Szemekbe zárt titkok, az meg majd kiderül, ha azt is láttam...

Malik története, szellemi és lelki átalakulása és a börtön hangulata szempontjából nagyon erős jelenetei vannak a filmnek. A gond az volt vele, hogy ezek között csak töredékes, és emiatt kicsit vontatott. Nincs mindig benne a jelenetekben az az érzelmi töltet, amit egy ilyen szélsőséges és az erőszaktól pattanásig feszült helyzetben alapnak tartottam volna. 9-10-es részei is vannak, de összességében kevesebb volt.

7,5/10
.


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szer. Május 15, 2019 9:32 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyKedd Jan. 20, 2015 9:45 pm

Niwrok írta:

Ha titokzatos akarsz lenni, ne árulj el ilyen sokat Wink .
Múltkor elárultál négyet, ami nincs a tieden, ma még egyet, ahogy azt is tudom, hogy melyik az, ami "homlokegyenes"... szóval ha jól számolok, akkor a maradék az mind egyezés Smile ...
.

De hülye vagyok, látod, már el is felejtettem, hogy már reagáltam a listádra.. scratch faceplam

Csak ma kezdtem formába önteni meg sorrendbe rakosgatni az enyémet, aztán azért. Na mindegy. Még ezt a 10 napot kivárom, a Leviathan nagyon érdekel, hátha lesz hozzá magyar felirat is. No meg a Lavinához.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyKedd Jan. 20, 2015 9:51 pm

Niwrok írta:

A próféta / Un Prophéte

... a redvás, málladozó vakolatával, ahol évek óta csak a sunamagazin látott "meszet", a csupasz, mégis formatervezett rácsaival a cellák ablakain. Az más kérdés, hogy én nem tudom, tényleg ilyenek-e a börtönök a franciáknál, de ez néha mint egy átjáróház vagy gengszter-pláza, amiben a rabok civil ruhában vannak, a digók például műbőr kabátban feszítenek a nyitott cellaajtóban, mások meg tolják végig a folyosón a bevásárlókocsit, amiből kilógnak a bagettek. Alig látni őrt, és nem úgy néz ki, mintha bármi következménye lenne, ha a rabok közül esetleg egyiket-másikat vérbe fagyva találják, ami még akkor is furcsa, ha a börtön teljes személyzete a maffia zsebében van.

Hehe. Szökés S3. Na, az mexikói? börtön mindent vitt... tongue

Niwrok írta:

Malik története, szellemi és lelki átalakulása és a börtön hangulata szempontjából nagyon erős jelenetei vannak a filmnek. A gond az volt vele, hogy ezek között csak töredékes, és emiatt kicsit vontatott. Nincs mindig benne a jelenetekben az az érzelmi töltet, amit egy ilyen szélsőséges és az erőszaktól pattanásig feszült helyzetben alapnak tartottam volna. 9-10-es részei is vannak, de összességében kevesebb volt.

7,5/10


Köszi!

Jegyzem, nézni fogom. Érdekel.

Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyKedd Jan. 20, 2015 9:55 pm

R2-D2 írta:

De hülye vagyok, látod, már el is felejtettem, hogy már reagáltam a listádra.. scratch faceplam
Csak ma kezdtem formába önteni meg sorrendbe rakosgatni az enyémet, aztán azért. Na mindegy. Még ezt a 10 napot kivárom, a Leviathan nagyon érdekel, hátha lesz hozzá magyar felirat is. No meg a Lavinához.


Na, ne légy ilyen szigorú magadhoz Wink .

Csak örülök, hogy ezek szerint valamilyen formában csak eljutott hozzád a Féreg, és meglep, hogy nem gyűlölted meg, de még jobban örülök a "megélhetési mazochistáknak" Smile .
.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Szemekbe zárt titkok   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyKedd Jan. 20, 2015 10:05 pm

Niwrok írta:
.
A próféta / Un Prophéte

Páran panaszkodtak rá a neten, hogy a film túl francia, túl művészies, és bár van benne valami, de nekem azért nem volt baj -bár magam sem vagyok kibékülve a francia filmművészet jellegzetességeivel-, mert a legművésziesebb jelenetek a film legjobbjai, és eszem ágában sincs semmit mondani róluk, hiszen egyben a film legnagyobb meglepetését is adják ezek a "látomások". Hogy ezekért jelölték-e a Legjobb idegen nyelvű film Oscarjára, vagy hogy jogosan nyert-e előtte a Szemekbe zárt titkok, az meg majd kiderül, ha azt is láttam...

.

Amire megírtam a véleményt a Prófétáról, addigra a kérdésre is meglett a válaszom: IGEN.

Amit Artu itt leírt a Szemekbe zárt titkokról, nagyjából ugyanazt tudnám én is leírni, csak rám mind a drámai vonal, mind a képi megvalósítás (a favorit vágatlan snittjeimmel; a stadionos külön remek), de még a nyomozás feszültsége és fordulatai is jobban hatottak és meggyőztek. Szerintem is nagyon jó volt a kihallgatásos jelenet, főleg a jó zsaru - rossz zsaru leosztás, a film csúcsa viszont a liftes jelenet volt nálam: hiába tudtam, hogy messze még a film vége, így semmi nem történhet, de benne volt a dologban, hogy a nő ott pisili össze magát félelmében. Ha lassú is volt egy kicsit a film, a szerteágazó szálak és a nagy időtáv miatt mégsem tűnt nekem soknak.

Nálam olyan 88%
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyKedd Jan. 20, 2015 11:10 pm

Niwrok írta:


Csak örülök, hogy ezek szerint valamilyen formában csak eljutott hozzád a Féreg, és meglep, hogy nem gyűlölted meg, de még jobban örülök a "megélhetési mazochistáknak" Smile .
.

A Féreg még nem jött, valamit félreértettél.. (vagy félreérthető voltam) tongue

Még van rá 10 napja, de azt rögtön észre fogod venni, ha megjön. Kizárt dolog, hogy ne legyen rám valamilyen hatással...
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 EmptyKedd Jan. 20, 2015 11:12 pm

Niwrok írta:


Amit Artu itt leírt a Szemekbe zárt titkokról, nagyjából ugyanazt tudnám én is leírni, csak rám mind a drámai vonal, mind a képi megvalósítás (a favorit vágatlan snittjeimmel; a stadionos külön remek), de még a nyomozás feszültsége és fordulatai is jobban hatottak és meggyőztek. Szerintem is nagyon jó volt a kihallgatásos jelenet, főleg a jó zsaru - rossz zsaru leosztás, a film csúcsa viszont a liftes jelenet volt nálam: hiába tudtam, hogy messze még a film vége, így semmi nem történhet, de benne volt a dologban, hogy a nő ott pisili össze magát félelmében. Ha lassú is volt egy kicsit a film, a szerteágazó szálak és a nagy időtáv miatt mégsem tűnt nekem soknak.

Nálam olyan 88%
.

egyetért

Örülök, hogy tetszett, a különbség a szokásos szubjektív, hangulati dolog. Így, utólag nekem is többet ér, mint akkor, néhány jelenetésre szívesen emlékszem.
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 37 Empty

Vissza az elejére Go down
 
Niwrok írásai 1.0
Vissza az elejére 
36 / 66 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 51 ... 66  Next
 Similar topics
-
» Niwrok írásai 2.0
» Niwrok írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» Remo írásai

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: