Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 Niwrok írásai 1.0

Go down 
+5
Weide
Mr. White
Remo
R2-D2
Niwrok
9 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 39 ... 66  Next
SzerzőÜzenet
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Bates Motel S1   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptyVas. Ápr. 20, 2014 12:35 am

.
Bates Motel S1


Mostanában egyre gyakoribbak a minisorozatok, ezzel pedig egy újabb akadály hárult el az elől, hogy az engem érdeklő témákban vagy műfajokban készülőket megnézzem... még ha így persze egyre nehezebb is szelektálni ezek között. Csak az elmúlt másfél évben indult vagy nyolc-tíz olyan, amit szívesen látnék... aztán majd meglátjuk, hogy ebből mennyi jön ténylegesen össze. Az első ezek közül végülis a Bates Motel lett, nem is azért, mert olyan jókat olvastam róla (pedig de), vagy mert annyira rajongója lennék a Psychonak (sőt, bevallom, én ezt a "hiányosságomat" csak tavaly pótoltam), hanem mert Vera Farmiga játszotta a női főszerepet, aki folyamatosan lépked egyre feljebb a kedvenc színésznőim listáján.

A készítők elcsúsztatták egy kicsit az idősíkokat, mert a Bates Motel a jelenben játszódik, de azt az időszakot dolgozza fel, amikor a tinédzser Norman Bates még együtt lakott a kedves mamával, sőt, az apja halála után éppcsak hogy beköltöztek a később hírhedtté váló házba, és elkezdik üzemeltetni a motelt. Mivel a nézők többsége ismeri a "jövőt", így már eleve attól feszültséggel teliek és borzongatóak lesznek a filmbeli jelenetek, hogy tudjuk, a két főszereplőnek mi lesz a sorsa, még ha csak évek múlva is. Ez a gerince a sorozatnak, ahogy az írók szép fokozatosan adagolják a jeleket, az okokat, amik mind-mind oda vezetnek, hogy a most még csak kicsit lázadó, de amúgy jószándékúan stréber már nem randizgatni akar a lányokkal/nőkkel, hanem álruhában leszúrni őket a zuhany alatt, és hogy a most még gondokkal-kétségekkel teli, de amúgy életvidám Norma is ott és úgy fogja végezni, ahol és ahogy.

Azzal persze még nehéz lett volna megtölteni egy (sőt, ha jól emlékszem, most már lassacskán három) évadot, hogy Norma és Norman dacosan ülnek egymással szemben, az anya kényszerrel tartja a szoknyája mellett a fiacskáját, néha meg fenyegetően néznek valakire vagy legyilkolnak ezt-azt, aki betéved hozzájuk (nem kell félni, abból sem lesz hiány, de erről majd mindjárt), ezért a következő lépés az volt, hogy kibővítették a Bates Motel "univerzumát". Például rögtön a már említett családi háttérrel, hogy ugyan csak pár másodpercre és már holtan, de látjuk Norman apját, és lassacskán az is kiderül, hogy Normannek van egy féltestvére Norma előző házasságából. Nos, Dylan is egy jó indok, hogy az anya miért kezdi és próbálja a széltől is óvni Normant, mert jól látszik, az első fiúval az összes lehetséges szülői akadályon elbukott, Dylanből "rossz társaságban" alvilági figura vált... amit Norma Normannel próbál korrigálni, és hát tudjuk, hogy mennyire átesett ezzel a ló túloldalára. De ugyanúgy "remek" alap a sorozatgyilkossá válás felé vezető úton már eleve a motel, mert bizony annak is megvan a saját múltja, aminek első jele egy padlószőnyeg alól előbukkanó jegyzetfüzet mindenféle mangás rajzokkal, amik igencsak megmozgatják Norman fantáziáját.

Még kijjebb haladva aztán ott van a motelnek helyet adó, festői tengerparti kisváros, White Pine Bay, ami elsőre ideális helynek tűnik, hogy a múltjukat hátrahagyni igyekvő Batesék új és nyugodt életet kezdjenek... de ebből csak az új fog sikerülni. White Pine Bay ugyanis csak a felszínen nyugodt, de alatta tekeregnek a viperák, és ahogy az egyik szereplő mondja, hiába tűnik itt idillinek minden, ennek bizony valakik, valahol megfizetik az árát: "Az itteniek máshogy intézik a dolgaikat, de elintézik". Norma és Norman nélkül is zajlanak az események, hiszen ők szinte még egy szalmaszálat sem tettek keresztbe, és máris megugrik az egy négyzetkilométerre eső hullák száma, de van egy kómába kerülő beteg, előkerült egy húsklopfoló és pár AK, és mindezt úgy, hogy a kisebb mellékrejtényeket még meg sem említettem, pedig abból is akad. És ez, amit így elmondtam, csak a lájtos kis bevezetés, konkrétan a második rész vége, úgyhogy lesz ez ennél még vadabb is. Sosem gondoltam, hogy valaha ezt fogom mondani, de ez a sorozat már majdnem túl gyors, ami szokatlanságában baromi jó, hiszen a tévés műfajban nem túl gyakori, hogy az embernek kapkodnia kell a fejét, annyi minden történik szinte párhuzamosan. Főleg, hogy futószalagon jöttek a kirakós darabjai, amiket mind-mind bele kellett illeszteni Norman személyiségébe és jövőbeli tetteibe.

Szóval feszültségben és akcióban nem lesz hiány, mindkettő majdnem pontosan van adagolva, így minél jobban elandalodik a néző a szereplők időnkénti romantikázását látva, annál biztosabb, hogy éppen valami ütős jelenetet készítenek elő. A stáb nem aknázza ki ugyan teljesen a Bates-ház és a motel környékében rejlő, baljós atmoszférát, sőt, érezhetően több a poénkodás és a lazulás az évad második felében, de ettől még kiváló munkát végeztek. Akárhányszor kezdtem el nézni, kb. két perc kellett ahhoz, hogy beszippantson a hangulat, és a főcímre már biztosan volt legalább egy kétértelmű nézés vagy mondat, amitől jelképesen kirázott a hideg. A poénokról meg annyit, hogy legalább a thrilleres jeleneteken túl is szórakoztató volt, és lehet, hogy csak az én hibám, de egyre többször nevettem el magam drámainak vagy érzelmesnek szánt jelenetek során, például hogy Norma milyen átkozottul pocsékan hazudik, a "műkutya" után meg meg is kellett állítanom egy kicsit a filmet, annyira szándékolatlanul lett annyira vicces. Butaság is talán csak egy tűnt fel -persze nem számítva azokat, amik időnként kellettek, hogy továbblendítsék a történetet vagy új vadhajtást jelentettek a sztoriban, és ha nem zavaró, elfogadom ezeket egy sorozat velejáróiként-, még rögtön az elején, amikor Normannek bemutatkozik az egyik osztálytársa azzal, hogy együtt járnak irodalomra, és felmerült bennem a kérdés, hogy szegény srác vajon mekkora eséllyel nem venné észre azt az osztálytársnőjét, aki folyamatosan maga után húz egy oxigénpalackot?!

A színészek közül értelemszerűen Vera Farmiga játékát élveztem a legjobban. A hangulatváltozásai remekek, és mindig pontosan érezte azt a kis vonalat, ami a Normanért való szülői aggódás és a hisztérikus paranoia között volt... így aztán azt is tudta, mit kell csinálni ahhoz, hogy elhitesse ennek a vonalnak az átlépését. Még nem egy "Lorraine Warren", de tévés környezetben kimagaslóan jó. A nagyobb kihívás Freddie Highmore-nak jutott, mert Anthony Perkins Normanje a filmvilág ikonikus alakja, a srác filmográfiája meg csupa jófiús karakter meg mesék, bőven messze egy pszichopatától. Az irány mindenesetre jó, el tudtam hinni, hogy ebből a fiúból "lesz" egyszer Perkins, főleg azokban a kis ijesztő félmosolyokban, amikor fantáziál, meg aztán a stáb is jól dolgozik alá a ruhákkal meg a frizurával. Amit el kéne felejtenie, az a csücsörítős vicsorgás, amit kiabálás közben csinál, mert nekem rém nevetségesnek tűnik vele.

A lényeg, hogy szobát eszem ágában sem lenne foglalni a Bates Motelben, de hogy ez a sorozat azon kevesek egyike lesz, amit nem csak meg-, de újra is nézek, legkésőbb a második évad előtt, az biztos.

9/10
.


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Vas. Márc. 10, 2019 12:28 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptyVas. Ápr. 20, 2014 11:50 am

Niwrok írta:
.
Bates Motel S1

A lényeg, hogy szobát eszem ágában sem lenne foglalni a Bates Motelben, de hogy ez a sorozat azon kevesek egyike lesz, amit nem csak meg-, de újra is nézek, legkésőbb a második évad előtt, az biztos.

9/10
.

Jaj de jó, hogy ilyeneklet írtál róla! Régóta látókörömben van a Bates Motel, előbb-utóbb magamtól is megnéztem volna, de ajánlód után inkább előbb lesz...  king 

No de az, hogy pont Te ajánlottad, az kicsit meglep. Nem illett a profilodba...  Smile 
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptyVas. Ápr. 20, 2014 8:24 pm

R2-D2 írta:

No de az, hogy pont Te ajánlottad, az kicsit meglep. Nem illett a profilodba...  Smile 


Engem meg az lep meg, hogy meglep Very Happy . Milyen profilt nézel te ki belőlem ennyi év után Smile ? Nem írtam volna elég horrorról meg pszicho-drámáról Very Happy ?!
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptyVas. Ápr. 20, 2014 9:51 pm

Niwrok írta:


Engem meg az lep meg, hogy meglep Very Happy. Milyen profilt nézel te ki belőlem ennyi év után Smile? Nem írtam volna elég horrorról meg pszicho-drámáról Very Happy?!
.

A "sorozat-ellenességed" miatt. Smile

Mindig meglep, ha belevágsz valami ilyesmibe, tekintve, hogy sokáig ódzkodtál tőlük. Bár az is igaz, utóbbi időben - a sorozatok minőségének ugrásszerű javulásával egyenes arányban - nagyon helyesen gyakrabban kalandozol ilyen vizekre is. Smile
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptyHétf. Ápr. 21, 2014 8:14 am

R2-D2 írta:

Mindig meglep, ha belevágsz valami ilyesmibe, tekintve, hogy sokáig ódzkodtál tőlük. Bár az is igaz, utóbbi időben - a sorozatok minőségének ugrásszerű javulásával egyenes arányban - nagyon helyesen gyakrabban kalandozol ilyen vizekre is. Smile


Már most szólok, hogy van még egy pár "meglepetés" a tarsolyomban Smile .

A kevés üresjárattal és kevés idiotizmussal rendelkező, kompakt sorozatokkal eddig se volt bajom, csak nem nagyon készült ilyen. Ráadásul nem csak a minőség változott (részben talán azért, mert amíg mondjuk az Entourage-ban még szégyennek számított, ha egy filmszínész a tévébe "száműződik", ma már ez közel sincs így), hanem a műfaj is, elvégre horror meg fantasy sorozat nem nagyon volt még akár öt éve sem, és arról, hogy a nemzetközileg elismert sorozatok USA-hegemóniáját hogyan törik meg lassan az angolok, még nem is szóltam...

Válogatni közülük, meg megállni, hogy ne próbáljak ki minden szart, és ami szar, azt ott bírjam hagyni, na az lesz nehéz Smile ...
.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Szárazon / Smashed   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptyHétf. Ápr. 21, 2014 7:08 pm

.
Szárazon / Smashed


Kate és Charlie boldogan, pontosabban boldog öntudatlanságban élnek. Hogy milyen szerepet tölt be a házasságukban a pia, a sörözéssel töltött esték, a részeg bulik és a félájult, másnapos reggelek, az akkor derül ki igazán, amikor a lányt dupla sokk éri: a mámor és a kíváncsiság utáni hajszában kipróbálja a cracket, és ez megijeszti, amit másnap a szégyen követ, ahogy elköveti azt a hibát, hogy az általa tanított kisiskolások előtt hány, amiből könnyebb kibújni egy hazugsággal. Egy segítőkész kollégája hajlandó falazni neki, és mellette javasolja neki, hogy Kate látogasson el vele egy AA-gyűlésre, hátha segít. De aztán lassan kiderül, Katenek az egész alkoholizmusból a pia elhagyása jelenti a legkisebb gondot, viszont felszínre kerülnek azok a dolgok, amiket eddig elöntött a békésen hullámzó tequila-tenger. Józanon már nem annyira vicces a részeg haverok idétlenkedése, a piától bűzlő Charlie már nem olyan vonzó szexpartner, és az is új megvilágításba kerül, hogy az iszákos családtagok, barátok milyen szerepet töltenek be a múltjában és az életében. A sok egyéb akadály mellett a legnagyobbnak Charlie bizonyul, aki szerint az AA-szekta telebeszélte Kate fejét mindenféle marhasággal, és mindkettejüknek az lenne a legjobb, ha a felesége szépen meginna vele egy pár whiskey-t, aztán az este hátralevő részét a kedvenc kocsmájukban töltenék.

Igazából négy dolog miatt néztem meg a Szárazont. Az első az volt, hogy a Need for Speed után kíváncsi lettem, mi ez a Golden Globe-os felhajtás Aaron Paul körül, mert az autós filmben túl sok lehetősége nem volt kibontakozni, a Totál szívást meg tuti, hogy nem fogom csak ezért megnézni. A másik ok, hogy érdekesnek és különlegesnek hangzott a sztori a párról, akiket a pia köt össze és a józanság választ szét, mert általában fordítva szokott lenni; csak a film vége felé jöttem rá, hogy én ezt a koncepciót már láttam egyszer, csak akkor nem a pia volt a kapocs, hanem a heroin (Candy), és élményben is kb. hasonló lett mindkettő. Aztán ott volt, hogy kvázi ingyen vehettem ki egy turiskosárból, és így sem pénzben, sem időben (a film a stáblista nélkül alig éri el a nagyjátékfilmes 70 percet) sem jelentett nagy kockázatot. És végül, ha már úgyis szóba kerültek tegnap a "profilok"  Wink ... kíváncsi voltam egy filmre, amit Artu kb. nulla pontra értékelne, ha hajlandó lenne egyáltalán megnézni Smile, de nem Smile.

Ahogy már mondtam, a filmről alkotott véleményben némileg befolyásolt, hogy ott volt valamikor a Candy, bár eszembe sem jutott régóta, pont azért, amiért valószínűleg ez sem fog. Az író rendező ugyanis készséggel elismeri a werkben, hogy ő egy love-storyt akart forgatni, nem egy drámát az alkoholizmusról, főleg nem egy (ki)oktatófilmet a pia hatásairól. Ezért is lett olyan rövid a film, mert sok olyan jelenetet, ami Kate állapotát és küzdelmét mutatta volna, úgy kivágta, hogy még a kivágott jelenetek között sem jutott nekik hely. Ezek nélkül pedig nekem túl idillikusnak tűnik a szeszfelhő, amiből nagyobb elvonási tünetek és érzelmi sokkok nélkül csak úgy hupp, ki lehet jönni, és ahogy már fent is mondtam, az a kevés érzelmi kitörés inkább a józanságból erednek. Hogy Charlie alkoholista, hogy az anyja alkoholista, hogy az összes haverjuk alkoholista, és igazából egyiküknek sem tetszik, hogy Kate tud nem az lenni. Az meg még nagyobb kár, hogy Kate-en kívül a tbbiekről nem is derül ki szinte semmi, a férfi főszereplő Charlie-t tényleg két tulajdonság határozza meg, a pia és hogy szereti Kate-et, ennyi. Hogy miért iszik, hogyan iszik, miért nem tud vagy próbál Kate-tel együtt kiszállni, ha már annyira szereti?... Minek is azt bemutatni, persze...

Aaron Paulnak itt sem sikerült bemutatnia számomra a tehetségét, de ez megint nem rajta múlt; a lecsúszott alkeszt jól hozza, de férfi főszereplőnek unalmasan sekélyes. Kate-nek meg hiába van egy kis mélysége -innentől mondhatom, egy függős-romantikus filmhez képest-, ha a rövid játékidő alig elég, hogy Mary Elizabeth Winstead érzelmeket villantson. A legjobban megírt és eljátszott karakter így egy mellékszereplő, Octavia Spenceré, neki vannak a legjobb mondatai, és rajta érződik, hogy nehéz küzdelemmel a szeszt lecserélte egy másik, szenvedéllyé szelídült függőségre, a főzésére, és ez céllal és elégedettséggel töltötte el.

6,5/10
.


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Vas. Márc. 10, 2019 12:29 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptyHétf. Ápr. 21, 2014 7:55 pm

Niwrok írta:
.
Szárazon / Smashed


Kate és Charlie boldogan, pontosabban boldog öntudatlanságban élnek. Hogy milyen szerepet tölt be a házasságukban a pia, a sörözéssel töltött esték, a részeg bulik és a félájult, másnapos reggelek, az akkor derül ki igazán, amikor a lányt dupla sokk éri: a mámor és a kíváncsiság utáni hajszában kipróbálja a cracket, és ez megijeszti, amit másnap a szégyen követ, ahogy elköveti azt a hibát, hogy az általa tanított kisiskolások előtt hány, amiből könnyebb kibújni egy hazugsággal....



Hehe... ehhez hasonlóval van tele a BB. Aaron Paul csak ismétli önmagát: ott Jesse összejön egy csajjal, s a drog (is) jelenti a közös nevezőt...


Niwrok írta:



a Totál szívást meg tuti, hogy nem fogom csak ezért megnézni.


Soha ne mondd, hogy soha - hatalmas élménytől fosztanád meg magad.

Niwrok írta:


És végül, ha már úgyis szóba kerültek tegnap a "profilok"  Wink ... kíváncsi voltam egy filmre, amit Artu kb. nulla pontra értékelne, ha hajlandó lenne egyáltalán megnézni Smile, de nem Smile.


6,5/10
.

De nem. Smile Pontosan. A f*szom se kíváncsi megint alkoholisták kínlódására... látok azt minden nap.


.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptyHétf. Ápr. 21, 2014 10:47 pm

R2-D2 írta:

Szárazon / Smashed

De nem. :)Pontosan. A f*szom se kíváncsi megint alkoholisták kínlódására... látok azt minden nap.


Na jó, erről az egészről csak afféle filmes trollkodásként írtam Smile , sőt igazából megnézni is azért néztem meg Smile . Tiszta sor, hogy ha tehetnéd, kb. a kópiáit elégetnéd ennek a filmnek Wink .
.
Vissza az elejére Go down
Mr. White

Mr. White


Hozzászólások száma : 255
Join date : 2014. Jan. 25.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptyKedd Ápr. 22, 2014 12:45 pm

Niwrok írta:
.
Szárazon / Smashed

Kate és Charlie boldogan, pontosabban boldog öntudatlanságban élnek. Hogy milyen szerepet tölt be a házasságukban a pia, a sörözéssel töltött esték, a részeg bulik és a félájult, másnapos reggelek.

->Nem félünk a farkastól ezt a filmet ajánlanám ha kíváncsi vagy egy olyan házasságra amit nagyban összeköt az alkohol és egy kis "játék"!

Idézet :
A másik ok, hogy érdekesnek és különlegesnek hangzott a sztori a párról, akiket a pia köt össze és a józanság választ szét, mert általában fordítva szokott lenni;.

->Nagyvárosi fények jutott eszembe erről a mondatról ott volt az, hogy a csavargó megmentett egy enyhén ittas állapotú egyént aki amikor már ki volt józanodva nem ismerte fel Chaplin karakterét, de hogyha a pasi részeg lett és találkoztak akkor egyből felismerte!  


Idézet :
A legjobban megírt és eljátszott karakter így egy mellékszereplő, Octavia Spenceré.

-> Tényleg nagy színésznő öröm őt látni egy filmben a Segítségben is nagyot alakított!

Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Manderlay   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 1:11 am

.
Manderlay


"Új szerződések íródtak, régiek érvénytelenítődtek. Meglepően simán ment, már ahogy az gyorstüzelő fegyverek jelenlétében szokás."

Miután az elmúlt hónapokban két, rabszolgákkal foglalkozó filmet is láttam (Lincoln, 12 év rabszolgaság), meg hát mondjuk a Segítség sem volt olyan régen, egyre jobban érlelődött bennem, hogy újra kéne nézni azt, ami a legemlékezetesebb volt a témában, még ha hat év után félő is volt, hogy nem lesz ugyanakkora élmény. Bár ez önbeteljesült, de bárcsak minden film csak ennyire lenne csalódás az újranézésnél.

A történet főszereplője Grace, aki a gengszter apjával autózik keresztül az 1930-as évek Alabamáján, amikor egy rémült fekete lány szalad ki eléjük az útra, segítséget kérve. Grace megdöbbenten hallja a szökevénytől, hogy a szomszédos ültetvényen a négereket 70 évvel a rabszolgaság eltörlése után is akként tartják, zárt kapuk mögött, fegyverek által őrizve, korbács által fenyítve, szigorú szabályok szerint. Utóbbiak gyűjteményét a helyiek csak Asszonyunk Törvényeként ismerik és félik. Bár apja figyelmezteti Grace-t, hogy nem kéne magukat a helyiek ügyeibe ártani, a lány elszánt abban, hogy megadja Manderlay fekete lakóinak azt a szabadságot, ami törvény szerint megilleti őket, és elvegye a fehérek azon kiváltságait, amikkel eddig engedelmességre kényszeríthették a feketéket. Mivel azonban Grace tart attól, hogy a felek közötti álcázott munka- és kölcsönszerződések ugyanúgy a feketék kizsákmányolásához fognak vezetni, ahogy történt ez közvetlenül a rabszolgaság eltörlése után is, ezért végül alkut köt az apjával: pár maffiózó Grace-szel Manderlay-ben marad, aki afféle felügyelőként és tanácsadóként részt vesz az ültetvény munkájában az első aratásig, segítve és tanítva azokat a rabszolgákat, akik a hirtelen rájuk szakadt szabadságban attól is kétségbe esnek, hogy mikor kell vacsorázniuk. Grace úgy gondolja, hogy az általa megvetett Asszonyunk Törvénye helyett a demokrácia szabályainak bevezetése, a korábbi előítéletek és megkülönböztetések megszüntetése, az ültetvény javainak felhasználása a helyiek életkörülményeinek javítására és az együtt végzett munka hasznának közös élvezete elegendőek lesznek ahhoz, hogy Manderlay sikeres gyapottermelő gazdasággá váljon. Azonban a lány minél erősebben akarná bizonyítani a maga igazát, annál többször, annál nagyobb keserűség és áldozatok árán mutatkozik meg, hogy elképzelései nem állják ki a valóság próbáját, meg hogy eddig sem véletlenül történtek úgy a dolgok Manderlay-ben, ahogy.

Ahogy az már a fentiekből is kiderülhet, a Manderlay nekem akkor tetszik a leginkább, amikor társadalompolitikai szatíraként funkcionál. Ez a világtól elzárt kis ültetvény remekül modellezi azt a folyamatot, amikor embereket, közösségeket szellemi vagy fizikai erőszakkal próbálnak sebtiben átszoktatni egy másfajta viselkedésre, csak mert az modernebb / demokratikusabb / szabadabb. Mindezt úgy, hogy felelőtlenségből, közönyből vagy éppen tudatlanságból úgy avatkoznak be rendszerek működésébe, hogy nem ismerték meg előtte annak működését, összefüggéseit... még ha ez egy általánosabb értelmezéshez is vezethet. Nem véletlenül vált napjainkra szitokszóvá bizonyos helyeken mondjuk a liberalizmus, nem is önmagában, hanem az azzal összefüggésben kialakult képzettársítások és a méltatlanná váló, korrupt "képviselői" által, bőven messze kerülve attól, amiről ez eredetileg szólt, vagy amiről szólhatna. Ez persze nem azt jelenti, hogy katasztrófához vezetne bármilyen eltérés a bevált módszerektől, csak annyit, hogy a "felszabadítás" nem nélkülözheti a régi szabályok megértését, kialakulásuk folyamatának okát és értelmét, csak azért, mert "Asszonyunk Törvénye" fúj és kegyetlen és ódivatú és elavult, és esetleg még a frissen írott törvényektől is eltér. Ugyanakkor csak mert valami hagyományos meg régi, attól sem biztos, hogy működőképes hosszú távon, és csak részben azért, mert a "csak a változás állandó" hatására a benne levők folyamatos alkalmazkodásra kényszerülnek, hanem azért is, mert egy törvény, egy szokás, egy hagyomány is próbálhat felülírni, megváltoztatni alapvető működési szabályokat, amiket nem lehet, erőltetésük pedig akár maradandó torzulásokhoz is vezethet. Arról szólt nekem a Manderlay, hogy bármilyen nemes vagy akár csak méltányolandó egy cél, elérésükre ritkán működnek a sablonmegoldások, bármennyire is egyszerűek vagy kényelmesek, de még mindig gyakrabban, mint a "nesze, itt van, kezdj vele, amit akarsz!"-módszer. És persze, ott van Manderlay és a rabszolgaság, de a film készítésének idején (2005) annyira egyértelműen az USA kritikája volt ez az afgán és az iraki hadjáratok miatt, hogy úgy olvastam, Nicole Kidman egyenesen "anti-amerikainak" minősítette a filmet (és azzal a lendülettel vissza is dobta Grace szerepét)... meg hát tükröződhet benne az embernek a saját portája is, ha akarja... ha nem.

De nem a téma az első, ami szembeszökő volt, hanem a megvalósítás. A stáb egy érdekes ötlettől vezérelve egy viszonylag szűk, minimalista térben, gyakorlatilag egy kevés díszletet és kelléket tartalmazó színpadon képzelte el a filmet. A kevés az NAGYON kevés, sokszor csak a hanghatások és a szereplők mozdulatai "árulkodnak" arról, hogy mit is kell az adott helyre képzelni (mondjuk ahogy egy kútból folyik a víz, de csak a csobogást halljuk és a környéken állók örömét az enyhülés és az új öntözőcsatorna miatt), a másik oldalról meg ott vannak, pontosabban nincsenek ott a hiányzó falak, amellyel betekintés nyerhető a színfalak mögé. Ezúttal ennek a játéknak és stílusnak nincs akkora jelentősége, láttam már filmet, aminél nagyobb volt, de nekem mindig is tetszett és egyedi volt a koncepció, például az, hogy bizonyos díszletelemek helyzete csak a padlón levő "tervrajzból" derül ki. Az már kevésbé jött be, hogy túl sokszor billen meg a kamera, hogy néha ötletszerűnek és durvának tűnnek a vágások, de ezek szerencsére pillanatnyi zavarok voltak csupán.

Kicsit nagyobb és hosszabb lecsengésű probléma két dolog volt nekem. Az egyik a színészek játéka, akik nem mindig tudnak mit kezdeni a hatalmas nyílt térrel, a kellékekkel, így néha jobban átütött a kelleténél az, hogy nem Manderlay lakóit látom, hanem típuskaraktereket a változás folyamatában: a besúgót, az akadékoskodót, a csalót vagy éppen azt, akinek az egészről fingja sincs. Az alakítások is elég minimalisták, és igazából csak ezért nem zavaró, hogy Nicole Kidman helyére Bryce Dallas Howard került. A másik gondom az volt, hogy szatíra kitöltésére szolgáló részeknek ugyan helyük lehet egy Manderlay-szerű ültetvény életében, de nem igazán tartottam ezeket érdekesnek. A legfeleslegesebb talán az volt, ahogy Grace egyre intenzívebben fantáziál arról, hogy milyen lenne egy méretes fekete kékerest a lába közé kapni... még akkor is, ha amúgy kiválóan fejezi ki, hogy Grace egyetemes kudarca, felelőtlensége és naivitása hogyan válik személyessé.

Bármennyire is korlátozott volt a lelkesedésem így másodszorra a film iránt, az akkori gondolatok ugyanúgy megfogalmazódtak, az akkori párhuzamok, analógiák ugyanúgy látszottak. Amik miatt újranéztem, az most is baromira tetszett és ütős volt, csak legfeljebb a köztes részek kötötték le kevésbé a figyelmem. De bármennyire is lassan telt esetleg bizonyos szakaszaiban a film, az biztos, hogy a vége, az utolsó fejezet ugyanakkora "miapicsa!", mint eddig, ami eredetileg is a legjobban megragadt a fejemben, és ami megdöbbentően erős kritikája annak, hogy MEKKORA elkúrt egy színház ez az egész. Az 10/10. A többivel együtt -elismerve azok szükségességét az igazán hatásos pofára esésben- most már csak...

8/10


Sokáig gondolkodtam, hogy leírjam-e ezt ide, hiszen definíció szerinti SPOILER!, azaz "olyan lényeges információ, aminek idő előtti közlése ronthatja, tönkreteheti, akár meg is gátolhatja egy mű befogadásának az élményét". De végülis a dolog közismert, úgyhogy...

Spoiler:
.


A hozzászólást Niwrok összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Vas. Márc. 10, 2019 12:29 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 1:30 am

Niwrok írta:
.
Manderlay

Spoiler:
.

Elvetted a kedvemet... először meghoztad, aztán elvetted...
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 1:38 am

R2-D2 írta:

Manderlay
Elvetted a kedvemet... először meghoztad, aztán elvetted...


TUDTAM! ÚGY TUDTAM!  Crying or Very sad 
Biztos voltam benne, hogy ha ezt az egyetlen, a film szempontjából egyébként majdnem lényegtelen apróságot kihagyom, akkor érdekelni fog, esetleg meg is nézed, és akár még beszélni is tudunk róla. De egyszerűen nem volt pofám ekkora "csapdát" állítani! Sad
.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 2:32 am

kistülök írta:
Jó írás, tetszik. Ami talán nincs kihangsúlyozva, de érdekes lehet, hogy a film a "Dogville - A menedék" folytatása. Utóbbiban alakította Grace szerepét Nicole Kidman.


Helló köztünk Smile !

Valóban nincs hangsúlyozva a Dogville, de okkal Smile . Nehéz is volt úgy írnom a bevezetőt, hogy kerülni akartam, hogy Grace milyen "hagyatékkal" menekül Dogville-ből az apjával.

Az is remek társadalomkritika (ott ugye az a téma, hogy az emberek többsége mennyire nem tud máshogy reagálni a jószándékra és a kiszolgáltatottságra, mint kihasználással... egyre brutálisabb és aljasabb formában), a díszletes-kellékes játék ott jobban kijön (pl.: a kutya), a színészei is jobbak... én mégis a Manderleyre emlékszem jobb szívvel. Bár lehet, hogy a Dogville-t is újra kéne néznem ennyi év távolából Wink .

Maga a színpadi látkép, amiért "érdekesnek", bár inkább zseniálisnak tartom az ötletet, az tudtommal nem Dogma-sajátosság... ellenben a rángatózó kamera, a csálé beállítások és vágások igen, amiket mostanra is csak eltűrnöm sikerült, nem megkedvelni. Láttam már egy pár ilyet, főleg Triertől (Táncos a sötétben, Főfőnök), de mástól is (Olasz nyelv kezdőknek), és soha nem jött be igazán.
.

Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 4:37 pm

R2-D2 írta:

Manderlay
Elvetted a kedvemet... először meghoztad, aztán elvetted...


Annyit még, hogy ha úgy érzed, hogy nálam van "kedved" (ha már egyszer "elvettem"), és visszaadhatom valahogy, csak mondd meg, hogyan Wink .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 EmptySzomb. Ápr. 26, 2014 4:40 pm

Niwrok írta:


Annyit még, hogy ha úgy érzed, hogy nálam van "kedved" (ha már egyszer "elvettem"), és visszaadhatom valahogy, csak mondd meg, hogyan Wink.
.

Jó kérdés. Lehet, lesz még valaha az életemben olyan pillanat, hogy egyszer belevágok egy Trier filmbe, de az nem egyhamar jön el. Akkor majd szólok.

Egyébként meg 06.03-ra kérj szabit, aztán már vissza is adhatod. Smile
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty
TémanyitásTárgy: Re: Niwrok írásai 1.0   Niwrok írásai 1.0 - Page 14 Empty

Vissza az elejére Go down
 
Niwrok írásai 1.0
Vissza az elejére 
13 / 66 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 39 ... 66  Next
 Similar topics
-
» Niwrok írásai 2.0
» Niwrok írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» Remo írásai

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: