Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 1.0

Go down 
+7
tchabee
Joe Cornelius Hallenbeck
Mr. White
Weide
Niwrok
Remo
R2-D2
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 54 ... 67  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptySzer. Jún. 25, 2014 9:17 pm

Mr. White írta:

Előre szolók ez tényleg prototipus és csak akkor ajánlom ha érdekelnek az időutazós filmek(Ha jól emlékszem te is velünk vagy ezen a téren is!) és van fölösleges kb 100 perced!  mert nálam max egy 7-es, de lehet hogy inkább 6,5.



Az időcsavar


Köszi, jegyzem, majd nézem. A hagnsúly a majd-on van...  Wink


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. Nov. 22, 2018 1:26 am-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Paranormal Activity: The Marked Ones   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptyPént. Jún. 27, 2014 10:23 am

R2-D2 írta:

Paranormal Activity: The Marked Ones

Én most kétszer láttam, egyelőre elég volt. Nem volt rossz, de a stílusa miatt csupán csak egy tucat a hasonló mozik között – amiket meg egyébként amúgy sem szeretek…  

60%


Viszonylag rövid idő alatt néztem végig az összes eddigi részt, úgyhogy nekem azért több volt a kapcsolódási pont (már eleve az tetszett, hogy visszamentek abba a házba, ami a harmadik végén volt), de valahogy még mindig nem kapott el a sorozat hangulata. Ezt a fajta "újabb filmekkel kitöltjük az üres, korábban nem vagy máshogy látott részeket, és ettől baromi okosnak tűnünk majd, pedig csak a rétestésztát dagasztjuk"-stílust a Fűrész már éppen eléggé kimaxolta nálam, így jók a kapcsolódási pontok, de nincs akkora hatása, mint ami az ingerküszöböm átlépéséhez kellene; ez így a végtelenségig folytatható, mindig úgy morzsákat elszórva egy végtelen kenyérből.

Gondolom azért nincs sorszám, mert ez inkább csak egy spin-off, amiben elmagyaráznak/bemutatnak olyan dolgokat, amikre a tényleges sorozat részeiben már nem akarnak túl sok időt szánni. Talán ezért ezt éreztem a legkevésbé PA-s PA-nak: túl tág univerzum, túl sok szereplő, túl sok a mozgó kamera (túlságosan a háttéreseményeket akarja már magyarázni, és azzal, hogy egyre több dolgot megmagyaráznak, az első rész rejtélyessége is kezd elveszni belőle. Túl sok a mozgó kamera is; az első részben is így indult, de ott legalább csak egy volt, szűk térben, és bár még mindig tartom, hogy irritáló, ahogy a srác a leépülő/megzakkanó barátnője arcába tolja folyamatosan a kamerát, ahelyett, hogy segíteni próbálna, utána viszont a rögzített kamerákkal (ezért talán még a 2. rész szerintem a legjobb a sorozatból, mert nem zökkenek ki belőle a gyagyaságai miatt) megoldották a problémát, csak "sajnos" azt meg nem lehet a végtelenségig csinálni, mert még inkább egy kaptafára épülőek lesznek a filmek, mint most. Talán ezért kellettek a latino szereplők, egy kis vérfrissítésnek, akik -főleg a nagymama- szerintem is jók, de ettől még ugyanúgy (ki)fáradtnak érzem az egész koncepciót.

Két dolog miatt mégis ezen szórakoztam a legjobban, a PA-filmektől függetlenül:
- a Shake Weight, amiről még mindig nem hiszem el, hogy bárki is komolyan gondolta (mert egyszerűen nem lehet, ld. South Park);
- az Ouija-táblát "helyettesítő" Simon, leginkább a nosztalgia miatt (nekem ugyan nem volt, de gyerekként szerettem volna egyet, úgyhogy gyér Pascal-tudásomat bevetve még középsuliban írtam egy Simon-szimulátort számítógépre Smile ).

6,5/10

Spoiler:
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptyPént. Jún. 27, 2014 2:00 pm

Niwrok írta:
Paranormal Activity: The Marked Ones

... az első rész rejtélyessége is kezd elveszni belőle. Túl sok a mozgó kamera is; az első részben is így indult, de ott legalább csak egy volt, szűk térben, és bár még mindig tartom, hogy irritáló, ahogy a srác a leépülő/megzakkanó barátnője arcába tolja folyamatosan a kamerát, ahelyett, hogy segíteni próbálna, utána viszont a rögzített kamerákkal (ezért talán még a 2. rész szerintem a legjobb a sorozatból, mert nem zökkenek ki belőle a gyagyaságai miatt) megoldották a problémát, ...

6,5/10


Pontosan így látom én is. Ahogy a REC-ben, itt is bizonyos kamerahasználati elemek elengedhetetlen részei a franchise stílusának, ebben a PA-ban pedig túlságosan kitágították a világot ( s ahogy a REC 3 is éppúgy kilóg a sorból)


Spoiler:
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptyPént. Jún. 27, 2014 3:53 pm

R2-D2 írta:

Spoiler:


Spoiler:
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Monsters   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptyPént. Jún. 27, 2014 8:49 pm

.
oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 O10phqR




Monsters




Meglehetősen régóta szemeztem ezzel a mozival – nagyjából az óta, mióta Ausztriában láttam egy MM-ban a polcon, DVD-n -, de egészen az idei Godzilláig nem éreztem rá késztetést, hogy meg is nézzem. Aztán mikor annak rendezője, Gareth Edwards neve felbukkant a Star Wars Univerzumban, mint az egyik spin-off film rendezője, rögtön látni akartam a Monsters, kíváncsi voltam rá, ki ez a faszi, honnan jött és mit csinált a megtisztelő cím eléréséért…

Itt kell megjegyezzem, a film promója, a képek, amiket kivágtak belőle, amikkel a posztereken találkozunk, amivel eladják a mozit, zseniális. Épp emiatt előbb-utóbb vélhetően külső rásegítés nélkül is megnéztem volna, a Legenda vagyok poszt apokaliptikus víziója, a gázálarcban a pusztulásban álló szereplők látványa minimum ígéretesnek tűnt. Érdekes azonban, hogy az egész történet tükrében mennyire is nem ezek a képek dominálnak majd, mennyire is eltolódik a hangsúly – számomra picit csalódást keltő módon. A felütés szenzációs: a katonai konvoj harca egy sétáló óriáspolippal, az éjjellátó kamerák felvételei által közvetítve borzongatóan hitelesek és hatásosak. Az már más kérdés, hogy kinek az agyából pattant ki a sétáló óriáspolipok látványa, valamint az egész Lezárt Zóna ötlete – ugyanis ezek miatt az elején icipici hendikeppet kapott nálam a mozi. Mert elgondolkodtam azon, hogy milyen invázió az, ami nem elpusztítható, de kordában tarható, milyen lény az, ami a Jurassic-parkhoz hasonló módon vígan eléldegél a több méteres magas kerítés mögött – életterével kiszakítva egy hatalmas darabot Mexikóból és USA-ból – és milyen civilizáció, ami ezt hagyja.

Az indulás gépfegyvertüze után aztán hamar nyilvánvalóvá vált, hogy ez egy szörny mozi lesz szörnyek nélkül… ahogy haladtunk előre, úgy lett az egész egy kétszemélyes road-mozi, egy kétszereplős karakterdráma a lepusztult tájkép előtt. Főhősünk, a férfi főszereplő feladata a főnök lányának biztonságban hazajuttatása, ami egyszerű feladat néhány idióta esemény miatt egy kalandtúrává válik a vadonon át. S hogy miért is fura az egész? Mert nekem annyira életszerűtlen volt, hogy több ezer dollárral a zsebükben futkosnak a mexikói kisvárosban, megveszik a méregdrága hajójegyet, majd egy átmulatott éjszaka felelőtlensége miatt ott ragadnak a parton. Egyszerűen a kialakult helyzet, amit a két – addig nagyjából logikusan viselkedő - karakter magának előidézett, minimum peches volt (de inkább bacaság). Hát persze, hogy a történet szerint be kell menniük a lezárt területre (különben nem lenne film), hát persze, hogy ott mindenféle zsoldoscsapatok működnek, s hát persze, hogy a lények egy eseményt leszámítva illemtudóan elkerülik őket… ehhh... A forgatókönyv sajnos hemzseg a lyukaktól, a Jurassic Park ismét csak megidéződik egy jelenetben, azt meg csak tátott szájjal tudtam bámulni, mit keres egy teljesen kivilágított, áruval csurig töltött benzinkút személyzet nélkül a Tiltott Zónában.

Mindezektől eltekintve két dolog, ami inkább a pozitív tartományba billenti a mérleget az értékeléskor: az egyik az az elképesztően megcsinált környezet, ahol Andrew (Scoot McNairy) és Samantha (Whitney Able) útja zajlik. Egyik ámulatból a másikba estem, legyen az egy azték piramis, egy kihalt kisváros, egy kettészakadt közút: mind-mind kivétel nélkül irtó hangulatos és borzasztó jól megcsinált körítés lett. A film ezen szakaszában nekem nem is hiányzott a sétáló polip, alapból bírom a tájkép csata után jellegű mozikat, így lubickoltam a részletekben. A másik, amit ki kell emelnem – s ami vélhetően elsőszámú célja volt az alkotóknak – a két ember kapcsolatának alakulása. Az hihetetlenül emberire sikeredett. El tudom képzelni, hogy az adott szituban a két ember egymásrautaltságában, kiszolgáltatottságában az addigi fagyos viszony feloldódik, abból barátság lesz, majd a barátságból vonzalom. Ehhez a képhez pedig a mindkét szereplő magánéletét árnyékoló problémák számomra kiváló kiegészítők voltak, s nem katalizátorok. Nagyon jó és életszagú lett így az egész.

Mégis, a Monstersre elsősorban posztapokaliptikus szörnyfilmként fogok emlékezni. Legalábbis azt hiszem, úgy kellene: ugyanakkor nem  vagyok biztos benne, hogy egyértelműen annak szánták, hogy már önmagában a cím megfelelő választás volt – mindenesetre a benzinkút eseményei talán kicsit erősítik a dolgot. Nekem a moziból elsősorban (sőt majdnem kizárólag) azok a képek maradtak meg, amik a pár útját szegélyezik: e szempontból érthető is a promo, a film vizualitása a kiemelt képekkel el is érte hatását. Az út feszültsége egy ideig nagyszerű, a fenyegetettség egy ideig nagyszerű, a háttér meg végig nagyszerű.  A Monsters a kis memóriámban így "a gázálarcos jó szőke csaj áll egy növényekkel benőtt kihalt város előtt" képpel marad meg. Sétáló óriáspolip nélkül.


70%


Ui: Még annyit: olvasva Niwrok írását, minden bizonnyal javítana az értékelésemen, ha én is láttam volna a werkfilmet - úgy jobban átérzi az ember a mozi készültének szándékát, értékeli annak körülményeit. Nem tartom kizártnak, hogy valamikor beszerzem lemezen és sort kerítek erre is.


.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Vas. Nov. 25, 2018 7:21 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptyPént. Jún. 27, 2014 11:12 pm

R2-D2 írta:

Monsters

S hogy miért is fura az egész? Mert nekem annyira életszerűtlen volt, hogy több ezer dollárral a zsebükben futkosnak a mexikói kisvárosban, megveszik a méregdrága hajójegyet, majd egy átmulatott éjszaka felelőtlensége miatt ott ragadnak a parton. Egyszerűen a kialakult helyzet, amit a két – addig nagyjából logikusan viselkedő - karakter magának előidézett, minimum peches volt (de inkább bacaság).


Azt hiszem a kifejezés, amit keresel, az "izzadtságszagú". De mind a ketten tudjuk, hogy tényleg csak azért kellett, mert nem volt jobb ötlet beküldeni őket a zónába... és azért nézzük el, mert ha az ilyeneken is fennakadnánk, akkor utálnánk a filmek 90%-át.

R2-D2 írta:

Ui: Még annyit: olvasva Niwrok írását, minden bizonnyal javítana az értékelésemen, ha én is láttam volna a werkfilmet - úgy jobban átérzi az ember a mozi készültének szándékát, értékeli annak körülményeit. Nem tartom kizártnak, hogy valamikor beszerzem lemezen és sort kerítek erre is.


Nagyrészt kialakítottam a véleményem, amire láttam a werket, de egyébként tényleg magával ragadó Edwards lelkesedése, főleg ami a szörnyek kinézetét illeti. A forgatás közti szünetekben (amiből pont a partizán-forgatás miatt majd 100 órányi volt) folyamatosan rajzolt, így amire elkészült a nyers film, többszáz vázlatból kellett kiválasztania végül azt, ami a legjobban illik a filmbe.
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptySzomb. Jún. 28, 2014 12:28 am

Niwrok írta:

Monsters


Azt hiszem a kifejezés, amit keresel, az "izzadtságszagú". De mind a ketten tudjuk, hogy tényleg csak azért kellett, mert nem volt jobb ötlet beküldeni őket a zónába... és azért nézzük el, mert ha az ilyeneken is fennakadnánk, akkor utálnánk a filmek 90%-át.


Igen, igazad van, izzadtságszagú - bár azért el kell ismernem, bőven a tűréshatáron belül. Egy dolog viszont azért sem hagy nyugodni. A benzinkút.... arra, ott, úgy mi szükség volt???


Más: már csak három címem van ám hátra... Te hogy állsz? Smile Mindenekelőtt az Oklahomára lennék kíváncsi...
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptySzomb. Jún. 28, 2014 1:11 am

R2-D2 írta:

Monsters

Egy dolog viszont azért sem hagy nyugodni. A benzinkút.... arra, ott, úgy mi szükség volt???


Spoiler:

R2-D2 írta:

Más: már csak három címem van ám hátra... Te hogy állsz? Smile Mindenekelőtt az Oklahomára lennék kíváncsi...


Nekem több, tudod jól  Wink Razz... Az Oklahomát tudom, már mondtad Wink ... Mostanában az effajta drámák kicsit háttérbe szorultak, ráadásul a lelkes beszámolód és az izgatott várakozásod miatt annyira felfokozottak bennem az elvárások, ami úgy érzem, nem használna a filmnek, ezért is halogatom...
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Oculus   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptySzomb. Jún. 28, 2014 1:16 pm

.
oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 INyLmuu




Oculus




„Gyilkos tükör, múltbéli szellemek, unalmas trailer... meh, nem igazán érte el nálam a hatását ez az előzetes. :/”

No, ez alapján kihagyni ezt a filmet óriási bűn lenne (lett volna). Ugyanis minden előzetes prekoncepcióimat felrúgva az utóbbi idők egyik legjobb horrorját láttam – ami ráadásul úgy horror, hogy az első 50 percben az a legijesztőbb, hogy apu belerúg valamibe…

Közel tökéletes. Műfajában biztosan az. Első pillantásra valóban egy gyilkos tükörről szól, ámde a tükör mögé nézve sokkal mélyebbre és messzebbre látunk. ugyanis a tükör nem öl meg senkit – azt mindenki elintézi saját maga… Kaylie és Tim testvérek. Kaylie egy aukciós házban dolgozik, sikeresnek tűnő, fiatal üzletasszony, míg testvére, Tim, valami múltbéli szörnyű tette miatt pont most szabadul egy elmegyógyintézetből. Sokat sejtető – ámbár első nézésekor totál értelmezhetetlen – módon e múltbéli tett egy része az első képkockákban felsejlik, de igazából nem is lehet hova tenni két kisgyerek rémülettől rettegő arcát, míg nem tudjuk, mit is látunk. Szóval Kaylie (Karen Gillan) egy árverésen egy furcsa tükröt szúr ki magának, majd miután elmegy tesójáért annak szabadulásakor, örömmel közli vele, hogy hosszú évek után végre felbukkant az, amire annyi ideje várt. A gyilkos tükör. Amit gyerekkori fogadalmukhoz hűen közösen kell elpusztítaniuk... Elismerem, eddig az égvilágon semmi érdekes és újdonság nincs a történetben, egy gonosz eszközzel szembeszállni nem túl eredeti.

De. A lány szinte tudományos kísérletként tekint a leszámolásra, a hajdani szülői házat rengeteg biztonsági eszközzel ellátva, dokumentálni akarja, mi fog velük történni. Itt kezdett el igazán érdekelni az egész: innentől zseniális ötletek komplett tárháza vonul fel, ahogy a kísérlet halad előre. Tim (Brenton Thaiwates), frissen gyógyult beteg révén nem is hisz ebben az egészben, mindent nővére fikciójának tulajdonít be – s a mozi első csavarja, érdeme, hogy a végén már magunk sem tudjuk, kinek van igaza. Borzasztó okosan játszik a film a valósággal és a látomásokkal, az érvekkel és ellenérvekkel: a film ezen szakaszában csak bízunk benne, hogy Kylie-nek legyen igaza, ha már horrorfilmet nézünk. Mondom, úgy, hogy 50 percig semmi rémisztő nem történik, inkább egy parajelenség-vizsgálat részesei vagyunk. Egy kételkedő fiúval és egy magabiztos lánnyal.

A film igazán ütős mivoltához azonban még ez sem lenne elég. Ahogy haladunk előre  a történetben, egyre több esemény tárul fel a két testvér múltjából, hogyan is kerültek kapcsolatba a tükörrel és miért is akarják elpusztítani. Az ifjú Kylie (Annalise Bosso) és az ifjú Tim (Garret Ryan) gyerekkori kalandjai és tragédiája a történet előrehaladtával folyamatosan tárul fel, a múlt és jelen képei egy idő után egybemosódnak. Nekem iszonyat tetszettek azok a jelenetek, amikben a múltban kinyíló ajtó a jelenbe vezet és fordítva. Amikor a szereplők az adott helyszíneken látják a korabeli eseményeket, mikor a gyerek Kylie és a felnőtt Kylie egymás mellett megy el a lépcsőn. A múlt és a jelen összefonódása, az egyre jobban elhatalmasodó őrület, annak hatásai a szereplők tetteire a végére egy hatalmas kerek egészet alkotnak: ami mögött természetesen a tükör áll. Ugyanakkor a tükör mégsem öl: csupán víziókat sugall a karakterek fejébe. Látnak dolgokat, amik nincsenek és nem látnak olyanokat, amik megtörténtek. Egy ideig a tudományos háttér, az események rögzítése ezen segít, hisz vissza tudjuk nézni, mi miért és hogyan történt valóságban – miközben a karakterek fejében teljesen máshogy zajlottak az események -, de egy idő után csak az őrület marad. Egyszerűen nem lehet tudni, mi a valóság és mi a képzelet. Nem csak a szereplők nem tudják, de a néző sem. És ettől lesz igazi csemege a mozi…

A dologhoz hozzátartozik, hogy ilyen eszeveszetten jó zenét nagyon rég hallottam filmhez. Nem is nagyon lehet zenének nevezni, tulajdonképp egy dallam, ami végigkísér az egész film alatt. Leginkább egyfajta Carpenter-ritmushoz tudom hasonlítani (ld. The Thing), de annál kicsit összetettebb. Másfél órán át hallgatva szinte az őrületbe kerget – de minimum bizonytalanságba. Az Oculus ugyanis nem elsősorban a rémisztgetéssel, a hatásvadász jelentek halmazával (van néhány, de nem sok) éri el vérfagyasztó thriller (horror???) mivoltát, hanem a szorongással. A bizonytalanság és a rettegés keltésével, hatásosan ugrálva az idősíkok, a múlt és a jelen között. A kapcsolódási pontok – a vágás – vannak olyan zseniálisak, mint a Felhőatlaszban, a történet picit a Meghalsz újra című filmre is emlékeztet. A finálé meg – mindamellett, hogy akár lehet második rész is – nyugtalanítóan tökéletes. A mozi egyébként Mike Flanagan saját korábbi rövidfilmjén alapul, annak kibővített változata – magam részéről hálás vagyok a rendezőnek, hogy megcsinálta ezt a filmet…

Negatívumot nem igazán tudok mondani. A szereplők nagyjából logikusan viselkednek: már azzal, hogy szándékosan mennek bele a kísérletbe, kihúzzák a legkézenfekvőbb kérdést, a Miért nem futnak el? hangzásút. A jelenben talán csak egyszer volt furcsa, hogy a nappalból hirtelen este lett, aprócska lyukakat inkább csak a múltban érzek. De egyik sem fejcsóválós – a magam részéről pedig a BSG Starbuckjának (Katee Sackhoff), aki itt az ifjak anyja volt, kimondottan örültem. Bírom ezt a csajt. A hangulat kiváló, a fikció és a valóság egybedolgozása tökéletes. Néhány vágás egyszerűen zseniális, az egész mozi számomra üdítő színfolt a - sajnos – jelenlegi eszetlen horrorkínálatban. Természetesen sok helyen megint jól lehúzták és alápontozták e filmet is – mintha mindig mindent kötelező lenne lepontozni -, de ez talán betudható annak, hogy talán kevésbé lett horroros, mint azt néhányan várták és ahogy azt a promo sejtetette. Mert bizony rengeteg neten fellelhető poszter egy embereket elnyelő tükörről, valami Sötétség fejedelme-szerű tükrön túlvilági létről óriási becsapás. A mozi lényege abban a mondatban van, ami azért fel-fel tűnik néha: "You see, what it wants to you see".

Nekem viszont iszonyat bejött.



90%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Vas. Nov. 25, 2018 7:22 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptySzomb. Jún. 28, 2014 1:27 pm

R2-D2 írta:

Oculus

Nekem viszont iszonyat bejött.

90%


Jól hangzik (a tükrökről amúgy is a Tükrök ugrik be, ami jó), és mert mondtad, hogy "borítékoltad", így csak várnom kell Smile .
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptySzomb. Jún. 28, 2014 1:35 pm

Niwrok írta:


Jól hangzik (a tükrökről amúgy is a Tükrök ugrik be, ami jó), és mert mondtad, hogy "borítékoltad", így csak várnom kell Smile .
.

Bizony, bizony. Meglepően hatásos film, rengeteg olyan stíluselemmel, csavarral, ötlettel, amiket te is szeretsz. Az égvilágon semmi köze hozzá, de talán bizonytalansága miatt a Triangle ugrott be rengetegszer - ami azért jó ajánló. Smile
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Summer Wars   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptySzomb. Jún. 28, 2014 2:52 pm

.
oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 KKSkHZn



Summer Wars



Summer Wars. Nem Star Wars, hiába a SW rövidítés… Smile

Kezdjük azzal, hogy nem különösebben rajongok az animekért.  Ha nincs Niwrok lelkes ajánlója, szerintem ezzel a filmmel soha nem kerülök kapcsolatba, ugyanis magamtól nem kutakodok a japán (rajzolt) filmművészet remekeiben. Pedig most egy hatalmas élménytől fosztottam volna meg magamat, mert a Summer Warstól messze többet kaptam, mint azt valaha elképzeltem. Pedig aztán ebben még az anime- látványhoz képest is van csavar, ugyanis az OZ-ban játszódó események a legrosszabb Cartoon Networkos rajzfilmek hangulatát idézték meg…

A dolgok (és a film kulcsa) tehát a történet. Nem mondom, hogy a képi világ nem magával ragadó, de mégiscsak az fogott meg igazán, ami a karakterekkel történt. Olyannyira, hogy kb. a huszadik perctől szinte tátott szájjal bámultam a képernyőt, kb. a felétől totál elfelejtettem, hogy nem élőszereplős filmet nézek, s a végére pedig néhány jelenetnél bizony a könnycsatornáim is megnyíltak. Óriási érzelmi töltet van e moziban, s tekintve, hogy nincs mimika, nincsenek közeli képek élő szereplők érzelmeinek kivetüléséről azok arcain, még nagyobb elismerés jár a készítőknek. A sztori szerint egy japán középiskolás srác egy lány oldalán annak családjánál köt ki – némi füllentések árán -, a nagyi kilencvenedik szülinapján. A szülinapi késszülődés, a japán hagyományok, a családi viszonyok bemutatása ugyanakkor engem speciel annyira nem kötött le – nem ismerem annyira ezt az egész kultúrát, kártyajátékait, hogy elmerüljek a részletekben. Egyébként e szempontból meglehetősen specifikus is valamennyi anime: nem ritkán elsősorban hazai piacra készülnek, sokszor a gondolatisága, a történetet kiegészítő finomhangolás csak a japánok számára érthető – vagy azon nem japánoknak, akik ismerik és tisztelik azt a világot…

A mozi számomra akkor indult be, mikor is Kenji, a hívatlan vendég (mellesleg matekzseni), csupán „szakmai kihívásból” megfejt egy bonyolult kódot, ezzel pedig a világot behálózó OZ rendszerének feltörését idézi elő. Érdekes, az OZ önmagában mennyire is hasonlítható össze a jelenleg használatos piacvezető netes közösségi formákkal és cégekkel – ahogy én értelmeztem, azok integrációja, egyfajta baljós jövőkép az egész. Így egyébként a Summer Wars is tekinthető egy utopisztikus víziónak, ami világunkkal is megtörténhet, tekinthető egy baljós figyelmeztetésnek: egy sci-finek, amiben a gép, program átveszi az irányítást a neten, gyakorlatilag megbénítva a civilizáció működését. Akárcsak picit a Transzcendensben, de nekem mégiscsak inkább a War Games című zseniális mozi jutott eszembe többször, különösen az OZ utolsó szándékának tükrében. Azon is el lehet gondolkodni, hogy milyen társadalmi-tudományos figyelmeztetést/üzenetet rejt, hogy egy japán tudós által fejlesztett program eladva egy másik ország hadseregének, annak először ártatlannak induló felhasználási kísérlete majd irányíthatatlanná válása után a katasztrófa pont a tudós fejére száll vissza… mikor történik ez majd meg a valóságban is. Tele van világunk életveszélyes kísérletekkel, tele van ártatlan zsenikkel, akik munkája bármikor a civilizációnk pusztulását okozhatja. Legyen az biológiai laborban vagy a kibertérben balul elsült kísérlet, a Summer Wars intő példa lehet bárki számára.

A történet, ahogy aztán Kenji és a család próbálja elhárítani a veszélyt, ahogy a nagyi intézkedik, ahogy a fiúk a játékban megpróbálják felvenni a versenyt a gigászi rosszindulatú vírussal (Tron) nagyon jó. Érzelemdús, drámai, fordulatos. Szigorúan nézve természetesen kicsit sablonos, a megoldás, a segítség mindig az utolsó utáni pillanatban érkezik, de pl. mikor a használd az avataromat felajánlás elhangzott, összeszorult a torkom: bármennyire is kliséízű, minden működik. Ekkorra ráadásul már totál beleéli magát az ember a filmbe, a rajzolt figurák már szinte élőszereplős alakok lettek, így egy-egy dráma, érzelemtől túlcsorduló jelenet iszonyat hatásosra sikeredett. Ahogy néztem a filmet, széles mosollyal konstatáltam, hogy ki tudtam találni, meg tudtam érezni egy-egy karakter sorsát, cselekedetét – mindezt úgy, hogy nem állt rendelkezésemre a normál filmek széles eszköztára. És ez különösen jó volt.

Ahogy Niwrok is írta, rengeteg rétege van még a mozinak. A japán kultúra, a hagyományok, a családi viszonyok is külön fejezetet érdemelnének- de ismeretük hiányában én nem vállalkoznék azok felfedésére. Fura volt látni, hogy a nagyi szülinapját végül is boldogságban ünnepelték, hogy az esemény következtében a kajálásnak milyen szent szerepe volt, hogy a külsős Kenji csak milyen nehézségek árán illeszkedett be a családba. Biztosan rengeteg apró utalás és finom kiszólás tarkítja a mozit, amik nagy része szerintem engem elkerült. A történet, annak érzelmi töltete viszont sok mindenért kárpótolt: ha az OZ-ban játszódó események nem lettek volna ennyire absztraktok, még jobban is tetszhetett volna.

No meg ha élőszereplős lett volna – bár nem tudom, ezt, így ilyen hatásfokkal meg lehetne-e csinálni.




80%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Vas. Nov. 25, 2018 7:23 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Dollár, kanna, szerelem / The brass teapot   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptyKedd Júl. 01, 2014 5:58 pm

.
oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 OHLjdzR



Dollár, kanna, szerelem




Avagy A bronz teáskanna…  avagy a The brass teapot, amire még pár hónapja Niwrok kolléga felhívta a figyelmemet… hogy aztán belefussak – az immár idiótán magyarosított címmel (ezen ismét csak érdemes elgondolkodni) ITT is ... érdekes, hogy a 2012-es film hivatalosan 2014-es hazai mozibemutató – de jobb későn, mint soha. Ugyebár. A mozi alapötlete - miszerint egy eszköz a saját magadon elkövetett fájdalmat díjazza – ezek után mindenesetre annyira megragadott, hogy kérdés sem volt a megtekintés.

Kezdjük a lényeggel: kéne egy ilyen kanna… Ha valaki valami antikosnál talál egyet, sürge szóljon nekem, felvállalok minden kockázatot, amit birtoklása jelent, de jelenleg meglehetősen nagy szükségem lenne rá…


… mint ahogy annak a jópofa, lúzer fiatal párnak is volt, akikkel a mozi elején kapcsolatba kerülünk. Még nem volt a kanna sehol, de engem már az elején megfogott a film, mikor is Alice (Juno Temple) és John (Michael Angarano) az abszolút csóróságban képesek voltak egymást szeretni, mikor is teljesen nyilvánvaló anyagi és munkahelyi problémák mellett is önfeledten képesek voltak egymásnak esni. Ez annyira emberi és irtó pozitív volt, hogy egyszerűen imádtam őket: az első percekben megvoltak a kedvelhető főhőseim. Aztán a mágikus erejű teáskannával kapcsolatba kerülve ez az érzés csak fokozódott. Kissé tartottam tőle, hogy a film elmegy egy túlságosan öncsonkító, burleszkes irányba, de a kezdeti, kétségkívüli mókás fájdalom okozások után számomra kimondottan okos húzásokkal terjesztették ki a Kanna univerzumát. Kiváló ötletekkel olvasztották egybe a felesleges sérüléseket az amúgy is fájdalommal járó élethelyzetekkel (a fene se gondolta volna, hogy egy sima kozmetika pénzkereseti forrás lehet) - bravó!

Icipici meghökkenést csupán a sehova nem tehető TV-s aukció, no meg a semmiből feltűnő két szakállas jómadár okozott. Valahogy az ő szerepük lógott a levegőben, mintha csak azért lett volna szükség rájuk, hogy kötelező módon ebbe a filmbe is belekeverjék az egész háborús örökséget, nevezett diktátorhoz kapcsolatban (a kanna díszét én nem is szúrtam ki).  Egyébként itt el is gondolkodtam néha – továbbgondolva a mozi ötletét -, ki mennyit kereshetett volna vele, a valós életben és a filmvilágban is… Mondjuk a filmben említett történelmi szereplő(k) képbe hozása jó kis poén, de ugyanúgy erőltetett is: még fikció szinten is, ha a nevezett vezér birtokolta volna, nem lehetett volna anyagi gondja. Elég lett volna csak elvinni a Kannát valamelyik tábor mellé és az anyagi hátország adott lett volna… De milyen jól jártak volna ezzel a rendes történelem mellett filmtörténelem nagy mészárosai is, Jigsaw, Hannibal, Freddy, Jason, stb

Szerencsére csak apró, múló bosszúságot okoztak nevezett események (a nagyi szerepe például qrva jó volt, s értelmet nyert egy elfűrészelt STOP tábla esete is), ahogy Alice felfedezi a kanna működését, majd rájönnek, hogy nem muszáj mindenáron magukat kínozni, sőt, nem muszáj fizikailag kínozni, nekem nagyon tetszett. E tekintetben a film közbeni váltás számomra igazi ínyencség volt, ahogy az egész egyre inkább érzelmi síkra terelődött, ahogy régi sérelmeket sikerült megtorolni másokon, s ezzel ráadásul pénzt keresni, az iszonyat bejött. Külön tetszett Alice útja, tulajdonképp az ő bőrébe bújtam bele leginkább, a pedofilos-drogos ötletet, de az alkoholista hajléktalan ötletet is maxi átéreztem. Ezek szerint közelebb állok a Sötét Oldalhoz, mint azt gondoltam, de engem nem riasztott vissza a jó ügy érdekében elkövetett gyilkosság ötlete sem (az meg, hogy a pár végig az Egy Gyűrűhöz hasonlította a Kannát, borzasztó módon tetszett).

S ha már erkölcs. Számomra nem is elsősorban önmagában a kapzsiság volt a film mondanivalója. Sokkal inkább az abból eredő, ahhoz szervesen kapcsolódó erkölcsi korlátrendszer, ami minden emberben megvan – ámde minden emberben más mértéket ölt. Kíváncsisággal vegyes izgalommal néztem, a pár kinél, hogyan és meddig megy el, átlépik-e az általam felállított erkölcsi normákat. Lesz-e egyetlen pillanat a moziban, amit én már nem tennék meg – de örömmel jelentem, legeslegnagyobb megelégedésemre nem történt ilyen. Az ifjú pár gyakorlatilag végig nekem tetsző módon viselkedett – az íróknak sikerült egy számomra egészséges arányt találni az erkölcs és a pénzsóvárság között. A film felétől beálló változás – már ha az egyáltalán annak értelmezhető – számomra nem jelentette azt a bizonyos sötét fordulatot, én abszolute nem éreztem, hogy akár Alice-t is elragadta volna a Kanna. Talán ez is szerepet játszik a pozitívabb elbírálásomban: nagyon minimális zavaró tényezők mellett első osztályú szórakozásként éltem meg a mozit.

Egy tanmesét láttam, egy felnőtteknek szóló mesét egy varázskannáról, amiben a pénzkereset felemésztheti annak tulajdonosát – végig sóvárogva nézve a képernyőt, milyen jó lenne nekem is ez. Mert leszámítva az alapötlet kétségtelenül idióta és elvont mivoltát – a sztori végig a földön marad. Pont, mintha velem történne…


85%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Vas. Nov. 25, 2018 7:24 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Niwrok
Admin
Niwrok


Hozzászólások száma : 3578
Join date : 2012. Oct. 06.

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptyKedd Júl. 01, 2014 6:36 pm

R2-D2 írta:

Dollár, kanna, szerelem

Egy tanmesét láttam, egy felnőtteknek szóló mesét egy varázskannáról, amiben a pénzkereset felemésztheti annak tulajdonosát – végig sóvárogva nézve a képernyőt, milyen jó lenne nekem is ez. Mert leszámítva az alapötlet kétségtelenül idióta és elvont mivoltát – a sztori végig a földön marad. Pont, mintha velem történne…

85%


"Ami jó, az jó" Smile . Gyakorlatilag ugyanazokat a csúcs- és mélypontokat emelted ki, mint én, és jó, hogy utóbbiak nem tudták elterelni a figyelmet az előbbiekről.

Örülök, hogy ez sem bizonyult időpazarlásnak Smile . Ráadásul ez romantikus is volt, meg vígjáték is (na jó, fekete komédia Smile )...
.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 EmptyKedd Júl. 01, 2014 7:05 pm

Niwrok írta:
Dollár, kanna, szerelem

Örülök, hogy ez sem bizonyult időpazarlásnak Smile . Ráadásul ez romantikus is volt, meg vígjáték is (na jó, fekete komédia Smile ) ...
.

Érdekes, romantikus filmként tudok rá legkevésbé gondolni... pedig valahol tényleg az. Számomra egyébként a romatikus film sztrereoípiája még mindig a nyáltól csöpögő, naplementés (tavirózsás) mozi - ahol a két főszereplő  film végén egymásba borul...

Fekete komédiának inkább elmegy, de mint írtam, a film bizonyos szakaszaiban véresen komolyan voltam képes venni. Smile


A hozzászólást R2-D2 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Vas. Nov. 25, 2018 7:25 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   oculus - R2-D2 írásai 1.0 - Page 41 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 1.0
Vissza az elejére 
41 / 67 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 54 ... 67  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» Niwrok írásai 2.0
» Niwrok írásai 1.0

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: