Filmfórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kritikák, gondolatok a filmek világából
 
KezdőlapGalleryLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 R2-D2 írásai 1.0

Go down 
+7
tchabee
Joe Cornelius Hallenbeck
Mr. White
Weide
Niwrok
Remo
R2-D2
11 posters
Ugrás a következő oldalra : Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 42 ... 67  Next
SzerzőÜzenet
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Szigorúan bizalmas   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptySzomb. Jan. 04, 2014 2:48 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 VtDVz4F




Szigorúan bizalmas




Russel Crowe, Kevin Spacey, Guy Pearce, Danny DeVito, Kim Basinger, James Cromwell, David Strathairn…  Kíváncsi lennék, mekkora költségvetése lenne ma ennek a filmnek, egyáltalán ezt így, ilyen nevekkel össze lehetne-e most hozni. Úgyhogy tulajdonképp legyen bármilyen jó vagy rossz is a Szigorúan bizalmas (továbbiakban SZB), már csak azért érdemes megnézni, már csak azért is érték ez a mozi, mert ilyen színészgárdája van.

Töredelmesen bevallom, nekem ez eddig kimaradt. Többen ajánlották már, többen mondták, hogy nagyon jó film, de csak most jutottam odáig, hogy megnézzem: nos, a „hatalmas” felhajtásnak részben igazat adok – ámde a számszerű értékelésemet most kivételesen az imdb 8,3-as pontszáma tökéletesen visszaadja. Ez egyszerűen azt jelenti, hogy a SZB kiváló mozi, tényleg remekül megírt és megcsinált film, de el nem ájultam tőle, az igazi katarzist nem sikerült (neki sem) elhoznia. A pár évvel korábban készült Közönséges bűnözőknek ezzel szemben igen – mily érdekes, hogy sok egyéb mellett Kevin Spacey is összeköti a két filmet.

A SZB igazából egy zsarufilm, amiből rengeteg láttunk az utóbbi időben. Sőt, még a témáját tekintve is rengeteg társa van, hisz a rendőri korrupció, a bűnözés és a rendvédelem összefonódása örök (filmes) téma. Ezáltal a SZB gyakorlatilag időtlen film, kicsit olyan, mint a politikai, hatalmi harcokat ábrázoló mozik: bármikor, bármelyik korban, bárhol megtalálható az a rendszer, az a viszony, amit itt felvázoltak. A különlegessége annyiban rejlik, hogy ezt a szitut a háború utáni Los Angelesbe helyezték, egy olyan korba, ami viszonylag ismeretlen az átlagnéző számára, valamint hogy ilyen elképesztő színészgárdát nyertek meg a célnak. A történet szerint három zsaru, három teljesen különböző jellemű karakter (Crowe, Spacey és Pearce) - akik ráadásul egynémely esemény miatt nem igazán szívlelik egymást -, kénytelen összefogni egy sötét ügy felgöngyölítésében. Majdnem tökéletesen megírt forgatókönyv, remek feszültség és fordulatok jellemzik a mozit, kiváló figurákkal. Itt még a mellékszereplők is tündökölnek, legyen az akár az újságíró DeVito, akár a milliomos Strathairn. Senki nem csak fekete vagy fehér, ebben a filmben nincsenek egyértelmű hősök – bármennyire is elhangzik a film végén hogy „Akkor kell még egy hős”… Itt csak emberek vannak, akik a pillanat hevében kénytelenek döntéseket hozni, amikkel később kénytelenek együtt élni. Mindegyik figurának egy ponton (van, akinek többször is) szembe kell mennie saját értékrendjével, súlyos döntéseket hozva felborítani a nézőben róla kialakult képet. A SZB egyik legfontosabb erénye ez a játék a figurákkal, a fekete-fehérrel, a többé-kevésbé meglepő vagy drámai fordulatokkal.

A másik erénye kétségkívül az egész korrupt rendszer bemutatása. És itt most nem is elsősorban a több kiló heroin eltűnésének körülményeire, annak felhasználására gondolok, hanem arra a napjainkban is egyértelműen létező jelenségre, amiben a rendőrség mindig is próbálja tisztára mosni a saját szennyesét. Mennyi ilyen beszélgetés történhet napjainkban is világszerte (itthon meg gondoljunk csak 2006 őszére), ahol a szervezet belső ügyeit minden eszközzel, emberi sorsok feláldozásával próbálják titokban tartani. Engem egyébként egy idő után nem is a nyomozós, thriller jelleg érdekelt, hanem a háttéralkuk sorozata. A három zsaru, a három főszereplő pedig vastagon részt vett ezekben az alkukban, néha a szervezettel, néha saját magukkal, néha pedig akár egymással szemben is…

Apropó, három szereplő. Crowe, mint az Ököl, az agresszív, öntörvényű, saját igazságérzetét mindenáron követő rendőr szerepében telitalálat – mintha előre vetítette volna a későbbi magánéletét is. Pearce, azzal a szemüveggel, ártatlan nézéssel a babapopsi simaságú arccal tökéletes a becsület megtestesítőjeként, míg Spacey a rá jellemző vagány mosolyával pedig a TV-sztár rendőr szerepére. Casting csillagos ötös, szerintem sikerült megfogniuk a színészek alap kisugárzását, ami remekül visszaköszön a moziban. A többieknél is így van ez, de a három főszereplőnél elég markánsan le is jön a vászonról. A korrajz, az 50-es évek USA-ja nagyon bejött, ilyen lehetett egy háborúban nyertes, világhatalmi pozícióba került ország, a szabadság földje, a bűnözés melegágya. Ahol a zavarosban nagyhalak tűnnek el, ahol kiskirályok erősödnek meg – kvázi a 20-as évek reneszánsza zajlik. Az egész díszlet, a háttér zseniálisan meg van csinálva, szinte beszív a film.

Hogy ennyi dicséret mellett hol úszott el a 17%? Egyértelműen a thriller részen. Számomra kevesebb meglepetést tartogatott, mint azt vártam, néha bizony kiszámítható, néhány jelenet pedig feleslegesen túljátszott. Főleg a rendőrfőnök szerepére gondolok, az ő két kis akciójára. Nem éreztem a film közben azt a feszült izgalmat, bizonytalanságot, amit kellett volna, a sztori messze nem tartogatott annyi meglepetést, mint azt mondták. Megoldottam ugyan a dolgot, elmerültem a fenn említett háttérben és figurákban – de ha lett volna a fináléban egy igazán nagy dráma, esetleg egy borzasztóan jó csavar, tökéletes mozi lehetne. Így csak

83%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Nov. 05, 2018 1:52 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Az óriásölő   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptyHétf. Jan. 06, 2014 3:34 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 DxUq3RT




Az óriásölő




Bryan Singer. Szerintem ő a kulcsa annak, hogy egy ősrégi gyerekmese, egy, már alapban idióta történet az égig érő paszulyról ilyen szinten, ilyen színvonalas és élvezhető módon elevenedjen meg vásznon. Neki sikerült összehozni azt, hogy a kötelező és sablonos meseelemek úgy illeszkedjenek egymásba, hogy egy izgalmas, borzasztóan látványos családi mozit eredményezzenek: ezáltal számomra Bryan Singer ismét nagyot alkotott, mert az adott (nem túl acélos) alapanyagból a lehető legtöbbet sikerült kihoznia.

A történetünk a ködös Albionban játszódik, évszázadokkal ezelőtt: a népmese nevesítése, konkrét környezetbe helyezése kiválóan sikerült. Az indítás – aminek három változata is a lemezen van – a képregényszerű történetmeséléssel kicsit ugyan félrevezető hangulatot áraszt, de aztán pár perc után Jack és a kis házikó, illetve Isabelle és a királyi udvar látványa már a valós képi világba ránt be. Minimális felvezetés, icipici szerelmi kavarás után aztán a növény életre kel – s vele a mozi is teljesen más szintre lép… Addig még inkább egy kis háromtestőrős feelingem volt, utána viszont mintha Narnia világába lépnénk be: csupán a színes állatvilág helyett színes óriásvilág tárul elénk. Lenyűgöző képsorok, jó kis kalandok odafenn, Gatuában – hogy aztán a fináléra egy Fehér Város ostromába is illő csatával teljesedjen ki a történet. Ahhoz képest, hogy alapban egy mese az egész, mesebeli eseményekkel, lényekkel, kötelező mesebeli karakterekkel és fordulatokkal kénytelen operálni a mozi, nos, ahhoz képest próbál a realitás talaján egyensúlyozni, kategóriájában meglepően hiteles világot építeni fel. Meglepő módon egyszer sem kapartam a falat nézés közben, még a love story is visszafogott lett, egyszerűen úgy éreztem, kiválóan találták el az arányokat a műfajok között.

Arányok… Óriások… Azt hiszem, még soha nem láttunk ennyire jól megcsinált, ennyire élettől duzzadó digitális óriásokat. Imádom, ahogy fejlődik a CGI évről-évre, mindig meg tudnak lepni valami zseniális látvánnyal. King Kong, Cézár, Gollam után mos Fi, Fá, Fo, Fu, no meg Fallon duplafejű tábornok ejtett ámulatba. Egyszerűen zseniális, minden óriás minden mozdulata, a mimikájuk, a részletgazdagságuk, minden. Mellettük szinte észrevétlen az a parádés háttér, az óriások világa, amit Singer a vászonra álmodott, a hatalmas konyhával, a cellákkal, a vízeséssel, miegymással. Egyszerűen már csak ezért, ezért az elképesztő képi világért érdemes megnézni az egészet, de ha az ember képes beleélni magát egy világba, ahol óriások jönnek le az égből egy babszemből kikelt növényen, hogy elpusztítsák először Angliát, majd a világot – nos, ha ezt keretként elfogadja az ember, akkor maradandó élményben lesz része.

A színészek – még McGregor is – szó szerint eltörpülnek az óriások mellett. Tulajdonképp semmi baj nincs velük (talán csak Jack sótlan kicsit), a tény az, hogy az óriások sokkal jobb karakterek. Így sem a király, sem a királylány, sem a szegénylegény, sem az áruló, sem a parancsnok nem tudja uralni a vásznat – különösen, ha a kétfejű óriás is ott van. A legvége, a  londoni képsorok a koronával meg feltették nálam a pontot az i-re: képtelensége egyben zsenialitása is, mintha csak a DaVinci kódból jött volna az ötlet… S csupán kettő aprócska dolog volt, ami menet közben zavart: az egyik, mikor Jack a víz alá került, nem gondoltak rá, hogy ki kellett volna kelnie a babnak (hacsak nem volt teljesen vízmentesen zárható az amulett), másik pedig a fa 8 kilométeres mérete… Hmmm… Minek fa? A Himaláján simán lejöhetnének…

A BD első osztályú – leszámítva talán az egyen állóképes menüt -, a kép gyönyörű, a lemez magyarul is brutálisan szól (a szinkronja is egész jó lett), viszont az eredeti DTS HD MA 5.1 falrengető. Imádtam, ahogy az óriások futottak, ahogy azt a harangot bedobták, de az egész csatajelenet kimagasló. Mint ahogy a fakidőlés is. Manapság ritkaságszámba megy, de extra is van a lemezen, ráadásul jópofa extra: Nicolas Hoult (Jack) vezetésével fára mászhatunk, 9 kisfilm vár ránt egy interaktív, virtuális túrában. Kicsit Potteres, kicsit Tűzgyűrűs, de ötletes megvalósítás, kb. fél óra valós anyaggal. Van még kimaradt jelenetek 8 perc, bakiparádé 3 perc, mindenhez magyar felirat társul. Az össz. anyagból személyes kedvencem természetesen az óriások animálása volt – a WETA által Gollamon kifejlesztett, a naviiknál is használt technika csodákra képes. Ha így folytatják, valamikor tényleg színészt is helyettesíthetnek anélkül, hogy észrevennénk.

Remek szórakozás volt, már moziban is nagyon bejött, de ha a gyerekek majd nézni fogják – vélhetően többször is – lehet, leülök melléjük.


80%




.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Nov. 05, 2018 1:52 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Weide

Weide


Hozzászólások száma : 747
Join date : 2013. Aug. 15.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptyHétf. Jan. 06, 2014 6:42 pm

R2-D2 írta:

Az óriásölő

Nekem is tetszett ez a feldolgozás, bár BD-n még nem szereztem be, pedig illene a darkos mesefeldolgozások részlegembe (Alice Csodaországban, Hófehér és a vadász, A lány és a farkas stb.), de azért pár szempontból én fenntartásokkal kezeltem a filmet. AZ tény, hogy szórakoztató volt, ugyanis a játékidő pikk-pakk elröppent, de karakterek tekintetében én mindenkit elég sablonosnak és fakónak találtam. Igazából nem is tudom, mire ment el ennyi perc a filmben, ugyanis maga a sztori rém egyszerű, valahogy az arányokat is eltolnak érzem. Az óriások világában szerintem túl keveset időztek hőseink, a film vége ostrom sem volt akkora nagy durranás, ráadásul szerintem a CGI sem emelkedik ki. Az óriás karakterekre is szánhattak volna kicsivel több időt. Számomra olyan tipikus "korrekt, mindenkinek megfelelni vágyó" munkának tűnik a film, ami nem feltétlen rossz, csak semmi egyediséget nem hordoz magán, nem úgy, mint a fent említett feldolgozások.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptyHétf. Jan. 06, 2014 7:36 pm

Weide írta:


Nekem is tetszett ez a feldolgozás, bár BD-n még nem szereztem be, pedig illene a darkos mesefeldolgozások részlegembe (Alice Csodaországban, Hófehér és a vadász, A lány és a farkas stb.), de azért pár szempontból én fenntartásokkal kezeltem a filmet. AZ tény, hogy szórakoztató volt, ugyanis a játékidő pikk-pakk elröppent, de karakterek tekintetében én mindenkit elég sablonosnak és fakónak találtam. Igazából nem is tudom, mire ment el ennyi perc a filmben, ugyanis maga a sztori rém egyszerű, valahogy az arányokat is eltolnak érzem. Az óriások világában szerintem túl keveset időztek hőseink, a film vége ostrom sem volt akkora nagy durranás, ráadásul szerintem a CGI sem emelkedik ki. Az óriás karakterekre is szánhattak volna kicsivel több időt. Számomra olyan tipikus "korrekt, mindenkinek megfelelni vágyó" munkának tűnik a film, ami nem feltétlen rossz, csak semmi egyediséget nem hordoz magán, nem úgy, mint a fent említett feldolgozások.

Azért ez messze nem volt annyira darkos... Smile

A Hófehér és a vadász nagyon nem tetszett, Alice-t szeretem, A lányt meg nem láttam még. Tulajdonképp egyet értünk: a színészek tényleg jelentéktelenebbek, ugyanakkor nekem ez a mozi az óriásokról szólt. Azok nagyon tetszettek.

Egy jól sikerült MESEFILMNEK kezelem, semmi többnek. Annak viszont első osztályú...
Vissza az elejére Go down
Weide

Weide


Hozzászólások száma : 747
Join date : 2013. Aug. 15.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptyHétf. Jan. 06, 2014 7:50 pm

R2-D2 írta:

Azért ez messze nem volt annyira darkos... Smile

A Hófehér és a vadász nagyon nem tetszett, Alice-t szeretem, A lányt meg nem láttam még. Tulajdonképp egyet értünk: a színészek tényleg jelentéktelenebbek, ugyanakkor nekem ez a mozi az óriásokról szólt. Azok nagyon tetszettek.  

Egy jól sikerült MESEFILMNEK kezelem, semmi többnek. Annak viszont első osztályú...

Igaz, nem darkos, de akkor mondom úgy, hogy agresszívabb, durvább adaptációja a mesének.  Smile 

Nekem a Hófehér azért tetszett, mert az tényleg darkos volt. Mocskos, durva, a mocsaras hallucinációs rész kifejezetten nyomasztó, és az egész igazából nem is a gyerekeknek készült. Meg is lepődtem, mikor a moziban mellettem két 5-6 éves kislány ült az anyjuk mellett...  Neutral 

Az Alice azért tetszett, mert Burton (bár sokak szerint már rég elkurvult az öreg) olyan élvezetesen adaptálta a filmbe a saját stílusát, amit amúgy én szeretek, annyira szürreális és idegen világot teremtett, amennyire szürreális maga az alapanyag is.

A Lányt szerintem nézd meg, ott is nagyon jól hasznosították újra az alapokat, kifejezetten hangulatos középkori környezetet teremtettek, a színészek is remekül játszottak, ráadásul kapunk egy misztikus, nyomozós szálat is (hogy lényegében ki is a Farkas), ami annyira üde színfolt volt... és nem is annyira egyszerű rájönni, én is már mindenkire gyanakodtam a vége felé. Ráadásul itt a szerelmi háromszögnek funkciója is van, és jól is működik!
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptyHétf. Jan. 06, 2014 9:08 pm

Weide írta:
A Lányt szerintem nézd meg, ott is nagyon jól hasznosították újra az alapokat, kifejezetten hangulatos középkori környezetet teremtettek, a színészek is remekül játszottak, ráadásul kapunk egy misztikus, nyomozós szálat is (hogy lényegében ki is a Farkas), ami annyira üde színfolt volt... és nem is annyira egyszerű rájönni, én is már mindenkire gyanakodtam a vége felé. Ráadásul itt a szerelmi háromszögnek funkciója is van, és jól is működik!

Ez bíztató ajánló, lehet, valamkor megnézem. Csak annyi minden áll sorban előtte.

Na, úgyis fogsz róla hallani. Smile
Vissza az elejére Go down
Weide

Weide


Hozzászólások száma : 747
Join date : 2013. Aug. 15.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptyHétf. Jan. 06, 2014 9:17 pm

R2-D2 írta:
Weide írta:
A Lányt szerintem nézd meg, ott is nagyon jól hasznosították újra az alapokat, kifejezetten hangulatos középkori környezetet teremtettek, a színészek is remekül játszottak, ráadásul kapunk egy misztikus, nyomozós szálat is (hogy lényegében ki is a Farkas), ami annyira üde színfolt volt... és nem is annyira egyszerű rájönni, én is már mindenkire gyanakodtam a vége felé. Ráadásul itt a szerelmi háromszögnek funkciója is van, és jól is működik!

Ez bíztató ajánló, lehet, valamkor megnézem. Csak annyi minden áll sorban előtte.

Na, úgyis fogsz róla hallani. Smile

Remek, remek, szívesen olvasom a filmes fejtegetéseidet és élményeidet! Hadd pörögjön ez a fórum!

Amúgy most remekül meghoztam magamnak a kedvet a filmhez, mindjárt be is dobom a lejátszóba!  Very Happy 
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Gothika   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptySzer. Jan. 08, 2014 3:19 pm

.
R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EgQN3Qf



Gothika




Őszintén szólva, baromi kíváncsi voltam, vajon kiállta-e az idő próbáját a Gothika, tíz év távlatából vajon tetszik-e annyira, mint anno – s vajon jogosan foglalja-e a helyet a DVD polcon. Nos, a válaszom magamnak: igen, egyértelműen. Ez még bizony most is működik, ugyanúgy lehet rajta izgulni, adott esetben megijedni, s ha már jó régen láttad, akár meglepődni is.

Maga a környezet, a pszichiátria, a zárt osztály már alapban biztosít a filmeknek egy kellően nyomasztó hangulatot. Sok hasonló témájú moziból is mindig átjött a kilátástalanság, az ingerszegény környezet, a bezártság pedig kimondottan rossz hangulatot tud okozni. Olyan „csak oda ne kerüljek” érzése lesz az embernek tőle, ráadásul - ahogy itt is -, törvényszerűen felvetődik a kérdés: az ápolt az mennyire beteg valójában, illetve mennyire csak a környezete hiszi annak? Hol van az orvosi vizsgálat tudományos határa, el lehet-e hinni egy őrültnek nyilvánított páciens szavait? Ha már csak önmagában ezzel foglakozna a film, és mondjuk a Chloe-t megerőszakoló sátán után nyomoznának, már akkor is kiváló alapanyag lehetne. De itt ez csak körítés egy nagyobb játszma hátteréhez.

Miranda (Halle Barry) és Chloe (Penelope Cruz) beszélgetése remek felütése a mozinak, mindaz benn van, amikről előbb beszéltem. Megteremti a hangulatot egy bolondokházás pszichothrillerhez, ami azonban Miranda hazaútjával új szintre lép. A történet kísértethistóriává bővül, ami aztán visszahelyezve a diliházba egy igazán egyedi keveréket alkot. Már csak azért is, mert sokáig nem igazán tudjuk, mi a valóság, ki miért is van ott, ahol. A mozi egyik erénye, hogy még nézőként is kétkedve fogadjuk Miranda látomásait – talán pont a korábban felépített racionalitás illúzióját dédelgetve -, a sejtelmességgel, a bizonytalansággal játszva a rendező képes minket is a játék részévé tenni. A főleg ebben a szakaszban domináló ijesztgetés pedig kiválóan működik: tíz év távlatából is maradandó képek ugrottak be bizonyos szőke hajú szellemről, aki fizikailag is kikészíti a főhősünket. Remek képsorok, nyomasztó hangulat – és még mindig nem tudjuk, mi a valóság…

Aztán a nyomozás, már a szabadban, nem kevésbé izgalmas. Érdekes, hogy a racionalitás feladásával kerülünk ki az épületből, viszont a megoldás kulcsa egyáltalán nem túlvilági. Valahogy kiválóan van keverve a misztikum a valósággal, a szellemekből pont annyi van, mint amit egy hibbant elme beképzelhet (na jó, az ajtó kinyitása kicsit több), a film csavarja pedig kellően megdöbbentő – és megalapozott. Szerintem nagyon jól össze van rakva az egész, igazából az imdb 5.7-es értékelést nem is nagyon értem: a Gothika egyszerre nagyszerű szellemtörténet a megfelelő parafaktorral, ugyanakkor egyben egy remek thriller is egy undorító fordulattal. A diliházas részek pedig vannak annyira nyomasztó hangulatúak és izgalmasak, hogy már csak emiatt ember emlékezni fogsz a mozira. Sőt. Tapasztalatom alapján magát a fordulatot 10 év alatt elfelejti a néző, de a pszichiátria légkörét nem…

Halle Barry Mirandája mellett igazából két figura van, aki számomra emlékezetes karakter volt. Az egyik a férje (Carles S. Dutton): tudom, ennek nem kellene érdemi szempontnak lenni, de én a csókjelenetet a film egyik leggusztustalanabb élményeként tartom számon. Valahogy ez a nagydarab faszi, Halle Barryvel csókolózva borzasztó unszimpatikus kép volt. A másik figura, a seriff, John Caroll Lynch megformázásában: ideális és tökéletes alakítás, az a pali mondhatni erre való. Mellettük szinte eltörpül a borzasztóan fiatalnak látszó Robert Downey Jr., de ugyanúgy Penelope Cruz is. Nincs semmi bajom velük, csupán árnyékban maradnak. S még valami, ami mindenképp említésre méltó: a végefőcím zenéje. Már totál el is felejtettem ezt a dalt, meg azt is, hogy ez a Limp Bizkit dala. Jó volt újra hallgatni…

Negatívumokat nem is igazán tudok felhozni. Talán a racionalitás és az irracionalitás határai és arányai lehetnének jobban kidolgozottak – bár, ha az elejétől szellemfilmként nézed, ezzel sem lehet gond. Pörgős, hangulatos mozi, amit megéri a gyűjteményemben tudni. Még ha nem is jut idő mindig, mindent újranézni, a maga 98 perces játékidejével előkelő helyen lehet egy kis esti borzongáshoz. S most azon gondolkodom, be kéne szereznem a feliratos, PCM-es hangú angol BD-t belőle: így is kimondottan jól szólt, de kíváncsi lennék rá tömörítetlen hanggal.

85%



.


A hozzászólást R2-D2 összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Nov. 05, 2018 1:53 pm-kor.
Vissza az elejére Go down
Weide

Weide


Hozzászólások száma : 747
Join date : 2013. Aug. 15.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptySzer. Jan. 08, 2014 3:59 pm

R2-D2 írta:
Maga a környezet, a pszichiátria, a zárt osztály már alapban biztosít a filmeknek egy kellően nyomasztó hangulatot. Sok hasonló témájú moziból is mindig átjött a kilátástalanság, az ingerszegény környezet, a bezártság pedig kimondottan rossz hangulatot tud okozni. Olyan „csak oda ne kerüljek” érzése lesz az embernek tőle, ráadásul - ahogy itt is -, törvényszerűen felvetődik a kérdés: az ápolt az mennyire beteg valójában, illetve mennyire csak a környezete hiszi annak? Hol van az orvosi vizsgálat tudományos határa, el lehet-e hinni egy őrültnek nyilvánított páciens szavait? Ha már csak önmagában ezzel foglakozna a film, és mondjuk a Chloe-t megerőszakoló sátán után nyomoznának, már akkor is kiváló alapanyag lehetne. De itt ez csak körítés egy nagyobb játszma hátteréhez.

Ha szereted ezt témát, mindenképpen ajánlom az American Horror Story 2. évadát, illetve a Viharszigetet.
Volt még egy elmegyógyintézetben játszódó horror, ami kifejezetten horror volt, még az unokatesóm mutatta nekem (volt valami balhé a villamosszékkel, nyelvleharapás, szadista nővérkék), de sajnos a címe nem ugrik be egyelőre. Mindegy is, a lényeg, hogy ott se tudtad, ki őrült meg igazán, melyik fél látja reálisan a dolgokat, hol húzódnak azok a bizonyos határok, stb.
Szeretem ezeket a filmeket, mert végig képesek fenntartani a feszültséget, és rákényszerítik a nézőt, hogy igyekezzen minden részletre odafigyelni, a cselekmény előrehaladtával önmagától kibogozni a szálakat, ezáltal nem nagyon lehet unatkozni ezen filmek alatt.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptySzer. Jan. 08, 2014 4:50 pm

Weide írta:
Ha szereted ezt témát, mindenképpen ajánlom az American Horror Story 2. évadát, illetve a Viharszigetet.
Volt még egy elmegyógyintézetben játszódó horror, ami kifejezetten horror volt, még az unokatesóm mutatta nekem (volt valami balhé a villamosszékkel, nyelvleharapás, szadista nővérkék), de sajnos a címe nem ugrik be egyelőre. Mindegy is, a lényeg, hogy ott se tudtad, ki őrült meg igazán, melyik fél látja reálisan a dolgokat, hol húzódnak azok a bizonyos határok, stb.

AHS tervben van, viszont a Viharsziget nagyon nem tetszett moziban. Akkoriban logikátlannak és erőszakoltnak éreztem a történetet...

A horror ügyben nem az Őrültek házára gondolsz?
Vissza az elejére Go down
Weide

Weide


Hozzászólások száma : 747
Join date : 2013. Aug. 15.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptySzer. Jan. 08, 2014 5:00 pm

R2-D2 írta:
AHS tervben van, viszont a Viharsziget nagyon nem tetszett moziban. Akkoriban logikátlannak és erőszakoltnak éreztem a történetet...

A horror ügyben nem az Őrültek házára gondolsz?

Hehe, de. Én mindenáron asylum kulcsszóval kerestem rá, és szerintem a létező összes diliházas horrort megtaláltam, csak ezt nem!  Very Happy 
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptySzer. Jan. 08, 2014 5:09 pm

Weide írta:
Hehe, de. Én mindenáron asylum kulcsszóval kerestem rá, és szerintem a létező összes diliházas horrort megtaláltam, csak ezt nem!  Very Happy 

Csak mert ezt láttam még anno, de nem igazán fogott meg. Olyan egy a sok közül volt. Smile
Vissza az elejére Go down
Weide

Weide


Hozzászólások száma : 747
Join date : 2013. Aug. 15.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptySzer. Jan. 08, 2014 5:19 pm

R2-D2 írta:
Weide írta:
Hehe, de. Én mindenáron asylum kulcsszóval kerestem rá, és szerintem a létező összes diliházas horrort megtaláltam, csak ezt nem!  Very Happy 

Csak mert ezt láttam még anno, de nem igazán fogott meg. Olyan egy a sok közül volt. Smile

Akkor még kis pöcs voltam, bennem élénken megmaradt a film, és akkor nem tűnt olyan rossznak. Majd egy újranézés alkalmával újra mérlegelek.

Viharszigetről meg annyit, hogy szerintem az adja az apropóját az egész csattanónak, hogy többféleképpen is értelmezhető, és ezeket a végső konklúziókat megannyi apró hint sugallja a film folyamán, vagyis ahányszor nézed újra, annyiszor veszel észre újabb és újabb apró részleteket. Nemrég olvastam ezeket a felvetéseket egy másik fórumon, elég szépen összeszedve, és ezek az apró részletek tényleg emelik a film nívóját.

Spoiler:

Ezeket írták azon a bizonyos másik fórumon.
Vissza az elejére Go down
R2-D2
Admin
R2-D2


Hozzászólások száma : 4535
Join date : 2012. Oct. 03.
Tartózkodási hely : Szombathely

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptySzer. Jan. 08, 2014 5:26 pm

Weide írta:
Ezeket írták azon a bizonyos másik fórumon.

Hmmm. A fene sem tudja. Ha jól emlékszem, a harmadik elméletet tettem magamévá, de mivel mindegyik ezer sebből vérzik/vérzett, ezért nem is foglakoztam a filmmel tovább...

De pont most, a Gothika után gondoltam rá, hogy újra kéne nézni. Hátha. Smile
Vissza az elejére Go down
Weide

Weide


Hozzászólások száma : 747
Join date : 2013. Aug. 15.
Age : 33
Tartózkodási hely : Budapest

R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 EmptySzer. Jan. 08, 2014 5:31 pm

R2-D2 írta:
Weide írta:
Ezeket írták azon a bizonyos másik fórumon.

Hmmm. A fene sem tudja. Ha jól emlékszem, a harmadik elméletet tettem magamévá, de mivel mindegyik ezer sebből vérzik/vérzett, ezért nem is foglakoztam a filmmel tovább...

De pont most, a Gothika után gondoltam rá, hogy újra kéne nézni. Hátha. Smile

Igazából nekem is csak annyi a bajom ezekkel a teóriákkal, hogy ha kiválasztasz egy viszonylag szilárd alapokon állót, akkor is találsz olyan utalásokat és mozzanatokat a cselekmény során, amik simán megcáfol(hat)ják azt, így lényegében az összes elmélet borul. Ráadásul maga DiCaprio karaktere is teremt ellentmondásokat, néha önmaga régebbi kijelentését cáfolja meg, szóval tényleg elég zavaros film, talán már túlontúl komplikált is. Majd ezt is újrázom, és akkor jobban elmélyedek a lehetőségekben. Meg a Gothikát is újra kéne már nézni. DE, most az Akira van terítéken, hisz ha jól láttam, anime ajánló még úgysincs itt, ezen a fórumon!  Razz 
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty
TémanyitásTárgy: Re: R2-D2 írásai 1.0   R2-D2 írásai 1.0 - Page 17 Empty

Vissza az elejére Go down
 
R2-D2 írásai 1.0
Vissza az elejére 
17 / 67 oldalUgrás a következő oldalra : Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 42 ... 67  Next
 Similar topics
-
» R2-D2 írásai 3.0
» R2-D2 írásai 4.0
» R2-D2 írásai 2.0
» Niwrok írásai 2.0
» Niwrok írásai 1.0

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Filmfórum :: Filmek, sorozatok világa :: Kritikák, filmes gondolatok-
Ugrás: